Հանքահումք, սիգարետ, կոնյակ. Հայաստանի արտահանման «դեմքը»
Տարիներ շարունակ մի քանի ապրանքատեսակներ Հայաստանի արտահանման առաջատարներն են եղել։ Հանքահումքը, սիգարտը, կոնյակն ու ևս մի քանի ապրանքներ մեր արտահանման «դեմքն» են։ Այս բարձր կենտրոնացվածությունը պահպանվում է նաև այսօր՝ իր բոլոր բացասական հետևանքներով հանդերձ: Գումարած դրան՝ նվազում են արտահանման ծավալները:
Մաքսային ծառայությունը կիսամյակը մեկ անգամ մանրամասն հրապարակում է Հայաստանի արտաքին առևտրի վիճակագրությունը, որոնց վերլուծությամբ կարելի է հստակ պատկերացում կազմել մեր տնտեսության մասին։
Այս տարվա առաջին կիսամյակի տվյալներով, Հայասատնից արտահանված ամենաբարձր մաքսային արժեք ունեցող ապրանքների ցանկը կրկին գլխավորում է պղինձը։ Վեց ամսում Հայաստանից արտահանվել է մոտ 266 հազար տոննա պղնձի խտանյութ, որի ընդհանուր աժեքը կազմել է 281 մլն դոլար: 2019 թվականի առաջին կիսամյակի համեմատ, արտահանվող պղնձի խտանյութի ֆիզիկական ծավալն աճել է 40 հազար տոննայով կամ 17.7%-ով, մինչդեռ արժեքն աճել է 17 մլն դոլարով կամ 6.2%-ով: Այն, որ արտահանված պղնձի քանակն ավելի մեծ տեմպով է աճել, քան արժեքը, վկայում է այն մասին, որ այս տարի միջինում ավելի ցածր գնով է արտահանվել պղինձը, քանի նախորդ տարի:
Այս տարվա առաջին կիսամյակում Հայաստանի արտահման կազմում երկրորդ տեղը, ըստ մաքսային արժեքի մեծության, զբաղեցրել է ոսկին, որը մաքսային ծառայությունը ներկայացնում է որպես «ոսկի (ներառյալ պլատինի գալվանական պատվածքով); փոշի»: Վեց ամսում արտահանվել է 2.7 տոննա ոսկի՝ 124 մլն դոլար արժեքով: 2019 թվականի համեմատ ծավալը նվազել է 365 կգ-ով կամ 11.8%-ով, իսկ մասքային արժեքը ավելացել է մոտ 8 մլն դոլարով կամ 6.9%-ով: Այստեղ էլ հակառակ գործընթացն է տեղի ունեցել՝ արտահանվող ոսկու արժեքն այս տարի ավելի բարձր է եղել:
Երրորդ ամենաշատ արտահանվող ապրանքը ծխախոտն է (սիգար, սիգարետ, սիգարիլլա): Այս տարվա առաջին կիսամյակում Հայաստանից արտահանվել է մոտ 11 մլրդ հատ սիգարետ, որի ընդհանուր արժեքը կազմել է 106 մլն դոլար: Նախորդ տարվա առաջին կիսամյակի համեմատ, սիգարետի արտահանման ծավալները նվազել են 13.8%-ով, իսկ մաքսային արժեքը՝ 11%-ով:
Հայաստանից արտահանվող առավել բարձր մաքսայրին արժեք ունեցող ապրանքների առաջին տասնյակում են նաև կոնյակը, ֆեռոմոլիբդենը, ալյումինե նրբաթիթեղը, մոլիբդենի խտանյութը, էլեկտրաէներգիան, լոլիկն ու ձուկը: Սակայն, տարեկան տվյալներով, վստահաբար, լոլիկն ու ձուկն ավելի ցածր հորիզոնականներ կմղվեն, քանի որ կան ապրանքներ, որոնց գերակշիռ մասը արտահանվում են տարվա երկրորդ կեսին: Բոլոր դեպքերում, լոլիկն ու ձուկը նախորդ տարիներին էլ, թեև առաջին տասնյակում չեն եղել, սակայն ներառվել են առավել բարձր մաքսային արժեք ունեցող ապրանքների ընդհանուր ցանկերում:
Ներկայացված գրաֆիկում մեկտեղել ենք Հայաստանից արտահանված ամենաբարձր մաքսային արժեք ունեցող 10 ապրանքները՝ ըստ տարիների՝ սկսած 2010 թվականից: Այստեղ ակնհայտ է, որ առաջատարը եղել և մնում է պղինձը: Բարձր հորիզոնականներում է մնացել կոնյակը:
Տարիների ընթացքում տասնյակում իրենց տեղն են ամրապնդել ոսկին, ադամանդը, էլեկտրաէներգիան ու սիգարետը:
