Արտակ Բեգլարյան. «Ադրբեջանական կողմը զոհված հայ զինծառայողների մարմինների հանդեպ արգելված ոտնձգություններ է կատարում»
Սեպտեմբերի 27-ից Արցախի դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած պատերազմի հետեւանքով 25 քաղաքացիական բնակիչ է զոհվել, որից 9-ը՝ կին, 1 երեխա, առվազն 102 հոգի վիրավորվել է։
Այս տեղեկությունները հայտնեց Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպան Արտակ Բեգլարյանը հոկտեմբերի 11-ին Արցախի տեղեկատվական շտաբում կայացած ասուլիսում։ Երեկ՝ հոկտեմբերի 10-ին, նա հրապարակել էր փաստահավաք առաքելության հիման վրա կազմված երկրորդ միջանկյալ զեկույցը ադրբեջանական վայրագությունների վերաբերյալ:
ՄԻՊ-ը նշեց, որ Ադրբեջանը բարձր ճշգրտությամբ քաղաքացիական բնակչության դեմ հեռահար հրթիռներ և զենքեր է կիրառել։ Հակառակորդն ունեցել է ընդգծված միտում՝ հարվածելու և կորուստներ պատճառելու խաղաղ բնակչությանը։ Եղել են ուղիղ հարվածներ քաղաքային բնակչությանը:
Ստեփանակերտում և մի շարք բնակավայրերում կիրառվել են հեռահար բարձր ճշգրտութամբ հրթիռներ բնակելի շենքերի ուղղությամբ, ինչի հետևանքով ունեցել ենք զոհեր ու վիրավորներ: Բեգլարյանը նշեց, որ Արցախում վնասվել կամ ոչնչացվել է 5800 մասնավոր անշարժ գույք, 960 ենթակառուցվածք, արտադրական կամ հանրային նշանակության օբեկտներ են թիրախավորել, 520 շաժական գույք՝ մասնավորապես մեքենաներ:
Թիրախավորվել են ճանապարհներ, կամուրջներ, որի նպատակը քաղաքացիական բնակչությանը շրջակա աշխարհից կտրելն էր, ինչը չի հաջողվել: Վնասվել են արտադրական տարածքներ, խանութներ, սննդի օբեկտներ, հանրային նշանակության օբեկտներ՝ դպրոցներ, մանկապարտեզներ, ինչպես նաև՝ հոգևոր և կրոնական նշանակություն ունեցող օբեկտներ: Հակառակորդի թիրախում է եղել սննդի մատակարարումը: «Նրանք առավելագույնն են փորձել անել, որպեսզի հումանիտար աղետի առաջ կանգնեցնեն»,-նշեց Բեգլարյանը:
Լրագրողներին թիրախավորելու առնչությամբ Արտակ Բեգլարյանը շեշտեց, որ դա միտումնավոր է եղել: Նրանց թիրախավորելու պատճառներից մեկը վախ առաջացնելն ու նրանց աշխատանքը խոչընդոտելն է եղել:
«Լրագրողներն ունեցել են տարբերանշաններ, նրանց մեքենաները ևս ունեցել են տարբերանշաններ, նրանք, բնականաբար, կատարելիս են եղել մասնագիտական աշխատանք, հետևաբար նրանց ձեռքին եղել են տեսախցիկներ, շատ հանգիստ հնարավոր էր տարբերակել նրանց»,-ասաց նա:
ՄԻՊ-ը փաստեց, որ Ադրբեջանի ԶՈԻ-ի մոտ կան հայ զինծառայողների մարմիններ։ Կան որոշ ապացույցներ, որ այդ մարմինների հանդեպ ադրբեջանական կողմը կատարել է միջազգային մարդասիրական իրավունքով արգելված ոտնձգություններ։
«Իմ կոչն ու պահանջն է միջազգային հանրությանը՝ կատարել իրենց պատասխանատվությունը, չսահմանափակվել մեր կարգավիճակով և հնարավորինս աջակցություն ցուցաբերել մարդասիրական, քաղաքական ու տնտեսական տեսանկյուններից»,-ասաց նա։
Բեգլարյանը փաստեց, որ Ադրբեջանը լայնորեն օգտագործում է ահաբեկչական վարձկան խմբեր, որի ապացույցները հրապարակվել են մի շարք երկրների համապատասխան կառույցների կողմից։ Նրա խոսքով՝ կան իսրայելական, ռուսական, բելառուսական, թուրքական և ուկրաինական արտադրության զենքերի կիրառման հստակ ապացույցներ, այդ զենքերի որոշ պահեստամասեր արտադրվել են այլ պետություններում։ Հետևաբար, այդ պետությունները ևս կրում են պատասխանատվություն։ Արտակ Բեգլարյանը շեշտեց, որ այն պետությունները, որոնք զենք են վաճառել ու վաճառում Ադրբեջանին, պետք է տեսնեն, որ դրանց զգալի մասը դիտավորյալ կերպով կիրառվում է խաղաղ բնակչության դեմ։
Խոսելով հոկտեմբերի 10-ին՝ հրադադարի հայտարարումից հետո Հադրութում դիվերսիոն հարձակման փորձի մասին՝ Բեգլարյանը նշեց, որ խումբը է մտել Հադրութ, վառել որոշ տներ, սպանել քաղաքացիական անձանց: Բացի երեկ հրապարակած դեպքից՝ մոր և հաշմանդամություն ունեցող տղայի գնդակահարության վերաբերյալ, Հադրութում ևս 2 խաղաղ բնակիչ է սպանվել: Երեկ երեկոյան ու գիշերը հրթիռակոծվել են Շուշի, Մարտունի ու Ստեփանակերտ քաղաքները: Կան վիրավորներ ու զոհեր: Մարտունիում սպանվել է 75 տարեկան տղամարդ, Շոշ գյուղում վիրավորվել է 65-ամյա կին: Մնացած մանրամասները դեռ պարզվում են:

Обудсмен: “Азербайджан совершает запрещенные посягательства в отношении тел погибших армянских военнослужащих”
Вследствии развязанной Азербайджаном 27 сентября войны против Арцаха погибли 25 гражданских жителей, в том числе 9 женщин и 1 ребенок, по меньшей мере 102 человека получили ранения.
