Արտակ Բեգլարյանը հրապարակել է Արցախի բնակչության նկատմամբ Ադրբեջանի վայրագությունների վերաբերյալ երկրորդ միջանկյալ զեկույցը
Արցախի Հանրապետության Մարդու իրավունքների պաշտպանը հրապարակել է Արցախի բնակչության նկատմամբ Ադրբեջանի վայրագությունների վերաբերյալ երկրորդ միջանկյալ զեկույցը՝ անգլերեն լեզվով: Զեկույցում ներկայացված են 2020թ. սեպտեմբերի 27-ից հոկտեմբերի 9-ը ընկած ժամանակահատվածում ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից Արցախի խաղաղ բնակչությանն ուղղված հանցավոր ոտնձգությունների դեպքերի հետևանքների հնարավորինս մանրակրկիտ ուսումնասիրություն և վերլուծություն: Ստորեւ՝ ՄԻՊ-ի կարեւոր արձանագրումները։
Մինչև հոկտեմբերի 9-ը ներառյալ սպանվել է ընդհանուր 20 խաղաղ բնակիչ, որից 1 մանկահասակ աղջիկ, 7 կին և 12 տղամարդ: Մանկահասակ երեխան, հինգ կանայք և չորս տղամարդիկ սպանվել են իրենց տան բակում, իսկ մյուսները՝ տարբեր բնակավայրերի հանրային վայրերում (կենտրոնական հրապարակ, թաղամաս): Մահվան դեպքերն արձանագրվել են Ստեփանակերտ (7 անձ), Մարտունի (6 անձ), Հադրութ (1 անձ) և Մարտակերտ (3 անձ) քաղաքներում, Մարտակերտի շրջանի Ալաշան բնակավայրում (1 անձ) և Մեծ շեն համայնքին հարակից վայրում (1 անձ), Ասկերանի շրջանի Այգեստան համայնք (1 անձ):
Մարմնական վնասվածքներ են ստացել ընդհանուր առմամբ 101 մարդ, որից 81 անձինք ստացել են լուրջ վնասվածքներ: Նրանցից 68-ը արական, իսկ 13-ը` իգական սեռի քաղաքացիներ են:
Հիշյալ անձանցից 38-ը վիրավորումը ստացել է անմիջապես իր բնակության վայրում՝ արկի պայթյունի հետևանքով, 6-ը` համեմատաբար անվտանգ վայր տեղափոխվելիս, 11-ը՝ աշխատանքի վայրում, իսկ 26-ը` հասարակական այլ վայրերում:
Ճշգրտված տվյալներով Ստեփանակերտ քաղաքում կամ դրան հարակից հատվածներում լուրջ մարմնական վնասվածքներ են ստացել 34 անձ, Հադրութի շրջկենտրոն Հադրութ քաղաքում` 3 անձ, Թաղասեռ համայնքում` 3 անձ, նույն շրջանի Վարդաշատ համայնքում` 1 անձ, Մարտունու շրջկենտրոն Մարտունի քաղաքում` 14 անձ, Սպիտակ շեն համայնքում` 1 անձ, Մարտակերտի շրջկենտրոն Մարտակերտ քաղաքում՝ 2 անձ, Մաղավուզ համայնքին հարակից հատվածում` 6 անձ, Ներքին Հոռաթաղ համայնքում` 2 անձ, Ալաշան բնակավայրում՝ 3 անձ, նույն շրջանի Մատաղիս համայնքում` 1 անձ, Շահումյանի շրջանի Քարվաճառ համայնքում` 2 անձ, Շուշի քաղաքում՝ 3 անձ, Ասկերանի շրջկենտրոն Ասկերան քաղաքում՝ 1 անձ, նույն շրջանի Այգեստան համայնքում՝ 2 անձ, Քաշաթաղի շրջանի Հոչանց համայնքում՝ 3 անձ:
Սեպտեմբերի 27-ից ի վեր ադրբեջանական զինված ուժերը թիրախավորել են Արցախի Հանրապետության ավելի քան 120 քաղաքացիական բնակավայր, ինչի հետևանքով արձանագրվել են բազմաթիվ ենթակառուցվածքների ու մասնավոր գույքի ոչնչացման կամ վնասման դեպքեր: Մասնավորապես, նախնական տվյալներով լրջորեն վնասվել է ավելի քան 5800 մասնավոր սեփականության անշարժ գույք (բնակելի տներ, խանութներ և այլն), ավելի քան 520 մեքենա, շուրջ 960 ենթակառուցվածքային, հանրային և արտադրական նշանակության օբյեկտներ:
Զեկույցում նշվում է, որ զոհերն ու վիրավորումներն արձանագրվել են արգելված զինատեսակների ու մեթոդների կիրառման հետևանքով: Ադրբեջանը քաղաքացիական բնակչության դեմ լայնորեն կիրառում է ծանր ու լայն ազդեցության շառավղով հրթիռային ու ավիացիոն միջոցներ, որոնց մի մասը կասետային բնույթի է: Նշված ժամանակահատվածում Ադրբեջանը միտումնավոր ու թիրախային կերպով հարվածել է Ստեփանակերտի և այլ բնակավայրերի քաղաքացիական կենսական նշանակության ենթակառուցվածքներին, որը լրջագույն պատերազմական հանցագործություն է և խորացնում է մարդասիրական աղետն Արցախում:
