«Փարոս». երգը որպես խնդիրների հաղթահարման միջոց
Երբ համերգի վերջում խմբավար Վաչագան Նավասարդյանը դեմքով շրջվեց դեպի դահլիճը՝ խոնարհվելու, նրա աչքերն, անկասկած, փայլում էին հպարտությունից: Եվ նա հպարտանալու բոլոր հիմքերն ուներ. իր սիրողական կամերային երգչախումբն առանց պրոֆեսիոնալ երաժշտական կրթություն ունեցող եզակի մասնակցի ելույթ է ունենում հայտնի միջազգային փառատոնին անգլիական Վինչեսթր քաղաքում պրոֆեսիոնալ համույթների շարքում: Եվ հանդիսատեսը հոտնկայս ծափահարում է ոչ թե նրա համար, որ երգչախմբի բոլոր երգիչները գամված են հաշմանդամի անվասայլակին, նման բաների վրա Անգլիայում աչքերը չեն հառում, այլ նրանց փայլուն կատարման համար: Եթե նաեւ հաշվի առնենք, որ նստած երգիչները երգում են կանգնածների հետ հավասար մակարդակի վրա, իսկ յուրաքանչյուր պրոֆեսիոնալ երաժիշտ գիտի՝ ինչքան դժվար է ղեկավարել շնչառությունը եւ արտահայտել զգացմունքները նստած երգելիս, ապա դա, իհարկե, լիակատար հաղթանակ է:
Սա միայն սկիզբն էր: Հետո սկսվեցին համերգային շրջագայությունները աշխարհի տարբեր երկրներ, Նեապոլի մրցույթ-փառատոնում լավագույն հնգյակում ընդգրկվելը, համերգ Վատիկանի Սուրբ Պետրոս տաճարում, համերգ Փարիզում, ճանաչում Հայաստանում եւ երկրի սահմաններից դուրս:
«Փարոսը» միակ կամերային երգչախումբն է աշխարհում, որի գրեթե բոլոր արտիստները ողնաշարային խնդիրներ ունեն: Խնդիրները հիմնականում արդյունք են դժբախտ պատահարների եւ սպորտային վնասվածքների:
«Փարոսը» 1993 թվականին հիմնադրել է Արմեն Ալավերդյանը, ով միակ պրոֆեսիոնալ երաժիշտն է երգչախմբում: Սպիտակի երկրաշարժից հետո Երեւանում բացվեց Միջազգային հետվնասվածքային վերականգնողական կենտրոն հաշմանդամների համար (այժմ կենտրոնը Կարմիր Խաչի հիվանդանոցում է), որտեղ բացի բուժումից հաշմանդամներին օգնում էին վերադառնալ ինքնուրույն կյանքին:
Երբ Արմեն Ալավերդյանը խմբավար Վաչագան Նավասարդյանին առաջարկեց ստեղծել ֆիզիկական դժվարություններ ունեցող մարդկանց երգչախումբ, նա չէր էլ ենթադրում, որ երգչախումբը կարող է այսքան երկար կյանք ունենալ եւ հասնել այսպիսի հաջողությունների, թողարկել երկու ձայնասկավառակ (ներկայումս աշխատում են երրորդի վրա):
Վաչագանն իր ապագա կատարողներին գտնում էր հիմնականում Վերականգնողական կենտրոնում: Սկզբում ստեղծվեց փոքրիկ երգչախումբ, որտեղ ոչ ոք ոչ միայն երաժշտական կրթություն չուներ, այլեւ շատերը նույնիսկ չէին գիտակցում, որ երգել գիտեն: Երգչախմբի երգացանկը կազմված էր բացառապես հայկական ժողովրդական երգերից: Փորձերն անում էին ամիսը մեկ-երկու անգամ Կենտրոնի միջանցքներում: Աստիճանաբար համառ աշխատանքի արդյունքում Վաչագանն ընդլայնեց ոչ միայն երգչախմբի կազմը, այլեւ երգացանկը: Հիմա արդեն տասներեք տարի գործող երգչախումբը հայկական ժողովրդական երգերից զատ կատարում է այնպիսի հայ եւ արտասահմանյան դասականների գործեր, ինչպիսիք են Կոմիտասը, Եկմալյանը, Գլինկան, Վիվալդին, Գունոն: Ժամանակի ընթացքում խմբավարը նույնիսկ դադարեց դրսից պրոֆեսիոնալ մեներգիչներ հրավիրել. հիմա նա չորս մեներգիչ ունի:
«Փարոսի» հիմնադրումից մեկ տարի անց Վաչագանը որոշեց, որ երգչախումբն արդեն պատրաստ է բեմ ելնելու:
