Բաքվից դեպի հեռավոր Փամբակ. Արկադի Նարինյանի պատմությունը
Երբ փամբակցի Արկադի Նարինյանին հարցրինք, թե ինչպես է Բաքվի քաղաքային կյանքից հետո հարմարվել գյուղական կյանքին, նա ցանկացավ ռուսերեն պատասխանել՝ когда что-то дико для тебя, трудно совместить эту жизнь с той жизнью (երբ ինչ-որ բան վայրի է քեզ համար, դժվար է այս կյանքը համատեղել այն կյանքին):
52-ամյա Արկադի Նարինյանն ապրում է Գեղարքունիքի մարզի Փամբակ գյուղում, որը Գեղամասար խոշորացված համայնքի բնակավայրերից է: Փամբակը փոքր գյուղ է, գտնվում է Սևանա լճի ավազանում: Բնակիչները 1980-ականների վերջին Խորհրդային Ադրբեջանից գաղթած հայերն են: Նրանցից մեկն էլ Արկադի Նարինյանն է:
Նա եղբայրների և ծնողների հետ Փամբակ է տեղափոխվել 1989 թվականին՝ Ադրբեջանի մայրաքաղաք Բաքվից` այնտեղի իրենց տունը փոխանակելով Փամբակի տան հետ: Ասում է, որ Բաքվի 4 սենյականոց սեփական տունը վաճառելու ժամանակ չեն ունեցել, այդ պատճառով համաձայնել են փոխանակմանը: Այժմ եղբայրներն ու ծնողներն ապրում են Ռուսաստանում:
Արկադի Նարինյանը Բաքվում հասցրել է ուսումնարանն ավարտել, այնուհետև ցանկացել է կրթությունը շարունակել Պոլիտեխնիկական ինստիտուտում, սակայն Արցախյան շարժման սկսվելուց անմիջապես հետո տեղափոխվել են Հայաստան: Այստեղ սովորել է Մանկավարժական համալսարանում, այժմ Փամբակի դպրոցի զինղեկն է:
«Բաքվից տեղափոխվելու պահը շատ դժվար էր: Պատկերացրեք՝ ամբողջ կյանքում ո՛չ հող ես մշակել, ո'չ անասնապահությամբ ես զբաղվել, սակայն ստիպված, քիչ-քիչ սովորեցի այս կյանքին, հարմարվեցի և արդեն 31 տարի է այստեղ ենք: Նայելով, հարցուփորձ անելով՝ հողագործություն սովորեցի»,- պատմում է Արկադի Նարինյանը:
Իր տնամերձ հողամասում Արկադի Նարինյանը կարտոֆիլ և լոբի է մշակում, կան նաև վարունգի մարգեր: Բացի բոստանային բույսերից, պտղատու ծառեր ունի՝ խնձոր, տանձ, դեղձ, ծիրան, բալ, կեռաս և ընկույզ: Ստացված բերքը չի վաճառում, ասում է, որ բավարարում է միայն իրենց, մի մասն էլ ուղարկում է դուստրերին:
Առանձնահատուկ խանդավառությամբ խոսում է իր փեթակների մասին, մեծ սիրով է մեղվաբուծությամբ զբաղվում: Պատմում է, որ այս տարի ռեկորդային չափի մեղր է քամել՝ 14 փեթակից 150 կիլոգրամ: Վաճառել է կնոջ` Արմավիրի մարզի Արևիկ գյուղում, 1 կիլոգրամը՝ 3500 դրամով:
«Կան 4000-4500 դրամով վաճառողներ, բայց խիղճն էլ է լավ բան, այնպես պետք է լինի, որ մարդիկ կարողանան գնեն: Անարատ մեղր է, ես էլ առևտրական չեմ, որ տանեմ դնեմ ամիսներով վաճառեմ, բազառ անեմ: Հարամ բանը մեզ պետք չէ, մարդիկ որպես դեղորայք էլ են գնում, ո՞նց կարող ես թանկ վաճառել»,- ասում է Արկադի Նարինյանը:
Նա մտադիր է մեղվաբուծությունն ընդլայնել, քանի որ ոչ միայն եկամտաբեր է, այլև մեծ սեր ունի դրա հանդեպ: «Լավն այն է, որ շատ չես չարչարվում, չես վազվզում մեղվի հետևից: Իմ գաղափարն էլ հերիքում է սրանով զբաղվելու համար, արդեն 25 տարի է: Ինքնուրույն սովորել եմ, թե չէ Բաքվում որտեղի՞ց պետք է իմանայի սրա մասին»:
Արկադի Նարինյանը, սակայն, դժգոհում է փեթակների գներից: Նրա խոսքով՝ մեկ դատարկ փեթակն արժե 30 հազար դրամ, սակայն տնտեսությունն ընդլայնելու համար դրան էլ է պատրաստ:
Գյուղատնտեսության համար գլխավոր խոչընդոտն իրենց գյուղում նա համարում է ոռոգման ջրի բացակայությունը: Այգին ոռոգում են աղբյուրի խմելու ջրով, որը, սակայն, ոչ միշտ է հասանելի: Ջուր կուտակելու համար հոր հետ 13 տոննա տարողությամբ ավազան են պատրաստել:
«Հողագործությունը նրա համար եմ սիրում, որ ինչ ստեղծում ես, երեխաներին և բարեկամներին ես տալիս, դա հաճելի զգացողություն է ինձ համար: Համ էլ անարատ սնունդ է, ոչ մի բանին մեր գյուղում սելիտրա չենք տալիս: Здесь дикая природа, понимаешь (այստեղ վայրի բնություն է, հասկանու՞մ ես)»,- նորից անցնելով ռուսերենին՝ ասում է Արկադի Նարինյանը:
Նրա կինը՝ Արմինեն Արմավիրի մարզից է: Հարցրինք, թե ինչպես են գտել միմյանց։ Արկադի Նարինյանը կատակելով պատասխանում է՝ ուժեղ քամի եղավ, փոթորիկ, մեկ էլ տեսնեմ՝ կողքիս է հայտնվել:
«Իրենք եկան Մեծամոր, այնտեղ էլ հանդիպել ենք»,- լրացնում է Արմինե Նարինյանը: Երբ խնդրեցինք նրանց միասին լուսանկարել, Արմինեն ծիծաղելով հրաժարվեց, իսկ Արկադին ասաց՝ իյա՜, տարին մի անգամ գոնե հետս նկարվի էլի:
Արմինեն և Արկադին երեք զավակ ունեն՝ երկու դուստր և մեկ որդի: Դուստրերն ամուսնացած են, իսկ որդին ծառայում էր Արցախում և այսօր պետք է զորացրվի:
