Նավթը, Ադրբեջանն ու խոշոր գործընկերները
Արցախա֊ադրբեջանական սահմանին տիրող լարված իրավիճակը հակառակորդներին ու նրանցից յուրաքանչյուրի տնտեսությունը ավելի լավ ճանաչելու առիթ է։ Մեր նախորդ հոդվածում անդրադարձել ենք Թուրքիայի տնտեսությանը, ներկա միտումներին ու նրա խոշոր գործընկեր երկրներին։ Այս անգամ ուսումնասիրել ենք Ադրբեջանի տնտեսությունը։
Ադրբեջանի տնտեսությունը, որը հիմնված է նավթարդյունաբերության վրա, այսօր անկման միտումներ է գրանցում։ Մի կողմից նավթի համաշխարհային գների անկումն է էական բացասական ազդեցություն թողնում, մյուս կողմից՝ կորոնավիրուսի համավարակը։ Այս ամենին գումարվում են նաև ղարաբաղաադրբեջանական սահմանին ընթացող պատերազմի հետևանքները։
Չնայած նավթագազային հարուստ պաշարներին՝ Ադրբեջանի տնտեսությունն այսօր չի գնահատվում որպես զարգացած։ Այն դիվերսիֆիկացված չէ և ուղղակիորեն կախված է նավթի համաշխարհային շուկայի միտումներից։ Նավթի գնային տատանումներն անմիջապես ազդում են թե՛ երկրի արդյունաբերության, թե՛ պետական բյուջեի և շղթայաբար ամբողջ տնտեսության վրա։ Երկրի իշխանությունները մշտապես «խաղադրույք» են անում նավթի և այլ բնական պաշարների վրա, որոնց հաշվին էլ մեծամասամբ պահում են տնտեսությունը։
Տարբեր հրապարակումների համաձայն, այդ թվում՝ Նավթ արտահանող երկրների կազմակերպության (ՕՊԵԿ) և ԱՄՆ-ի Էներգետիկայի նախարարության էներգետիկական տեղեկատվության վարչության (EIA), նավթի ապացուցված պաշարները Ադրբեջանում ներկայում կազմում են 7 մլրդ բարել։ Այս ցուցանիշով Ադրբեջանն աշխարհում, ըստ EIA֊ի տվյալների, 21-րդ տեղում է։ Ի դեպ, ադրբեջանական լրատվամիջոցներն ու պաշտոնական կայքերը մշտապես հակասական տեղեկություններ են հրապարակում ինչպես նավթի ու գազի պաշարների, այնպես էլ՝ արդյունահանման վերաբերյալ։
Ադրբեջանցի ընդդիմադիր տնտեսագետները փաստում են, որ իրենց երկրի Վիճակագրական կոմիտեն կեղծում է մակրոտնտեսական տվյալները և ցույց չի տալիս ներկայում առաջացած ճգնաժամային խնդիրները։ Բայց, նույնիսկ կեղծելու պարագայում, վիճակագրությունը չի կարողանում թաքցնել անկումը։
Ըստ Ադրբեջանի պաշտոնական վիճակագրության՝ այս տարվա հունվար-օգոստոսին, 2019 թվականի նույն ժամանակաշրջանի համեմատ, երկրի տնտեսական անկումը կազմել է 3%: Ընդ որում՝ արդյունաբերական արտադրանքի ծավալը նվազել է 3.1%֊ով, բեռնափոխադրումների ոլորտում գրանցվել է 18.3% անկում, ծառայությունների ծավալը կրճատվել է 24%-ով և այլն։
Ադրբեջանի տնտեսությունը վերջին տարիներին դանդաղ տեմպերով է աճել
Ինչպես վկայում են Ադրբեջանի վիճակագրական կոմիտեի տվյալները, 2019 թվականին Ադրբեջանի տնտեսական աճը կազմել է 2.2%։ Համախառն ներքին արդյունքը (ՀՆԱ) 48 մլրդ դոլար է։ Այս ցուցանիշով Ադրբեջանն, ըստ Համաշխարհային բանկի կազմած վարկանիշի, 89-րդ տեղում է 203 երկրների ցանկում։
