Հայկական կողմի խոցած Գյանջայի օդանավակայանն Ադրբեջանի երրորդ օդային դարպասն էր
Այսօր առավոտյան Արցախի նախագահի մամլո խոսնակ Վահրամ Պողոսյանը հայտնեց, որ հայկական կողմը հարվածներ է հասցրել Գյանջայի միջազգային օդանավակայանին:
Հիշեցնենք, որ վերջինս սեպտեմբերի 27-ից՝ թուրք-ադրբեջանական տանդեմի սանձազերծած պատերազմի առաջին իսկ օրից, կիրառվել է նաեւ ռազմական նպատակներով:
Մասնավորապես՝ սեպտեմբերի 29-ին Գյանջայից երկինք բարձրացած թուրքական «F-16» կործանիչները ապահովել են Ադրբեջանի Դալյարի ավիաբազայից օդ բարձրացած ադրբեջանական «Սու-25» գրոհայինների եւ թուրքական արտադրության «Բայրաքթար» ԱԹՍ-ների ռմբահրթիռային հարվածները, որոնք հասցվել են ՀՀ Վարդենիսի տարածաշրջանի Վարդենիս քաղաքի, Մեծ Մասրիկ, Սոթք գյուղերի եւ դրանց շրջակայքում տեղակայված ՀՀ ԶՈւ ցամաքային ստորաբաժանումների ուղղությամբ: Նույն սեպտեմբերի 29-ին թուրքական «F-16»-ը խոցել է ՀՀ օդուժի «Սու-25» գրոհայինը, որը գտնվում էր ՀՀ օդային տարածքում եւ կրակային աջակցություն էր ցույց տալիս հայկական ՀՕՊ-ին:
ՊՆ ներկայացուցիչ Արծրուն Հովհաննիսյանը հայտնել էր, որ թուրքական կործանիչները տեւական ժամանակ գտնվել են Գյանջայի օդանավակայանում եւ ռազմական գործողությունների ժամանակ գործել են հենց այդտեղից։ Այս կործանիչներն Ադրբեջան էին բերվել թուրք-ադրբեջանական զորավարժություններին մասնակցելու պատրվակով, սակայն դրանց ավարտից հետո էլ մնացել էին Ադրբեջանում:
Ավելի ուշ՝ երեկ, հայկական կողմը ապացույցներ ներկայացրեց, որոնցում ֆիքսված է թուրքական «F-16» կործանիչների օդաչուների եւ կարգավարների խոսակցությունը ռազմական գործողությունների եւ Գյանջայի օդանավակայանում վայրէջք կատարելու մասին, ինչը հերթական ապացույցն է, որ թուրքական ռազմական տեխնիկան բազավորվում է Գյանջայում:
Համաձայն թռիչքներին հետեւող flightaware.com կայքի՝ վերջին օրերին Գյանջայում վայրէջք են կատարել Անկարայից եկող «Azerbaijan Airlines»-ի ուղեւորատար օդանավերը: Այսպես՝ սեպտեմբերի 22-ին, 23-ին, 24-ին ու 25-ին Անկարայից Գյանջա են ժամանել ադրբեջանական փոխադրողի «Airbus A340-500» ինքնաթիռները, որոնք այնուհետ թռել են Բաքու:
Գյանջան ուղեւորահոսքով Ադրբեջանի երրորդ խոշոր միջազգային օդանավակայանն է Բաքվի Հեյդար Ալիեւի անվան եւ Նախիջեւանի միջազգային օդանավակայաններից հետո: Գյանջայի օդային դարպասներից օգտվում էին ադրբեջանական, թուրքական եւ ռուսական ավիաընկերությունները:
Գյանջայի օդանավակայանն ունի 2 թռիչքուղի՝ բետոնե (երկարությունը՝ 2500 մ) եւ ասֆալտբետոնե (3300 մ) ծածկով, սակայն, ըստ էության, փաստացի գործել է միայն երկրորդը:
2019 թ. Բաքվի օդանավակայանի ուղեւորահոսքը եղել է 4,73 մլն մարդ, Նախիջեւանինը՝ 646 հազ., իսկ Գյանջայինը՝ 154 հազ.:
Իսկ ընդհանրապես Գյանջան (պատմական Գանձակը) Ադրբեջանի երկրորդ խոշորագույն քաղաքն է Բաքվից հետո: Այստեղ ապրում է մոտ 335 հազ. մարդ:

Ganja Airport, Hit by Armenian Forces, Is Azerbaijan's Third Largest
This morning, Artsakh Presidential Spokesman Vahram Poghosyan announced that Armenian military forces had hit Azerbaijan’s Ganja International Airport, an installation that had been used by the Azerbaijani military since September 27, the first day of the war unleashed by the Turkish-Azerbaijani tandem.
On September 29, Turkish F-16 fighter jets took to the skies from Ganja to safeguard Azerbaijani Su-25 jets and Turkish-made Bayraktar drone strikes targeting the town of Vardenis, the villages of Metz Masrik and Sotk, all in Armenia, and the land units of the Armenian Armed Forces located in their vicinity.
On September 29, a Turkish F-16 shot down a Su-25 of the Armenian Air Force, which was in the airspace of the Republic of Armenia and was providing fire support to the Armenian air defense.
Armenian Defense Ministry spokesman Artsrun Hovhannisyan said that Turkish fighter jets had been at Ganja airport for a long time and had operated from there during the hostilities. These fighters were brought to Azerbaijan under the pretext of participating in Turkish-Azerbaijani military exercises, but remained in Azerbaijan after their completion this summer.
Later, the Armenian side presented evidence of Turkish F-16 fighter pilots and controllers talking about hostilities and landing at Ganja airport, which is further evidence that Turkish military equipment is based in Ganja.
According to flightware.com, a flight tracking website, Azerbaijan Airlines passenger planes from Ankara have landed in Ganja in recent days. On September 22, 23, 24 and 25, Azerbaijan Airlines Airbus A340-500s arrived in Ganja from Ankara, which then flew to Baku.
Ganja is the third largest international airport in Azerbaijan after the Heydar Aliyev International Airport in Baku and the Nakhichevan International Airport. This airport was used by Azerbaijani, Turkish and Russian airlines.
Ganja Airport has two runways, covered with concrete (length 2500 m) and asphalt concrete (3300 m), but, in fact, only the second one was used.
In 2019, the passenger volume at Baku Airport was 4.73 million, Nakhichevan – 646,000, and Ganja – 154,000.
Ganja (historic Gandzak), with a population of 335,000, is the second largest city in Azerbaijan after Baku.