Դատախազությունն ուսումնասիրում է «Սպիտակ Շորժա» հանգստի գոտու վերաբերյալ «Հետքի» հրապարակումը
Գլխավոր դատախազությունն ուսումնասիրում է «Պատգամավոր Հայկ Սարգսյանի ընկերը ապօրինի է շահագործում Սպիտակ Շորժա հանգստի գոտին» վերտառությամբ «Հետքի» հոդվածում տեղ գտած հանգամանքները:
Այս մասին «Հետքի» գրավոր հարցմանն ի պատասխանել հայտնել են դատախազությունից: Մեր հրապարակումն ուղարկվել է Գեղարքունիքի մարզի դատախազություն` դրանում նշված հանգամանքները ստուգելու հանձնարարությամբ:
Հուլիսի 31-ին հրապարակված մեր հոդվածում պարզել էինք, որ Սպիտակ Շորժա հանգստի գոտում փաստացի գործունեություն իրականացնողը պատգամավոր Հայկ Սարգսյանի ընկերն է` Արտյոմ Մելքումյանը: Վերջինս դիմել էր «Սևան ազգային պարկ»-ին անտառմաքրման աշխատանքներ կատարելու համար, ինչից հետո տարածքում հայտնվել էր ինքնակամ կառուցված ապօրինի մետաղական կոնստրուկցիա: Ուշագրավն այն է, որ Մելքումյանը հրաժարվում էր իր և Հայկ Սարգսյանի մտերիմ կապից, բայց երբ մատնացույց արեցինք այդ կապը հաստատող լուսանկարները, ասաց` վաղեմի ընկերներ են, սակայն վաղուց չեն շփվել:
Մենք դատախազությունից հետաքրքրվել էինք, թե արդյոք ուսումնասիրվում է ԱԺ պատգամավոր Հայկ Սարգսյանի կապը հանգստի գոտու փաստացի շահագործման հետ:
Մեր հրապարակումից հետո Շրջակա միջավայրի նորանշանակ նախարար Ռոմանոս Պետրոսյանը հանձնարարեց կասեցնել հանգստի գոտու գործունեությունը և ապամոնտաժել տարածքի ապօրինի կառույցները: Օգոստոսի 5-ին նախարարությունը հայտնեց, որ վաղ առավոտից ընթանում են ապօրինի տաղավարների և ժամանցի ենթակառուցվածքների ապամոնտաժման աշխատանքներ:

Прокуратура изучает публикацию Hetq.am о зоне отдыха “Белая Шоржа”
Прокуратура изучает обстоятельства, изложенные в статье Hetq.am “Друг депутата Айка Саргсяна незаконно эксплуатирует зону отдыха “Белая Шоржа”.
Об этом в ответ на запрос издания сообщили в Генпрокуратуре. Наша публикация передана в прокуратуру Гегаркуникской области для проверки установленных обстоятельств.
В опубликованной 31 июля статье мы рассказали о том, что деятельностью в зоне отдыха “Белая Шоржа” занимается друг депутата парламента Айка Саргсяна Артем Мелкумян. Последний обратился в “Национальный парк “Севан” для получения разрешения на проведение работ по очистке озера от остатков деревьев. Однако после этого на этой территории появились самовольно установленные металлические конструкции. Примечательно, что Мелкумян отрицал свои близкие отношения с Айком Саргсяном. Когда же мы показали фотографии, доказывающие, что они – друзья, Артем Мелкумян сказал, что с Айком они давно не общалиись.
Нас интересовало, изучает ли прокуратура причастность депутата Национального Собрания Айка Саргсяна к эксплуатации зоны отдыха.
После публикации статьи Hetq.am новоназначенный министр окружающей среды Романос Петросян поручил прекратить деятельность зоны отдыха “Белая Шоржа” и демонтировать находящиеся на ее территории незаконные строения. 5 августа МОС сообщило, что с утра ведутся работы по демонтажу незаконных павильонов и предназначенных для отдыха инфраструктур.