Էմանուել Մակրոն. «Ավելի քան 300 իսլամիստ գրոհային Թուրքիայի տարածքով ուղարկվել են Լեռնային Ղարաբաղ»
Ավելի քան 300 իսլամիստ գրոհային Գազիանթեփի օդանավակայանով տեղափոխվել են Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտի։ Այդ մասին հոկտեմբերի 2-ին հայտարարել է Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը՝ ԵՄ գագաթնաժողովի առաջին օրվա արդյունքներին նվիրված ճեպազրույցի ժամանակ։ Մակրոնը նշել է, որ դա ապացուցված փաստ է, և Ռուսաստանը ևս ունի նման տեղեկատվություն։
Նա հավելել է, որ Ֆրանսիան, Լեռնային Ղարաբաղում առկա իրավիճակի մասով, կապի մեջ է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի մյուս համանախագահ երկրների՝ Ռուսաստանի և ԱՄՆ-ի հետ և նրանց հետ միասին նախատեսում է հանդես գալ խաղաղարար նախաձեռնություններով։
«Ես կարող եմ հայտարարել, որ ավելի քան 300 սիրիացի գրոհային- ծայրահեղականներ, որոնք ավելի վաղ դուրս են բերվել Հալեպի շրջանից, Գազիանթեփի օդանավակայանով տեղափոխվել են Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտի։ Սա ապացուցված փաստ է, ճշտվել է այդ անձանց ինքնությունը։ Բացի դա՝ այդ մարդիկ եղել են հետախույզների ուշադրության կենտրոնում և հաստատվել է, որ նրանք բոլորը կապ են ունեցել «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական կազմակերպության հետ։ Ես սա քննարկել եմ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ, որը հաստատել է, որ Ռուսաստանը նույնպես ունի այդպիսի տվյալներ»,- նշել է Մակրոնը։
Մակրոնը հավելել է, որ Թուրքիայի վարքագիծը ՆԱՏՕ-ի անդամ երկրին վայել չէ։ Ըստ նրա՝ Ֆրանսիան այդպիսի գործողությունները անընդունելի է համարում։ Վերջում Ֆրանսիայի նախագահը հավելել է, որ Թուրքիան հատել է կարմիր գիծը։

Эммануэль Макрон: “Через территорию Турции в Нагорный Карабах переброшено более 300 боевиков-исламистов”
С аэродрома “Газиантепи” в зону нагорно-карабахского конфликта переброшено более 300 боевиков-исламистов. Об этом заявил 2 октября на брифинге по результатам первого дня работы саммита ЕС, президент Франции Эммануэль Макрон. Глава Франции отметил, что это доказанный факт и что аналогичной информацией располагает также Россия.
Макрон отметил, что в связи с ситуацией в Нагорном Карабахе Франция поддерживает связь с остальными странами-сопредседателями Минской группы ОБСЕ – Россией и США и планирует вместе с ними выступить с миротворческими инициативами.
“Я могу заявить, что более 300 сирийских боевиков-экстремистов, которые ранее были выведены из района Алеппо, переброшены через аэродром “Газиантепи” в зону нагорно-карабахского конфликта. Это доказанный факт, уточнены личности этих людей. Кроме того, они находились в центре внимания разведки, и было подтверждено, что все они были связаны с террористической организацией “Исламское государство”. Я обсудил это с президентом Владимиром Путиным, который подтвердил, что Россия тоже располагает подобными данными”,- отметил Макрон.
Президент Франции добавил, что поведение Турции недостойно страны-члена НАТО. Франция считает подобные действия недопустимыми, заявил Эммануэль Макрон, добавив, что Турция перешла красную линию.