Լուսինե Պարոնյան․ «Պետք է ընտրություն լինի՝ կորոնավիրուսով հիվանդներին բուժել, թե՞ Արցախից տեղափոխվածներին»
Հայաստանում կորոնավիրուսով հիվանդացածների թվի աճը ընտրության առաջ է կանգնեցնելու առողջապահական համակարգը՝ բուժել կորոնավիրուսով հիվանդներին, թե՞ Արցախում վիրավորում ստացած անձանց։ Այս մասին «Մեդիա կենտրոն»-ում հրավիրված մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց Առողջապահության նախարարության Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնի համաճարակաբանության բաժնի պետ Լուսինե Պարոնյանը։
«Այս ամնենը լավ հասկանալով՝ մեր բնակչությունը պետք է կրկնապատկի զգոնությունը։ Պետք է գիտակցել, որ դիմակներ դնելով, սոցիալական հեռավորություն պահելով՝ օգնում ենք ռազմաճակատին»,- ասաց Լուսինե Պարոնյանը։
Համաճարակաբանության բաժնի պետը կորոնավիրուսով հիվանդացածների թվի կտրուկ աճը կապում է պատերազմական իրավիճակի հետ, քանի որ այս օրերին չեն պահպանվում հակահամաճարակային կանոնները։ Մարդկանց կուտակումները, դիմակներ չդնելը, սոցիալական հեռավորության չպահելը հանգեցրեց վիրուսի կտրուկ տարածմանը։ Պարոնյանի խոսքով՝ մարդիկ պետք է հասկանան, որ իրենց վարքագծով ծանրացնում են իրավիճակը առաջին հերթին բժշկական համակարգի համար։
Առողջապահության նախարարությունը իրազեկման միջոցառումներ արել է և շարունակում է իրականացնել, սակայն մարդկանց վարքագծից մեծ բան է կախված։ «Բնակչության մեջ պետք է գիտակցություն ձևավորվի, որ տուգանքից խուսափելու համար չէ որ պետք է դիմակ կրել»,- նկատում է մասնագետը։
Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար Եգոր Զայցևն էլ կարծում է, որ համաճարակային իրավիճակը Հայաստանում վատթարացավ, քանի որ պատերազմական իրավիճակ սկսվեց։ Խոսելով կորոնավիրուսի դեմ պատվաստանյութերից՝ Եգոր Զայցևն ասաց, որ այժմ 4 տեսակի պատվաստանյութ կա, որը փորձարկման երրորդ և վերջնական փուլում է։ Այդ փուլը բարեհաջող անցնելուց հետո պատվաստանյութերը կգրանցվեն և կփոխանցվեն «Կովաքս» պատվաստանյութերի կենտրոնին, որից Հայաստանն էլ կստանա խմբաքանակ։
«Պատվաստուկներն առաջինը կլինեն, քան կստեղծվի դեղ կորոնավիրուսի դեմ, բայց մինչ այդ ծրագրերի իրականացումը ճիշտ կլինի պահպանել ճիշտ վարքագիծը։ Պետք է շարունակել թեստավորումը, հայտնաբերել կոնտակտավորներին»,- ասաց Եգոր Զայցևը։
Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի Թրփանճեան հանրային առողջապահության ֆակուլտետի դեկան, հանրային առողջապահության մասնագետ Վարդուհի Պետրոսյանն էլ համոզված է, որ դիմակներ չդնելը, պատերազմական իրավիճակը, վարչական օղակների թերացումը հանգեցրեց հիվանդացությունների թվի աճին։ Նա կարծում է, որ վարչական լծակի բացակայության պայմաններում մարդիկ մնում են իրենց գիտակցության հետ մենակ, և պետք է մարդկանց անընդհատ հորդորել, որ պահպանեն հակահամաճարակային կանոնները։
«Գիտության կողմից ապացուցված է մեր երկրի փորձը։ Երբ որ մարդկանց մեծամասնությունը կրում է դիմակ և պահում է սոցիալական հեռավորություն, մենք ունենում ենք այնպիսի երկիր, որ թեստերի 5 %-ն է դրական լինում։ Մենք հասել ենք 30 %-ի, սա շատ բարձր է։ Տեղերը պետք են վիրավորներին պատշաճ օգնություն ցույց տալու համար։ Խնդրում եմ, կրեք դիմակներ։ Հնարավորության դեպքում պահպանեք հեռավորություն և անպայման ձեռքերը ախտահանեք»,- նշեց Վարդուհի Պետրոսյանը։
Այսօր Հայաստանում կորոնավիրուսի հաստատված դեպքերի թիվն ավելացել է 1371-ով՝ ընդհանուր կազմելով 59995: Կորոնավիրուսային հիվանդությամբ այս պահին փաստացի բուժում է ստանում 11519 պացիենտ: Առողջացել է 47119 քաղաքացի։

“Нам придется делать выбор между больными коронавирусом и доставленными из Арцаха ранеными”
Рост числа заболевших коронавирусом в Армении может поставить систему здравоохранения перед выбором: лечить зараженных COVID-19 или раненых в Арцахе. Об этом заявила на брифинге в “Медиа центре” начальник эпидемиологического отдела Национального центра контроля и профилактики заболеваний Лусине Паронян.
“Наше население должно это осознавать и быть крайне бдительным. Нужно понимать, что, нося маски и соблюдая социальную дистанцию, мы помогаем фронту”,- отметила эпидемиолог.
Резкий рост числа заболевших коронавирусом Л. Паронян обусловила военной ситуацией, при которой не соблюдаются противоэпидемиологические правила. Скопления людей, не ношение масок, несоблюдение необходимой дистанции привело к резкому распространению вируса. Люди должны понимать, что своим поведением увеличивают нагрузку в первую очередь на медицинскую систему.
В свою очередь руководитель армянского офиса Всемирной организации здравоохранения Егор Зайцев отметил, что эпидемиологическая ситуация в Армении ухудшилась в связи с военной ситуацией. Говоря о вакцине против COVID-19, Зайцев сообщил, что в настоящее время имеется 4 вида вакцин, которые находятся на третьей и окончательной стадии испытаний.
После успешного завершения этого этапа вакцины будут зарегистрированы и переданы Центру “Ковакс”, откуда партию вакцины получит и Армения.
“Вакцины появятся раньше, чем лекарство против коронавируса. Однако до создания лекарства необходимо придерживаться правильного поведения. Нужно продолжать проводить тестирования и выявлять контактных лиц”,- .отметил представитель ВОЗ.
Декан факультета общественного здравоохранения Американского университета Армении Лусине Петросян подчеркнула, что не ношение масок и недостатки в работе административных звеньев привели к росту числа заболевших COVID-19, поэтому нужно не переставая призывать людей соблюдать противоэпидемиологические правила.
По словам Л.Петросян, в тех случаях, когда большинство населения носит маски и соблюдает социальную дистанцию, положительный результат от общего числа протестированных составляет 5%. “У нас этот показатель достиг уже 30%, что очень много. Места в больницах нужны для оказания помощи раненым. Поэтому, пожалуйста, носите маски и старайтесь соблюдать дистанцию, обязательно дезинфицируйте руки”,- призвала эксперт.
За минувшие сутки число заболевших коронавирусом в Армении увеличилось на 1371, достигнув 59995. На данный момент фактическое лечение от коронавирусного заболевания получают 11519 пациентов. Выздоровели 47119 человек.