Հայկական համարանիշերը, ռուս վարորդներն ու մաքսային խառնաշփոթը
Ռուսաստանում հայկական պետհամարանիշերով վարորդներն արդեն մի քանի ամիս է՝ փաստի առաջ են կանգնել: Նրանցից պահանջում են կրկնակի մաքսազերծել մեքենաները՝ վճարելով ներմուծման ժամանակ հայկական ազգային դրույքաչափերի և ԵԱՏՄ միասնական դրույքաչափերի տարբերությունը: Սա ենթադրում է մի քանի հազար դոլարների լրացուցիչ վճարներ: Վարորդների բարձրացրած բողոքներից հետո Հայաստանի և Ռուսաստանի մաքսային ծառայությունները ներկայում քննարկում են այս խնդիրը:
Ռուսաստանի քաղաքացի Իվան Նիկոլաևը 2019 թվականին Հայաստանից ավտոմեքենա է գնել և այն տեղափոխել Ռուսաստան՝ անձնական օգտագործման համար: Մեքենան ձեռք բերելուց հետո այն հաշվառման է կանգնեցրել Հայաստանի ոստիկանությունում, և չփոխելով հայկական պետհամարանիշերը՝ վերադարձել է Ռուսաստան:
Թե՜ մինչև մեքենան գնելը, թե՜ գնելուց հետո Իվանը մի քանի անգամ դիմել է Ռուսաստանին իրավապահներին՝ պարզելու արդյոք իրավունք ու՞նի մեքենան վարել հայկական պետհամարանիշերով: Եվ ամեն անգամ, ինչպես պատմում է նա, նույն պատասխանն է ստացել՝ ԵԱՏՄ մեկ երկրից մեկ այլ երկիր մեքենա տեղափոխելիս լրացուցիրչ մաքսային ձևակերպումների կամ համարանիշերը փոխելու պահանջ չկա:
Սակայն, գրեթե մեկ տարի անց՝ այս տարվա հունիսից, Իվանին ու ևս 300 հազար ռուսաստանցու, որոնք ևս ավտոմեքենա են գնել Հայաստանից, ռուս իրավապահները տեղեկացրել են, որ հարկավոր է կրկնակի մաքսազերծել մեքենաները: Պահանջվում է վերագրանցել ու հաշվառել ԵԱՏՄ անդամ երկրներից տարված մեքենաները։ Սա ենթադրում է, որ Հայաստանից Ռուսաստան մեքենա ներկրած քաղաքացիները պետք մաքսատուրքեր վճարեն:
«Մեզնից շատերն ինքներս ենք Հայաստանից գնված մեքենաներով գնացել Ռուսաստան: Մեքենաները գնել ենք մեր ընտանիքների համար: Մարդիկ սեփականության իրավունքը ձևակերպել են հիմնականում Հայաստանի ճանապարհային ոստիկանությունում: Բայց ոմանք էլ հանդես են եկել որպես վստահված անձինք»,- «Հետքի» հետ զրույցում պատմում է Իվանը Նիկոլաևը:
Հայաստանում գտնվող մեքենաների նկատմամբ ռուս վարորդների հետաքրքրությունը մեծացել է դեռևս 2016 թվականից, սակայն 2019 թվականին այն հասավ իր գագաթնակետին, երբ լրանում էր Հայաստանի՝ ավտոմեքենաների մաքսազերծման արտոնյալ դրույքաչափերի ժամկետը: Մինչև 2020 թվականը Հայաստանը ավտոմեքենաների ներմուծման ազգային մաքսատուրքերից էր օգտվում, որոնք շատ ավելի ցածր էին, քան ԵԱՏՄ-ի միասնական մաքսատուրքերն են:
Արդեն 2020-ից Հայաստանում ևս մաքսատուրքերը հավասարվել են ԵԱՏՄ ընդհանուր դրույքաչափերին: Իսկ մինչև այդ Հայաստան մեքենա ներմուծելը անհամեմատ ավելի շահավետ էր, որն էլ նախորդ տարի ներմուծման բումի պատճառն էր: Այդ շահավետ մաքսատուրքերից փորձել են օգտվել նաև ռուսաստանցի վարորդները. նրանք եկել ու Հայաստանից ավտոմեքենաներ են տարել: Մի մասը մեքենաները իրենց անունով գրանցելու համար ժամանակավոր գրանցում է ստացել Հայաստանում: ԵԱՏՄ-ի ներսում ավտոմեքենաների տեղափոխումն ազատ է եղել և որևէ մաքսատուրք չի պահանջվել Հայաստանից Ռուսաստան այս ավտոմեքենաները «կանաչ միջանցքով» տեղափոխելիս: Սակայն, այս տարվա երկրորդ կեսից հետո Ռուսաստանի իրավապահները հայտարարում են, որ ռուսաստանցիները Հայաստանի արտոնյալ մաքսատուրքերից օգտվելու իրավունք չունեին:
