Բողոքի ակցիա ՄԱԿ-ի երևանյան գրասենյակի դիմաց (լուսանկարներ)
Տասնյակ քաղաքացիներ այսօր՝ հոկտեմբերի 16-ին, Միացյալ ազգերի կազմակերպության (ՄԱԿ) երևանյան գրասենյակի դիմաց ակցիա էին կազմակերպել ի նշան բողոքի, որ միջազգային կառույցը քայլեր չի ձեռնարկում Ադրբեջանի կողմից Արցախի դեմ սկսած պատերազմը կանգնեցնելու ուղղությամբ։
Ակցիայի կազմակերպիչ Արմինե Մելքոնյանը հայտարարեց, որ ադրբեջանական լրատվամիջոցներում տարածվել են հայ զինվորների դիակների անարգման և գերիների նկատմամբ խոշտանգումները հավաստող փաստեր, իսկ ՄԱԿ-ը լռում է։ Միջազգային կազմակերպության լռությունը զայրացրել է հավաքի մասնակիցներին, բացի լռությունից` վրդովեցրել է այն հանգամանքը, որ Ադրբեջանում խաղաղ բնակիչների զոհվելու դեպքերը ՄԱԿ-ը դատապարտել է, իսկ Արցախում տեղի ունեցողը չեն նկատում։ «Մենք փաստեր ենք բերել ՄԱԿ-ի գրասենյակ։ Ի լուր աշխարհի պետք է ցույց տանք, որ ոտնահարվում է մի ամբողջ ազգի իրավունք»,- լրագրողների հետ զրույցում ասաց Արմինե Մելքոնյնաը։
Հավաքի մասնակիցներից Համլետ Դանիելյանն էլ հայտարարեց, որ ՄԱԿ-ն իր խաղաղասիրական առաքելությունը չի իրականացնում։ «Ես ուզում եմ, որ այստեղ գա ՄԱԿ-ի գրասենյակից պատասխանատու մարդ և մեզ ասի՝ ոնց է ընթացակարգը, որ անվտանգության խորհրդի նիստ տեղի ունենա, այս հարցը դրվի քննարկման»,–-նշեց Դանիելյանը։
Ազգային ժողովի նախկին պատգամավոր Անահիտ Բախշյանը, որը տարիներ առաջ համագործակցել է ՄԱԿ-ի մանուկների հիմնադրամի հետ, նկատեց, որ չի հասկանում ՅՈւՆԻՍԵՖ–ի լռությունը, երբ ոտնահարվում է արցախցի երեխաների կրթության իրավունքը։ «Այնտեղ լավ գործընկերներ եմ ունեցել, այսօր ուղղակի ուզում եմ բոլորին ասել՝ ամոթ ձեզ։ Տարիներ շարունակ, փաստորեն, կեղծիքով եք զբաղվել և այն պատրանքը, որ մեր մեջ ներշնչել եք, թե դուք մեր երեխաների իրավունքներն եք պաշտպանում, այսօր հօդս է ցնդել։ Ուշքի եկեք, խելքի եկեք»,- հայտարարեց Անահիտ Բախշյանը։
Բժշկական համալսարանի ուսանող Վահե Գրիգորյանն ակցիայի ժամանակ պառտեց ՄԱԿ-ի մանկական հիմնադրամի՝ ՅՈւՆԻՍԵՖ–ի կողմից իրեն տրված վկայականը։ Ուսանողն իր այդ քայլը բացատրեց նրանով, որ իրեն տրամադրված շնորհակալագիրը պետք չէ, քանի որ ՄԱԿ-ի արժեքները կեղծ են։ «ՅՈւՆԻՍԵՖ–ի շնորհակալագրերը մեզ պետք չեն, քանի որ իրենց արժեքները կեղծ են։ Հիմա Արցախից 24 հազար երեխա զրկված է իր հիմնարար իրավունքներից՝ կրթության, ազատ ապրելու իրավունքից, իրենց ընտանիքների հետ ապրելու իրավունքից։ ՄԱԿ–ը, կոչերից բացի, ոչինչ չի անում։ Ժամանակն է գործելու»,- ասաց ուսանողը։
Բողոքի ակցիայի մասնակիցներին լսելու նպատակով ՄԱԿ-ի Երևանյան գրասենյակի անվտանգության հարցերով խորհրդատու Ինք Փենիլայը դուր եկավ ՄԱԿ-ի գրասենյակի շենքից։ Ակցիայի մասնակիցներին լսելուց հետո ասաց, որ ինքը տեղյակ է, թե ինչ է կատարվում Արցախում, բայց ոչինչ չի կարող անել։ Այս պատասխանն առաջացրեց ակցիայի մասնակիցների դժգոհությունը։

Акция протеста перед ереванским офисом ООН (фото)
Десятки граждан собрались сегодня, 16 октября, перед ереванским офисом Организации Объединенных Наций, чтобы выразить протест против бездействия этой международной структуры в вопросе прекращения войны, развязанной Азербайджаном против Арцаха.
Организатор акции Арминэ Мелконян сообщила, что в азербайджанских СМИ распространились факты, подтверждающие осквернение тел армянских солдат и применение пыток к пленным. Несмотря на это, ООН хранит молчание.
Такое поведение международной организации возмутило участников акции. Однако эта не единственная причина, вызвавшая их недовольство. В Азербайджане ООН осудила гибель мирных граждан, однако то, что происходит в Арцахе, эта организация не замечает.
“Мы хотим передать в офис ООН достоверные факты, чтобы заявить на весь мир о нарушении прав целого народа”,- сказала журналистам Арминэ Мелконян.
Участвовавший в акции Гамлет Даниелян подчеркнул, что ООН не осуществляет миротоворческую миссию. “Пусть сюда придет кто-нибудь из руководителей офиса ООН и объяснит нам процедуру созыва заседания Совета безопасности для обсуждения этого вопроса”,- потребовал Даниелян.
Бывший депутат Национального Собрания Анаит Бахшян, которая несколько лет назад сотрудничала с Детским фондом ООН, отметила, что не может понять молчание ЮНИСФ в ситуации, когда нарушается право арцахских детей на получение образование. “У меня там были хорошие коллеги, но сегодня я хочу сказать им всем: позор! На протяжении многих лет вы фактически занимались обманом. И та иллюзия, которую вы внушили нам, якобы защищаете права наших детей, полностью улетучилась. Опомнитесь!” – заявила Анаит Бахшян.
В ходе проведения акции студент Медицинского университета Ваге Григорян порвал грамоту, выданную ему Детским фондом ООН – ЮНИСЕФ. Свой шаг Ваге объяснил тем, что ему эта грамота не нужна, так как у ЮНИСЕФ ложные ценности. “Прямо сейчас 24 тысячи детей в Арцахе лишены основополагающего права на образование, права жить свободно, права жить вместе со своими семьями. ООН ничем другим, кроме призывов, не занимается. Пора уже начать действовать”,- сказал Ваге Григорян.
К участникам акции вышел советник по вопросам безопасности ереванского офиса ООН Инк Пенилай. Выслушав участников акции, Пенилай сказал, что в курсе того, что происходит в Арцахе, но ничего сделать не может. Это слова сотрудника офиса ООН вызвали недовольство собравшихся.