Արցունքներով, սակայն ժպիտով և ոգևորությամբ. Երևանի զինկոմիսարիատներից հերթական խմբերը մեկնեցին
Այսօր վաղ առավոտից հայաստանյան բոլոր զինկոմիսարիատներում հերթեր էին։ Զինկոմիսարիատների մոտ հավաքված էին տարբեր տարիքի մարդիկ՝ կին ու տղամարդ, մեծ ու փոքր։ Կանայք եւ երեխաները ճանապարհում էին համընդհանուր զորահավաքի շրջանակում առաջնագիծ մեկնող իրենց ամուսիններին եւ հայրերին։ Ավտոբուսներով դիրքեր ուղևորվողների մեջ կանայք էլ կան։
Սաթենիկը ամուսնուն է ճանապարհում, աչքերը կարմրած են, անընդհատ արցունքներն է մաքրում: Ամուսինը՝ Միսակը, սաստում է՝ «Մի լացի, խի՞ ես լացում», հետո թևի տակ է առնում կնոջը։ Միսակը վարորդ է, երեկ ժամը 7-ին Արցախ զբոսաշրջիկների խումբ է տարել, բայց երբ լսել են, որ Արցախում ռազմական գործողություններ են սկսվել, հետ է բերել խմբին, ինքը եկել է զինկոմիսարիատ, գրանցվել, որ գնա։
Նրանք 3 երեխա ունեն՝ 2 տղա, 1 աղջիկ։ Սաթենիկն ասում է՝ երեխաները հպարտ են, որ իրենց հայրը գնում է, ինքն էլ կգնար հաստատ, եթե երեխաները փոքր չլինեին ու նրանց տանը պահող լիներ։
Սպայական կազմից մեզ տեղեկացնում են, որ հավաքվածների մեջ շատ կամավորներ կան, որ եկել են՝ առանց նախապես հաշվառվելու, որպեսզի զինկոմիսարիատներից միանգամից մեկնեն դիրքեր, բայց քանի որ ցուցակներով զորահավաքի մասնակիցների անուններն են նշված, սկզբում գնալու են հաշվառվածները։
Ամբոխի միջից ձայներ են լսվում, ամեն կարճ երկխոսություն մի պատմություն է։ «Կամանդիր, դե ի՞նչ անենք, որ չենք դիմել, եկել ենք, կարևորը ստեղ ենք, մեկա՝ ասիք էս ցուցակով ում անունը կարդացիք, նստած են, էդ ավտոբոսում դատարկ տեղեր կան դեռ, մենք 6 հոգի ենք, լցվենք գնանք, էլի, մինչև նոր ցուցակը կբերեն»,- սպաներից մեկին դիմում է հավաքված տղաներից մեկը։
«Քո սիրած շոկոլադից դրել եմ, շուտ կուտես, չհալվի, հեռախոս վերցրու, խի՞ ես թողում, կարողա մեկ-մեկ զանգես»,-ասում է մի կին գնացողներից մեկին։
«Վա՜յ, այ ախպեր, գնում ենք գանք, իմ անունն են կարդացել, սումկես տվեք, էս ավտոբուսն ա՞ Բաքու գնում»,-ընկերոջը գրկելով՝ ասում է մի տղա, ուսապարկը գցում ուսին ու մտնում ավտոբուս։
«Բալես, նայի, պապան քեզ ձեռքով ա անում, դու էլ իրան ձեռքով արա, հենա, նայի, ավտոբուսի մեջ ա, ասա՝ հաջող, պապ, շուտ կգաս»,-ասում է մի կին՝ երեխան գրկին ու մաքրում արցունքները։ Հետո ասում է, որ իրեն չնկարեն, կարմրած աչքերով չտեսնի ամուսինը։
«Ասում ա՝ նոր զոհեր ունենք, Վահ»,-ասում է մի կին ու լացակումած նայում ամուսնուն, որին պատրաստվում է ճանապարհել։
Անդրանիկը եկել է հորը՝ Գարեգինին ճանապարհելու: Գարեգինն արդեն ավտոբուսում նստած է, փոքր եղբայրը ծառայում է, երեկ հորեղբայրն է գնացել, այսօր հորն է ճանապարհում։
«Ես մինչև գնացի գրանցվեմ, պարզվեց՝ հերս ինձնից առաջ ա ընկել, ինձ էլ ասում են գոնե մի հոգի պիտի տանը մնա, հիմա եկել եմ հաջող անելու, բայց մեկ էլ տեսար ես էլ գնացի»,-ասում է Անդրանիկը։
Գարեգինը ժպիտը դեմքին ասում է, որ այլ տարբերակ լինել չէր կարող, չգնալու տարբերակը իր համար բացառված է։ «Մի հատ շուտ գործ կա, գնանք վերջացնենք, գանք»,-ասում է նա։
Հավաքվածների բոլորի ձեռքին ուսապարկեր են՝ առաջին անհրաժեշտության պարագաներով։ Գետնին սնունդով տոպրակներ են դրված, որոնք բերել են գնացողների հարազատները։
Տղաներից մեկն ասում է, որ իր գնալու մասին ոչ ոք չգիտի, տանը տեղյակ չի պահել, որ գրանցվել է։ «Եթե իմ նկարն էլ դնեք ձեր էջում, կարող ա դրանից իմանան, որ գնում եմ, չեմ ասել ոչ ոքի»,-ասում է նա։
Հարություն Ազարյանը նախկին զինվորական է, մասնակցել է նաև Շուշիի ազատագրմանը, երեկ զանգել ու կանչել են, վստահ է, որ ամեն ինչ լավ է լինելու։ Հարությունին ճանապարհելու են եկել կինը, մայրը ու տղան։ Նա 3 տղա ունի, երկուսը դեռ անչափահաս են։
Հարությունի կինը ամուր բռնել է ամուսնու ձեռքը, մայրը համբուրում է որդու գլուխը, մոր աչքերը լցվում են արցունքներով, Հարությունն խնդրում է, որ մայրը չլացի, որովհետև ամեն ինչ լավ է լինելու։
Մայրը ասում է մեզ՝ «Պետք ա գնա, մեզնից յուրաքանչյուրը, որն ի վիճակի ա, պիտի գնա, ուղղակի դե մայր եմ, նեղվում եմ»։