«Մենք պետք է երգեինք Կամերային երաժշտության տանը: Ստիպված էի երեխեքին համոզել ելույթ ունենալ ամբողջ երեք ամիս: Ես նրանց ասում էի, որ իրենք պետք է երգեն բեմում, որտեղ ելույթ են ունեցել Գոհար Գասպարյանը, Սպիվակովը, Ռոստրոպովիչը, իսկ իրենք շարունակ կրկնում էին, որ ոչ մի դեպքում բեմ չեն բարձրանա սայլակներով, որ մարդիկ կխղճան իրենց: Բայց ես ասացի, որ իրենք այնպես պետք է ցույց տան իրենց արվեստը, որ հանդիսատեսը չնկատի իրենց սայլակները, այլ ծափահարի իրենց երգի համար: Եվ դա նրանց հաջողվեց: Իհարկե, ժամանակ պահանջվեց: Սկզբում մարդիկ գալիս էին նայելու «երգող հաշմանդամներին», սակայն աստիճանաբար ձեւավորվեց մեր հանդիսատեսը, ով գալիս է մեզ լսելու, ոչ թե նայելու»,- ասում է Վաչագանը:
Երգչախմբի կազմը ժամանակ առ ժամանակ փոխվում է ու համալրվում: Եղել են դեպքեր, երբ սայլակներին գամված մարդիկ, ովքեր ամբողջ օրն անցկացնում էին չորս պատերի մեջ, հեռուստացույցով «Փարոսի» համերգը դիտելիս զանգահարում ու ցանկություն էին հայտնում երգել երգչախմբում: Իրենց, իհարկե, չէին մերժում: Վաչեն նույնիսկ ծրագիր ունի՝ շրջել մարզերում, գտնել ֆիզիկական դժվարություններով տաղանդավոր մարդկանց:
«Միայն թե նրանք երաժշտական լսողություն ունենան,- ասում է նա,- մնացածը կարելի է ստանալ պարապմունքների արդյունքում»:
««Փարոսը» մեկ ընտանիք է»,- միաձայն ասում են երգիչները: Իրենց մաեստրոյի գլխավորությամբ, ով առանց հպարտության ասում է, որ տասներեք տարվա ընթացքում ամուսնացրել է արդեն «երեխաներից» յոթին:
Մենակատար Հմայակ Մարգարյանը ամուսնացել է ըստ հին հայկական ավանդույթի՝ փախցրել է իր հարսնացուին: Նրանք ծանոթացել են Վերականգնողական կենտրոնում, որտեղ աղջիկն աշխատում է որպես բուժքույր:
«Նրա ծնողները դեմ էին մեր հարաբերություններին,- պատմում է Հմայակը,- մի քանի անգամ նույնիսկ կտրականապես արգելել են նրան հանդիպել ինձ հետ, սակայն սիրուն վերջ դնել կարող է միայն մահը, չնայած դրան էլ եմ կասկածում: Մենք իրար հետ շատ ենք խոսել այս թեմայով, քննարկել ենք բոլոր հետեւանքներն ու խնդիրները եւ որոշել ենք, որ ուզում ենք միասին լինել, չնայած ամեն ինչին: Քանի որ իր ծնողները դեմ էին, ստիպված եղա փախցնել իրեն»,- ծիծաղում է նա:
Հմայակը տասնմեկ տարեկան էր, երբ պատահեց ավտովթարը:
| Արմեն Ալավերդյան | Հմայակ Մարգարյան | Շուշանիկ Նահապետյան |
«Սկզբում առանձնապես տագնապ չկար. մտածում էի՝ դե հիմա, ոտք է, կցավի, կանցնի, շուտով նորից կքայլեմ: Ես շատ փոքր էի, որ լիովին պատկերացնեի, թե ինչ է նշանակում գամված լինել հաշմանդամի սայլակին: Հետո ստիպված եղա հաշտվել անխուսափելիի հետ եւ կրկին սովորել ապրել: Իհարկե, Կենտրոնը շատ օգնեց ինձ: Ի դեպ, ես մեկն եմ եղել այն հաշմանդամներից, ում տարան նոր Կենտրոնի հիմքին ցեխ լցնելու, երբ այն տեղափոխվեց Կարմիր խաչի հիվանդանոց:
Երբ 1995 թվականին բուժման կուրս էի անցնում Վերականգնողական կենտրոնում, այնտեղ պառկած էին մարդիկ, ովքեր նույնիսկ գուլպա ինքնուրույն ի վիճակի չէին հագնել, մունաթ էին գալիս իրենց կանանց վրա ու բոլորից պահանջում ծառայել իրենց: Ես չեմ հարգում նման մարդկանց: Եթե որոշել ես ապրել, ապրիր ինքնուրույն: Փնթփնթալով ոչնչի չես հասնի»,-ասում է Հմայակը:
