Հայաստանից մոլիբդենի խտանյութի արտահանումը կտրուկ աճել է
Հայաստանից տարեկան հազարավոր տոննաներով մոլիբդեն է արտահանվում՝ ֆեռոմոլիբդենի ու խտանյութի տեսքով: Ի տարբերություն բազմաթիվ ապրանքների, որոնց արտահանումն այս տարվա առաջին կիսամյակում նվազել է, մոլիբդենի խտանյութը կտրուկ աճ է գրանցել, որոշակիորեն աճել են նաև արտահանվող ֆեռոմոլիբդենի ծավալները:
Այսպես, ըստ Հայաստանի մաքսային ծառայության տվյալների, այս տարվա առաջին կիսամյակում Հայաստանից արտահանվել է 4.5 հազար տոննա ֆեռոմոլիբդեն, որի մաքսային արժեքը կազմել է 59.1 մլն դոլար: 2019 թվականի առաջին կիսամյակի համեմատ արտահանման ֆիզիկական ծավալներն աճել են 6.4%-ով՝ այն դեպքում, երբ մաքսային արժեքը կրճատվել է 20%-ով: Այսինքն՝ այս տարի ֆեռոմոլիբդենը միջինում ավելի էժան գնով է արտահանվել և նույնիսկ քանակի ավելացումը չի հանգեցրել ընդհանուր մաքսային արժեքի ավելացմանը։
Ֆեռոմոլիբդենի մեծ մասն արտահանվել է Նիդերլանդներ, որոշակի քանակությամբ՝ նաև Ռուսաստան։ Նախկինում հայկական ֆեռոմոլիբդենի հիմնական գնորդներից էր նաև Գերմանիան, սակայն այս տարվա առաջին կիսամյակում այն գնորդների ցանկում չէ։ Նշենք, որ ֆեռոմոլիբդենն այս տարվա վեց ամիսներին Հայաստանից արտահանվող ամենաբարձր մաքսային արժեք ունեցող ապրանքների ցանկում հինգերորդն է։ Ֆեռոմոլիբդենն այս ցանկում զիջում է միայն պղնձին, ոսկուն, ծխախոտին ու կոնյակին։
Իսկ արտահանվող խտանյութի ծավալներն, ինչպես նշեցինք, կտրուկ աճել են: Այս տարվա առաջին կիսամյակում Հայաստանից արտահանվել է մոտ 6.9 հազար տոննա մոլիբդենի խտանյութ (մոլիբդենի հանքաքար և խտահանք), որի մաքսային արժեքը կազմել է մոտ 45 մլն ԱՄՆ դոլար: Ինչպես ցույց են տալիս Մաքսային ծառայության տվյալները, 2019 թվականի առաջին կիսամյակի համեմատ արտահանված խտանյութի ծավալն աճել է 14 անգամ, արժեքը՝ 9 անգամ:
Սրա շնորհիվ մոլիբդենը ամրապնդել է դիրքը արտահանման կազմում. կիսամյակի տվյալներով մոլիբդենի խտանյութը Հայաստանից արտահանվող ամենաբարձր մաքսային արժեք ունեցող ապրանքների ցանկում 7-րդն է:
Մոլիբդենի խտանյութն արտահանվել է մեծամասամբ Չինաստան՝ 5.5 հազար տոննա, մնացած մասը՝ Բելգիա, Շվեյցարիա, Չինաստան, Ռուսաստան և փոքր քանակությամբ՝ նույնիսկ Չիլի:
Առհասարակ, պետք է նկատել, որ Չինաստանը, Շվեյցարին, Նիդերլանդները, Գերմանիան և ևս մի քանի երկներ Հայաստանում արդյունահանվող հանքահումքի հիմնական սպառողներն են։
Նախորդ տարիներին Հայաստանից փոքր քանակությամբ նաև մոլիբդենի թափոն և ջարդոն է արտահանվել, սակայն այն երբևէ մեծ ծավալների չի հասել: Այս տարի էլ չի արտահանվել։
Վերջին տասը տարիներին Հայաստանից ամենամեծ ծավալի ֆեռոմոլիբդենն արտահանվել է 2017 թվականին՝ մոտ 7 հազար տոննա:
Իսկ արտահանվող մոլիբդենի խտանյութի ծավալներն այս տարի արդեն իսկ ռեկորդային են: Տարվա առաջին կեսին ավելի շատ է արտահանվել, քան նախորդ տարվա ամբողջ ընթացքում:
Ժամանակին Հայաստանը մեծ եկամուտներ է ստացել մոլիբդենից, երբ համաշխարհային շուկայում մեկ տոննայի արժեքը մոտեցել է ընդհուպ մինչև 100 հազար դոլարին։ Դա տեղի է ունեցել 2008-2009 թվականներին։ Սակայն, մոլիբդենի գներն այս մակարդակում երկար չմնացին, և շուտով այն մի քանի անգամ արժեզրկվեց։ Այս տարի էլ մոլիբդենի համաշխարհային գները ավելի ցածր մակարդակում են, քան նախորդ տարի։
Մոլիբդենի արտահանման աճը արդյունահանման տեմպերի մեծացմամբ է պայմանավորված։ Ըստ Վիճակագրական կոմիտեի տվյալների (ՀՀ ՎԿ)՝ այս տարվա առաջին կիսամյակում Հայաստանում արտադրվել է 12.4 հազար տոննա մոլիբդենի խտանյութ, որը 2019 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ 1.8 անգամ աճել է։
Միևնույն ժամանակ, արտադրվել է 4.1 հազար տոննա ֆեռոմոլիբդեն՝ 11.2%-ով ավելին, քանի 2019-ի առաջին կիսամյակում։
Հայաստանում պղնձամոլիբեդենային հանքավայրերի կազմում առավել կարևոր նշանակություն ունեն Թեղուտի, Քաջարանի և Ագարակի հանքավայրերը։ Նախորդ տարվա երկրորդ կեսին՝ մեկուկես տարվա դադարից հետո, Թեղուտի հանքավայրը կրկին վերագործարկվեց։ Վերականգնվեց պղնձի ու մոլիբդենի խտանյութի արտադրությունը։ Թեղուտի վերագործարկումը էապես նպաստել է հանքարդյունաբերության աճին, որը շարունակվում է նաև այսօր։
Սովորաբար, Հայաստանը արդյունահանվող մոլիբդենի մեծ մասը մշակում և արտահանում է ֆեռոմոլիբդենի տեսքով։ Սակայն, ինչպես ցույց են տալիս այս տարվա տվյալները, խտանյութի մի զգալի հատված արտահանվել է առանց մշակման։