Эти сведения Защитник прав человека Арцаха Артак Бегларян обнародовал на пресс-конференции 11 октября в Информационном штабе Арцаха.
Вчера омбудсмен опубликовал второй промежуточный доклад о деятельности миссии по сбору фактов, в котором представлены жестокости азербайджанской стороны.
ЗПЧ отметил, что Азербайджан применяет в отношении гражданского населения дальнобойные ракеты и высокоточное оружие. Противник явно хотел нанести удары по мирному населению, причинив ему потери. Были нанесены прямые удары по гражданскому населению.
В Степанакерте и ряде населенных пунктов в направлении жилых зданий были применены дальнобойные высокоточные ракеты.
В Степанакерте и ряде населенных пунктов жилые здания обстреливались дальнобойными высокоточными боеприпасами, вследствие чего среди населения есть погибшие и раненые.
По словам Артака Бегларяна, в Арцахе повреждены или уничтожены 5800 единиц частного недвижимого имущества, 960 инфраструктур, ударам подверглись объекты производственного или общественного назначения, 520 единиц движимого имущества – в частности автомобили.
Велся ракетный обстрел дорог, мостов с тем, чтобы отрезать гражданское население от окружающего мира, что, однако, не удалось, Пострадали производственные помещения, магазины, объекты питания, школы, детские сады, а также объекты духовного и религиозного назначения.
Мишенью для противника стала служба доставки питания. “Они пытались сделать максимум возможного, чтобы вызвать гуманитарную катастрофу”,- отметил Бегларян.
Касаясь обстрела журналистов, омбудсмен подчеркнул, что это было сделано преднамеренно, чтобы вызвать у них страх и тем самым препятствовать их работе.
“На журналистах имелись опознавательные знаки, которые были и на их автомобилях. Представители СМИ выполняли свою работу, у них были видеокамеры, что позволяло легко отличить их от других граждан”,- сказал А.Бегларян.
Омбудсмен подтвердил, что у вооруженных сил Азербайджана имеются тела армянских военнослужащих. Есть определенные доказательства того, азербайджанская сторона совершила в отношении этих тел запрещенные международным гуманитарным правом посягательства.
“Я призываю и требую, чтобы международное сообщество выполнило возложенные на него обязательства и оказало максимальную гуманитарную, политическую и экономическую помощь”,- сказал Артак Бегларян.
Защитник прав человека подтвердил, что Азербайджан широко использует группы террористов-наемников. Доказательства этого опубликованы соответствующими структурами ряда стран. Имеются также конкретные подтверждения использования оружия израильского, российского, белорусского, турецкого и украинского производства. Отдельные детали этого оружия произведены в других государствах, Следовательно, эти государства также несут ответственность, заявил омбудсмен.
А.Бегларян подчеркнул, что те государства, которые продавали и продают оружие Азербайджану, должны знать, что значительная его часть используется против мирного населения.
Говоря о попытке диверсионного проникновения в Гадрут, которая была предпринята после объявленного 10 октября прекращения огня, Бегларян отметил, что группа проникла в Гадрут, подожгла несколько домов, убила гражданских лиц. Кроме обнародованного вчера случая – расстрела женщины и ее сына-инвалида, в Гадруте были убиты еще два мирных жителя. Вчера вечером и ночью ракетным обстрелам подверглись города Шуши, Мартуни и Степанакерт. Есть погибшие и раненые. В Мартуни убит 75-летний мужчина, в селе Шош ранена 65-летняя женщина. Другие подробности уточняются.