Ադրբեջանը նորից հրթիռակոծել է Ստեփանակերտը, կիրառել ԱԹՍ Հայաստանի տարածքում
«Ադրբեջանը կրկին հրթիռներով հարվածեց Ստեփանակերտի քաղաքացիական տարածքներին»,-այս մասին քիչ առաջ հայտնեց Արցախի Հանրապետության ՄԻՊ Արտակ Բեգլարյանը։ Տուժածների մասին դեռ տվյալներ չկան:
«Բաքուն օգտագործում է պատերազմական հանցագործությունների նույն ոճը մինչև վերջին պահը»,-նշում է Արտակ Բեգլարյանը։
Նշենք, որ մինչ այդ Ադրբեջանը կիրառել է հարվածային ԱԹՍ Երիցվանք գյուղական համայնքի, նաև Հայաստանի Սյունիքի մարզի, Կապանի շրջանի Արծվանիկ բնակավայրի ուղղությամբ։ Տուժածներ չկան։
Հիշեցնենք, որ այսօր՝ հոկտեմբերի 10-ից, ժամը 12:00-ից պետք է սկսի հումանիտար հրադադար։
Մոտ 10 ժամ տևած բանակցությունից հետո Ռուսաստանի ԱԳՆ Սերգեյ Լավրովը հայտարարություն արեց, որտեղ նշվում էր, որ հոկտեմբերի 10-ից, ժամը 12:00-ից սահմանվում է հումանիտար հրադադար մարդասիրական նպատակներով՝ ռազմագերիների, զոհվածների և այլ անձանց մարմինների փոխանակման համար։

Азербайджан нанес ракетные удары по Степанакерту, применил БПЛА на территории Армении
“Азербайджан вновь нанес ракетные удары по гражданским территориям Степанакерта”,- сообщил немногим ранее Защитник прав человека Республики Арцах Артак Бегларян. Данных о пострадавших нет.
“Баку до последнего момента применяет те же методы военных преступлений”,- отметил омбудсмен.
До этого Азербайджан применил беспилотные летательные аппараты в направлении сельской общины Ерицванк, Сюникской области, населенного пункта Арцваник Капанского района. Пострадавших нет.
Напомним, что с 12:00 10-го октября устанавливается прекращение огня в гуманитарных целях.
После почти 11-часовых переговоров министр иностранных дел России Сергей Лавров зачитал заявление, в котором говорилось, что с 12:00 10-го октября устанавливается прекращение огня в гуманитарных целях для обмена военнопленными, телами погибших и других лиц.