Շուշանիկ Նահապետյանը նույնպես իր ապագա ամուսնուն հանդիպել է Վերականգնողական կենտրոնում, ուր վերջինս այցելում էր իր զարմիկին: Հիմա նրանք մտածում են երեխա ունենալու մասին: Շուշանիկը խորհրդակցել է բժիշկների հետ եւ նրանք հավաստիացրել են, որ խնդիրներ չի ունենա. երեխան կծնվի կեսարյան հատումով. այդպես է ընդունված զարգացած երկրներում, որպեսզի ողնաշարի վրա լրացուցիչ ծանրաբեռնվածություն չլինի:
«Ես տասներեք տարեկան էի, երբ ընկա փլված պատշգամբից,- պատմում է Շուշանիկը:- Ինը ամիս պառկել եմ Վերականգնողական կենտրոնում: Իհարկե, սկզբում շատ դժվար էր, հատկապես, երբ վերականգնվելուց հետո վերադարձա տուն: Այն ժամանակ Թբիլիսիում էի ապրում, միայնակ, ոչ ոք չկա, ոչինչ չկա, միայն գիտակցություն, որ այլեւս ոչինչ չես կարող: Մինչ այդ ես կարծեմ նույնիսկ «հաշմանդամ» բառի նշանակությունը չգիտեի: Մի անգամ Կենտրոնում, ուր հաճախում էի ասեղնագործության խմբակ, մաեստրոն մոտեցավ ինձ եւ առաջարկեց երգչախմբում երգել: Նա երկար ինձ համոզեց, որովհետեւ ես բացարձակ հեռու էի երգարվեստից:
Սկզբում փորձեր անում էինք տարին 2-3 անգամ: Ամեն անգամ փորձերին գալիս էի Վրաստանից, ընկերացա երեխեքի հետ: Ինքնազգացողությանս մեջ տեղի ունեցան զգալի փոփոխություններ: Եթե առաջ ես ամբողջ օրը կենտրոնացած էի խնդրիս վրա, անընդհատ մտածում էի միայն դրա մասին, ապա հիմա օրերս լցվեցին սպասման իմաստով: Ես պարզապես վայրկյաններն էի հաշվում մինչեւ հերթական փորձը:
Ես մինչ այժմ հուզվում եմ ամեն ելույթից առաջ: Բայց եթե նախկինում ես հուզվում էի, թե ինչպես մարդիկ կընկալեն ինձ բեմում անվասայլակում, հիմա ինձ մտահոգում է այն, որ լավ երգեմ: Եվ երբ դահլիճը հոտնկայս ծափահարում է քեզ, քո երգին, այլ ոչ վիճակիդ, դա հաղթանակ է: Հաղթանակ ինքդ քո հանդեպ, եւ ինչ-որ տեղ՝ մարտահրավեր հասարակությանը, որը, ցավոք, մինչ այժմ ճիշտ պատկերացում չունի հաշմանդամների վերաբերյալ»:
Վաչագան Նավասարդյանն արդեն մի քանի անգամ դիմել է Մշակույթի նախարարություն՝ «Փարոսին» պետական կարգավիճակ շնորհելու հարցով: Ոչ նրա համար, որ այդ կարգավիճակը հեղինակավոր է, այլ նրա համար, որ երգիչները գոնե ինչ-որ աշխատավարձ ստանան, որովհետեւ հիմա նրանց միակ եկամուտը հաշմանդամության թոշակն է՝ ամսական 4000-7000 դրամ: Սակայն Մշակույթի նախարարներն այնքան հաճախակի են փոխվում մեր երկրում, որ դիմումը չի հասցնում հասնել հերթական նախարարին: Այնպես որ, դիմումն առայժմ մնացել է օդում:

«Парос»: песня как средство преодоления проблем
Когда дирижер Вачаган Навасардян повернулся лицом к залу, чтоб сделать положенный в конце концерта поклон, его глаза, несомненно, светились гордостью. И было чем гордиться: ведь его любительский камерный хор без единого исполнителя с музыкальным образованием выступает на известном международном фестивале в английском городе Винчестре с профессиональными ансамблями. И зрительный зал аплодирует стоя не потому, что все артисты сидят в инвалидных креслах – в Англии на подобные явления не таращат глаза – а за их безупречное исполнение. Если еще учесть, что сидящие певцы поют наравне со стоящими - а каждый профессиональный музыкант знает, как трудно контролировать дыхание и выражать эмоции в пении сидя – то это, конечно же, полный триумф.
