Ծառուկյանն ու պաշտպանները չեն ներկայացել նրան կալանավորելու միջնորդության քննությանը. նիստը հետաձգվել է
Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանում՝ նախագահությամբ դատավոր Մնացական Մարտիրոսյանի, այսօր նշանակված էր «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության հիմնադիր Գագիկ Ծառուկյանին կալանավորելու վերաբերյալ ԱԱԾ-ի միջնորդության քննությունը: Ծառուկյանն ու վերջինիս պաշտպանները նիստին չէին ներկայացել:
Դատարանի դիմաց գտնվող լրագրողները տևական ժամանակ փորձում էին կապ հաստատել պաշտպանների հետ՝ չներկայանալու պատճառների վերաբերյալ տեղեկություն ստանալու համար, սակայն նրանք հեռախոսազանգերին այդպես էլ չպատասխանեցին:
Նիստը նշանակված էր ժամը 11:00-ին: Այն դահլիճում, որտեղ դատավոր Մնացական Մարտիրոսյանը սովորաբար նիստեր է անցկացնում, շուրջ 40 րոպե դռնփակ նիստ էր ընթանում, որին ներկայացած անձինք, ենթադրաբար, ԱԱԾ քննիչներ ու դատախազներ էին: Այսինքն՝ պաշտպանների և Ծառուկյանի բացակայության պայմաններում նիստն անմիջապես չի հետաձգվել: Նիստի ավարտից հետո դրան մասնակցած անձինք լրագրողների հարցերին չպատասխանեցին:
Միջնորդության քննության հետաձգման վերաբերյալ քիչ առաջ հայտարարություն է տարածվել Բարձրագույն դատական խորհրդի էլեկտրոնային հասցեից, որը ստորագրված է «Դատական իշխանության մամուլի և հասարակայնության հետ կապերի ծառայության» անունից: Ըստ հաղորդագրության՝ նիստի հետաձգման պատճառը եղել է Ծառուկյանի և վերջինիս պաշտպանների բացակայությունը: Դրանում նաև ասվում է, որ սեպտեմբերի 17-ին և 18-ին դատարանը ծանուցումներ է ուղարկել Գագիկ Ծառուկյանին և նրա փաստաբաններին, էլեկտրոնային փոստով ծանուցում է ուղարկել Ծառուկյանի ԱԺ պատգամավորի պաշտոնական էլեկտրոնային հասցեին, բացի այդ՝ հեռախոսային կապի միջոցով հավելյալ տեղեկացրել է նիստի օրվա, ժամի մասին, ինչպես նաև «Վայբեր» հավելվածի միջոցով փոխանցել տեղեկատվությունը, որով ուղարկված տեղեկատվության ստանալը ծրագիրը հաստատել է: Բացի այդ՝ ԲԴԽ-ն հայտնում է, որ սեպտեմբերի 22-ին դատարանի աշխատակազմը փաստաբանի հետ հեռախոսազրույցի ընթացքում հիշեցրել է այսօրվա նիստի մասին: Թե Ծառուկյանի փաստաբաններից ում մասին է խոսքը, հաղորդագրության մեջ նշված չէ:
«Դատարան ներկայացած դատավարության մասնակիցները միջնորդել են դատարանին քննությունն իրականացնել մեղադրյալի և պաշտպանների բացակայությամբ, սակայն, դատարանը, հաշվի առնելով հարցի կարևորությունը, որոշում է կայացրել միջնորդության քննությունը հետաձգել մինչև սեպտեմբերի 25-ը ևս մեկ անգամ պաշտպանության կողմին ծանուցելու համար»,- ասված է հաղորդագրության մեջ:
Նշենք, որ Գագիկ Ծառուկյանը մեղադրվում է Ազգային ժողովի 2017 թվականի ընտրությունների ժամանակ ընտրողներին կաշառք տալու մեջ, նա մեղադրանքը չի ընդունում։
Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ նախագահությամբ դատավոր Ռոբերտ Պապոյանի, հունիսի 21-ին մերժել է Ազգային անվտանգության ծառայության միջնորդությունը՝ Ծառուկյանին կալանավորելու վերաբերյալ։ Այս որոշումը Վերաքննիչ դատարանը բեկանել է և գործն ուղարկել առաջին ատյանի դատարան՝ նոր քննության:
Այս որոշման դեմ Վճռաբեկ բողոքներ էին ներկայացրել և՛ Դատախազությունը, և՛ Ծառուկյանի պաշտպանները, սակայն Վճռաբեկ դատարանը մերժել է բողոքները, այսինքն՝ գործը բեկանելու վերաբերյալ Վերաքննիչ դատարանի որոշումը մտել է օրինական ուժի մեջ:
Նման պայմաններում առաջին ատյանի դատարանը կրկին պետք է քննի Ծառուկյանին կալանավորելու ԱԱԾ միջնորդությունը:

Гагик Царукян не явилcя на рассмотрение ходатайства о своем аресте. Судебное заседание отложено
Ереванский суд общей юрисдикции под председательством судьи Мнацакана Мартиросяна сегодня должен был рассмотреть ходатайство Службы национальной безопасности об аресте председателя партии “Процветающая Армения”, депутата Национального Собрания Гагика Царукяна. Однако ни сам Царукян, ни его адвокаты не явились на заседание суда.
В зале, где обычно проводит заседания судья Мартиросян, в течение 40 минут проходило закрытое заседание, в котором предположительно участвовали следователи и прокуроры СНБ. По завершении заседания его участники отказались отвечать на вопросы журналистов.
Немногим ранее с электронного адреса Высшего судебного совета было разослано сообщение о причинах переноса рассмотрения ходатайства. В частности отмечалось отсутствие на судебном заседании Царукяна и его адвокатов. 17 и 18 сентября суд отправил по электронной почте извещения Гагику Царукяну и его адвокатам, сообщение на официальную электронную почту депутата НС Г.Царукяна. Кроме того, лидер “Процветающей Армении” был дополнительно проинформирован по телефону о дне и часе заседания, соответствующая информация была отправлена и посредством приложения Viber. В сообщении ВСС также отмечалось, что 22 сентября администрация суда в телефонной беседе с одним из адвокатов напомнила о сегодняшнем судебном заседании.
“Явившиеся в суд участники судебного процесса ходатайствовали об изучении причин неявки обвиняемого и адвокатов, однако суд, учитывая важность вопроса, принял решение перенести рассмотрение ходатайства на 25 сентября, чтобы еще раз известить сторону защиты”,- говорится в сообщении Высшего судебного совета.
Гагик Царукян обвиняется в раздаче взяток избирателям во время выборов в совет старейшин Еревана в 2017 году. Царукян не признает предъявленное ему обвинение.
21 июня ереванский суд общей юрисдикции под председательством Роберта Папояна отклонил ходатайство СНБ об аресте Царукяна. Апелляционный суд отменил это решение, направив дело для повторного рассмотрения в суде первой инстанции.
После этого прокуратура и адвокаты Царукяна подали кассационные жалобы, однако Кассационный суд их отклонил, а это значит, что решение Апелляционного суда о закрытии дела вступило законную силу.
В этих условиях суд первой инстанции должен вновь рассмотреть ходатайство Службы нацбезопасности об аресте Г.Царукяна.