Իսրայելական անօդաչուները՝ Լեռնային Ղարաբաղի երկնքում
Սպասում ենք դիրքեր գնալու թույլտվությանը․ հրետանու մարտ է ընթանում: Գրեթե առանց դադարի՝ մի քանի ժամ երկու կողմից հարվածներ են հասցնում: Այս պատերազմում էլ հրետանին ստանձնել է հիմնական ծանրությունը: Ու հակառակորդն ամենուր փնտրում է նրանց տեղակայման վայրերը՝ հարվածներ հասցնելու համար: Մերոնք էլ անընդհատ շարժման մեջ են: Մեքենայի մեջ նստած սպասում եմ, փորձում եմ նկարագրել անօդաչու սարքի ձայնը, չի ստացվում: Յոթ օրվա ընթացքում Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության տարբեր բնակավայրերում, շփման գծի տարբեր հատվածներում լսել եմ դրա ձայնը: Բայց հիմա մեքենայի մեջ նստած փորձում եմ նկարագրել դրոնի ձայնը, չի ստացվում: Մի քիչ մեղվի բզզոցի է նման, բայց դա հետախուզություն իրականացնողն է, իսկ «կամիկաձեն» լրիվ «լավ տղայի» կերպարի է նման, թքած ունի ամեն ինչի վրա, կորցնելու բան չունի, իր համար կանոն չկա, ինքնասպանության գնով ոչնչացնում է իր «ընտրյալին»:
Հետախուզականը միանգամայն այլ է՝ զգույշ, խորամանկ, հետախույզի նման, փորձում է աննկատ մնալ: Գալիս է տեղեկություններ հավաքելու եւ հաղորդելու: Վերեւից նայող աչքը՝ անօդաչուն, ներքեւում ամեն ինչ տեսնում է, նկարում բոլոր մանրուքներն ու փոխանցում կառավարման կենտրոն, որտեղ հաշվարկներից հետո այդ տվյալները դառնում են կոորդինատներ: Հարավի մի հատվածում՝ դիրքերի մոտ, նման մի անօդաչու կանգնել էր մեր գլխավերեւում, բոլորս տեսնում էինք․ կարծես անթարթ կանգնել էր տեղում ու բզզում էր: Հանգիստ էր, երեւի տեսել էր, որ իրեն խոցելու հարմար զենք չկար ներքեւում: Դիրքեր եկած կամավորականների խումբը սկսում է կրակել անօդաչուի ուղղությամբ: Այն մի քիչ թեքվեց մի կողմի վրա եւ սկսեց բարձրանալ, հետո անտեսանելի դարձավ, սակայն ձայնը լսվում էր: Այս պատերազմում երկու հիմնական դերակատարներ կային առաջին շաբաթը՝ նրանց անօդաչուները եւ մեր հրետանին:
Իսրայելը եւ Թուրքիան Ադրբեջանի անօդաչու սարքերի հիմնական մատակարարներն են: Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության տարածքում խփված իսրայելական անօդաչու սարքի դետալներից մեկն է, որի վրա գրված է՝ «Made in Germany» (տես լուսանկարը):
Գերմանացի իմ գործընկերներին առաջարկում եմ հետաքննել, թե ինչպես են Գերմանիայում արտադրված դետալները, հայտնվելով իսրայելական մասնավոր ընկերություների ձեռքում, դառնում մահաբեր «կամիկաձեներ»՝ օգտագործվելով խաղաղ բնակավայրերի ավերման եւ խաղաղ բնակիչների մահվան համար:
Իսրայելական անօդաչու սարքերի մասին այստեղ խոսում են բոլորը՝ զինվորականները, խաղաղ բնակիչները: Քաղաքաներում գիտեն, որ երկնքում դրոնների հայտնվելուց որոշ ժամանակ հետո տարբեր զինատեսակներից սկսում են հրետակոծել եւ հրթիռակոծել այդ վայրերը: Ստեփանակերտում, Հադրութում, Շուշիում ավերվել են շենքեր ու շինություններ, ենթակառուցվածքներ: Ադրբեջանական զինված ուժերն իսրայելական անօդաչուները լայնորեն սկսել են օգտագործել Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության դեմ 2016 թ. ապրիլյան հարձակման ժամանակ։
«2016 թ. ապրիլի 2-ից 30-ն ընկած ժամանակահատվածում ՊԲ-ի կողմից ձեռնարկված կանխարգելիչ միջոցառումների արդյունքում շարքից հանվել է 20 անօդաչու թռչող սարք»,-2018 թ․ հունիսին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել էր ԼՂՀ պաշտպանության բանակի մամուլի խոսնակ Սենոր Հասրաթյանը:
«Առաջին անգամ իսրայելական անօդաչու սարք խփել ենք 2011 թ.: Վերջին 10 ամսվա ընթացքում մեր զինուժը խոցել է իսրայելական արտադրության 3 հատ անօդաչու թռչող սարք, որից 2 միավորը «Orbiter-3» է, վերջին խփածը՝ «Orbiter-4»»,- այս տարվա օգոստոսին «Հետքին» տված հարցազրույցում ասել է ԼՂՀ պաշտպանության նախարար Ջալալ Հարությունյանը:
Սեպտեմբերի 27-ին ադրբեջանական բանակը լայնածավալ հարձակումը սկսել է իսրայելական «կամիկաձեների» կիրառմամբ:
Հայաստանն առայսօր այս կապակցությամբ պաշտոնապես որեւէ բողոքի նոտա չի հղել Իսրայելին։ Բայց հոկտեմբերի 1-ին ԱԳՆ մամլո խոսնակ Աննա Նաղդալյանը հայտնել է, որ Իսրայելից Ադրբեջանին զենք մատակարարելու ֆոնին Հայաստանը որոշել է այդ երկրում ՀՀ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Արմեն Սմբատյանին հետ կանչել խորհրդակցությունների նպատակով: Սմբատյանն Իսրայելում դեսպան էր նշանակվել 2018 թ. մարտի 31-ին, բայց Թել Ավիվում Հայաստանի դեսպանությունն սկսել է գործել այս տարվա ամռան վերջից (մինչ այդ կառույցը Երեւանում էր)։ Պաշտոնապես դեսպանատունը պետք է բացվեր այս տարեսկզբին, սակայն կորոնավիրուսի համավարակի պատճառով այն հետաձգվեց ու մինչ օրս տեղի չի ունեցել։