Այս տարվա առաջին կիսամյակում արտահանվել է 9.9 մլն լիտր կոնյակ՝ 83 մլն դոլարի: 2019 թվականի նույն կիսամյակի համեմատ, ֆիզիկական ծավալները նվազել են մոտ 23%-ով, իսկ արժեքը՝ 14%-ով: Հիշեցնենք, որ վերջին ամիսների կոնյակագործներն ու գինեգործները բարձրաձայնեցին, որ շուկան անկում է ապրում ու ապագայում լուրջ խնդիրների առաջ են կանգնելու: Որոշ ժամանակ անց կառավարությունն այս ոլորտին օժանդակելու ծրագիր ներկայացրեց:
- Գումարները կփոխանցվեն ոչ թե խաղող մթերողներին, այլ անմիջապես գյուղացիներին. 24-րդ միջոցառման մանրամասները
- Գինի և կոնյակ արտադրողները փաստի առաջ են կանգնած. վաճառքը նվազել է, վարկերը՝ ծանրացել
Կոնյակին հաջորդում է ֆեռոմոլիբդենը (երկաթահամահալվածք): Վեց ամսում Հայաստանից արտահանվել է 4.5 հազար տոննա ֆեռոմոլիբդեն, որի ընդհանուր մաքսային արժեքը կազմել է 59 մլն դոլար: 2019 թվականի նույն ամիսների համեմատ արտահանման ծավալներն աճել են 6.4%-ով, մինչդեռ մաքսային արժեքը նվազել է 20%-ով:
Նույն միտումներն են նաև ալյումինե նրբաթիթեղի արտահանման պարագայում: Այս տարվա առաջին կիսամյակում Հայաստանից արտահանվել է 17 հազար տոննա ալյումինե նրբաթիթեղ՝ 46 մլն դոլար արժեքով: Արտահանման քանակն աճել է 2.9%-ով, իսկ արժեքը պակասել է 8.1%-ով:
14 անգամ աճել է մոլիբդենի խտանյութի արտահանումը՝ կազմելով մոտ 6.9 հազար տոննա, որի ընդհանուր մաքսային արժեքը 45 մլն դոլար է: Ենթադրվում է, որ այս աճը պայմանավորված է Թեղուտի հանքավայրի գործոնով, որը նախորդ տարվա առաջին կիսամյակում չի շահագործվել: Իսկ այս տարվա առաջին կիսամյակում ապահովել է և՜ արդյունահանում, և՜ արտահանում:
Աճել է նաև էլեկտրաէներգիայի արտահանումը: Վեց ամսում Հայաստանը Իրան է արտահանել մոտ 677 մլն կվտ/ժ էլեկտրաէներգիա (մոտ 35 մլն դոլար), որը նախորդ տարվա առաջին կիսամյակի համեմատ աճել է մոտ 26%-ով: Հիշեցնենք, որ էլեկտրաէներգիայի դիմաց Հայաստանը ոչ թե փող է ստանում, այլ գազ։ Հայաստանն Իրանի հետ համագործակցում է էլեկտրաէներգիայի փոխանակման տրամաբանությամբ` տալիս ենք էլեկտրաէներգիա, ստանում՝ գազ: Հայաստանի և Իրանի միջև գազ-էլեկտրաէներգիա փոխանակության գործարքն իրականացվում է 2009-ից սկսած: Հայաստանը պարտավորվել է մեկ խորանարդ մետր գազի դիմաց Իրանին տալ 3 կվտ/ժ էլեկտրաէներգիա։
Առաջին կիսամյակում Հայաստանից արտահանվել է մոտ 20 հազար տոննա լոլիկ (թարմ կամ պաղեցված), որի մաքսային արժեքը կազմել է 22 մլն դոլար: 2019-ի առաջին կիսամյակի համեմատ արտահանվող լոլիկի ծավալն ավելացել է 19.9%-ով, իսկ արժեքը՝ 33.8%-ով:
Հայաստանից արտահանվող ամենաբարձր մաքսային արժեք ունեցող ապրանքների առաջին տասնյակն այս տարվա առաջին կիսամյակում եզրափակում է ձուկը (թարմ կամ պաղեցված): Արտահանվել է 3.2 հազար տոննա ձուկ՝ 15.5 մլն դոլար արժեքով: Նախորդ տարվա առաջին կիսամյակի համեմատ, ծավալն աճել է 18.9%-ով, իսկ արժեքը՝ 12.7%-ով:
Այս տվյալները խոսում են Հայաստանի արտահանման բարձր կենտրոնացվածության մասին: Սա նաև տնտեսության խնդիրների ու մշակող արդյունաբերության բացերն է մատնացույց անում:
Ընդհանուր առմամբ, այս տարվա առաջին կիսամյակում Հայաստանից արտահանվել է 1.108 մլրդ դոլարի ապրանք, որը 2019 թվականի նույն ժամանակաշրջանի համեմատ նվազել է 6.5%-ով:
Ինչպես ցույց են տալիս Վիճակագրական կոմիտեի ներկայացրած տվյալները, առաջին կիսամյակում ամբողջ արտահանման 34%-ն ապահովել է հանքահումքը, 22%-ը՝ պատրաստի սննդի արտադրանքը, 14%-ը՝ թանկարժեք և կիսաթանկարժեք քարերը, թանկարժեք մետաղներն ու դրանցից պատրաստված իրերը: Եվ չորրորդ խոշոր ապրանքախումբը ոչ թանկարժեք մետաղներն ու դրանցից պատրաստված իրերն են՝ 10%-ը: Մնացած միայն 20%-ն է, որ ապահովում են մյուս ապրանքախմբերը:
