Արծրուն Հովհաննիսյան․ «Հակառակորդն ունի 790 մարդկային կորուստ, որից 180-ը՝ Քարվաճառի ուղղությամբ»
Այսօր՝ սեպտեմբերի 29-ին, Արցախի սահմանի ողջ երկայնքով շարունակվել են մարտերը, թեժ են եղել հյուսիսային եւ հարավային ուղղությունները։ Հայկական բանակի ստորաբաժանումները, վարելով թեժ մարտեր, արձանագրել են զգալի հաջողություններ։ Այս մասին տեղեկատվական կենտրոնում տեղի ունեցող ասուլիսի ընթացքում ասաց ՊՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Արծրուն Հովհաննիսյանը։
Ըստ Հովհաննիսյանի՝ Պաշտպանության բանակը օրվա ընթացքում խոցել է զրահատեխնիկա, կենդանի ուժ, ԱԹՍ-ներ, որոնցից շատերի վերաբերյալ տեսանյութերը՝ որպես ապացույց, ներկայացվել են։ «Ընդհանուր առմամբ պատերազմի սկսվելուց ի վեր հակառակորդը կորցրել է կենդանի ուժ 790 մարդ, որից 180-ը Քարվաճառի ուղղությամբ, որտեղ ընթացել են համառ եւ դժվար մարտեր։ Մոտավոր տվյալներով՝ կա 1900 վիրավոր՝ ադրբեջանական զինված ուժերի բոլոր ստորաբաժանումներում միասին վերցված»,- տեղեկացրեց Հովհաննիսյանը, ապա հավելեց, որ հայկական ստորաբաժանումները հակատանկային տարբեր միջոցներից՝ այդ թվում նաեւ ոչ հակատանկային միջոցներից եւս տանկեր են խոցել. «137 տանկ եւ զրահատեխնիկա ենք խոցել, ոչնչացվել է ադրջեբանական 72 ԱԹՍ, 7 ուղղաթիռ եւ 1 ինքնաթիռ»։
Ըստ Հովհաննիսյանի՝ մարտերը շարունակվում են, զինված ուժերը կատարում են իրենց առջեւ դրված մարտական խնդիրները, հակառակորդի բոլոր գրոհները հետ են մղվում՝ պատճառելով համապատասխան կորուստներ։ Հովհաննիսյանի խոսքով՝ աննախադեպ էր, որ հարձակման ենթարկվեց ՀՀ Վարդենիսի տարածաշրջանը, հարձակման ենթարկվեց ավիացիոն եւ հրթիռային օդային հարձակման այլ միջոցներից՝ մասնավորապես մարտական ԱԹՍ-ներից։
Անդրադառնալով թուրքական F-16 կործանիչի կողմից ՀՀ ՍՈւ-25-ի գրոհիչի խոցելուն՝ Արծրուն Հովհաննիսյանն ասաց, որ դրա վերաբերյալ Ադրբեջանը հերքում է տարածել՝ նշելով, որ նման ինքնաթիռ ադրբեջանական ռազմաօդային ուժերի սպառազինության մեջ չկա։ «Մենք շատ լավ գիտենք, որ դրանք Ադրբեջանի ռազմաօդային ուժերին չեն պատկանում, դրանք պատկանում են Թուրքիայի ռազմաօդային ուժերին, եւ էդ մասին շատ հստակ նշեցինք»։ Հայկական կողմի կրած կորուստների վերաբերյալ նշեց, որ տվյալները կամփոփվեն վաղն առավոտյան։
Իրանի տարածքում ադրբեջանական արկերի ընկնելու լուրի վերաբերյալ ՊՆ ներկայացուցիչն ասաց, որ մամուլից են ծանոթ, որի մասին իրականական կողմը հայտարարել էր։
Արծրուն Հովհաննիսյանը եւս մեկ անգամ շեշտեց, որ որեւէ տեղ խուճապ չկա։
Անդրադառնալով կորցրած եւ գրաված դիրքերին՝ Հովհաննիսյանն ասաց, որ դիրքերի մասին առանձնահատուկ անդրադարձ չկա։ «Այս պատերազմը առանձին դիրքերի պատերազմ չէ, սա ավելի մեծ նշանակության պատերազմ է»,- հավելեց ՊՆ պաշտոնական ներկայացուցիչը։

Арцрун Ованнисян: “С начала войны противник потерял 790 военнослужащих, 180 из них – на Карвачарском направлении”
29 сентября по всему периметру границы Арцаха продолжались бои. Особенно жарко было на северном и южном направлениях. Подразделения армянской армии, ведя ожесточенные бои, добились значительных успехов. Об этом сообщил на брифинге в информационном центре официальный представитель Министерства обороны Арцрун Ованнисян.
По его словам, в течение дня Армия обороны уничтожила бронетехнику, живую силу, БПЛА противника. Видеоматериалы об этих действиях представлены в качестве доказательств. “В целом с начала войны противник потерял 790 военнослужащих, 180 из них – на Карвачарском направлении, где шли упорные и трудные бои. По приблизительным подсчетам, во всех подразделениях азербайджанских вооруженных сил вместе взятых 1900 раненых”,- сказал представитель МО, добавив, что армянские подразделения подбивали танки не только из различных, но и не противотанковых средств. Уничтожены 137 танков и БТР, 72 беспилотника, 7 вертолетов и 1 самолет противника.
По словам Арцруна Ованнисяна, бои продолжаются, вооруженные силы выполняют поставленные перед ними боевые задачи. Все атаки противника отбиваются с причинением ему соответствующих потерь. Беспрецедентными были удары по Варденисскому району Армении, которые были нанесены авиацией и другими средствами поражения с воздуха, в частности боевыми беспилотниками. Касаясь сбитого турецким истребителем F-16 истребителя Су-25 армянских ВВС, Арцрун Ованнисян сообщил, что по этому поводу Азербайджан выступил с опровержением, заявив, что такого самолета в арсенале азербайджанских ВВС нет. “Мы очень хорошо знаем, что они не принадлежат ВВС Азербайджана. Они принадлежат военно-воздушным силам Турции, о чем мы четко заявили”. Касаясь потерь армянской стороны, Ованнисян сказал, что данные будут обобщены завтра утром.
Относительно информации о падении азербайджанских снарядов на территорию Ирана, представитель Минобороны отметил, что об этом заявила иранская сторона.
Касаясь потерянных и занятых позиций, Ованнисян сказал: “Это не война отдельных позиций, это более значительная война”.