Հայաստանի պետական պարտքը մոտեցել է 8 մլրդ դոլարի շեմին
Այս տարվա օգոստոսի վերջի դրությամբ Հայաստանի պետական պարտքը կազմել է 7.967 մլրդ ԱՄՆ դոլար։ Ինչպես ցույց են տալիս Ֆինանսների նախարարության տվյալները, մեկ ամսում՝ օգոստոսի ընթացքում պետպարտքն աճել է մոտ 30 մլն դոլարով կամ 0.3%-ով։
Իսկ տարեսկզբի համեմատ աճել է մոտ 650 մլն դոլարով կամ 8.8%-ով։
Օգոստոսի վերջի դրությամբ ներքին պետական պարտքը 1.91 մլրդ դոլար է, որը դրամային արտահայտությամբ կազմում է 931 մլրդ դրամ։
Արտաքին պարտքն էլ 6.057 մլրդ դոլար է։
Գրաֆիկում տեղ գտած տվյալները ցույց են տալիս, որ տարեսկզբի համեմատ Հայաստանի ներքին պարտքն աճել է 373 մլն դոլարով կամ 24.3%-ով։
Իսկ արտաքին պարտքն աճել է 273 մլն դոլարով կամ 4.7%-ով։
Հիշեցնենք, որ 2019թ. դեկտեմբերի վերջի դրությամբ՝ Հայաստանի պետական պարտքը կազմել է 7.324 մլրդ ԱՄՆ դոլար: Նախորդ տարվա համեմատ պետական պարտքի ծավալն աճել է մոտ 402 մլն դոլարով կամ 5.8%-ով:

Государственный долг Армении приблизился к 8 миллиардам долларов
По состоянию на конец августа этого года государственный долг Армении составил 7.967 млрд долларов США. Как показывают данные Министерства финансов, в течение августа госдолг вырос примерно на 30 млн долларов, или на 0.3%. А по сравнению с началом года рост составил около 650 млн долларов, или 8.8%.
По состоянию на конец августа внутренний государственный долг составлял 1.91 млрд долларов, или 931 млрд драмов, размер внешнего долга – 6.057 млрд долларов.
По сравнению с началом года внутренний долг Армении вырос на 373 млн долларов, или на 24.3%, а внешний долг – на 273 млн долларов, или на 4.7%.
Напомним, что по положению на конец декабря 2019 г. государственный долг Армении составил 7.324 млрд долларов США.