Մինչև 2008 թվականը Ադրբեջանի տնտեսությունն աճել է բարձր տեմպերով, որն այդ տնտեսություն հոսող նավթադոլարների հաշվին է եղել։
2008-2009 թվականի համաշխարհային տնտեսական ճգնաժամից հետո տնտեսական աճը խիստ դանդաղել է։ Վերջին տնտեսական անկումը, ըստ պաշտոնական տվյալների, գրանցվել է 2016 թվականին։
Արժույթի միջազգային հիմնադրամի կանխատեսումներով՝ 2020 թվականը Ադրբեջանը կփակի 4% տնտեսական անկմամբ։
EurAsia Daily-ին տված հարցազրույցում ադրբեջանցի տնտեսագետներ Նաթիհ Ջաֆարլին և Աքրամ Հասանովը պատմել են, որ Ադրբեջանի տնտեսությունը խիստ տուժում է կորոնավիրուսի համավարակի արդյունքում։ «Իրականում, համավարակը ցույց տվեց, թե երկրում որքան ոչ հավաստի է վարվել վիճակագրությունը։ Բոլոր ուղղություններով առկա է տնտեսական ցուցանիշների վատթարացում։ Համավարակն ազդել է բնակչության բոլոր շերտերի վրա, և, ընդհանուր առմամբ, հանրապետության բնակչության բարեկեցությունը նվազել է»,- ասել է Նաթիհ Ջաֆարլին։
Նա նաև նշել է, որ Ադրբեջանի միակ «անվտանգության բարձիկը» Նավթային ֆոնդն է, որտեղ կուտակված է մոտ 40 մլրդ դոլար։
Ադրբեջանում, ըստ պաշտոնական վերջին տվյալների, աղքատության մակարդակը ընդամենը 5.1% է (2018 թվականի տվյալներով), իսկ գործազրկության մակարդակը՝ 5.5 % (2019 թվականի տվյալներով)։ Մինչդեռ թե' ադրբեջանական հասարակությունը, թե՛ վերլուծաբանները վերապահում ունեն այս թվերի առնչությամբ, քանի որ երկրի Վիճակագրական կոմիտեն հայտնի է տարբեր հնարքների արդյունքում ցանկալի թվեր ստանալու փորձով։ Ադրբեջանի հասարակությունում այսօր տարատեսակ շերտերի՝ հարուստների ու աղքատների միջև մեծ «ճեղքվածք» կա։
Ադրբեջանի կախվածությունը նավթից
Ադրբեջանի ՀՆԱ֊ի կառուցվածքում ամենամեծ կշիռն ունի արդյունաբերությունը (40-45%֊ը), որն էլ իր հերթին մեծամասամբ (շուրջ 80%-ը) նավթի, գազի և այլ հանքային հարստությունների հաշվին է գոյանում։ Համեմատության համար նշենք, որ Ադրբեջանի ՀՆԱ-ի ընդամենը 5%-ն է արտադրվում գյուղատնտեսության ոլորտում, շինարարության ոլորտում՝ ևս 5%-ը, ծառայություններում՝ 15%-ը և այլն։
Քանի որ Ադրբեջանի տնտեսությունը «սնվում է» մեծամասամբ նավթից, վիճակագիրները տնտեսության չափերը նկարագրելու համար այն երկու խոշոր հատվածների են բաժանում՝ նավթագազային և ոչ նավթային։
Այսպես, Ադրբեջանի Վիճակագրական կոմիտեի կայքում հրապարակված վերջին տարեգրքի համաձայն՝ 2018 թվականին երկրի ՀՆԱ-ի մոտ 40%-ը գեներացվել է նավթագազային հատվածից։ Տարբեր տարիների այս ցուցանիշը հասել է 60%֊ի։
Բացի այդ, Ադրբեջանի պետական բյուջեի եկամուտների մեծ մասը (70-80%-ը) կրկին գոյանում է նավթագազային հատվածից։ Նավթարդյունաբերությունը վերահսկում է Ադրբեջանի Հանրապետության նավթի պետական ընկերությունը (The State Oil Company of the Azerbaijan Republic-SOCAR)։ Այն նաև վերահսկում է Ադրբեջանում միջազգային ընկերությունների կողմից նոր նավթ և բնական գազ հայտնաբերելու ծրագրերը։
