Ադրբեջանագետ. «Ալիեւի համար ամենամեծ վտանգը քարոզչական միֆի պայթելն է»
-Տիկին Էլիբեգովա, Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւն «Ալ Ջազիրային» ու «Ալ Արաբիային» տված հարցազրույցներում խոսել է բանակցություններին վերադառնալու մասին՝ նշելով, որ դրա համար հիմք է անհրաժեշտ։ Ալիեւի կարծիքով՝ Փաշինյանը պետք է հայտարարի, որ հավատարիմ է նախկինում ձեռք բերված պայմանավորվածություններին, որոնց համաձայն՝ ԼՂ տարածքները ճանաչվել են ադրբեջանական օկուպացված տարածքներ։ Նաեւ պահանջել է, որ վարչապետը ներողություն խնդրի «Արցախը Հայաստան է» ձեւակերպման համար։ Մեկ շաբաթից ավելի Արցախի դեմ պատերազմող երկրի նախագահի այս հայտարարությունն ինչի՞ մասին է վկայում։
-Արդեն փաստացի 9 օր պատերազմ սանձազերծած եւ հարձակում իրականացրած երկրի նախագահը փորձում է դնել անհնարին նախապայմաններ՝ բանակցային գործընթացը վերսկսելու համար եւ բավականին աբսուրդ պահանջներ առաջ քաշելով, չնայած որ Մինսկի խմբի համանախագահներն իրենց հայտարարության մեջ հստակ ֆիքսել էին, որ բանակցային գործընթացը պետք է վերսկսել առանց նոր պայմանների, նախապայմանների, բայց Ալիեւն իր ամբողջ կեցվածքով եւ պահվածքով փորձում է ցույց տալ, որ բանակցային գործընթացին վերադառնալ չի ցանկանում եւ չի պատրաստվում։
-Այս օրերին Ալիեւն ու նրա աշխատակազմն, իրար հերթ չտալով, հաճախ գրառումներ են կատարում սոցիալական ցանցերում այս կամ այն բնակավայրը «ազատագրելու» մասին։ Ի՞նչ է սա նշանակում։ Իշխանությունը հո՞ւյս է տալիս սեփական հանրությանը։ Որքա՞ն կարող է այդպես խաբել։
-Այո, դա քարոզչական շատ պարզ եւ հասկանալի ստանդարտ մեթոդաբանություն է: Հանրության մեջ խուճապը, վախը, դեպրեսիան ինչ-որ կերպ սփոփելու համար իրենց պետք է հանրությանը ցույց տալ ինչ-որ հաջողություններ, նույնիսկ եթե դրանք վիրտուալ են։ Նույն բանն անում էին ապրիլյանի ժամանակ՝ փորձելով հանրությանը ներկայացնել տարածքային լուրջ ձեռքբերումներ, որոնք չէին համապատասխանում իրականությանը։ Այս անգամ մոտավորապես նույն պատկերն է։ Սեփական հանրությանը Ալիեւը փորձում է համոզել, որովհետեւ մարդիկ հարցնում են, թե այդքան ներուժ ներգրավելու եւ տարիներ շարունակ պատրաստվելու արդյունքում ինչու, այնուամենայնիվ, բլիցկրիգով հաջողության չհասան։
-Ադրբեջանի իշխանությունները պաշտոնապես չեն հայտարարում իրենց մարտական զոհերի մասին՝ ըստ էության, վախենալով ներքին ըմբոստությունից եւ խուճապից։ Սակայն միեւնույնն է՝ ընտանիքներն ինչ-որ կերպ իմանալու են իրենց զոհերի մասին։ Կարո՞ղ ենք սպասել հանրային ցասում Ալիեւի իշխանության դեմ ադրբեջանական բանակի հսկայական կորուստների մասին հասարակության իրազեկվելուց հետո։
-Ադրբեջանում շատ վաղուց շատ լավ մեխանիզմ կա նույնիսկ մեծ քանակությամբ զոհերը թաքցնելու համար: Նախ՝ երկիրն է ավելի մեծ, բնակչությունն է ավելի մեծ, եւ ավելի հեշտ է դա անել այնտեղ, երկրորդը՝ գալիս են եւ հուղարկավորությունը իրականացնում են թաքուն, որպեսզի մեծ աղմուկ չլինի, շատ մարդ չիմանա՝ արագ, փակ դագաղներով, միայն զինված ուժերի, հատուկ ծառայությունների ներկայացուցիչների ներկայությամբ են կազմակերպում՝ բարեկամներին ստիպելով լռել այդ մասին։ Սովորաբար այդպիսին է պրակտիկան Ադրբեջանում, եւ այդպես կարողանում են թաքցնել զոհերը։
-Ադրբեջանական բանակն, ըստ էության, եթե ոչ ամբողջությամբ, ապա մասամբ անցել է թուրք սպաների ղեկավարմանը։ Փաստորեն, Ալիեւը բանակը հանձնել է Էրդողանին, բայց դա էլ չի օգնում հասնել իր նպատակին։ Սուվերեն երկրի նման քայլն ի՞նչ վտանգներով է հղի Ալիեւի համար թե՛ ներկայում, թե՛ ապագայում։
-Ամենամեծ վտանգը քարոզչական այն միֆի, փուչիկի պայթելն է, թե Հայաստանին իբր միշտ օգնում են գերտերությունները եւ, մասնավորապես, ռուսական բանակը, առանց որի հայկական կողմը երբեւէ չէր կարող հաղթել: Դա Ադրբեջանում իրենց գիտակցության մեջ ընդունված միֆ է, որ իրենք մեզ չեն պարտվել, այլ ռուսներին։ Եվ Ալիեւը միշտ շեշտում էր, որ ադրբեջանական բանակն այնքան հզոր է, որ ինքնուրույն կարող է լուծել խնդիրն ու «մեկին մեկ» կարող է դուրս գալ: Մենք հիմա տենսում ենք, որ այդ քարոզչական միֆը ամբողջովին վերացավ՝ եւ՛ Թուրքիան, եւ՛ սիրիացի վարձկանները, եւ՛ միլիարդներով գնված զինտեխնիկան, այնուամենայնիվ, Ալիեւին չկարողացան օգնել, եւ ակնհայտ է, որ հայկական կողմը նույնիսկ միայնակ կարողանում է պայքարել։