Պաշտոնական տվյալներ չկան այն մասին, թե 2019 թվականին և դրանից առաջ քանի հայկական համարանիշերով մեքենաներ են Հայաստանից Ռուսաստան տեղափոխվել, քանի որ դա չի համարվում արտաքին առևտուր և Մաքսային ծառայության բազաներում չի ամրագրվում:
Սակայն, Ռուսաստանում հայկական պետհամարանիշերով ավտոմեքենաների սեփականատերերի կազմած միության (Многонациональное сообщество российских владельцев автомобилей на армянском учёте) հաշվարկներով՝ վերջին երեք-չորս տարիներին այդ եղանակով Հայաստանից Ռուսաստան է տեղափոխվել 300 հազար ավտոմեքենա: Ոմանք հենց իրենք են մաքսազերծել Հայաստանում ավտոմեքենաներն ու դրանցով Ռուսաստան տեղափոխվել, ոմանք՝ արդեն մաքսազերծված մեքենաներ են գնել հայաստանցիներից: Ի դեպ, այս ավտոմեքենաների կազմում հիմնականում Ճապոնիայից ու ԱՄՆ-ից բերված մեքենաներ են եղել:
Հայկական պետհամանիշները, խախտումներն ու ռուս իրավապահները
Ռուսաստանում հայկական համարանիշերով ավտոմեքենաները և նրանց վարորդները հայտնվել են Ճանապարհային երթևեկության անվտանգության պետական տեսչության ուշադրության կենտրոնում, երբ ավելացել են նրանց մասնակցությամբ իրավախախտումները: Խախտումների մեծ մասն արձանագրվում են տեսախցիկներով, սակայն կազմված տուգանքի ակտերը հասցեատերերն չեն ունենում, քանի որ նշված հայական համարանիշերը գրանցված չեն ռուսական բազաներում:
Ռուսական «Իզվեստիա» թերթի ստացած տվյալներով՝ այս տարվա առաջին կիսամյակում միայն Մոսկվայում օտարեկրյա համարներով (հայկական, ուկրաինական, մոլդովական և այլն) ավտոմեքենաների մասնակացությամբ խախտումների գրեթե 2 մլն դեպք է գրանցվել, սակայն դրանցից միայն 30 հազարի դեպքով է հնարավոր եղել արձանագրություն կազմել:
Այս խնդիրը լուծելու համար ռուս իրավապահները որոշել են հայկական պետհամարանիշերով ավտոմեքենաների վարորդներին պարտադրել վճարել հայկական մաքսատուրքերի և ԵԱՏՄ ընդհանուր մաքսատուրքերի դրույքաչափերի տարբերությունները: Դա թույլ կտա ավտոմեքենաների համարանիշերը փոխել և «որսալ» օրինախախտ վարորդներին: Ռուս իրավապահները պնդում են, որ հայկական համարանիշերով ավտոմեքենաներ Ռուսաստանում կարող են ժամանակավորապես վարել միայն Հայաստանում մշտապես բնակվողները, իսկ մնացածի համար այդ մեքենաները համարվում են արտասահմանյան ապրանք: Հետևաբար, նրանք պետք է այդ ավտոմեքնենարը կրկնակի մաքսազերծեն:
Սակայն, հայկական համարանիշերով մեքենաների վարորդներն էլ պնդում են, որ մինչև Հայաստանից ավտոմեքենա տեղափոխելը, բազմաթիվ հարցումներ են արել ռուսական մաքսային ծառայություններին ու ճանապարհային ոստիկանությանը, որտեղից միաձայն պատասխանել են, որ նրանք կարող են Հայաստանից մեքենայով հասնել Ռուսաստան ու այդ մեքենաները հայկական պետհամարանիշներով անարգել վարել:
