Մինչեւ սեպտեմբերի 1-ը պատրաստ կլինի լիբանանահայերին հատկացվելիք օգնության փաթեթը
Մինչեւ սեպտեմբերի 1-ը պատրաստ կլինի օգոստոսի 4-ին Բեյրութի նավահանգստում տեղի ունեցած ողբերգական պայթյունի հետեւանքով տուժած հայերին աջակցելու փաթեթը։ Այս մասին «Հետքի» հետ հեռախոսազրույցում հայտնել է սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը՝ ավելացնելով, որ քանի դեռ վերջնական փաթեթը պատրաստ չէ, մանրամասներ չի կարող փոխանցել։
Այդուհանդերձ, հայտնի է, որ փաթեթն ունենալու կրթական ու առողջապահական բաղադրիչներ։ Դրա մշակմանը մասնակցում են առողջապահության, արտաքին գործերի, ինչպես նաեւ կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի նախարարությունները, ոստիկանության անձնագրային եւ վիզաների վարչությունը։
Հարցին, թե Հայաստանը քանի լիբանանահայի է պատրաստ ընդունել, Զարեհ Սինանյանը պատասխանեց, թե իրենց ցանկությունն է, որ բոլոր այն հայերը, ովքեր որոշել են հեռանալ Լիբանանից, գան Հայաստան։ «Եթե այդ թիվը մեծ լինի, մենք կհարմարվենք, եթե փոքր լինի, կսահմանափակվենք այդ թվով»,- ասաց սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարը։
Իսկ հարցին, թե ինչ պետք է անի ՀՀ-ն մեր երկրի քաղաքացիություն եւ այստեղ կեցավայր չունեցող լիբանանահայերի համար, «Հետքի» զրուցակիցն արձագանքեց, թե այնպես պետք է անեն, որ այդ մարդիկ անտուն չմնան։ Օգոստոսի 4-ի պայթյունի հետեւանքով անտուն մնացած հայ ընտանիքիների քանակական տվյալները, ինչպես նաեւ մնացած այլ տվյալներ, ըստ Զարեհ Սինանյանի, հավաքագրում է Հայկական բարեգործական ընդհանուր միությունը: Հանձնակատարի Զարեհ Սինանյանի խոսքով՝ այդ հարցում իրենք համագործակցելու են ՀԲԸՄ-ի հետ։

Armenia to Finalize Lebanese-Armenian Aid Package by September 1
Armenia’s High Commissioner for Diaspora Affairs Zareh Sinanyan told Hetq today that an assistance package for Armenians impacted by August 4 Beirut explosion will be finalized by September 1.
He said that he could not provide details until the final package is ready.
What is known, however, is that the package will have educational and health components. The Ministries of Health, Foreign Affairs, as well as the Ministries of Education, Science, Culture and Sports, the Passport and Visa Department of the Police are participating in drafting the package.
As to how many Lebanese-Armenians is Armenia ready to accept, Sinanyan said that it is their wish that all the Armenians who have decided to leave Lebanon should come to Armenia.
"If that number is large, we will adapt. If it is small, we will be limited to that number," he told Hetq.
Asked what Armenia should do for Lebanese-Armenians who do not have citizenship in Armenia and do not live in the country, Sinanyan said all must be done so that those coming to Armenia are not left homeless.
Sinanyan said that the Armenian General Benevolent Union is collecting data of Armenian families left homeless because of the August 4 explosion, as well as other data.