Ավտոբուսներում նստածները բոլորը ժպտում են։ Երբ արդեն ըստ ցուցակի բոլորը զբաղեցնում են իրենց տեղերը, ավտոբուսը շարժվում է, շարժվելու հստակ ժամ չկա, շարժվում են այն ժամանակ, երբ բոլոր նստատեղերը զբաղված են լինում, հետո ամեն շարժվող ավտոբուսի ծափահարություններով ճանապարհում են։

Слезы, улыбки, воодушевление: из Еревана в Арцах отбыли очередные группы добровольцев
Сегодня с раннего утра у всех военных комиссариатов образовались очереди. Собрались люди разных возрастов – мужчины, женщины, дети,... Женщины с детьми провожали мужей и отцов, отправляющихся на передовую в рамках всеобщей мобилизации. В автобусах можно было увидеть и женщин.
Сатеник провожает мужа. У нее красные глаза, она постоянно вытирает слезы. Муж, Мисак, утешает жену: “Не плачь. Что ты плачешь?” Потом обнимает ее. Мисак водитель. Вчера в 7 часов он выехал в Арцах с группой туристов, но узнав по дороге, что там начались военные действия, повернул обратно. И сразу явился в военный комиссариат записываться для отправки на передовую. У супругов трое детей – два мальчика и девочка. По словам Сатеник, дети горды тем, что их отец отправляется в Арцах. Если б не дети, она бы и сама поехала.
Один из офицеров сообщил нам, что среди собравшихся много добровольцев, которые пришли без предварительной записи, чтобы прямо из военкомата отправиться на позиции. Но поскольку списки уже составлены, то в первую очередь выезжают те, кто встал на учет.
Из толпы слышатся голоса. Даже самый короткий диалог – это целая история. “Командир, что делать, если мы сами пришли. Главное, что мы здесь. Все равно те, чьи фамилии прочитали, уже в автобусе, а свободные места еще остались. Нас шестеро. Давайте и мы сядем и поедем, пока привезут новую группу”,- уговаривал офицера один из мужчин.
“Я твой любимый шоколад положила, сразу поешь, пока не растаял. Звони иногда…” – напутствовала жена одного из уезжавших.
“Брат, мы поедем и быстро вернемся. Мое имя уже прочитали. Давай сумку. Этот автобус в Баку едет?” – пошутил, обнимая товарища, кто-то из парней. Потом взял рюкзак и поднялся в автобус.
“Малыш, смотри, папа тебе рукой машет. И ты ему помощи, он уже в автобусе. Пожелай ему удачи и скорого возвращения”,- говорила женщина, прижимая к груди ребенка и вытирая слезы. Потом попросила нас не фотографировать ее, чтобы муж не увидел ее красные глаза.
“Говорят, у нас новые жертвы… “ – с болью в голосе сказала другая женщина и со слезами на глазах посмотрела на мужа, которого провожала на передовую.
Андраник провожает отца, Гарегина. Тот уже сел в автобус. Младший брат Андраника служит в армии. Вчера в Арцах отправился его дядя, а сегодня он провожает отца.
“Я только собирался записаться, как выяснилось, что отец меня опередил. А мне сказал: кто-то должен остаться дома. Вот, пришел попрощаться с ним. Но кто знает, может и я поеду…”- говорит Андраник.
Гарегин с улыбкой уверяет, что другого варианта быть не может. “Небольшое дело есть. Поедем и быстро вернемся”,- шутит он.
Все собравшиеся с рюкзаками, в которых предметы первой необходимости. Родные принесли также пакеты с едой. Один из парней признался, что о его отъезде дома не знают, не предупредил, что записался в военном комиссариате. “Если опубликуете мою фотографию, тогда, может, и узнают. Я никому не сообщил об отъезде”,- сказал он.
Арутюн Азарян – бывший военный, участвовал в освобождении Шуши. Вчера ему позвонили, вызвали. Он уверен, что все будет хорошо. Провожать Арутюна пришли жена, мать и сын. У него трое сыновей, двое из них несовершеннолетние.
Жена Арутюна крепко держит его за руку, мать целует в голову. У нее на глаза наворачиваются слезы. Арутюн просит мать не плакать, уверяет, что все будет хорошо.
“Каждый, кто в состоянии, должен ехать… Просто я мать, переживаю…” – сказала женщина.
Сидящие в автобусе улыбаются. Когда все уже занимают свои места, водитель заводит мотор. Отъезжающий автобус люди провожают аплодисментами…