Это было только начало. Потом были гастроли в разные страны мира, включение в пятерку лучших на конкурсном фестивале в Неаполе, концерт в Соборе Святого Петра в Ватикане, концерт в Париже, признание в Армении и далеко за ее пределами.
«Парос» («Маяк») – единственный в мире камерный хор, где почти все исполнители имеют спинальные проблемы. Проблемы в основном в результате спортивных травм и несчастных случаев.
«Парос» был основан в 1993 году Арменом Алавердяном, единственным исполнителем в хоре с музыкальным образованием. После спитакского землетрясения в Ереване был создан Международный посттравматический реабилитационный центр для инвалидов (сейчас в больнице Красного Креста), где помимо лечения, пациентам-инвалидам морально помогали вернуться к самостоятельной жизни.
Когда Армен Алавердян предложил дирижеру Вачагану Навасардяну создать хор из людей с физическими трудностями, у него и мысли не возникало, что хор может продержаться так долго и достичь таких успехов, что говорить о двух лазерных дисках, которые выпустил «Парос» (теперь работают над третьим).
Вачаган находил своих будущих исполнителей в основном в Реабилитационном центре. Сначала был создан маленький хор, где никто не то что не имел музылкального образования, а многие даже не подозревали, что умеют петь. Репертуар хора состоял исключительно из армянских народных песен. Репетировали урывками, раз, два в месяц, а то и реже в коридорах Центра. Постепенно в результате упорной работы Вачаган расширил не только состав, но и репертуар хора. Теперь существующий уже 13 лет «Парос» наряду с армянским фольклором исполняет произведения таких армянских и зарубежных классиков, как Комитас, Екмалян, Глинка, Вивальди, Гуно. Со времнем дирижер даже перестал приглашать профес c иональных солистов извне. Теперь у него 4 солиста.
Через год после основания хора Вачаган решил, что «Парос» готов к выступлению на сцене.
- Мы должны были выступать в Доме камерной музыки. Мне пришлось уговаривать ребят целых три месяца, я их убеждал, что им предстоит петь на сцене, где выступали Гоар Гаспарян, Спиваков, Ростропович, а они все твердили, что ни за что не поднимутся в колясках на сцену, что люди будут жалеть их. Но я сказал, что они должны показать свое искусство так, чтобы зритель не заметил их колясок, а аплодировал им за их пение. И им это удалось. Со временем, конечно. Сначала зрители приходили посмотреть на «поющих инвалидов». Но постепенно у нас сформировался наш зритель, который приходит слушать нашу музыку, а не глазеть на нас.
