Ինչու են լռում ՄԱԿ-ի ու ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի հայաստանյան կառույցները
Օրեր առաջ Ադրբեջանում ՄԱԿ-ի մշտական համակարգող Գուլամ Իսակզային և ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի ադրբեջանական գրասենյակի ներկայացուցիչ Էդվարդ Կարվարդինն այցելել են Գյանջյա քաղաք՝ ծանոթանալու պատերազմի հետևանքով այնտեղ տիրող իրավիճակին։ Պաշտոնյաները մտահոգություն են հայտնել քաղաքացիական բնակչությանը, ենթակառուցվածքներին հասցված վնասների առնչությամբ և իրենց օգնությունն առաջարկել։
Մինչդեռ Արցախում և Հայաստանում խաղաղ բնակավայրերին հասցված վնասների, մահացած և վիրավորված քաղաքացիական անձանց կապակցությամբ Հայաստանում ՄԱԿ-ի գրասենյակն ու ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ը մինչ այսօր չեն արտահայտվել։ Միայն այսօր առավոտյան՝ հանրային ճնշման ներքո, նրանք հաղորդագրություն տարածեցին՝ անդրադառնալով Գեղարքունիքի մարզում ծանր վիրավորում ստացած 14-ամյա տղայի դեպքին։
Ադրբեջանում ՄԱԿ-ի մշտական համակարգող Գուլամ Իսակզային հոկտեմբերի 12-ին Թվիթերի իր միկրոբլոգում գրեց, որ այցելել է «խոշոր հարձակման ենթարկված Գյանջա քաղաքի բնակելի տարածքներ»։ Նա ցավակցություն է հայտնել մարդկային կորուստների և տուժածների համար։ Գուլամ Իսակզային կրկին կոչ է արել պաշտպանել քաղաքացիական բնակչությանը և քաղաքացիական ենթակառուցվածքները, որոնք պաշտպանված են միջազգային մարդասիրական իրավունքով։ «ՄԱԿ-ը պատրաստ է արձագանքել մարդասիրական կարիքներին, եթե պահանջվի»,-նշել էր Ադրբեջանում ՄԱԿ-ի մշտական համակարգող Գուլամ Իսակզային։
Արդեն երկու օր է սոցիալական ցանցերի հայ օգտատերերը գրառումներով ՄԱԿ-ի և ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի հայաստանյան գրասենյակին իրենց մտահոգությունն են ներկայացնում կազմակերպության ադրբեջանական գրասենյակի ներկայացուցիչների՝ Գյանջա այցի վերաբերյալ։ Նրանք պահանջում են համարժեք արձագանք Հայաստանի և Արցախի բնակավայրերում սպանված և տուժած բնակիչների, երեխաների վիճակի առնչությամբ։
Միայն այսօր Թվիթերի իր միկրոբլոգում Հայաստանում ՄԱԿ-ի մշտական համակարգող Շոմբի Շարփը գրառում կատարեց. «Մենք՝ ՄԱԿ-ի հայաստանյան գրասենյակը, վշտացած ենք Հայաստանի Գեղարքունիքի մարզում 14-ամյա տղայի ծանր վիրավորման լուրով: Խորը ցավակցություններ ենք հայտնում բոլոր տուժածներին և կրկնում ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղարի կոչը, որ պետք է հումանիտար իրավունքի պահպանմամբ և կրակի դադարեցմամբ պաշտպանենք խաղաղ բնակչությանը»:
«Հետքը» երեկ դիմել է ՄԱԿ-ի հայաստանյան գրասենյակ՝ խնդրելով մեկնաբանել իրենց լռությունը այն պայմաններում, երբ Հայաստանում եւ Արցախում թիրախավորվում են խաղաղ բնակիչները։ Սակայն, մինչ այժմ գրասենյակից որեւէ մեկնաբանություն չենք ստացել։
Ադրբեջանական եւ հայկական ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ների արձագանքը պատերազմական իրավիճակին
ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի ադրբեջանական գրասենյակի ներկայացուցիչ Էդվարդ Կարվարդինը Գյանջա այցի մասին հաղորդագրություն տարածեց հոկտեմբերի 13-ին։
«Երեկ Գյանջա կատարած իմ այցի ժամանակ անձամբ տեսա երեխաների իրավիճակը: Ես տխրությամբ լսեցի հաղորդումներն այն մասին, որ հանգստյան օրերին ավելի շատ երեխաներ են վիրավորվել և ցավակցում եմ տուժածներին»,-հայտնել էր Էդվարդ Կարվարդինը։
Նա այցի ժամանակ հիշեցրել է ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի հրատապ կոչը խաղաղ բնակիչների և քաղաքացիական ենթակառուցվածքների պաշտպանության մասին և ընդգծել, որ ռազմական գործողությունների դադարեցումը բոլոր երեխաների շահերից է բխում:
Էդվարդ Կարվարդինն այցի ժամանակ զրուցել է նաև Իլհամ Ալիևի օգնական Հիքմեթ Հաջիևի հետ՝ առաջարկելով ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի աջակցությունը երեխաներին և ընտանիքներին, հատկապես հոգեբանական տրավմաներին արձագանքելու և երեխաներին չպայթած ականանետերից ապահով պահելու հարցում։ Նրանք պայմանավորվել են շտապ իրականացնել այդ օգնությունը։
ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի հայաստանյան գրասենյակից երեկ «Հետքին» հայտնեցին, որ իրենք տեղյակ են հայաստանյան հանրության մտահոգություններից և այդ ուղղությամբ աշխատանքներ են իրականացնում, սակայն այս պահին որևէ մեկնաբանություն չեն կարող տալ։
Սակայն հանրային ճնշման ներքո այսօր առավոտյան ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի հայաստանյան գրասենյակը հաղորդագրությույն տարածեց՝ հայտնելով. «Ցավով տեղեկացանք, որ Գեղարքունիքի մարզի Սոթք համայնքում 14-ամյա երեխա է ծանր վիրավորվել բերքահավաքի նպատակով դաշտ գնալու ճանապարհին։ Սրտով նրա և բոլոր այն երեխաների հետ ենք, ովքեր տուժել են այս հակամարտությունից։ ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ը վերահաստատում է բնակչությանն ու քաղաքացիական ենթակառուցվածքները պաշտպանելու իր անհապաղ կոչը. ռազմական գործողությունների անհապաղ դադարեցումը բխում է յուրաքանչյուր երեխայի լավագույն շահից»։