Այսպիսով, Ադրբեջանի տնտեսությունը խիստ կենտրոնացած է նավթագազային հատվածի շուրջ, որով էլ հենց պայմանավորված է նավթի համաշխարհային շուկայից ունեցած կախվածությունը։ Իսկ ոչ նավթային հատվածի տնտեսությունը թույլ է, օրինակ՝ մշակող արդյունաբերությունը։
Նավթը միաժամանակ Ադրբեջանի տնտեսության և՛ հաղթաթուղթն է, և՛ զարգացման գլխավոր խոչընդոտը։ Նավթից ունեցած կախվածությունը պարբերաբար Ադրբեջանի տնտեսությունը ցնցումների է ենթարկում, ինչպես տեղի ունեցավ այս տարվա ապրիլին, երբ համաշխարհային շուկայում նավթը նկատելիորեն էժանացավ։ Այդ ժամանակ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարեց, որ Ադրբեջանը մինչև 1 մլրդ դոլար է կորցնում նավթի գնանկման հետևանքով։
Այս և այլ ցնցումներ անմիջապես ազդում են ադրբեջանական արժույթի՝ մանաթի վրա։ Սակայն Ադրբեջանի կառավարությունն արհեստականորեն կայուն է պահում այն՝ պարբերաբար շուկան ողողելով ԿԲ պահուստներում առկա արտարժույթով, որը թույլ է տալիս կանխել մանաթի արեզրկումը։ Սրա արդյունքում այս տարվա մարտին, երբ տարածաշրջանում ազգային արժույթներն արժեզրկվում էին, մանաթը էական տատանումներ չգրանցեց։
Նավթարդյունաբերության վրա հիմնված Ադրբեջանի արտահանումը, բնականաբար, կրկին հիմնված է նավթի վրա։
Իտալիան, Թուրքիան ու Իսրայելը Ադրբեջանի գլխավոր գործընկերներն են արտահանման գծով
Ըստ Ադրբեջանի վիճակագրական կոմիտեի տվյալների` 2019 թվականին Ադրբեջանից արտահանվել է 19.6 մլրդ դոլարի ապրանք, որը նախորդ տարվա համեմատ աճել է 0.7%֊ով։
Իսկ այս տարվա առաջին ութ ամիսներին արտահանումը կազմել է 7.9 մլրդ դոլար՝ նախորդ տարվա նույն ամիսների համեմատ կրճատվելով 31.5%-ով։ Ընդ որում, ինչպես հաղորդում են ադրբեջանական լրատվամիջոցները՝ հղում անելով էներգետիկայի նախարարությանը, նավթի արտահանման ֆիզիկական ծավալները կրճատվել են 8%-ով։
Ադրբեջանից արտահանվող ապրանքների մոտ 91%-ը 2019 թվականին կազմել է հանքային վառելիքը՝ հիմնականում նավթը։ Եվ միայն 9%-ն են ապահովել մնացած ապրանքները, ինչպես գյուղմթերքը, տեքստիլը, պլաստմասսան և այլն։
Այսինքն՝ եթե Ադրբեջանի արտահանման կազմից բացառվի նավթագազային հատվածը, ապա արտահանումը կկազմի ընդամենը մոտ 1.8 մլրդ դոլար։
Ադրբեջանի արտահանման հինգ խոշոր շուկաներն են՝ Իտալիան, Թուրքիան, Իսրայելը, Հնդկաստանն ու Գերմանիան։ Ընդ որում՝ Իտալիան բացարձակ առաջատարն է, որն Ադրբեջանից արտահանված նավթի գրեթե մեկ երրորդի գնորդն է։ Առհասարակ, ինչպես երևում է ՄԱԿ-ի՝ միջազգային առևտրի տվյալների բազայում (UN Comtrade Database), նշված խոշոր գործընկերները Ադրբեջանից գնում են մեծամասամբ նավթ։
