Նարեկ Մանգասարյանը պահանջում է 2019-ին հայտարարագրած մեքենաները մաքսազերծել 2019-ի դրույքաչափերով
Նարեկ Մանգասարյանը 4,5 տարի Իսպանիայի Բարսելոնա քաղաքում բնակվելուց հետո 2020թ. հունիսի 8-ին Հայաստան է վերադարձել։
Բարսելոնայում Նարեկը աշխատած գումարով գնել է 3 մեքենա, 2019 թվականի դեկտեմբերի 30-ին նա հայտարարագրել է իր մեքենաները, որպեսզի ուղարկի Հայաստան։ Մաքսատնից Նարեկին տեղեկացրել են, որ մինչև 2020 թվականի հունվարի 1-ը հայտարարագրված մեքենաները մաքսազերծվելու են 2019-ի դրույքաչափով։
Նարեկ Մանգասարյանն ամուսնացած է, ունի 2 երեխա: Նրա կինն ու երեխաները Հայաստանում են եղել: Ցանկացել է ընտանիքի անդամներին իր մոտ՝ Իսպանիա տանել, բայց 2018-ի իշխանափոխությունից հետո որոշել է ինքն էլ վերադառնալ Հայաստան։ Նարեկի ընտանիքը վարձով է ապրում։ Այս պահին նա աշխատանք չունի։
Նարեկին պատկանող մեքենաները մարտի 2-ին հասել են Վրաստանի Փոթի քաղաք։ Նարեկի եղբայրը պետք է մինչև իր Հայաստան վերադառնալը մաքսազերծեր մեքենաները, քանի որ կորոնավիրուսի տարածումից հետո Նարեկի վերադարձը Հայաստան մի քանի անգամ հետաձգվել էր։ Հայաստանում արտակարգ դրություն հայտարարելուց հետո, երբ փակվել է Վրաստանի հետ սահմանը մեքենաները մնացել են Փոթիում: Հայաստան հասել են միայն մայիսի 8-ին։
Նարեկից մեքենաները մաքսազերծելու համար ՊԵԿ մաքսատանը պահանջում են մոտ 15 000 դոլլար, մինչդեռ 2019-ի դրույքաչափով մաքսազերծումը, ըստ Նարեկի, կկազմեր մոտ 2000 դոլլար։ ՊԵԿ-ից Նարեկին պատասխանել են, որ մեքենաները Հայաստան հասել են ավելի ուշ, քան սահմանված ժամկետն էր`ապրիլի 30-ը, դրա համար էլ Նարեկը պետք է մաքսազերծումը կատարի 2020 թվականի դրույքաչափերով։
«Հաշվի չեն առնում, որ սահմանները փակ է եղել, ամբողջ աշխարհում ֆորս-մաժորային իրավիճակ էր, մենք ո՞նց մինչև ապրիլի 30-ը մեքենա հասցնեինք Հայաստան: Դա հո մեզնից կախված չէր, ինձ ասել են, մինչև տարեվերջ հայտարարագրածները 2019-ի դրույքաչափով է մաքսազերծվելու, հիմա ո՞նց հասկանամ, որ 2020-ի դրույքաչափով են հաշվում»-ասում է Նարեկը։
ՊԵԿ-ը 2019-ին հայտարարություն էր տարածել, որում ասվում էր, որ 2020թ. հունվարի 1-ից փոխվելու են ներմուծվող ավտոմեքենաների նկատմամբ Հայաստանում կիրառվող Եվրասիական տնտեսական միության շրջանակներում գործող մաքսատուրքի և հարկերի դրույքաչափերը:
«2019 թ. տարեվերջին սպասվում է ավտոմեքենաների ներմուծման ծավալների բազմապատիկ աճ: Արդյունքում՝ նավահանգիստներում, ինչպես նաև ՀՀ սահմանային անցակետերում աննախադեպ հերթերը կարող են հանգեցնել ամիսներ առաջ ձեռք բերված ավտոմեքենաների որոշ մասի ՀՀ սահմանը փաստացի 2020թ. հունվարի 1-ից հատելուն: Այդ պարագայում ավտոմեքենաների համար մաքսատուրքերը և հարկերը կհաշվարկվեն մաքսային հայտարարագիրը գրանցելու օրվա դրությամբ գործող դրույքաչափերով»,-նշված էր ՊԵԿ-ի տարածած հայտարարության մեջ:
Նարեկ Մանգասարյանի՝ Իսպանիայում գնած մեքենաները «Վոլվո V-40», «Ֆորդ Տրանզիտ», «Օպել Զաֆիրա» մակնիշների են։
«Մեքենաների մաքսազերծման գումարով ես կարող եմ Հայաստանում նույն մեքենաներից գնել: Ստացվում է, որ կրկնակի գումար եմ ծախսում, գումարած մոտ 500 000 դրամ կայանատեղիների գումար պիտի վճարեմ, որովհետև մայիսի 8-ից կանգնած են մեքենաներս»,-ասում է նա։