Եվ այս տարվա հուլիսից հանկարծակի պարզվել է, որ հայկական պետհամարանիշերով ավտոմեքենաները պետք է մաքսազերծել նաև Ռուսաստանում, այսինքն՝ վճարել հայկական դրույքաչափերի ու ԵԱՏՄ դրույքաչափերի տարբերությունը: Այդ տարբերությունը, ինչպես Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին ուղղված նամակում պնդում են միության անդամեները, երբեմն ավելի մեծ գումար է կազմում, քան ավտոմեքենայի վաճառքի գինն է:
Հայկական համարանիշերով մեքենաների ռուս վարորդներին զգուշացրել են, որ եթե այդ տարբերությունը չվճարեն, ապա իրավապահները նրանցից կվերցնեն մեքենաները օրենքի շրջանակներում և աճուրդում վաճառքի կներկայացնեն:
«Սակայն, այսօր գործնականում մեզանից ոչ ոք չի կարող այդքան գումար վճարել, ինչը նշանակում է, որ ստիպված ենք լինելու հրաժարվել մեր մեքենաներից»,- նշում է մեր զրուցակից Իվան Նիկոլաևը:
Խառը օրենքներ, հակասական դրույթներ
Հայաստանից Ռուսաստան ավտոմեքենաների տեղափոխման ու մաքսազերծման գործընթացը կարգավորվում է մի քանի փաստաթղթերով, որոնց որոշ դրույթներ հակասում են իրար: Հենց այդ հակասություններից էլ ծնվել է այս ամբողջ խառնաշփոթը:
Խոսքը վերաբերում է Հայաստանի՝ ԵԱՏՄ-ին միանալու պայմանագրին ու Մաքսային օրենսգրքին: Առաջինը սահմանում է, որ արտոնյալ մաքսատուրքերով Հայաստան ներմուծված մեքենաները ԵԱՏՄ այլ երկրներ կարող են տեղափոխվել ու օգտագործվել Հայաստանում մշտապես բնակվող քաղաքացիների կողմից: Ռուս իրավապահները հենց այս դրույթն են մատնացույց անում, երբ հայկական համարանիշերով վարորդներին պահանջում են վճարել հայաստանյան և ԵԱՏՄ միասնական մաքսատուրքրերի տարբերությունները:
Մինչդեռ Մաքսային օրենսգրքով՝ թույլատրվում է ԵԱՏՄ-ում մաքսազերծվող ավտոմեքենաները առանց հայտարարագրելու, տեղափոխել միության անդամ այլ երկրներ:
Հայաստանի պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահի տեղակալ Շուշանիկ Ներսիսյանը «Հետքի» հարցման պատասխանում, հիմք ընդունելով վերևում գտնվող կարգավորումները՝ հայտնել է, որ Եվրասիական տնտեսական միության միասնական դրույքաչափերից տարբերվող դրույքաչափերով ներմուծված և Հայաստանում գրանցված անձնական օգտագործման ավտոմքենաները կարող են ԵԱՏՄ այլ անդամ պետություններ ներմուծվել առանց մաքսատուրքերի, հարկերի վճարման և Հայաստանում մշտապես բնակվող անձանց կողմից:
Այսինքն՝ այստեղ արդեն իսկ հակասությունը տեսանելի է՝ ինչպե՞ս են մաքսային ծառայությունները թույլ տվել, որ Ռուսաստանի քաղաքացիները անարգել, առանց մաքսային ու հարկային վճարներ կատարելու հայկական համարանիշերով ավտոմեքենաներ տեղափոխեն Ռուսաստան, եթե օրենքով ամրագրված է, որ դրա իրավունքն ունեն միայն Հայաստանում մշտապես բնակվողները: Մյուս կողմից էլ՝ ինչպե՞ս է ռուսական մաքսատունը թույլ տվել, որ այդ մեքենաներն իր տարածք մտնեն։
