Արծրուն Հովհաննիսյան. «Այսօր տեղի է ունեցել ամենաթեժ մարտերից մեկը»
Ադրբեջանական զինված ուժերը այսօր՝ հոկտեմբերի 13-ին վաղ առավոտից սահմանի ողջ երկայնքով անցել են լայնամասշտաբ հարձակման՝ առնվազն 3-4 ուղղություններով: Առավել թեժ է եղել հյուսիսային ուղղությունը: Այս մասին Հայկական միասնական տեղեկատվական կենտրոնում կայացած ասուլիսի ընթացքում հայտնել է ՊՆ ներկայացուցիչ Արծրուն Հովհաննսիյանը:
Վերջինիս խոսքով՝ օրվա ընթացքում հյուսիսային ուղղությամբ տեղի են ունեցել թեժ մարտեր. ծավալուն հրետակոծությունից հետո անցել են լայնամասշտաբ հարձակման՝ զրահատեխնիկայի կիրառմամբ: Հովհաննիսյանի գնահատմամբ՝ նման թեժ մարտեր այս պատերազմի ընթացքում շատ քիչ են եղել: Հայկական ԶՈւ ստորաբաժանումներին հաջողվել է, զգալի կորուստներ պատճառելով, հակառակորդին հետ շպրտել:
Հովհաննսիյանը նշեց, որ հակառակորդի  դիվերսիոն խմբերն արագ ներթափանցում են տարբեր բնակավայրեր, լուսանկարվում են տարբեր շինությունների մոտ, հետո այդ լուսանկարները ներկայացում են որպես որեւէ գյուղի կամ քաղաքի վարչական շենք:
ՊՆ ներկայացուցիչը ասաց, որ հրադադարի առաջին օրը հակառակորդին թույլ է տրվել մի քանի դիակ վերցնել միայն մի ուղղությունից, հայկական կողմը ևս մի քանի դիակ է վերցրել, բայց գործընթացը արագ դադարեցվել է, քանի որ հրադադարի կանոնները չեն պահպանվել:
Ադրբեջանական դիվերսիոն խմբերը ներթափանցում են Հադրութ, բայց մեր զինված ուժերը նրանց դեմ պայքարում են։ «Քանի որ տեղանքն անտառային է, լեռնային է, կտրտված է, չի բացառվում նման դիվերսիոն խմբերի հաճախակի ներթափանցումը Հադրութ և շրջակա բնակավայրեր»,- ասաց Արծրուն Հովհաննիսյանը:

Арцрун Ованнисян: “Сегодняшний бой был одним из самых ожесточенных”
Сегодня рано утром азербайджанские вооруженные силы перешли в широкомасштабное наступление по всей линии границы, как минимум на 3-4 направлениях. Наиболее тяжелая ситуация сложилась на северном направлении. Об этом сообщил на брифинге в Едином армянском информационном центре представитель Министерства обороны Арцрун Ованнисян.
По его словам, в течение сегодняшнего дня на северном направлении шли ожесточенные бои. После массированного артобстрела противник перешел в широкомасштабное наступление с применением бронетехники.
Таких ожесточенных боев за эту войну было очень мало, сказал Арцрун Ованнисян, добавив, что подразделениям армянских вооруженных сил удалось отбросить противника, причинив ему значительные потери.
Представитель МО сообщил, что диверсионные группы противника проникают в различные населенные пункты, фотографируются на фоне различных строений, а потом выдают их за административные здания в том или ином селе или городе.
В первый день прекращения огня противнику было разрешено забрать несколько тел только на одном направлении, армянская сторона тоже эвакуировала несколько тел погибших, однако процесс вскоре был прекращен, поскольку не были соблюдены правила прекращения огня.
Азербайджанские диверсионные группы проникают в Гадрут, но наши вооруженные силы ведут против них борьбу. “Поскольку местность гористая, покрыта лесом, не исключено, что такие группы будут часто проникать в Гадрут и соседние с ним населенные пункты”,- сказал А.Ованнисян.