Հրաժեշտ տալով և շնորհակալություն հայտնելով ջերմ հյուրընկալության համար՝ Նարինյաններին խոստացանք կրկին այցելել՝ հաջորդ անգամ արդեն ոչ որպես անծանոթներ:

Arkady Narinyan: From Baku to Beekeeping in Armenia’s Pambak Village
It’s a village of some 600, mostly inhabited by Armenians who emigrated from Soviet Azerbaijan in the late 1980s.
Narinyan, originally from Baku, is one of those emigrants,
When asked if he’s adapted to rural life, Narinyan answered, in Russian, “when something is wild for you, combining this life with that life is difficult”.
He moved to Pambak with his brothers and parents in 1989 from Baku, the capital of Azerbaijan, exchanging their house for this one in Pambak originally owned by an Azerbaijani family.
He says they did not have time to sell their four-room house in Baku, so they agreed to the exchange. His brothers and parents now live in Russia.
Mr. Narinyan graduated from a college in Baku and wanted to continue his education at the Polytechnic Institute.
The Artsakh War soon commenced, and the family moved to Armenia. He studied at Armenia’s Pedagogical University and now serves as the teacher at the Pambak school.
“Leaving Baku was quite difficult. Imagine for a second that you’ve never farmed the land or raised animals. You’re forced to slowly get adjusted to this life. I did and we have been here for 31 years. I learnt by observing and asking questions,” Mr. Narinyan said.
He grows potatoes and beans on his land near his house. There are cucumber fields as well. The family also has fruit trees: apples, pears, peaches, apricots, cherries and walnuts. He does not sell the crop. It covers the family’s needs with some going to his daughters.
Mr. Narinyan also owns several beehives and he passionately talks about them and the honey produced.
He’s netted 150 kilograms of honey so far this year from fourteen hives, selling the gooey goodness for 3,500 drams per kilo in Arevik, a village in Armavir, where his wife Armineh hails from.
“Some sell honey at 4,000-4,500 drams, but having a conscience is a good thing. People should be able to afford it. It’s pure honey. I’m no trader, willing to haggle for months on end. We don’t need anything that is haram. People buy it for medical use as well, so how can you sell it at a high price?” asks Mr. Narinyan.
He plans to expand the honey business. It’s profitable and he loves it.
"The good thing is that it’s not hard work. You’re not chasing after the bees. What I know is sufficient for the job. I’ve been at it for 25 years. I learned on my own. How would I have learnt it in Baku?”
Mr. Narinyan, however, complains about the prices of the hives. He says that one empty hive costs 30,000 drams, but he’s ready to make the investment to expand the business.
The village lacks adequate irrigation water, and the Narinyans use potable water for their garden. Even drinking water is not always available.
The family has built a 13-ton basin to collect the water.
"I love farming because whatever you create you give to your children and relatives. It’s a good feeling. And it’s unadulterated food. No fertilizer is used here. Nature is wild here, do you understand?" he said, again speaking Russian.
When asked how they first met, Arkady chuckles, “There was a strong wind, a storm, and she appeared next to me.”
When we asked them to stand together so that we can take a photo of them Armineh giggles and declines. Arkady then turned around and said, "Come on, take a photo with me at least once a year."
The couple has two daughters and a son. The daughters are married and the son, doing his military service in Artsakh, is to be discharged today.
Expressing our thanks for their warm hospitality, we left the Narinyans promising to visit again, this time as friends not strangers.