Զեկույցի բովանդակությանը մանրամասն կարելի է ծանոթանալ հղումով։
Հիշեցնում ենք, որ ԱՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմը շարունակում է փաստահավաք առաքելությունը, որի արդյունքների վերաբերյալ կտրվեն թարմացված տեղեկություններ:

The Human Rights Ombudsman published the second interim report on the Azerbaijani atrocities against Artsakh population in English. The Report presents thorough research and analysis of the cases of criminal encroachments, committed by the Azerbaijani armed forces against the civilian population of Artsakh for the 27.09.2020-09.10.2020 time period.
As of October 9, a total of 20 civilians have been killed - a little girl, 7 women and 12 men. The child, 5 women and 4 men were killed in the yard of their houses, the others - in public places of different settlements (central square, residential district). Deaths were recorded in Stepanakert (7 persons), Martuni (6 persons), Hadrut (1 person), Martakert (3 persons), in the village of Alashan (1 person) and in the vicinity of the village of Mets Shen of the Martakert region (1 person), in the Aygestan village of Askeran region (1 person).
A total of about 101 people were wounded, of which 81 received serious injuries. 68 of them are male and 13 are female citizens.
38 of the wounded were injured in the immediate result of a shell blast at or near their houses, 6 –while being transported to a relatively safe place, 11 – in the work place and 26 – in other public places.
According to verified data, in Stepanakert and adjacent to it places 34 civilians were wounded, in the town of Hadrut in Hadrut region – 3, in Taghaser village – 3, in Vardashat – 1, in Martuni regional center of Martuni region – 14, in Spitak Shen – 1, in Martakert town of Martakert region – 2, in the visinity of Maghavuz community – 6, in Nerkin Horatagh – 2, in Alashan – 3, in Mataghis – 1, in Karvachar town of Shahumyan region – 2 persons, in Shushi town – 3 persons, in Askeran town of Askeran region – 1 person, in Aygestan village – 2 persons, in Hochants village of Kashatagh region – 3 persons.
Since September 27, the Azerbaijani armed forces have targeted more than 120 civilian settlements in the Republic of Artsakh. As a result, numerous infrastructure, public and private property damages have been recorded. In particular, based on preliminary data, more than 5800 immovable private property (residential houses, shops, etc.), more than 520 cars, about 960 infrastructural, public and industrial facilities were seriously damaged.
The Report also stresses that the casualties and injuries have been recorded because of the use by Azerbaijan prohibited weaponry and methods. Azerbaijan is using heavy and wide-range missiles and aircraft against civilian population, some of which are of cluster munition type. In the mentioned time period, the Azerbaijani armed forces have deliberately and intentionally targeted vital infrastructure in Stepanakert and a number of other populated areas, which is a serious war crime that deepens the humanitarian crisis in Artsakh.
Find the details of the Report on the following link:
We remind that the Office of the Human Rights Ombudsman continues the fact-finding mission and the results will be regularly updated.