Արցախցի կանայք և երեխաները ՄԱԿ–ից պահանջում են կանգնեցնել պատերազմը (լուսանկարներ)
Միացյալ ազգերի կազմակեպության (ՄԱԿ) երևանյան գրասենյակի դիմաց այսօր հավաքվել էին Արցախում տեղի ունեցող ռազմական գործողությունների հետևանքով Երևան տեղափոխված արցախցի կանայք և երեխաները։
Բազմամարդ բողոքի ակցիայի մասնակիցները ՄԱԿ–ից պահանջում էին կանգնեցնել ադրբեջանական ագրեսիան։ Ցուցարարներն իրենց ձեռքերում պահում էին Արցախի դրոշներ և «Կանգնեցրեք ադրբեջանական ագրեսիան», «Կանգնի'ր, Էրդողան» և այլ բովանդակություններով պաստառներ։
Ակցիայի կազմակերպիչներից Իրինա Սաֆարյանը «Հետք»–ի հետ զրույցում ասաց, որ հավաքվել են Արցախի կանայք և երեխաները, որոնք իրենց հայրերին, ամուսիներին և եղբայրներին թողել են առաջնագծում։ Արցախում քաղաքացիական օբյեկտները, քաղաքներն ու գյուղերը հրետակոծության տակ են։ Մարդիկ նույնիսկ ապահով չեն զգում ապաստարաններում։
«Արդեն չորրորդ շաբաթն է պատերազմի, ահաբեկչության, որն իրականցվում է Թուրքիայի և Ադրբեջանի կողմից, և մենք չենք տեսնում միջազգային հանրության արձագանքը։ Ոչ մի խիստ պատիժ այս մղձավանջը կանգնեցնելու համար»,- ասաց Իրինա Սաֆարյանը՝ նշելով, որ հավաքի մասնակիցների միակ պահանջը պատերազմը կանգնեցնելն է։ Հավաքվածներն ակնկալում են, որ Երևանում ՄԱԿ-ի գրասենյակից ներկայացուցիչ կհանդիպի իրենց հետ։ Դիմել են հանդիպման համար, բայց դեռ արձագանք չունեն։
Իրինա Սաֆարյանի համար հասկանալի է, թե ինչու է միջազգային հանրությունն անտարբեր Արցախում տեղի ունեցող իրադարձությունների նկատմամբ։ «Այստեղ խոսում են շահերը, մարդասիրական ոչ մի բան չի մնացել։ Հասկանալով այս ամենը` մենք չենք կորցնում հույսներս, որ արդարությունը կհաղթի։ Այս պահին մեր միակ միջոցը, որ կարող ենք անել, չլռելն է։ Եթե միջազգային հանրությունը լռում է, մենք պետք է այնքան աղաղակենք, որ վերջապես իրենք բացեն իրենց աչքերը և սկսեն խոսել»,- ասաց մեր զրուցակիցը։
Այսօր ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդում նախատեսված է ևս մեկ փակ քննարկում անցկացնել Արցախում ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ։ ՄԱԿ-ին այդ հարցով նախորդ շաբաթ դիմել էին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրները՝ ԱՄՆ-ն, ՌԴ-ն և Ֆրանսիան։

Арцахские женщины и дети требуют от ООН остановить войну (фото)
Сегодня перед ереванским офисом Организации Объединенных Наций (ООН) прошла акция протеста женщин и детей, переселившихся в Ереван из-за военных действий в Арцахе.
Участники массовой акции требовали от ООН остановить азербайджанскую агрессию. Демонстранты держали в руках флаги Арцаха и плакаты с надписями “Остановите азербайджанскую агрессию!”, “Остановись, Эрдоган!” и др.
В беседе с Hetq.am организатор акции Ирина Сафарян сказала, что сегодня здесь собрались арцахские женщины и дети, чьи отцы, мужья и братья находятся на передовой. В Арцахе гражданские объекты, города и села подвергаются ракетным обстрелам. Люди даже в бомбоубежищах не чувствуют себя в безопасности.
“Идет четвертая неделя войны, терроризма, который осуществляют Турция и Азербайджан, но мы не видим реакции международного сообщества. Никаких жестких санкций с целью прекращения этого кошмара”,- отметила наша собеседница. По ее словам, единственное требование участников сегодняшней акции – остановить войну. Собравшиеся обратились в офис для встречи с представителями ООН, однако никакого ответа пока не получили.
По словам Ирины Сафарян, ей понятно, почему международная общественность безразлична к тому, что происходит в Арцахе: “Здесь на первом плане интересы, гуманность никого не волнует. Понимая все это, мы, тем не менее, не теряем надежду на то, что справедливость восторжествует. Единственное, что сегодня мы можем делать, это не молчать. Если международная общественность молчит, мы должны кричать до тех пор, пока они не откроют свои глаза и не начнут говорить”,- отметила И.Сафарян.
Отметим, что сегодня в Совете безопасности ООН предусмотрено проведение закрытого обсуждения по ситуации в Арцахе. С этим вопросом на минувшей неделе в ООН обратились страны-сопредседатели Минской группы ОБСЕ США, РФ и Франция.