Գրասենյակը նշել է, որ աշխատում են իրենց գործընկերների հետ՝ հակամարտությունից տուժած երեխաներին սոցիալ-հոգեբանական աջակցություն տրամադրելու և նրանց այլ կարիքները հոգալու ուղղությամբ։

Why Are the Offices of the UN and UNICEF in Armenia Silent?
A few days ago, UN Resident Coordinator in Azerbaijan Ghulam Isaczai and UNICEF Representative in Azerbaijan Edward Carvardin visited the town of Ganja to get acquainted with the consequences of the war on the ground.
The officials expressed concern over the damage done to the civilian population and infrastructure and offered their assistance.
Meanwhile, the UN Office in Armenia and UNICEF have not yet commented on the damage done to civilian settlements in Armenia and Artsakh, or on the deaths and injuries of civilians. It was only this morning, under public pressure, that they issued a statement referring to the case of a 14-year-old boy who was seriously injured in Armenia’s Gegharkunik region from an Azerbaijani drone attack.
On October 12, UN Resident Coordinator in Azerbaijan Gulam Isaczai wrote on his Twitter account that he had visited "a site of major attack on a residential area of Ganja city." He expressed condolences for the human losses and victims. Isaczai once again called for the protection of the civilian population, the civilian infrastructure protected by international humanitarian law. "The UN is ready to respond to humanitarian needs if needed," said Ghulam Isaczai, Coordinator in Azerbaijan.
For two days now, Armenian social media users have been writing to the UNICEF Armenia Office expressing their concern over the visit of the representatives of the Azerbaijani office of the organization to Ganja. They’re demanding an adequate response to the situation of the killed and injured residents and children in Armenia and Artsakh.
It was only today, in his Twitter microblog, that UN Resident Coordinator in Armenia Shombi Sharp made a post.
"We, the UN Office in Armenia, are saddened by the news of the serious injury of a 14-year-old boy in the Gegharkunik region of Armenia. We extend our deepest condolences to all the victims and reiterate the UN Secretary-General's call for the protection of the civilian population through a ceasefire and humanitarian law."
Hetq applied to the UN Office in Armenia yesterday to ask them to comment on their silence at a time when civilians in Armenia and Artsakh are being targeted. We have not received any comment from the office so far.
The response of the Azerbaijani and Armenian UNICEF to the war situation
Edward Carvardin, UNICEF Representative in Azerbaijan, issued a statement on his visit to Ganja on October 13.
"During my visit to Ganja yesterday, I personally saw the situation of the children. I was saddened to hear that more children were injured over the weekend. I offer my condolences to the victims," said Edward Carvardin.
During the visit, he recalled the urgent call of UNICEF for the protection of civilians, civilian infrastructure, and stressed that the cessation of hostilities is in the interests of all children.
During the visit, Edward Carvardin spoke with Hikmet Haji, an aide to Ilham Aliyev, offering UNICEF assistance in responding to children, families, especially psychological trauma, and keeping children safe from unexploded ordnance. They agreed to provide urgent assistance.
The UNICEF Armenia Office told Hetq yesterday that they are aware of the concerns of the Armenian public and are working on it but cannot comment at this time.
However, under public pressure, the UNICEF Armenia Office this morning issued the following statement:
"We learned with sorrow that in the Sotk community of Gegharkunik region a 14-year-old child was seriously injured on the way to the field to harvest. We are wholeheartedly with him all the children who have suffered from this conflict. UNICEF reaffirms its immediate call to protect the population and civilian infrastructure. The immediate cessation of hostilities is in the best interests of every child.”
The office noted that they are working with their partners to provide social and psychological support to children affected by the conflict and to meet their other needs.