Արտակ Բեգլարյան. «Ադրբեջանական կողմը զոհված հայ զինծառայողների մարմինների հանդեպ արգելված ոտնձգություններ է կատարում»
Սեպտեմբերի 27-ից Արցախի դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած պատերազմի հետեւանքով 25 քաղաքացիական բնակիչ է զոհվել, որից 9-ը՝ կին, 1 երեխա, առվազն 102 հոգի վիրավորվել է։
Այս տեղեկությունները հայտնեց Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպան Արտակ Բեգլարյանը հոկտեմբերի 11-ին Արցախի տեղեկատվական շտաբում կայացած ասուլիսում։ Երեկ՝ հոկտեմբերի 10-ին, նա հրապարակել էր փաստահավաք առաքելության հիման վրա կազմված երկրորդ միջանկյալ զեկույցը ադրբեջանական վայրագությունների վերաբերյալ:
ՄԻՊ-ը նշեց, որ Ադրբեջանը բարձր ճշգրտությամբ քաղաքացիական բնակչության դեմ հեռահար հրթիռներ և զենքեր է կիրառել։ Հակառակորդն ունեցել է ընդգծված միտում՝ հարվածելու և կորուստներ պատճառելու խաղաղ բնակչությանը։ Եղել են ուղիղ հարվածներ քաղաքային բնակչությանը:
Ստեփանակերտում և մի շարք բնակավայրերում կիրառվել են հեռահար բարձր ճշգրտութամբ հրթիռներ բնակելի շենքերի ուղղությամբ, ինչի հետևանքով ունեցել ենք զոհեր ու վիրավորներ: Բեգլարյանը նշեց, որ Արցախում վնասվել կամ ոչնչացվել է 5800 մասնավոր անշարժ գույք, 960 ենթակառուցվածք, արտադրական կամ հանրային նշանակության օբեկտներ են թիրախավորել, 520 շաժական գույք՝ մասնավորապես մեքենաներ:
Թիրախավորվել են ճանապարհներ, կամուրջներ, որի նպատակը քաղաքացիական բնակչությանը շրջակա աշխարհից կտրելն էր, ինչը չի հաջողվել: Վնասվել են արտադրական տարածքներ, խանութներ, սննդի օբեկտներ, հանրային նշանակության օբեկտներ՝ դպրոցներ, մանկապարտեզներ, ինչպես նաև՝ հոգևոր և կրոնական նշանակություն ունեցող օբեկտներ: Հակառակորդի թիրախում է եղել սննդի մատակարարումը: «Նրանք առավելագույնն են փորձել անել, որպեսզի հումանիտար աղետի առաջ կանգնեցնեն»,-նշեց Բեգլարյանը:
Լրագրողներին թիրախավորելու առնչությամբ Արտակ Բեգլարյանը շեշտեց, որ դա միտումնավոր է եղել: Նրանց թիրախավորելու պատճառներից մեկը վախ առաջացնելն ու նրանց աշխատանքը խոչընդոտելն է եղել:
«Լրագրողներն ունեցել են տարբերանշաններ, նրանց մեքենաները ևս ունեցել են տարբերանշաններ, նրանք, բնականաբար, կատարելիս են եղել մասնագիտական աշխատանք, հետևաբար նրանց ձեռքին եղել են տեսախցիկներ, շատ հանգիստ հնարավոր էր տարբերակել նրանց»,-ասաց նա:
ՄԻՊ-ը փաստեց, որ Ադրբեջանի ԶՈԻ-ի մոտ կան հայ զինծառայողների մարմիններ։ Կան որոշ ապացույցներ, որ այդ մարմինների հանդեպ ադրբեջանական կողմը կատարել է միջազգային մարդասիրական իրավունքով արգելված ոտնձգություններ։
«Իմ կոչն ու պահանջն է միջազգային հանրությանը՝ կատարել իրենց պատասխանատվությունը, չսահմանափակվել մեր կարգավիճակով և հնարավորինս աջակցություն ցուցաբերել մարդասիրական, քաղաքական ու տնտեսական տեսանկյուններից»,-ասաց նա։
Բեգլարյանը փաստեց, որ Ադրբեջանը լայնորեն օգտագործում է ահաբեկչական վարձկան խմբեր, որի ապացույցները հրապարակվել են մի շարք երկրների համապատասխան կառույցների կողմից։ Նրա խոսքով՝ կան իսրայելական, ռուսական, բելառուսական, թուրքական և ուկրաինական արտադրության զենքերի կիրառման հստակ ապացույցներ, այդ զենքերի որոշ պահեստամասեր արտադրվել են այլ պետություններում։ Հետևաբար, այդ պետությունները ևս կրում են պատասխանատվություն։ Արտակ Բեգլարյանը շեշտեց, որ այն պետությունները, որոնք զենք են վաճառել ու վաճառում Ադրբեջանին, պետք է տեսնեն, որ դրանց զգալի մասը դիտավորյալ կերպով կիրառվում է խաղաղ բնակչության դեմ։