ՊԵԿ-ից հետաքրքրվել էինք, թե Հայաստանի մաքսային ծառայություններն ու ոստիկանությունը հայկական համարանիշերով մեքենաները օտարերկրյա քաղաքացիների անունով գրանցելիս վերջիններիս զգուշացրե՞լ են, որ հետագայում իրենց հայրենիքում մեքենաները պետք է կրկնակի մաքսազերծվեն:
«Բոլոր այն դեպքերում, երբ ներմուծված անձնական օգտագործման ավտոմքենաները ԵԱՏՄ անդամ երկրներ տեղափոխելու նպատակով հանվել են ՀՀ հաշվառումից, Հայաստանի մաքսային մարմինները կատարել են բոլոր անհրաժեշտ գործառույթները, այդ թվում ՝ վճարների տարբերությունների գանձման ուղղությամբ: Իսկ այն դեպքում, երբ ավտոմեքենաները ԵԱՏՄ անդամ երկրներ են տեղափոխվել առանց ՀՀ հաշվառումից հանելու կամ գտնվելու մտադրության մասին ՀՀ մաքսային մարմիններին չի տեղեկացվել, ենթակա են գրավոր հայտարարգրման»,- նշել է Շուշանիկ Ներսիսյանը:
Այսպիսով, ՊԵԿ-ի պատասխանից ևս ենթադրվում է, որ Ռուսաստանում հայկական պետհամարանիշերով մեքենաների սեփականատերերն այժմ պարտավոր են վճարել ներմուծման հայաստանյան ազգային ու ԵԱՏՄ միասնական դրույքաչափերի տարբերությունները: Սակայն, մյուս կողմից էլ՝ հասկանալի չէ, թե այդ դեպքում ինչպես են մեքենաները անարգել հայտնվել Ռուսաստանում:
Հարված՝ ավտոներկրողներին
Այս իրավիճակը էական հարված է նաև հայ ավտոներկրողների համար: Ավտոներկրող Գեղամ Ղարիբյանը «Հետքի» հետ զրույցում պատմեց, որ մինչև Հայաստանի՝ ԵԱՏՄ ընդհանուր մաքսային դրույքաչափերին անցնելը, մեծ քանակությամբ մեքենաներ է ներկրել արտասահմանից՝ հուսալով, որ դրանց հիմնական մասը գնելու են ղազախ ու ռուս հաճախորդները: Սակայն, իրավիճակը կտրուկ փոխվել է, և ներկրված մեքենաների զգալի մասը մնացել է երկրում:
«Մեզ ոչ ոք չի ասել, որ նման խնդրի առաջ ենք կանգնելու, որ տվյալ երկրներում այդ ավտոմեքենաները լրացուցիչ մաքսազերծելու կարիք է լինելու: Եթե մեզ դա ասած լինեին, մենք ոչ թե հազարավոր մեքենաներ կբերեինք, այլ՝ այնքան, որքան կկարողանայինք վաճառել ներքին շուկայում»,- ասում է Գեղամ Ղարիբյանը:
Ըստ Հայաստանի մաքսային ծառայության՝ 2019 թվականին ընդհանուր առմամբ Հայաստան է ներկրվել 208.5 հազար հատ մարդատար ավտոմեքենա, որի ընդհանուր մաքսային արժեքը կազմել է մոտ 560 մլն դոլար: Համեմատության համար նշենք, որ 2018 թվականին ներմուծվել է 65.1 հազար հատ ավտոմեքենա՝ 235 մլն դոլարի:
Այսպիսով, ներմուծվող մեքենաների քանակն աճել է 3.2 անգամ, մինչդեռ դրանց ընդհանուր արժեքն ավելի փոքր տեմպով է աճել՝ 2.4 անգամ: Սա նշանակում է, որ ներկրված մեկ մեքենայի միջին արժեքը նվազել է: Այսինքն՝ ներկրման բումի ժամանակ ավտոներկրողներն ավելի էժան մեքենաներ են ձեռք բերել ու տեղափոխել Հայաստան:
Ղազախական փորձը
Նախորդ տարի նկարագրված խնդրի առաջ էին կանգնել նաև Հայաստանից ավտոմեքենա տեղափոխած ղախաստանցիները: Նրանցից ևս պահանջվում էր կրկնակի մաքսազերծել Հայաստանից գնված ավտոմեքենաները: Ղազախստանի կառավարությունը ևս պնդում էր, որ Հայաստանի համար սահմանված արտոնությունից կարող էին օգտվել միայն հայաստանցիները:
