«Պոմպեոն սկսեց խոսել, որովհետեւ ամերիկահայությանը հաջողվեց ղարաբաղյան հակամարտության թեման դարձնել ամերիկյան օրակարգի մաս»
Երեկ ԱՄՆ պետքարտուղար Մայք Պոմպեոն «WSB Atlanta» հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում անդրադարձել է հայ-ադրբեջանական պատերազմին:
«Դա վտանգավոր է։ Այժմ թուրքերը մտել են այնտեղ եւ միջոցներ են տրամադրում Ադրբեջանին՝ մեծացնելով ռիսկը, մեծացնելով կրակի հզորությունն այն պատմական կռվում, որը տեղի է ունենում Լեռնային Ղարաբաղ կոչվող տարածքի համար՝ շուրջ 150.000 բնակչություն ունեցող փոքր, բայց շատ վիճելի տարածք»,- ասել է Պոմպեոն։
«Վերջին 1000 տարի՞ն»,- հարցրել է հաղորդավարը՝ նկատի ունենալով հակամարտության երկարատեւությունը։
«Այո, դա երկարատեւ կոնֆլիկտ է։ Դրա կարգավորումը պետք է տեղի ունենա բանակցությունների եւ խաղաղ քննարկումների միջոցով, այլ ոչ թե զինված հակամարտության եւ, իհարկե, երրորդ կողմերի մասնակցությամբ, որոնք ներքաշվել են՝ տրամադրելու իրենց կրակային ուժը մի իրավիճակում, որն արդեն իսկ վառոդի տակառ է։ Մենք հուսով ենք, որ հայերը կկարողանան պաշտպանվել նրանից, ինչ անում են ադրբեջանցիները, ու մինչ դա տեղի կունենա, բոլորը կպահպանեն հրադադարի ռեժիմը եւ կնստեն սեղանի շուրջ ու կփորձեն կարգավորել խնդիրը, այսինքն՝ սա իսկապես պատմական եւ բարդ խնդիր է»,- նշել է ԱՄՆ պետքարտուղարը։
Կոնֆլիկտաբան Արսեն Խառատյանը, «Հետքի» հետ զրույցում անդրադառնալով Պոմպեոյի պատասխանին, նշում է, թե այդ հարցարզույցի ամենակարեւոր հատվածն այն է, որ ԱՄՆ պետքարտուղարն ակնհայտորեն ճանաչում է, որ սա Ադրբեջանի հարձակումն է, եւ հստակ ասում է, որ հայերը պաշտպանվում են։ Երկրորդ կարեւոր արձանագրումը Թուրքիայի աջակցությունն է Ադրբեջանին, որը եւս խնդիր է դիտվում, իսկ երրորդը՝ քանի դեռ պատերազմը չի ավարտվել, բանակցությունները մեծ հաշվով անհնար են:
«Ընդհանուր առմամբ, կարելի է ասել, որ Պոմպեոն սկսեց խոսել այս մասին, որովհետեւ նաեւ ամերիկահայությանը հաջողվեց ղարաբաղյան հակամարտության թեման դարձնել ամերիկյան ներքաղաքական օրակարգի մաս, մասնավորապես՝ ԱՄՆ նախագահի թեկնածու Ջո Բայդենի պաշտոնական հայտարարությունը, որտեղ շատ հստակ եւ կոնկրետ քննադատում էր Թրամփի վարած քաղաքականությունը, ինչին երեկ մամուլի ասուլիսին պետքարտուղարը ստիպված եղավ արձագանքել, իսկ այսօր էլ՝ այս հարցազրույցի ընթացքում»,- ասում է Խառատյանը:
Վերջինս նկատում է, որ չնայած պաշտոնական Վաշինգտոնը միացել է Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների ղեկավարների հայտարարությանը, ԱՄՆ-ն հստակ դիրքորոշում հայտնելու առումով խուսափողական է եղել: Ըստ Խառատյանի՝ Պոմպեոյի ասածը գուցե կարելի է նախադեպ համարել․ սա եթե ոչ առաջին հայամետ, ապա առաջին պաշտոնական հայտարարությունն է ամերիկյան իշխանության կողմից, որ պատերազմն սկսել են ադրբեջանցիները, եւ հայերը պաշտպանվող կողմ են:
Հարցին, թե ինչ ակնկալիք պետք է ունենալ ԱՄՆ պետքարտուղարի ասածից, Արսեն Խառատյանը պատասխանում է, որ ղարաբաղյան խնդիրը պետք է հնարավորինս ակտուալ պահել ամերիկյան ներքաղաքական օրակարգում: ԱՄՆ նախագահի ընտրություններին երկու շաբաթ է մնացել, եւ, ըստ մեր զրուցակցի, չնայած արտաքին քաղաքականությունը շատ մեծ ազդեցություն չունի միջին ընտրողի համար, այնուհանդերձ, բոլորին հասկանալի է, որ այդ հարցում դիրքորոշում հայտնելը նշանակելու է նաեւ հայերի քվեները հատկապես այն նահանգներում, որտեղ հաղթողը հստակ չէ: Խառատյանի ասելով՝ այդ նահանգներում հայկական ներկայությունը պետք է ակտիվ պահել, որպեսզի ամերիկյան ներգրավվածությունը պատերազմը դադարեցնելու հարցում շարունակի առավել կարեւոր լինել: «Պետք է ժամ չկորցնել ամերիկյան քաղաքական օրակարգում բարձրացնելու այդ հարցը»,- ասում է կոնֆլիկտաբանը:

