Մինչեւ սեպտեմբերի 1-ը պատրաստ կլինի լիբանանահայերին հատկացվելիք օգնության փաթեթը
Մինչեւ սեպտեմբերի 1-ը պատրաստ կլինի օգոստոսի 4-ին Բեյրութի նավահանգստում տեղի ունեցած ողբերգական պայթյունի հետեւանքով տուժած հայերին աջակցելու փաթեթը։ Այս մասին «Հետքի» հետ հեռախոսազրույցում հայտնել է սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը՝ ավելացնելով, որ քանի դեռ վերջնական փաթեթը պատրաստ չէ, մանրամասներ չի կարող փոխանցել։
Այդուհանդերձ, հայտնի է, որ փաթեթն ունենալու կրթական ու առողջապահական բաղադրիչներ։ Դրա մշակմանը մասնակցում են առողջապահության, արտաքին գործերի, ինչպես նաեւ կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի նախարարությունները, ոստիկանության անձնագրային եւ վիզաների վարչությունը։
Հարցին, թե Հայաստանը քանի լիբանանահայի է պատրաստ ընդունել, Զարեհ Սինանյանը պատասխանեց, թե իրենց ցանկությունն է, որ բոլոր այն հայերը, ովքեր որոշել են հեռանալ Լիբանանից, գան Հայաստան։ «Եթե այդ թիվը մեծ լինի, մենք կհարմարվենք, եթե փոքր լինի, կսահմանափակվենք այդ թվով»,- ասաց սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարը։
Իսկ հարցին, թե ինչ պետք է անի ՀՀ-ն մեր երկրի քաղաքացիություն եւ այստեղ կեցավայր չունեցող լիբանանահայերի համար, «Հետքի» զրուցակիցն արձագանքեց, թե այնպես պետք է անեն, որ այդ մարդիկ անտուն չմնան։ Օգոստոսի 4-ի պայթյունի հետեւանքով անտուն մնացած հայ ընտանիքիների քանակական տվյալները, ինչպես նաեւ մնացած այլ տվյալներ, ըստ Զարեհ Սինանյանի, հավաքագրում է Հայկական բարեգործական ընդհանուր միությունը: Հանձնակատարի Զարեհ Սինանյանի խոսքով՝ այդ հարցում իրենք համագործակցելու են ՀԲԸՄ-ի հետ։

Пакет мер по оказанию помощи армянам Ливана будет готов до 1 сентября
Пакет мер по оказанию помощи армянам, пострадавшим вследствие мощных взрывов в бейрутском порту 4 августа, будет готов до 1 сентября. Об этом Hetq.am сообщил уполномоченный по делам диаспоры Заре Синанян.
Пакет, как уже известно, состоит из образовательного и медицинского компонентов. В его разработке участвовали министерства здравоохранения, иностранных дел, образования, науки, культуры и спорта, управление паспортов и виз Полиции РА.
На вопрос, сколько наших соотечественников готова принять Армения, Заре Синанян ответил: мы хотим, чтобы все те армяне, которые решили покинуть Ливан, приехали в Армению. “Если их число будет большим, мы постараемся справиться, если небольшим, то ограничимся этим”,- отметил уполномоченный по делам диаспоры.
Говоря о том, что должна сделать наша страна для ливанских армян, не имеющих армянского гражданства и жилья в Армении, г-н Синанян сказал, что необходимо обеспечить их жильем. Данные об армянских семьях, лишившихся квартир в результате взрыва 4 августа, а также другие данные поступают во Всеобщий Армянский Благотворительный Союз (AGBU), сообщил Заре Синанян, добавив, что в этом воспросе они будут сотрудничать с AGBU.