Ա. Հովհաննիսյան. «Հիմնականում պահպանվում է հրադադարը, չնայած տեղային պրովոկացիաներին, որոնք չեզոքացվում են ՊԲ-ի կողմից»
Հայաստանի պաշտպանության նախարարության ներկայացուցիչ Արծրուն Հովհաննիսյանը այսօր՝ հոկտեմբերի 10-ի երեկոյան կայացած ասուլիսի ժամանակ հայտնեց, որ այսօր՝ հոկտեմբերի 10-ին ադրբեջանական կողմն ունեցել է մոտ 200 զոհ: Հայկական կողմը խոցել է 3 ԱԹՍ, 4 զինտեխնիկա և այլ մանր զինատեսակներ:
Հրադադար հայտարարելուց ժամեր առաջ Ադրբեջանն ավելի է սաստկացրել ռազմական գործողությունները, սակայն հայկական զինված ուժերը հետ են մղել առաջխաղացման բոլոր փորձերը: Մինչև հրադադար հայտարարելը՝ հոկտեմբերի 9-ի գիշերվա ընթացքում և մինչև հոկտեմբերի 10-ի կեսօր մարտական գործողությունները շարունակվել են։ Թեժ մարտեր են եղել հատկապես Արցախի Հանրապետության հարավային ուղղությամբ:
«Հիմնականում հրադադարը պահպանվում է, չնայած նրան, որ առանձին տեղերում պրովոկացիաներ են իրականացվել և մեր կողմից պրովոկացիաներին պատասխան տրվել է: Մինչև հրադադար հայտարարելը ադրբեջանական զինված ուժերի հետախուզադիվերսիոն ստորաբաժանումներից փոքր խմբեր փորձել են ներթափանցել Հադրութ քաղաք, մեր կողմից այդ խմբերը չեզոքացվել են, ընթացել են ոչ մեծ մասշտաբային մարտեր, պրովոկացիան կատարվել է այն հաշվարկով, որ հրադադարը հայտարարելուց հետո որպես փաստ արձանագրված լինի»,-հայտնեց ՊՆ ներկայացուցիչը:
Նրա խոսքով՝ հրադադար հայտարարելուց հետո Պաշտպանության բանակի տեղամասերից մեկում հակառակորդին թույլ է տրվել մոտենալ և վերցնել իրենց մի քանի դիակ, սակայն այդ գործընթացը դադարեցվել է, քանի որ նման դեպքերը ևս օգտագործվել են Ադրբեջանի կողմից պրովոկացիաներ անելու նպատակով: Ա. Հովհաննիսյանի ասելով՝ այսուհետ նման գործողություններ թույլ է տրվելու իրականացնել բացառապես «Կարմիր Խաչի» աշխատակիցների ներկայությամբ:
«Հետքի» հարցին, թե ինչու ռազմական դրության պայմաններում, երբ ԱԱԾ-ն, ոստիկանությունը, ՊՆ-ն հայտարարում են՝ չհրապարակել տեսանյութեր և լուսանկարներ մարտական գործողությունների գոտուց, War gonzo ալիքի լրագրողը ներկա է լինում հատուկ օպերացիային, որի տեսանյութում երևում են մեր դիպուկահարները, նրանց դիրքը, դեմքերը, ՊՆ ներկայացուցիչը պատասխանեց, որ տվյալ հարցը քանիցս բարձրացվել է, և Պաշտպանության բանակը հստակ իրականացնում է Արցախում աշխատող տեղական և միջազգային լրատվամիջոցների համակարգման աշխատանքը: Ա. Հովհաննիսյանն առաջարկեց կոնկրետ օրինակներով բարձրաձայնել խնդրի մասին:
Դիրքային փոփոխությունների մասին խոսելիս Հովհաննիսյանը նշեց, որ միայն երկարատև հրադադարի ժամանակ է հնարավոր տվյալներ ներկայացնել:
ՊՆ ներկայացուցիչը վստահեցրեց, որ Սյունիքում իրավիճակը հանգիստ է, և ոչ մի մարտական գործողություն այս պահին տեղի չի ունենում:

А.Ованнисян: “Режим прекращения огня в основном соблюдается, несмотря на провокации на местах, которые нейтрализуются Армией обороны”
До прекращения огня всю минувшую ночь и до полудня 10 октября продолжались бои. Особенно интенсивные боевые действия шли на южном направлении. Потери азербайджанской стороны составили около 200 военнослужащих. Армянская сторона сбила 3 БПЛА, 4 единицы военной и другой техники. Об этом сообщил на брифинге в Едином информационном центре представитель Минобороны Арцрун Ованнисян.
За несколько часов до объявления прекращения огня действия противника стали более ожесточенными, однако армянские вооруженные силы пресекли все попытки продвижения.
“Прекращение огня в основном соблюдается, несмотря на то, что на отдельных участках были совершены провокации, на которые был дан ответ. До объявления о прекращении огня небольшие группы разведывательно-диверсионных подразделений азербайджанских вооруженных сил предприняли попытку проникновения в город Гадрут, однако были нейтрализованы нашими силами”,- сказал представитель МО.
По его словам, после установления режима прекращения огня на одном из участков Армии обороны противнику позволили приблизиться и забрать несколько трупов, но поскольку эти действия также были использованы в целях провокации, процесс был прекращен. Впредь эти действия будет разрешено проводить исключительно в присутствии представителей Международного Комитета Красного Креста.
На вопрос Hetq.am, почему в условиях военного положения, когда Служба нацбезопасности, Полиция, Минобороны заявляют о запрете на размещение видео- и фотоматериалов, сделанных в зоне боевых действий, журналист канала war gonzo присутствует при осуществлении спецопераций, а в его репортажах видны наши бойцы, их позиции, лица, и будет ли разрешено то же самое армянским журналистам, представитель МО ответил, что данный вопрос поднимался несколько раз, и Армия обороны четко осуществляет координацию работающих в Арцахе местных и иностранных СМИ.
Касаясь ситуации в Сюнике, Арцрун Ованнисян сказал, что в настоящее время там спокойно, боевые действия не ведутся.