Այս հինգ երկրներին 2019 թվականին բաժին է ընկել արտահանման մոտ 60%-ը։ Սա թույլ է տալիս եզրակացնել, որ ըստ երկրների ևս Ադրբեջանի արտահանումը դիվերսիֆիկացված չէ։
Արտահանման առաջին տասնյակում են նաև Չինաստանը, Ռուսաստանը, Իսպանիան, Չեխիան ու Վրաստանը։
Ադրբեջանը ամենից շատ ապրանք ներմուծում է Ռուսաստանից, Թուրքիայից ու Չինաստանից
Վերջին տարիներին Ադրբեջանի արտաքին առևտրի հաշվեկշիռը դրական է եղել՝ ավելի շատ արտահանել է, քան ներմուծել։ 2019 թվականին, ինչպես նշեցինք, արտահանումը կազմել է 19.6 մլրդ դոլար, նույն ընթացքում ներմուծումը կազմել է 13.6 մլրդ դոլար։ 2018-ի համեմատ ներմուծումն աճել է 19.1%֊ով։
Այս տարվա առաջին ութ ամիսներին ներմուծվել է 5.9 մլրդ դոլարի ապրանք (նվազումը՝ 30%):
Ադրբեջան ներմուծվող ապրանքները մեծամասամբ Ռուսաստանից են, Թուրքիայից, Չինաստանից, ինչպես նաև՝ Շվեյցարիայից ու ԱՄՆ-ից։ Այս հինգ երկրները Ադրբեջանի ներմուծման կազմում 2019 թվականի տվյալներով զբաղեցրել են մոտ 54%-ը։ Տասնյակում են նաև Գերմանիան, Ուկրաինան, Իրանը, Կանադան ու Իտալիան։
Ներմուծվող ապրանքացանկում առաջատարները թանկարժեք քարերն ու մետաղներն են, միջուկային ռեակտորները (կաթսաներ, սարքավորումներ և մեխանիկական հարմարանքներ, դրանց մասեր), էլեկտրական մեքենաներն ու սարքավորումները, հանքային վառելիքը։ Ի դեպ, առևտրի տվյալների բազայում չի հրապարակվում 93 ծածկագրով սկսվող ապրանքների մասին ինֆորմացիան. դա զենք-զինամթերքի ծածկագիրն է։
Ըստ Համաշխարհային բանկի տվյալների՝ 2019 թվականին Ադրբեջանում օտարերկրյա ուղղակի ներդրումները (զուտ հոսքերը) կազմել են 1.5 մլրդ դոլար։ Վերջին տարիներին ներդրումներն Ադրբեջանում նկատելի նվազել են, հատկապես 2016 թվականից հետո։ Համեմատության համար նշենք, որ 2016-ին օտարերկրյա ուղղակի ներդրումները Ադրբեջանում կազմել են 4.5 մլրդ դոլար։
Ադրբեջանում հիմնականում ներդրումներ են կատարում Թուրքիան, Ռուսաստանը, Նիդերլանդները, Միացյալ Թագավորությունը, ԱՄՆ-ն, ԱՄԷ-ն ու Շվեյցարիան։
Ադրբեջանը պարբերաբար տնտեսական ցնցումների է ենթարկվում, որի պատճառը, ինչպես նշեցինք, տնտեսության կառուցվածքն է։ Սակայն, երկրի իշխանությունները մի կողմից վիճակագրական հնարքներով թաքցնում են տնտեսության իրական պատկերը, մյուս կողմից հասարակությանը հավաստիացնում են, որ ունեցած բնական պաշարները, մասնավորապես՝ նավթը, իրենց առնվազն մի քանի տասնամյակ կբավականացնի։

Azerbaijan's economy, which is based on the oil industry, is currently showing declining trends. On the one hand, the fall in world oil prices has a significant negative impact, on the other hand, the coronavirus epidemic. Add to all this the aftermath of the war on the Karabakh-Azerbaijani border.