Азербайджановед: “Для Алиева самая большая опасность – развеивание пропагандистского мифа”
Президент Азербайджана Алиев в интервью “Аль Джазира” и “Аль Арабия” заговорил о возвращении к переговорам, отметив, что для этого необходимо основание. По мнению Алиева, Пашинян должен заявить, что он остается верен достигнутым ранее договоренностям, согласно которым территории Нагорного Карабаха признаны оккупированными азербайджанскими территориями. Он потребовал, чтобы армянский премьер извинился за формулировку “Арцах – это Армения”. О чем свидетельствуют эти заявления президента страны, которая больше недели ведет войну против Арцаха?
Президент страны, которая 9 дней назад развязала войну и совершила нападение, пытается выдвигать невозможные условия возобновления переговорного процесса и ставит довольно абсурдные требования, хотя сопредседатели Минской группы ОБСЕ в своем заявлении четко зафиксировали, что переговорный процесс должен возобновиться без новых условий. Между тем Алиев всем своим поведением пытается показать, что он не хочет и не собирается возвращаться к переговорному процессу.
В эти дни Алиев и его администрация друг за другом пишут в соцсетях об “освобождении” того или иного населенного пункта. Что это значит? Власть обнадеживает собственное общество? Как долго они могут обманывать народ?
Это очень простая, понятная и стандартная пропагандисткая методология. С целью преодоления царящих в обществе паники, страха, депрессии необходимо продемонстрировать общественности какие-то успехи, даже если они вирутальные. То же самое делалось во время апрельской войны 2016 года, когда в Азербайджане пытались представить обществу серьезные территориальные приобретения, что не соответствовало действительности. Примерно такая же картина и сейчас. Алиев пытается убедить собственное общество, так как люди спрашивают, почему даже после использования такого потенциала и после многолетней подготовкиблиц-криг, тем не менее, провалился.
Власти Азербайджана официально не объявляют число погибших на фронте, боясь внутренного бунта и паники. Но в семьях все равно тем или иным путем узнают о своих жертвах. Можно ли ждать общественного гнева после того, как общество узнает об огромных потерях азербайджанской армии?
В Азербайджане уже давно действует эффективный механизм сокрытия даже очень большого числа жертв. Во-первых, страна большая, населения больше, поэтому там легче скрыть. Во-вторых, погребение проводят тайно, быстро, в закрытых гробах, чтобы не было лишнего шума. Все организуется в присутствии представителей вооруженных сил и спецслужб, а родственников заставляют молчать. Вот так и скрывают количество жертв.
Азербайджанская армия если не полностью, то частично перешла под командование турецких офицеров. То есть Алиев передал армию Эрдогану. Но даже это не помогает ему добиться своей цели. Какими опасностями чреват подобный шаг для Алиева как в настоящем, так и в будущем?
Для Алиева самая большая опасность – развеивание того мифа, что Армении якобы всегда помогают сверхдержавы, российская армия, без которых армянская сторона никогда не смогла бы победить. Этот миф сидит в сознании азербайджанцев – мол, они проиграли не нам, а русским. И Алиев каждый раз подчеркивает, что азербайджанская армия наастолько сильна, что может самостоятельно решить проблему и выйти “один на один”. Сейчас мы видим, что этот пропагандистский миф полностью развеян. Ни Турция, ни сирийские наемники, ни купленная на миллиарды долларов военная техника не помогают Алиеву, и стало очевидно, что армянская сторона может воевать в одиночку.