«Անհապաղ կանգնեցնել Էրդողանին եւ Ալիեւին». ստորագրահավաք՝ ուղղված միջազգային կառույցներին
Ազգագրագետ Լուսինե Խառատյանը «Անհապաղ կանգնեցնել Էրդողանին եւ Ալիեւին» կոչով change.org կայքում ստորագրահավաք է սկսել, որտեղ նշվում է սեպտեմբերի 27-ին Թուրքիայի եւ Ադրբեջանի նախագահներ Էրդողանի ու Ալիեւի՝ Արցախի վրա հարձակվելու, ծանր զինտեխնիկայի կիրառման մասին, ինչի հետեւանքով տասնյակ զոհեր եւ հարյուրավոր վիրավորներ կան։ Նշվում է, որ մարտական գործողություններն աննախադեպ են զինանոցի ծավալով եւ քանակով:
Ստորագրահավաքի տեքստում նաեւ խոսվում է այն մասին, որ Թուրքիան Սիրիայից եւ Լիբիայից ահաբեկիչներ է տեղափոխում Ադրբեջան։ Բացի դրանից՝ Թուրքիան զենք ու անօդաչու թռչող սարքեր է մատակարարում Ադրբեջանին։
«Մենք կարծում ենք, որ Թուրքիան բացահայտ կերպով աջակցում է ահաբեկչրությանն ու դրա ընդլայնմանը եւ տարածաշրջանն ապակայունացնելու նպատակ է հետապնդում»,- ասվում է ստորագրահավաքի տեքստում։
Միջազգային հանրության ուշադրությունը հրավիրելով՝ ասվում է, որ այն պետք է գործի հենց հիմա՝ մարդու հիմնարար իրավունքների պաշտպանության եւ տարածաշրջանի ժողովուրդների կյանքի ու արժանապատվության համար։
Միջազգային հանրությանը դիմելով՝ ստորագրահավաքի մասնակիցները պահանջում են հայտարարության սահմաններից դուրս հստակ գործողություններ, պատժամիջոցների կիրառում, ինչպես նաեւ միջոցներ՝ ռազմատենչ կողմին բանակցությունների սեղան բերելու համար։ Հակառակ դեպքում, ինչպես ասվում է կոչի մեջ, իրավիճակը հանգեցնելու է անկանխատեսելի հետեւանքների տարածաշրջանի եւ աշխարհի համար։
Ստորագրահավաք-կոչն ուղղված է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարին, Եվրոպայի խորհրդին, ՆԱՏՕ-ին, ԵՄ-ին, Մինսկի խմբին համանախագահներին, որոնց, ըստ Լուսինե Խառատյանի, կփորձեն առձեռն հանձնել ստորագրահավաքի արդյունքները։

“Немедленно остановить Эрдогана и Алиева”: сбор подписей под обращением к международным структурам
Этнограф Лусине Харатян инициировала на сайте change.org сбор подписей под адресованной международным структурам петицией с призывом “Немедленно остановить Эрдогана и Алиева!”. В петиции сообщается, что 27 сентября президенты Турции и Азербайджана Эрдоган и Алиев начали наступление на Арцах с применением тяжелой военной техники,  в результате чего есть десятки погибших и сотни раненых. Отмечается, что боевые действия беспрецедентны по объему используемого арсенала.
Согласно авторам обращения, Турция перебрасывает в Азербайджан террористов из Сирии и Ливии, а также поставляет Азербайджану оружие и беспилотные летательные аппараты.
“Мы считаем, что Турция открыто содействует распространению терроризма, преследуя цель дестабилизировать ситуацию в регионе”,- говорится в документе.
Международное сообщество должно начать действовать прямо сейчас, чтобы защитить основополагающие права человека, жизнь и достоинство народов региона.
Обращаясь к международному сообществу, авторы петиции требуют ввести санкции и предпринять шаги, которые позволят усадить агрессора за стол переговоров. В противном случае ситуация будет иметь непредсказуемые последствия для региона и мира, говорится в обращении.
Петиция адресована Генсеку ООН, Совету Европы, НАТО, ЕС, сопредседателям Минской группы ОБСЕ, которым организаторы акции попытаются передать собранные подписи лично в руки.
На фото: в одном из степанакертских бомбоубежищ
Taline megerditchian
Artsakh deserves to live in peace. Armenia deserves to live peace. Call out the aggressors.
Margaret Harding
Please stop Azeri/Turkish Agression..
Рузанна
Я Рузанна Аршакян гражданин Армении прошу,ввести санкции и предпринять шаги,которые позволят усадить агрессора за стол переговоров..И прекратить этот терроризм по отношению с нашей стране.