Despite its rich oil and gas reserves, Azerbaijan's economy is not considered developed today. It is not diversified. It directly depends on the trends of the world oil market. Fluctuations in oil prices directly affect both the country's industry and the state budget, and the entire economy in a chain effect. The country's authorities are constantly "gambling" the country’s economy on oil and other natural resources.
According to various publications, including the Organization of Petroleum Exporting Countries (OPEC) and the US Department of Energy’s Energy Information Agency (EIA), proven oil reserves in Azerbaijan currently amount to 7 billion barrels. According to the EIA, Azerbaijan ranks 21st in the world by this indicator. By the way, the Azerbaijani media and official websites always publish contradictory information about oil and gas reserves, as well as extraction.
Azerbaijani opposition economists claim that their country's Statistics Committee falsifies macroeconomic data and does not show the current crisis. But even in the case of falsification, the statistics cannot hide the decline.
According to official statistics in Azerbaijan, in January-August this year, compared to the same period in 2019, the country's economic decline was 3%. At the same time, the volume of industrial production decreased by 3.1%, the volume of cargo transportation decreased by 18.3%, the volume of services decreased by 24%, etc.
Azerbaijan's economy has grown at a slow pace in recent years
According to the data of Azerbaijan’s Statistical Committee, 2019 economic growth of Azerbaijan measured 2.2%. Gross Domestic Product (GDP) was US$48 billion. According to the World Bank, Azerbaijan ranks 89th in a list of 203 countries by GDP.
Before 2008, Azerbaijan's economy grew at a high rate due to petrodollars flowing into the economy.
Economic growth has slowed sharply since the 2008-2009 global economic crisis. The last economic downturn, according to official data, was registered in 2016.
According to the International Monetary Fund, Azerbaijan will close 2020 with a 4% economic decline.
In an interview with EurAsia Daily, Azeri economists Natig Jafarli and Akram Hasanov said that Azerbaijan's economy is suffering greatly from the coronavirus.
"In fact, the epidemic showed how unreliable the statistics were in the country. There is a deterioration of economic indicators in all directions. The epidemic has affected all segments of the population. In general, the welfare of the population of the republic has decreased," said Jafarli.
He noted that the only "safety cushion" in Azerbaijan is the Oil Fund, which has accumulated about $ 40 billion.
In Azerbaijan, according to the latest official data, the poverty rate is only 5.1% (according to 2018 data) and the unemployment rate is 5.5% (according to 2019 data). Meanwhile, the Azerbaijani public and analysts have reservations about these numbers, since the country's Statistics Committee is known for trying to get the desired numbers as a result of various tricks. There is a big "gap" between the various strata of the Azerbaijani society, rich and poor.
Azerbaijan's dependence on oil
Manufacturing (40-45%) enjoys the largest share in Azerbaijan's GDP, which in turn is largely (about 80%) composed of oil, gas and other mineral resources. For comparison, only 5% of Azerbaijan's GDP is derived from agriculture, construction - 5%, services - 15%, etc.
Since Azerbaijan's economy is "fed" mostly by oil, statisticians divide it into two major sections to describe the size of the economy: oil and gas, and non-oil.
Thus, according to the latest yearbook published on the website of the Statistical Committee of Azerbaijan, in 2018, about 40% of the country's GDP was generated from the oil and gas sector. This indicator has reached 60% in different years.