Այդ ժամանակ, երկու երկրներին ղեկավարությունները կարողացան ընդհանուր հայտարարագրի գալ՝ թույլ տալով ներմուծված ավտոմեքենաների վարորդներին օգտագործել այդ մեքենաները՝ առանց կրկնակի մաքսազերծման: Սահմանվեցին նաև որոշ բացառություններ: Օրինակ՝ սեփականատարերը, բացի Հայաստանից, ուրիշ այլ երկրում այդ մեքենաները վաճառելու իրավունք չունեն: Իսկ եթե որոշում են վաճառել մեկ այլ երկրում, ապա պետք է վերագրանցեն և լրացուցիչ հարկեր վճարեն:
Թե ինչ լուծումներ են այս անգամ քննարկում Հայաստանի և Ռուսաստանի իշխանությունները, առաժմ հայտնի չէ: Միայն, ինչպես «Հետքին» հայտնել է ՊԵԿ նախագահի տեղակալ Շուշանիկ Ներսիսյանը, ներկայում Ռուսաստանի դաշնային մաքսային ծառայությունների հետ քննարկումներ են ընթանում, որոնք վերաբերում են ավտոմեքենաների՝ մաքսային ձևակերպումների, դրանց կարգավիճակի վերաբերյալ Ռուսաստանի քաղաքացիների կողմից Հայաստանի մաքսային մարմիններին ուղղված հարցումների ընթացակարգերի պարզեցմանը:

Армянские номера, российские водители и таможенный беспорядок
Водители машин с армянскими номерами в России уже несколько месяцев стоят перед фактом. От них требуют двойную таможенную пошлину – армянскую ставку за импорт и разницу единых ставок ЕАЭС. Это предполагает дополнительные траты нескольких тысяч долларов. После того, как водители подняли эту проблему, таможенные службы России и Армении обсуждают ее.
Гражданин России Иван Николаев в 2019 году в Армении купил машину и перевез ее в Россию для личного пользования. После покупки машины поставил ее на учет в Полиции Армении и, не меняя армянские номера, вернулся в Россию. Как до покупки машины, так и после нее он несколько раз обращался к российским правоохранительным органам для того, чтобы узнать имеет ли право вести машину с армянскими номерами. И, как он рассказывает, каждый раз получал один и тот же ответ, что при перевозке машины из одной страны ЕАЭС в другую не требуются дополнительное таможенное оформление и замена номера.
Однако, примерно год спустя правоохранительные органы России информировали Ивана и еще 300 тысяч россиян, которые покупали машину в Армении, что надо платить двойную таможенную пошлину. Требуют переоформить и поставить на учет машины, привезенные из стран ЕАЭС. Это предполагает, что граждане, ввозившие машины из Армении в Россию, должны платить таможенные пошлины.
«Многие из нас на купленных из Армении машинах поехали в Россию. Машины мы купили для своих семей. Право собственности все в основном оформляли в полиции Армении. Некоторые выступали как доверенное лицо», - в беседе с Hetq рассказал Иван Николаев.
Интерес к машинам, находящимся в Армении, у российских водителей вырос еще в 2016 году, а в 2019 году, когда в Армении истекал срок льготных таможенных ставок, дошел до максимума. До 2020 года в Армении действовали национальные пошлины импорта машин, которые заметно ниже единых пошлин ЕАЭС.