Состав коллектива время от времени меняется и пополняется. Бывали случаи, когда люди в колясках, целыми днями безвыездно сидевшие дома, видели выступления хора по телевизору и выражали желание в него поступить. Им, конечно же, не отказывали. У Ваче даже есть задумка отправиться в марзы, отыскать там талантливых людей с физическими трудностями.
- Лишь бы у них был музыкальный слух, - говорит он,- всего остального можно достичь в результате тренировки.
«Парос» - как одна семья, единодушно утверждают певцы. Во главе с их маэстро, который не без гордости сообщает, что за 13 лет существования хора женил уже семь своих «детей».
| Арменом Алавердяном | Амаяк Маргарян | Шушаник Наапетян |
Солист Амаяк Маргарян даже женился по старинному армянскому обычаю: похитил свою невесту. Он познакомился с ней в реабилитационном центре, где она работает медсестрой.
- Ее родители были против наших отношений, - говорит Амаяк, - несколько раз даже категорично запрещали ей видеться со мной, но положить конец любви может только смерть, хотя и в этом сомневаюсь.
- Мы с ней много говорили на эту тему, обсудили все последствия и проблемы. И решили, что хотим быть вместе, несмотря ни на что, а так как ее родители были против, то пришлось ее похитить, - смеется он.
Амаяку было 11 лет, когда он попал в автомобильную катастрофу.
- Сначала паники не было; думал, ерунда, заживет, скоро снова буду ходить. Я был слишком маленький, чтоб полностью представить, что значит быть прикованным к инвалидному креслу. Потом пришлось смириться с неизбежным и учиться заново жить. Безусловно, Центр очень помог в этом. Кстати, я был одним из инвалидов, которых повезли закладывать фундамент для нового центра, когда он переместился в больницу Красного креста.
- Когда в 1995 я проходил курс лечения в Реабилитационном центре, там лежали люди, которые носки собственоручно не могли натянуть, ворчали на своих жен, требовали от всех прислуживать им. Я не уважаю таких. Раз решил жить, живи самостоятельно. Если будешь сидеть и ныть, ничего этим не добешься.
Шушаник Наапетян тоже встретила своего будущего мужа в реабилитационном центре; он навещал двоюродного брата. Теперь они думают о том, чтобы завести детей. Шушаник посоветовалась с докторами и они уверили, что проблем с этим не будет, она родит с помощью кесаревого сечения: так принято в развитых странах, чтобы не обременять позвоночник дополнительной нагрузкой.
- Мне было 13 лет, когда я упала с рухнувшего балкона, - рассказывает Шушаник. - Девять месяцев пролежала в Реабилитационном центре. Конечно, сначала было ужасно, особенно когда вернулась домой после реабилитации. Я тогда жила в Тбилиси, одна, никого нет, ничего нет, только сознание, что ты больше ничего не можешь. До этого я по-моему даже слова такого – инвалид не знала. Однажды Маэстро подошел ко мне в Центре, где я посещала кружок рукоделия , рассказал о хоре и предложил вступить в него. Ему пришлось долго уговаривать меня, ведь я была абсолютно далека от пения.
- Мы репетировали 2-3 раза в год. Я каждый раз приезжала на репетиции из Грузии, подружилась с ребятами. В моем самочувствии произошли колоссальные изменения. Если раньше я зацикливалась на своей проблеме, просто сидела целыми днями и думала об этом, теперь дни наполнились смыслом ожидания. Я считала дни до очередной репетиции.
- Я до сих пор волнуюсь перед каждым выступлением. Но если раньше я волновалась о том, как люди воспримут меня в инвалидной коляске, теперь меня заботит, как бы спеть очень хорошо. И когда зал стоя аплодирует тебе, твоему пению, а не физическому состоянию – это победа. Победа над собой, в первую очередь и своеобразный вызов нашему обществу, у которого к сожаленью до сих пор нет правильного представления об инвалидах.
Вачаган Навасардян уже несколько раз обращался в Министерство культуры, с прошением предоставить «Паросу» государственный статус. Не потому, что этот статус престижный, а потому, что так исполнители могут получить хоть какую-то зарплату, потому что живут только на пенсию по инвалидности, которая составляет 4000-7000 драм в месяц.
Однако министры культуры в нашей стране меняются так часто, что прошение не успевает дойти до очередного министра культуры, а он уже не министр.