Ինչպես մոլիբդենի, այնպես էլ՝ այլ տեսակի հանքահումքի արտահանման աճի հետևանքով Հայաստանը լրացուցիչ եկամուտներ է ստանում, սակայն այս ամենը նաև հանգեցնում է հանքարդյունաբերությունից ունեցած կախվածության մեծացմանը։

Экспорт молибдена из Армении резко вырос
Каждый год из Армении экспортируются тысячи тонн молибденового концентрата. В отличие от многих других товаров, экспорт которых в первом полугодии этого года сократился, экспорт молибденового концентрата заметно вырос. В определенной степени увеличились и объемы экспорта ферромолибдена.
По данным Таможенной службы Армении, в первом полугодии этого года из страны было вывезено 4,5 т ферромолибдена, таможенная стоимость которого составила 59.1 млн долларов. По сравнению с тем же периодом прошлого года физические объемы экспорта этого металла выросли на 6.4%, тогда как таможенная стоимость сократилась на 20%. Это значит, что в этом году ферромолибден вывозился по более низкой цене, поэтому даже увеличение объемов экспорта не привело к повышению его общей таможенной стоимости.
Большая часть ферромолибдена была экспортирована в Нидерланды, какая-то часть – в Россию. Раньше одним из основных покупателей армянского ферромолибдена была также Германия, однако за истекшие шесть месяцев эта страна не вошла в число покупателей. Отметим, что в первом полугодии этого года ферромолибден занимал пятое место в списке экспортируемых из Армении товаров с наиболее высокой таможенной стоимостью, уступая лишь меди, золоту, сигаретам и коньяку.
Что касается объемов экспорта концентрата, то они, как мы уже отметили, резко выросли. За первые шесть месяцев этого года из Армении было экспортировано около 6,9 тыс.тонн молибденового концентрата на сумму около 45 млн долларов США. Как показывают данные Таможенной службы, по сравнению с тем же периодом 2019 г. экспорт концентрата вырос в 14 раз, а его стоимость – в 9 раз.
Благодаря этому молибденовый концентрат укрепил свои позиции в составе отечественного экспорта, оказавшись на 7-ом месте в списке армянских экспортных товаров с самой высокой таможенной стоимостью.
Большая часть молибденового концентрата была экспортирована в Китай – 5,5 тыс.тонн, остальная часть – в Бельгию, Швейцарию, Россию и в небольшом количестве – в Чили.
Следует отметить, что основными потребителями экспортируемого из Армении сырья являются Китай, Швейцария, Нидерланды, Германия и еще несколько стран.
За последние десять лет наибольший объем ферромолибдена – 7 тысяч тонн - был экспортирован в 2017 г.
В этом году объемы экспорта молибденового концентрата уже можно назвать рекордными: в первой половине 2020 года молибденового концентрата было экспортировано больше, чем за весь прошлый год.
В свое время, в 2008-2009 гг., когда тонна молибдена стоила на мировом рынке до 100 тысяч долларов, Армения получала большую прибыль от его продажи. Однако такие цены продержались недолго и очень скоро снизились в несколько раз. В этом году молибден стоит на мировом рынке дешевле, чем в прошлом году.
Рост экспорта молибдена обусловлен ростом темпов его добычи. По данным Статистического комитета РА, в первом полугодии этого года в Армении было получено 12.4 тыс. тонн молибденового концентрата, что в 1,8 раза превышает показатель того же периода 2019 г.
За указанный период было произведено также 4,1 тыс. тонн ферромолибдена, что на 11.2% больше, чем в первом полугодии 2019 г.
В Армении наиболее крупными медно-молибденовыми месторождениями являются Техутское, Каджаранское и Агаракское. Во второй половине прошлого года после полуторагодового перерыва вновь начало действовать Техутское месторождение. Это обстоятельство оказало существенное влияние на рост объемов добывающей промышленности, который продолжается и сегодня.
Обычно большая часть добываемого в Армении молибдена обрабатывается и экспортируется в виде ферромолибдена. Однако в этом году значительная часть концентрата была экспортирована в необработанном виде.
Вследствие роста экспорта молибдена и других руд Армения получает дополнительную прибыль, но вместе с тем это приводит к увеличению зависимости экономики от добывающей промышленности.