Արցախում 24 հազար երեխա զրկված է կրթության իրավունքից
Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը հաղորդագրություն է տարածել՝ հայտնելով, որ Արցախա-ադրբեջանական շփման գծի ամբողջ երկայնքով սեպտեմբերի 27-ի վաղ առավոտից Թուրքիայի գործուն աջակցությամբ Ադրբեջանի սանձազերծած լայնամասշտաբ ռազմական գործողությունների հետևանքով Արցախի Հանրապետության ավելի քան 24 հազար երեխա զրկվել է կրթության իրավունքն իրացնելու հնարավորությունից՝ դպրոց հաճախելուց:
«Չնայած ստանձնած միջազգային պարտավորություններին՝ Ադրբեջանը շարունակում է միջազգային իրավունքի նորմերով արգելված զինատեսակներից հրետակոծել անգամ կրթական հաստատությունները: Ռազմական ագրեսիայի հետևանքով վնասվել են 10-ից ավելի դպրոցների, ինչպես նաև մի շարք մանկապատեզների շենքներն ու օժանդակ շինությունները: Ադրբեջանական ագրեսիայի պատճառով հազարավոր երեխաներ զրկված են նաև մանկապարտեզ հաճախելու հնարավորությունից, երիտասարդները չեն շարունակում կրթությունը բուհերում:
Հիշեցնենք, որ, արձագանքելով նաև ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Ա.Հարությունյանի նամակներին, ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն խորը մտահոգություն էր հայտնել ԼՂ հակամարտության գոտում բռնությունների շարունակվող սրման կապակցությամբ, ինչը հանգեցնում է քաղաքացիական զոհերի աճի և վնաս հասցնում քաղաքացիական ենթակառուցվածքներին, այդ թվում` դպրոցներին, մշակութային և կրոնական վայրերին:
ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն կոչ էր արել նաև զերծ մնալ երեխաների, ուսուցիչների, կրթական անձնակազմի կամ դպրոցների վրա ցանկացած հարձակումից կամ վնաս հասցնելուց՝ ապահովել կրթության իրավունքը «Անվտանգ դպրոցների հռչակագրի» սկզբունքների հիման վրա և դրա ուղեցույցներին համահունչ: Նշված փաստաթղթերը սահմանափակում են դպրոցների և համալսարանների օգտագործումը ռազմական նպատակներով և հորդորում ուժեղացնել կրթության պաշտպանությունը հարձակումներից, ինչպես նաև ապահովել անվտանգ կրթության շարունակականությունը զինված ընդհարումների ընթացքում»,- նշված է հաղորդագրությունում։

24 тысячи детей в Арцахе лишены права на образование
Министерство образования, науки, культуры и спорта Армении распространило сообщение о том, что вследствие развязанных 27 сентября Азербайджаном при активной поддержке Турции широкомасштабных военных действий в зоне арцахско-азербайджанского конфликта более 24 тысяч детей в Арцахе лишены возможности реализовать свое право на образование, то есть посещать школу.
“Несмотря на взятые Азербайджаном международные обязательства, эта страна продолжает использовать запрещенные международным правом виды оружия, обстреливая даже образовательные учреждения.
Вследствие военной агрессии повреждены здания и вспомогательные строения более 10 школ, ряда детских садов.
Из-за азербайджанской агрессии тысячи детей лишились возможности посещать детские сады, студенты не могут продолжать учебу в вузах.
Напомним, что в ответ на письмо министра ОНКС Армении Араика Арутюняна ЮНЕСКО выразила глубокую озабоченность продолжающейся эскалацией насилия в зоне нагорно-карабахского конфликта, что приводит к росту жертв среди гражданского населения, повреждению гражданских инфраструктур, в том числе школ, объектов культуры, религиозных памятников.
ЮНЕСКО призвала воздержаться от любых нападений на детей, учителей, школы, обеспечив право на образование на основе принципов Конвенции о безопасности школ, которая ограничивает использование школ и университетов в военных целях и призывает усилить защиту образования от нападений, а также обеспечить продолжение безопасного образования в ходе вооруженных столкновений.