В 2020 году в Армении начали действовать ставки пошлин стран ЕАЭС. А до этого ввоз машины в Армению был несравнимо выгодным, что и стало причиной огромного количества ввозов машин в прошлом году. Этими выгодными ставками пошлин пытались воспользоваться и российские водители, они приезжали в Армению и увозили машину в Россию. Некоторые водители для регистрации машины на свое имя сделали себе временную регистрацию в Армении. Перевозка машин между странами ЕАЭС была свободной, и при перевозке этих машин из Армении в Россию по «зеленому коридору» не было никаких пошлин. Однако, во второй половине этого года российские правоохранители объявили, что россияне не имели право воспользоваться льготными пошлинами Армении.
Нет официальных данных о том, сколько машин с армянскими номерами в 2019 году и до этого было перевезено из Армении в Россию, так как это не считается внешней торговлей и в базах таможенной службы не фиксируется.
Однако, по подсчетам водителей «Многонационального сообщества российских владельцев автомобилей на армянском учете» за последние три – четыре года таким путем из Армении в Россию перевезено 300 тысяч машин. Некоторые сами занимались вопросами таможенного оформления и на этих машинах ехали в Россию, некоторые у жителей Армении купили уже оформленные машины. Среди них в основном были машины из США и Японии.
Армянские номера, нарушения и российские правоохранители
Машины с армянскими номерами и их водители оказались в центре внимания ГИБДД, когда увеличилось число нарушений с их участием. Основная часть нарушений фиксируется на камеры, но акты штрафов не имеют адресата, так как указанных армянских номеров в российских базах нет.
По данным, полученным российской газетой «Известия», в первом полугодии 2020 года только в Москве с участием машин с иностранными (армянскими, украинскими, молдавскими) номерами зафиксировано около 2 миллионов нарушений, но по этим случаям составлено всего 300 тысяч протоколов.
Для решения этой проблемы российские правоохранители решили заставить водителей машин с армянскими номерами выплатить разницу между армянской пошлиной и единой пошлиной стран ЕАЭС. Это позволит поменять номера машин и выловить нарушителей. Российские правоохранители утверждают, что машину с армянскими номерами в России временно могут водить только водители, постоянно проживающие в Армении, а для остальных эти машины являются иностранный товаром. Следовательно, они должны выплатить за эти машины пошлину.
Однако, водители машин с армянскими номерами утверждают, что до перевозки машины из Армении в Россию, запрашивали об этом информацию в российской таможенной службе и дорожной инспекции, откуда получали единогласный ответ о том, что они могут на машине из Армении доехать в Россию и беспрепятственно водить машину с армянскими номерами.
А с июля этого года внезапно выяснилось, что за машины с армянскими номерами нужно платить пошлину и в России, то есть выплатить разницу между армянской пошлиной и единой пошлиной стран ЕАЭС. Эта разница, как утверждают члены сообщества в письме к премьер министру Армении Николу Пашиняну, иногда превышает стоимость самой машины.
Российских владельцев машин с армянскими номерами предупредили, что если они не выплатят разницу между пошлинами, то правоохранители отберут у них машины в рамках закона и поставят на продажу на аукционе.
«Никто из нас не сможет заплатить такую сумму, а это означает, что мы будем вынуждены отказаться от своих машин», - говорит Иван Николаев.
Запутанные законы, противоречивые положения
Таможенное оформление и перевозка машин из Армении в Россию регулируется несколькими документами, некоторые положения которых противоречат друг другу. Эти противоречия и являются причиной этой путаницы.
Речь идет о договоре присоединения Армении к ЕАЭС и Таможенном кодексе Армении. По договору присоединения Армении к ЕАЭС определяется, что машины, импортированные в Армению по льготной пошлине, могут быть перевезены в другие страны ЕАЭС и использованы гражданами, постоянно проживающими в Армении. Российские правоохранители указывают именно на это положение договора, когда требуют у российских водителей выплатить разницу между армянской пошлиной и единой пошлиной стран ЕАЭС.