Խոսելով հոկտեմբերի 10-ին՝ հրադադարի հայտարարումից հետո Հադրութում դիվերսիոն հարձակման փորձի մասին՝ Բեգլարյանը նշեց, որ խումբը է մտել Հադրութ, վառել որոշ տներ, սպանել քաղաքացիական անձանց: Բացի երեկ հրապարակած դեպքից՝ մոր և հաշմանդամություն ունեցող տղայի գնդակահարության վերաբերյալ, Հադրութում ևս 2 խաղաղ բնակիչ է սպանվել: Երեկ երեկոյան ու գիշերը հրթիռակոծվել են Շուշի, Մարտունի ու Ստեփանակերտ քաղաքները: Կան վիրավորներ ու զոհեր: Մարտունիում սպանվել է 75 տարեկան տղամարդ, Շոշ գյուղում վիրավորվել է 65-ամյա կին: Մնացած մանրամասները դեռ պարզվում են:

Artsakh Human Rights Defender Artak Beglaryan, presenting the findings at a Stepanakert press conference today of his second interim report on Azerbaijani war violations since the outbreak of fighting on September 27, reported that 25 civilians have been killed and at least 102 wounded.
He said that Azerbaijani forces had physically abused the bodies of Armenian war dead in their possession.
Beglaryan said that Azerbaijan has used long-range missiles and weapons against the civilian population, adding that 5,800 private properties have been damaged so far.
“They did their best to create a human catastrophe,” Beglaryan said, noting that Azerbaijan targeted roads and bridges connecting Artsakh to the outside world, public facilities (schools and churches), and food supplies.
Roads and bridges were targeted to cut off the civilian population from the surrounding world, which failed. Production areas, shops, food facilities, public facilities - schools, kindergartens, as well as facilities of religious significance - were damaged. The enemy targeted food supplies. "They did their best to prevent a humanitarian catastrophe," Beglaryan said.
The official said that Azerbaijani forces had deliberately targeted journalists even though they properly displayed their press markings
"My call and demand to the international community is to fulfill their responsibility, not to be restricted by our status, and to provide as much humanitarian, political and economic support as possible," Beglaryan said.
Beglaryan stated that Azerbaijan is widely employing terrorist mercenaries and that the leaders of several countries have spoken about this fact.
He said since there is clear evidence of Azerbaijan using Israeli, Russian, Belarusian, Turkish and Ukrainian weapons, those countries are also accountable for civilian deaths and injuries in Artsakh.
Speaking about the post-ceasefire Azerbaijani subversive attack in Hadrut on October 10, Beglaryan said that the group had entered Hadrut, set fire to some houses and killed civilians.
In addition to the news reported yesterday about the shooting of a mother and her disabled son, two civilians were confirmed killed in Hadrut.
The Artsakh towns of Shushi, Martuni and Stepanakert were shelled yesterday evening and last night. A 75-year-old man was killed in Martuni, and a 65-year-old woman was injured in the village of Shosh. The rest of the details are still being clarified.