2019 թվականին հրապարակված Կառավարության ծրագրում նշված էր, որ առաջիկա տարիներին Հայաստանի տնտեսական առաջընթացի հիմնական շարժիչը պետք է դառնա արտահանման զգալի աճը։ Պարբերաբար խոսվում է արտահանման դիվերսիֆիկացման մասին: Ընդ որում ՝ խոսքը ոչ միայն արտահանվող ապրանքների կենտրոնացվածությունը փոքրացնելու մասին է, այլև՝ կենտրոնացվածությունն ըստ երկրների: Չմոռնանք, որ այսօր 4-5 երկրներ, ըստ տեսակարար կշռի, զբաղեցնում են Հայաստանի արտահանման 60%-ից ավելին: Դրանք են Շվեյցարիան, Ռուսաստանը, Չինաստանը, Իրաքն ու Բուլղարիան: Բացի Ռուսաստանից, նշված մյուս երկրներ Հայաստանը արտահանում է հիմնականում հանքահումք ու ծխախոտ:
Այս կենտրոնացվածությունը նշանակում է, որ Հայաստանը տնտեսական կախվածություն ունի այս երկրներից ու այս ապրանքախմբերից: Վերջին տարիներին արդեն ունենք դրա վառ ապացույցները: Օրինակ, երբ Ռուսաստանի տնտեսությունը պարբերաբար շոկերի է ենթարկվում, դրա բացասական ազդեցությունները Հայաստանի տնտեսության վրա որոշ ժամանակ անց զգացվում են:

“Лицо” армянского экспорта: рудное сырье, сигареты, коньяк
Долгие годы в составе экспорта из Армении лидировали несколько видов товаров. “Лицом”экспорта были в основном рудное сырье, сигареты, коньяк. Столь высокая концентрация со всеми ее негативными последствиями сохраняется и сегодня. Прибавьте к этому также сокращение объемов экспорта.
Раз в полгода таможенная служба публикует статистику внешней торговли Армении, анализ которой дает четкое представление о нашей экономике.
По данным за первое полугодие этого года, список экспортируемых из Армении товаров с очень высокой таможенной стоимостью вновь возглавляет медь. За шесть месяцев из страны было вывезено около 266 тыс.тонн медного концентрата на общую сумму 281 млн долларов. По сравнению с первым полугодием 2019 г. физический объем экспортируемого медного концентрата вырос на 40 тысяч.тонн, или на 17.7%, тогда как стоимость этого товара выросла на 17 млн долларов, или на 6.2%. Опережающий рост объемов экспортируемой меди по сравнению с ее стоимостью свидетельствует о том, что медь в этом году экспортируется в среднем по более низкой цене, нежели в прошлом году.
В первом полугодии этого года второе место в составе армянского экспорта по таможенной стоимости занимает золото. За шесть месяцев было экспортировано 2,7 тонны золота на сумму 124 млн долларов. По сравнению с прошлым годом импорт сократился на 365 кг, или на 11.8%, таможенная стоимость, наоборот, выросла примерно на 8 млн долларов, или на 6.9%. Здесь произошел обратный процесс: стоимость экспортируемого золота в этом году оказалась выше.
Третье место в составе армянского экспорта занимают табачные изделия (сигары, сигареты, сигареллы). В первом полугодии этого года из Армении было экспортировано около 11 млрд штук сигарет, общая стоимость которых составила 106 млн долларов. По сравнению с первым полугодием прошлого года, объемы экспорта сигарет сократились на 13.8%, а их таможенная стоимость – на 11%.