Между тем, таможенный закон позволяет перевозить машины, проходившие таможенное оформление на территории ЕАЭС, из одной страны союза в другую и не декларировать ее.
Заместитель председателя Комитета госдоходов Шушуник Нерсисян в ответ на запрос Hetq, основываясь на вышеперечисленные положения, сообщила, что машины, импортированные в Армению для личного пользования по льготным пошлинам, отличающимся от пошлин ЕАЭС, и зарегистрированные в Армении, могут быть перевезены в другие страны союза без уплаты пошлин и налогов гражданами, постоянно проживающими в Армении.
То есть, тут видны противоречия: как сотрудники таможенной службы позволили, чтобы граждане России беспрепятственно, без уплаты налогов и пошлин, перевезли машины с армянскими номерами в Россию, если по закону на это имеют право только постоянно проживающие в Армении граждане? И с другой стороны: как российская таможня позволила ввоз этих машин на свою территорию?
У Комитета государственных доходов мы поинтересовались, таможенная служба и полиция Армении, регистрируя машины с армянскими номерами на иностранных граждан, предупредила их о двойном таможенном оформлении у них на родине?
«В тех случаях, когда машины, импортированные для личного пользования, были сняты с учета в Армении для перевозки по территории ЕАЭС, таможенные службы Армении выполняли все необходимые функции, в том числе по выплате разницы таможенных пошлин. А в тех случаях, когда машины были перевезены в страны ЕАЭС без снятия с учета в Армении или о намерении нахождения в Армении не осведомили сотрудников таможни, машины подлежат декларированию»,- отметила Шушаник Нерсисян.
Из ответа Комитета госдоходов тоже следует, что владельцы машин с армянскими номерами в России теперь обязаны выплатить разницу между армянской пошлиной и единой пошлиной стран ЕАЭС. С другой стороны, не понятно, как машины беспрепятственно оказались в России?
Удар по импорту машин
Эта ситуация существенно ударила по импорту машин. Гегам Карибян занимается импортом машин, в беседе с Hetq он рассказал, что до перехода Армении на единый тариф таможенной пошлины он импортировал большое количество машин из других стран, надеясь, что основную часть этих машин купят русские и казахские клиенты. Но ситуация резко поменялась и большое количество машин осталось в стране.
«Нам никто не говорил, что возникнет такая проблема и у владельцев этих машин будет необходимость дополнительного таможенного оформления у себя в стране. Если бы нас информировали об этом, мы бы привезли ни тысяча машин, а столько, сколько смогли бы продать на внутреннем рынке»,- говорит Гегам Карибян.
Согласно данным таможенной службы Армении в 2019 году в Армению было импортировано 208,5 тысяч легковых машин, общая таможенная стоимость составила 560 миллионов долларов. Для сравнения отметим, что в 2018 году было импортировано 65,1 тысяч машин на 235 миллионов долларов.
Количество импортируемых машин выросло в 3,2 раза, между тем их общая стоимость выросла только в 2,4 раза. Это означает, что цена одной импортированной машины снизилась. Во время пика импорта машин закупались и импортировались более дешевые машины.
Казахский опыт
В прошлом году перед указанной проблемой оказались и казахские владельцы машин с армянскими номерами. Казахское правительство также утверждало, что льготным тарифом таможенной пошлины могут пользовать только постоянно проживающие в Армении граждане.
Тогда правительства двух стран смогли прийти к единому соглашению и позволили владельцам таких машин пользоваться машинами без двойного таможенного оформления. Были введены определенные запреты. Например, владельцам машин разрешили продавать эти машины только на территории Армении. А при продаже в другой стране машина должна быть перерегистрирована и должны быть выплачены налоги.
Какие решения обсуждают правительства Армении и России не известно. Как сообщила Шушаник Нерсисян, на данный момент с федеральной таможенной службой России обсуждаются вопросы, касающиеся таможенного оформления машин, статуса таких обращений и упрощения процедуры обращений и запросов граждан России в таможенную службу Армении.