Нарек Мангасарян требует растаможить задекларированные в 2019 году автомобили по ставкам того же года
Нарек Мангасарян 4,5 года жил в Испании, в Барселоне. 8 июня 2020 г. он вернулся в Армению. На заработанные в Испании деньги Нарек купил три автомобиля, которые 30 декабря 2019 г. задекларировал с целью отправки в Армению. На таможне ему сказали, что задекларированные до 1 января 2020 г. автомобили будут растаможены по ставкам 2019 г.
Нарек женат, у него двое сыновей. Жена и дети находились в Армении. Он хотел забрать семью к себе в Испанию, но после смены власти в 2018 г. решил сам вернуться в Армению. Семья живет на съемной квкартире. На данный момент Нарек не работает.
Отправленные им автомобили 2 марта прибыли в грузинский порт Поти. До приезда Нарека в Армению машины должен был растаможить его брат, поскольку после начала пандемии коронавируса приезд Нарека несколько раз откладывался. В связи с введением в Армении чрезвычайного положения, из-за чего граница с Грузией была закрыта, машины застряли в Поти. В Армению они прибыли только 8 мая.
За растаможку автомобилей сотрудники таможни требуют около 15.000 долларов, тогда как по ставкам 2019 г. эта сумма, по словам Нарека, составляет около 2000 долларов. В Комитете госдоходов Нареку сказали, что автомобили прибыли в Армению позже установленного срока – 30 апреля, поэтому растаможка должна быть произведена по ставкам 2020 г.
“Они не учитывают, что границы были закрыты, во всем мире сложилась форс-мажорная ситуация. Как мы могли доставить машины в Армению до 30 апреля, это ведь не от нас зависело. Мне сказали, что задекларированные до конца прошлого года автомобили будут растаможены по ставкам 2019 года. Почему теперь они рассчитывают по ставкам 2020 года?” – недоумевает Нарек.
В 2019 году КГД выступил с заявлением о том, что с 1 января 2020 г. действующие в рамках Евразийского экономического союза размеры таможенных пошлин и налогов на импортируемые автомашины будут изменены.
“В конце 2019 г. ожидается многократный рост объемов импорта автомобилей. В результате в портах, а также на пограничных пропускных пунктах могут образоваться беспрецедентные очереди, которые могут привести к тому, что часть приобретенных несколько месяцев назад автомобилей может пересечь границу РА после 1 января 2020 г. В этой ситуации таможенные пошлины и налоги будут рассчитываться по ставкам, действовавшим на момент регистрации таможенной декларации”,- говорилось в заявлении КГД.
В Испании Нарек Мангасарян приобрел автомобили “Вольво V-40”, “Форд Транзит”, “Оппель Зафира”.
“На сумму растаможки я могу купить в Армении аналогичные машины. Получается, что я потрачу двойную сумму, плюс мне придется заплатить около 500.000 драмов за стоянку, потому что автомобили стоят с 8 мая”,- сказал Нарек.