Պետական պարտքը հուլիսին 2.8%-ով աճել է
Այս տարվա հուլիսի վերջի դրությամբ Հայաստանի պետական պարտքը կազմել է 7.939 մլրդ ԱՄՆ դոլար։ Ինչպես ցույց են տալիս Ֆինանսների նախարարության հրապարակած տվյալները, մեկ ամսում՝ հուլիսի ընթացքում, պետական պարտքն աճել է մոտ 221 մլն դոլարով կամ 2.8%-ով։
Իսկ տարեսկզբի համեմատ պետական պարտքն ավելացել է 618 մլն դոլարով կամ 8.4%-ով։
Երկու դեպքում էլ պարտքի աճը պայմանավորված է մեծամասամբ ներքին պարտքի աճով։
Հուլիսի վերջի դրությամբ Հայաստանի արտաքին պարտքը կազմել է 6.055 մլրդ դոլար՝ նշված ամսվա ընթացքում աճելով մոտ 74 մլն դոլարով կամ 1.2%-ով։ Տարվա սկզբի համեմատ արտաքին պարտքն աճել է մոտ 271 մլն դոլարով կամ 4.7%-ով։ Նշենք, որ հուլիսի վերջի դրությամբ արտաքին պարտքից մոտ 479 մլն դոլարը Կենտրոնական բանկի (ՀՀ ԿԲ) պարտքն է, մնացածը՝ կառավարության պարտքը։
Հայաստանի ներիքն պարտքը հուլիսի վերջի դրությամբ 1.884 մլրդ դոլար է։ Մեկ ամսում այն ավելացել է միանգամից 8.5%-ով կամ 147 մլն դոլարով։ Իսկ տարեկսզբի համեմատ ներքին պարտն աճել է մոտ 348 մլն դոլարով կամ 22.6%-ով։
Ներքին պարտքի գերակշիռ մասը ռեզիդենտների կողմից ձեռք բերված պետական գանձապետական պարտատոմսերն են։ Դրանց աճով էլ պայմանավորված է ներքին պարտքի աճը, որն էլ իր հերթին ազդում է համախառն պետական պարտքի ցուցանիշի վրա։
Հիշեցնենք, որ 2019թ. դեկտեմբերի 31-ի դրությամբ՝ Հայաստանի պետական պարտքը կազմել է 7.324 մլրդ ԱՄՆ դոլար: Նախորդ տարվա համեմատ պետական պարտքի ծավալն աճել է մոտ 402 մլն դոլարով կամ 5.8%-ով:

Госдолг Армении в июле вырос на 2.8%
По состоянию на конец июль, госдолг Армении составил 7.939 млрд долларов США. Как показывают данные Министерства финансов РА, только за июль государственный долг вырос примерно на 221 млн долларов, или на 2.8%.
По сравнению с началом года эта сумма выросла на 618 млн долларов, или на 8.4%.
В обоих случаях рост долга обусловлен главным образом ростом внутреннего долга.
По состоянию на конец июля, внутренний долг Армении составлял 6.055 млрд долларов, что свидетельствует о росте за указанный месяц на 74 млн долларов, или на 1.2%. По сравнению с началом года внешний долг вырос на 271 млн долларов, или на 4.7%. Отметим, что к концу июля около 479 млн долларов от внешнего долга составлял долг Центрального банка РА, остальное – долг правительства.
Внутренний долг Армении по состоянию на конец июля достиг 1.884 млрд долларов. В течение месяца эта сумма выросла сразу на 8.5%, или на 147 млн долларов. А по сравнению с началом года внутренний долг вырос примерно на 348 млн долларов, или на 22.6%.
Подавляющую часть внутреннего долга составляют приобретенные резидентами государственные казначейские облигации. Их ростом и обсуловлен рост внутреннего долга, что в свою очередь влияет на показатель валового государственного долга.
Напомним, что по положению на 31 декабря 2019 г. государственный долг Армении составлял 7.324 млрд долларов США. По сравнению с прошлым годом объем госдолга вырос примерно на 402 млн долларов, или на 5.8%.