Հայկական կողմի խոցած Գյանջայի օդանավակայանն Ադրբեջանի երրորդ օդային դարպասն էր
Այսօր առավոտյան Արցախի նախագահի մամլո խոսնակ Վահրամ Պողոսյանը հայտնեց, որ հայկական կողմը հարվածներ է հասցրել Գյանջայի միջազգային օդանավակայանին:
Հիշեցնենք, որ վերջինս սեպտեմբերի 27-ից՝ թուրք-ադրբեջանական տանդեմի սանձազերծած պատերազմի առաջին իսկ օրից, կիրառվել է նաեւ ռազմական նպատակներով:
Մասնավորապես՝ սեպտեմբերի 29-ին Գյանջայից երկինք բարձրացած թուրքական «F-16» կործանիչները ապահովել են Ադրբեջանի Դալյարի ավիաբազայից օդ բարձրացած ադրբեջանական «Սու-25» գրոհայինների եւ թուրքական արտադրության «Բայրաքթար» ԱԹՍ-ների ռմբահրթիռային հարվածները, որոնք հասցվել են ՀՀ Վարդենիսի տարածաշրջանի Վարդենիս քաղաքի, Մեծ Մասրիկ, Սոթք գյուղերի եւ դրանց շրջակայքում տեղակայված ՀՀ ԶՈւ ցամաքային ստորաբաժանումների ուղղությամբ: Նույն սեպտեմբերի 29-ին թուրքական «F-16»-ը խոցել է ՀՀ օդուժի «Սու-25» գրոհայինը, որը գտնվում էր ՀՀ օդային տարածքում եւ կրակային աջակցություն էր ցույց տալիս հայկական ՀՕՊ-ին:
ՊՆ ներկայացուցիչ Արծրուն Հովհաննիսյանը հայտնել էր, որ թուրքական կործանիչները տեւական ժամանակ գտնվել են Գյանջայի օդանավակայանում եւ ռազմական գործողությունների ժամանակ գործել են հենց այդտեղից։ Այս կործանիչներն Ադրբեջան էին բերվել թուրք-ադրբեջանական զորավարժություններին մասնակցելու պատրվակով, սակայն դրանց ավարտից հետո էլ մնացել էին Ադրբեջանում:
Ավելի ուշ՝ երեկ, հայկական կողմը ապացույցներ ներկայացրեց, որոնցում ֆիքսված է թուրքական «F-16» կործանիչների օդաչուների եւ կարգավարների խոսակցությունը ռազմական գործողությունների եւ Գյանջայի օդանավակայանում վայրէջք կատարելու մասին, ինչը հերթական ապացույցն է, որ թուրքական ռազմական տեխնիկան բազավորվում է Գյանջայում:
Համաձայն թռիչքներին հետեւող flightaware.com կայքի՝ վերջին օրերին Գյանջայում վայրէջք են կատարել Անկարայից եկող «Azerbaijan Airlines»-ի ուղեւորատար օդանավերը: Այսպես՝ սեպտեմբերի 22-ին, 23-ին, 24-ին ու 25-ին Անկարայից Գյանջա են ժամանել ադրբեջանական փոխադրողի «Airbus A340-500» ինքնաթիռները, որոնք այնուհետ թռել են Բաքու:
Գյանջան ուղեւորահոսքով Ադրբեջանի երրորդ խոշոր միջազգային օդանավակայանն է Բաքվի Հեյդար Ալիեւի անվան եւ Նախիջեւանի միջազգային օդանավակայաններից հետո: Գյանջայի օդային դարպասներից օգտվում էին ադրբեջանական, թուրքական եւ ռուսական ավիաընկերությունները:
Գյանջայի օդանավակայանն ունի 2 թռիչքուղի՝ բետոնե (երկարությունը՝ 2500 մ) եւ ասֆալտբետոնե (3300 մ) ծածկով, սակայն, ըստ էության, փաստացի գործել է միայն երկրորդը:
2019 թ. Բաքվի օդանավակայանի ուղեւորահոսքը եղել է 4,73 մլն մարդ, Նախիջեւանինը՝ 646 հազ., իսկ Գյանջայինը՝ 154 հազ.:
Իսկ ընդհանրապես Գյանջան (պատմական Գանձակը) Ադրբեջանի երկրորդ խոշորագույն քաղաքն է Բաքվից հետո: Այստեղ ապրում է մոտ 335 հազ. մարդ:

Уничтоженный армянской стороной аэропорт в Гяндже – третьи по пассажиропотоку воздушные ворота Азербайджана
Сегодня утром пресс-секретарь президента Арцаха Ваграм Погосян сообщил, что армянская сторона нанесла удары по международному аэропорту города Гянджа.
Напомним, что с 27 сентября, то есть с первого дня развязанной турецко-азербайджанским тандемом войны, этот аэропорт использовался также в военных целях.
В частности, поднявшиеся в небо из Гянджи 29 сентября турецкие истребители F-16 обеспечивали ракетные удары по армянским селам Варденис, Мец Масрик, Сотк Варденисского района и по сухопутным подразделениям ВС РА. Эти удары наносились азербайджанскими штурмовиками “Су-25” и беспилотниками “Байрактар” турецкого производства.
В тот же день, 29 сентября, турецкий F-16 поразил штурмовик “Су-25” вооруженных сил Армении, находившийся в воздушном пространстве РА и оказывавший огневую поддержку армянским силам ПВО.
Представитель Минобороны Армении Арцрун Ованнисян сообщил, что турецкие истребители давно находились в аэропорту Гянджи и именно оттуда вылетали во время военных действий. Эти истребители были доставлены в Азербайджан под предлогом участия в турецко-азербайджанских учениях, однако по их завершении не вернулись обратно.
Вчера армянская сторона представила доказательства – зафиксированные переговоры между пилотами турецких истребителей F-16 и диспетчерами о военных действиях и совершении посадок в аэропорту Гянджи, что является очередным подтверждением базирования в этом городе турецкой военной техники.
Согласно сайту отслеживания полетов flightaware.com, в последние дни в Гяндже совершили посадку прибывшие из Анкары пассажирские самолеты авиакомпании “Azerbaijan Airlines”. Так, 22, 23, 24 и 25 сентября из Анкары в Гянджу прибыли самолеты "Airbus A340-500” азербайджанского перевозчика, которые затем вылетели в Баку.
По своему пассажиропотоку международный аэропорт Гянджи – третий по величине в Азербайджане после бакинского аэропорта “Гейдар Алиев” и аэропорта в Нахиджеване. Воздушными воротами Гянджи пользуются азербайджанские, турецкие и российские авиакомпании.
Этот аэропорт имеет две взлетные полосы – с бетонным покрытием (протяженность 2500 м) и асфальтовым покрытием (протяженность 3300 м), но действовала фактическитолько вторая полоса.
В 2019 г. пассажиропоток аэропорта Баку составил 4,73 млн человек, Нахиджевана – 646 тыс. человек, Гянджи – 154 тыс. человек.
Отметим, что Гянджа (историческое название Гандзак) – второй крупнейший город Азербайджана после Баку. Здесь проживает около 335 тысяч человек.