“Помпео начал говорить, потому что армянам Америки удалось сделать карабахский конфликт частью американской повестки”
Госсекретарь США Майк Помпео вчера в интервью телекомпании WSB Atlanta, касаясь армяно-азербайджанской войны, сказал: “Это опасно. Теперь у нас есть турки, которые вмешались и предоставили ресурсы Азербайджану, повышая риск, увеличивая огневую мощь в этом историческом сражении за место под названием Карабах – небольшую, но спорную территорию с населением около 150 тысяч человек”. “За последние 1000 лет?” – спросил ведущий, имея в виду продолжительность конфликта. “Да, это продолжительный конфликт. Он должен быть урегулирован путем переговоров и мирных обсуждений, а не вооруженного конфликта, и, разумеется, без участия третьих сторон, которые вовлеклись, чтобы предоставить свою огневую мощь в ситуации, уже напоминающей пороховую бочку. Мы надеемся, что армяне смогут защититься от того, что делают азербайджанцы. И прежде, чем это произойдет, они должны добиться прекращения огня, чтобы сесть за стол переговоров и попытаться разобраться в том, что действительно является исторической и сложной проблемой”,- отметил госсекретарь США.
Конфликтолог Арсен Харатян, касаясь а беседе с Hetq.am ответа Помпео, сказал, что самым важным в этом интервью является однозначное признание госсекретарем США того факта, что нападение совершил Азербайджан. Помпео четко заявил, что армяне защищаются. Второй важный момент, который констатировал госсекретарь, - это поддержка Турцией Азербайджана, что также рассматривается как проблема. И третья констатация: пока война не закончилась, переговоры по большому счету невозможны.
“В целом можно сказать, что Помпео начал говорить об этом, потому что армянам Америки удалось сделать тему карабахского конфликта частью американской внутриполитической повестки. В частности, кандидат в президенты США Джо Байден выступил с заявлением, в котором подверг критике политику Трампа, на что госсекретарь вынужден был отреагировать на вчерашней пресс-конференции, а сегодня – в этом интервью”,- отметил Харатян.
По его словам, хотя официальный Вашингтон присоединился к заявлению стран-сопредседателей Минской группы, Соединенные Штаты избегали высказывать четкую позицию. Конфликтолог считает, что слова Помпео можно считать прецедентом. Это если не первое проармянское, то первое официальное заявление американских властей о том, что войну начали азербайджанцы, а армяне – защищаются.
На вопрос, что можно ожидать после заявления госсекретаря США, Арсен Харатян сказал, что проблема Нагорного Карабаха должна как можно дольше оставаться актуальной во внутриполитической американской повестке. До выборов президента США осталось две недели, и хотя внешняя политика не оказывает большого воздействия на избирателей, тем не менее всем понятно, что выражение позиции по этому вопросу означает получение голосов армян в частности в тех штатах, где победителя трудно определить.
По словам эксперта, в этих штатах нужно сохранять активное армянское присутствие, чтобы участие США в вопросе прекращения войны продолжало иметь максимально важное значение. “Нельзя терять времени для включения этого вопроса в политическую повестку Соединенных Штатов”,- сказал Арсен Харатян.