Израильские беспилотники в небе над Карабахом
Ждем разрешения на выезд на позиции. Идет артиллерийский бой. Стороны наносят удары практически беспрерывно, в течение нескольких часов. В этой войне также основную тяжесть взяла на себя артиллерия. Противник везде ищет места ее дислокации, чтобы нанести удары. А наши постоянно перемещаются. Жду, сидя в машине, пытаюсь описать звук беспилотного летательного аппарата. Не получается. Этот звук я слышал на протяжении семи дней в разных населенных пунктах Нагорно-Карабахской Республики, на различных участках линии соприкосновения. Однако сейчас, находясь в автомобиле, я пытаюсь описать звук дрона. Не получается. Немного напоминает жужжание пчелы, но это тот, который проводит разведку. А “камикадзе” – это “крутой парень”, ему наплевать на все, ему нечего терять, ему закон не писан. Своего “избранника” он уничтожает ценой самоуничтожения.
Совсем другое дело дрон-разведчик. Он осторожен, хитер и, подобно разведчику, пытается остаться незамеченным. Прилетает, чтобы собрать и передать сведения. Беспилотник – это смотрящий сверху глаз, который видит все, что находится внизу, фотографирует все детали и передает в центр управления, где после расчетов эти данные превращаются в координаты. Один такой беспилотник завис над нашими головами на одном из южных участков, рядом с позициями. Его видели мы все. А он неподвижно висел на одном месте и жужжал. Вел себя спокойно, видно, убедился, что внизу нет удобного для его поражения оружия. Группа прибывших на позиции добровольцев начала стрелять по дрону. Он слегка накренился на бок, потом начал подниматься вверх. А вскоре и вовсе исчез, однако звук все еще был слышен. В первую неделю войны были два главных “действующих лица” – их беспилотники и наша артиллерия.
Основными поставщиками беспилотников Азербайджану являются Израиль и Турция. Это одна из деталей БПЛА, который был сбит на территории НКР. На ней написано “Made in Germany” (см.фото).
Я предложим своим немецким коллегам расследовать, каким образом произведенные в Германии детали попадают к частным израильским компаниям и используются в создании смертоносных “камикадзе”, которые потом разрушают мирные населенные пункты, убивают мирных жителей.
Об израильских беспилотных летательных аппаратах здесь говорят все: военные, мирные жители… В городах знают: стоит дронам появиться в небе, как через некоторое время начинается артиллерийский и ракетный обстрел из различных видов оружия. В Степанакерте, Гадруте, Шуши разрушены здания, строения, инфраструктуры… Израильские беспилотники азербайджанцы начали широко использовать во время нападения на Нагорно-Карабахскую Республику в апреле 2016 г.
“В период со 2-го по 30 апреля 2016 г. в результате превентивных действий со стороны Армии обороны из строя было выведено 20 БПЛА”,- написал на своей фейсбуковской странице в июне 2018 г. пресс-секретарь Армии обороны НКР Сенор Асратян.
“В первый раз мы сбили израильский беспилотник в 2011 г. За последние десять месяцев наши вооруженные силы поразили 3 беспилотных летательных аппарата, в том числе два “Orbiter-3”. Последний дрон – “Orbiter-4” – был сбит в августе этого года”,- рассказал в интервью Hetq.am министр обороны НКР Джалал Арутюнян.
27 сентября азербайджанская армия начала широкомасштабное наступление с применением израильских “камикадзе”.
Армения по сей день не направила Израилю ноту протеста. Однако 1 октября пресс-секретарь МИД Анна Нагдалян сообщила, что на фоне поставок оружия из Израиля в Азербайджан Армения решила отозвать с целью консультаций Чрезвычайного и Полномочного посла РА в этой стране Армена Смбатяна. Последний был назначен послом в Израиле 31 марта 2018 г., а армянское посольство в Тель-Авиве начало действовать с конца лета этого года (ранее оно находилось в Ереване). Официально диппредставительство должно было открыться в начале года, однако из-за коронавирусной пандемии открытие решили отложить. Тем не менее посольство так и не открылось.