В первую десятку экспортируемых из Армении товаров с наиболее высокой таможенной стоимостью входят также коньяк, ферромолибден, алюминиевая фольга, молибденовый концентрат, электроэнергия, помидоры и рыба. Однако, по данным за год, два последних вида товаров однозначно будут оттеснены на более низкие горизонтали товарами, подавляющая часть которых экспортируется во второй половине года. Во всех случаях в прошлые годы также помидоры и рыба, хотя и не входили в первую десятку импортируемых товаров, однако включались в списки товаров с высокой таможенной стоимостью.
С годами в первой десятке закрепились золото, алмазы, электроэнергия и сигареты.
В первом полугодии этого года было экспортировано 9.9 млн литров коньяка на сумму 82 млн долларов. По сравнению с тем же периодом 2019 г. физические объемы сократились примерно на 23%, а стоимость – на 14%. Напомним, что в последние месяцы коньякоделы и виноделы неоднократно предупреждали о спаде на рынке и о возникновении в будущем серьезных проблем. Спустя некоторое время правительство представило программу содействия этой сфере.
За коньяком следует ферромолибден. За шесть месяцев из Армении было экспортировано 4.5 тыс.тонн ферромолибдена, общая таможенная стоимость которого составила 59 млн долларов. По сравнению с тем же периодом 2019 г. объемы экспорта выросли на 6,4%, тогда как таможенная стоимость снизилась на 20%.
Аналогичные тенденции наблюдаются и при экспорте алюминиевой фольги. В первом полугодии этого года из Армении было вывезено 17 тыс. тонн алюминиевой фольги на сумму 46 млн долларов. Количество импорта выросло на 2.9%, а стоимость снизилась на 8,1%.
В 14 раз вырос экспорт молибденового концентрата, составив 6.9 тысяч.тонн общей таможенной стоимостью 45 млн долларов. Предполагается, что рост обусловлен фактором Техутского месторождения, которое в первом полугодии прошлого года не эксплуатировалось, а во втором полугодии уже обеспечило добычу и экспорт.
Увеличился также экспорт электроэнергии. За шесть месяцев Армения экспортировала в Иран около 677 млн кВт/ч электроэнергии (около 35 млн долларов), что по сравнению с первым полугодием прошлого года больше на 26%. Напомним, что Армения в обмен на электроэнергию получает не деньги, а газ. Сотрудничество с Ираном осуществляется по принципу “электроэнергия в обмен на газ”. За один кубометр газа Иран получае 3 кВт/ч электроэнергии.
В первом полугодии из Армении было экспортировано около 20 тысяч тонн помидоров (свежих или замороженных), таможенная стоимость которых составила 22 млн долларов. По сравнению с первым полугодием 2019 г. объем экспортируемых помидоров увеличился на 19.9%, а стоимость - на 33.8%.
Замыкает первую десятку экспортируемых из Армении товаров с высокой таможенной стоимостью рыба (свежая или замороженная). Было экспортировано 3.2 тыс. тонн рыбы на сумму 15.5 млн долларов. По сравнению с первым полугодием прошлого года объем вырос на 18.9%, а стоимость – на 12.7%.
Представленные данные свидетельствуют о высокой концентрации экспорта из Армении.
В целом в первом полугодии этого года из Армении было экспортировано товаров на сумму 1.108 млрд долларов, что на 6.5% меньше прошлогоднего показателя.
По данным Статистического комитета РА, в первом полугодии 34% всего экспорта обеспечило рудное сырье, 22% - готовая пищевая продукция, 14% - драгоценные и полудрагоценные камни, драгметаллы и изделия из них. И четвертую крупную товарную группу (10%) составили недрагоценные металлы и изделия из них. Остальные 20% обеспечили другие виды товаров.
В опубликованной в 2019 г. Программе правительства отмечалось, что в ближайшие годы движущей силой экономического прогресса в Армении должен стать значительный рост экспорта. Часто говорится о диверсификации экспорта. При этом речь идет не о снижении степени концентрации экспортируемых товаров, а об их концентрации по странам. Не надо забывать, что сегодня более 60% армянского экспорта приходится на долю 4-5 стран. Это Швейцария, Россия, Китай, Ирак и Болгария. За исключением России, в остальные страны Армения поставляет в основном рудное сырье и сигареты.
Такая концентрация означает, что Армения находится в экономической зависимости от указанных стран и товарных групп. Например, если экономика России испытывает шок, то спустя некоторое время армянская экономика чувствует его отрицательное воздействие.