In addition, most of the state budget revenues of Azerbaijan (70-80%) are generated again from the oil and gas sector. The oil industry is controlled by The State Oil Company of the Republic of Azerbaijan (SOCAR). It also oversees plans by international companies to discover new oil and natural gas in Azerbaijan.
Thus, Azerbaijan's economy is highly focused on the oil and gas sector, which is the reason for its dependence on the world oil market. And the economy of the non-oil sector is weak, for example, the processing industry.
At the same time, oil is the "trump card" of the Azerbaijani economy, the main obstacle to its development. Dependence on oil regularly rocks the economy of Azerbaijan, as happened in April this year, when oil prices fell sharply in the world market. At that time, Azerbaijani President Ilham Aliyev announced that Azerbaijan was losing up to $1 billion due to the drop in oil prices.
This and other shocks directly affect the Azerbaijani currency, the manat. However, the Azerbaijani government keeps it artificially stable by regularly flooding the market with the currency in the Central Bank's reserves, which prevents its devaluation. As a result, in March of this year, when the national currencies were depreciating in the region, the manat did not register significant fluctuations.
Italy, Turkey and Israel are Azerbaijan's main export partners
According to Azerbaijan’s Statistical Committee, goods worth $19.6 billion were exported from Azerbaijan in 2019, an increase of 0.7% over the previous year.
In the first eight months of this year, exports amounted to $7.9 billion, down 31.5% from the same period last year. At the same time, as reported by Azerbaijani media, citing the Ministry of Energy, the physical volume of oil exports fell by 8%.
About 91% of goods exported from Azerbaijan in 2019 was mined fuel, mainly oil. The other 9%, were agricultural products, textiles, plastics, etc.
In other words, if the oil and gas sector is excluded from Azerbaijan's exports, they will only amount to some $1.8 billion.
The five major export markets of Azerbaijan are Italy, Turkey, Israel, India and Germany. Italy leads the pack, purchasing almost one third of the oil exported from Azerbaijan. In general, according to the United Nations International Trade Database (UN Comtrade Database), these major partners buy most of their oil from Azerbaijan.
In 2019, these five countries accounted for about 60% of Azerbaijan’s exports. We can thus conclude that according to the countries, Azerbaijan's exports are not diversified.
China, Russia, Spain, the Czech Republic and Georgia are also in the top ten of Azerbaijani export markets.
Azerbaijan imports mostly from Russia, Turkey and China
In recent years, Azerbaijan's foreign trade balance has been positive: it has exported more than it has imported. In 2019, as we mentioned, exports amounted to $19.6 billion, while imports amounted to $13.6 billion. Compared to 2018, imports increased by 19.1%.
In the first eight months of this year, goods worth $5.9 billion were imported (a decrease of 30%).
Most of the goods imported to Azerbaijan are from Russia, Turkey, China, as well as Switzerland and the United States. According to 2019 data, these five countries accounted for about 54% of Azerbaijan's imports. Germany, Ukraine, Iran, Canada and Italy are also in the top ten.
Leading the list of imported goods are precious stones and metals, nuclear reactors (boilers, equipment և mechanical devices, their parts), electric cars and equipment, mineral fuel. By the way, the information about the products starting with code 93 is not published in the trade database. It is the code of weapons and ammunition.
According to the World Bank, in 2019, foreign direct investment (net inflows) in Azerbaijan amounted to $1.5 billion. In recent years, investments in Azerbaijan have significantly decreased, especially after 2016. For comparison, in 2016, foreign direct investment in Azerbaijan amounted to $4.5 billion.
Turkey, Russia, the Netherlands, the United Kingdom, the United States, the United Arab Emirates and Switzerland mainly invest in Azerbaijan.
Azerbaijan is regularly subjected to economic shocks, the reason for which, as we mentioned, is the structure of the economy. However, on the one hand, the country's authorities are hiding the real picture of the economy with statistical trickery, on the other hand, they are assuring the public that their natural resources, particularly oil, will be enough for at least a few decades.