Արցախի անկախության ճանաչման պահանջով բողոքի ակցիա` ԱՄՆ դեսպանատան դիմաց (լուսանկարներ)
Մի խումբ քաղաքացիներ այսօր հավաքվել էին Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատան դիմաց և պահանջում էին, որպեսզի Միացյալ Նահանգները ճանաչի Արցախի անկախությունը։
Ակցիայի կազմակերպիչ Արմինե Մելքոնյանը հայտարարեց, որ չեն պատրաստվում նամակ հանձնել դեսպանատանը, այլ պահանջում են հստակ գնահատական Արցախում կատարվող իրադարձություններին։ «Բավական է ջայլամային քաղաքականությամբ գլուխը մտցնել հողի մեջ և անտեսել մի ամբողջ ժողովրդի»,- հայտարարեց Արմինե Մելքոնյանը։
Ազգային ժողովի նախկին պատգամավոր Անահիտ Բախշյանը, որը միացել է ցուցարարներին, հայտարարեց, որ ԱՄՆ-ն, որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկիր, կարող է մեծ դերակատարություն ունենալ հակամարտության կարգավորման ուղղությամբ։ Նա հիշեցրեց, որ այսօր սպասվում է ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդի նիստը, որտեղ համանախագահների դիրքորոշումը չափազանց կարևոր է։ Ինչպես ԱՄՆ-ից, այնպես էլ մյուս համանախագահ երկրներից նախկին պատգամավորը պահանջում է հավասարության նշան չդնել հակամարտության կողմերի գործողությունները գնահատելիս։
«Մենք պահանջում ենք ԱՄՆ-ից, որպեսզի ճանաչի Արցախի անկախությունը»,- ասաց Անահիտ Բախշյանը։ Հարցին՝ ինչպե՞ս եք գնահատում պատերազմական օրերին ԱՄՆ-ի վարքագիծը, նա պատասխանեց, որ Միացյալ Նահանգների վարքագիծը չի տեսնում, ուր մնաց գնահատի այն։ Անահիտ Բախշյանը բավարար չի համարում Արցախում ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ ԱՄՆ պետքարտուղար Մայք Պոմպեոյի հայտարարությունները։
Հյուսիսատլանտյան դաշինքի՝ ՆԱՏՕ–ի խաղաղապահ առաքելություններում ծառայություն անցկացրած նախկին զինվորական Արման Նիկոյանն էլ հայտարարեց, որ ՀՀ զինված ուժերն ու ռազմաքաղաքական ղեկավարությունն ամեն ինչ անում է, որպեսզի կանխի Արցախում տեղի ունեցող ահաբեկչությունը, որը հասնելու է նաև Եվրոպա, ԱՄՆ և ՆԱՏՕ–ի անդամ այլ երկրներ։
«Չի բացառվում, որ Թուրքիայի անձնագրերով ահաբեկիչները ներթափանցեն նաև ՆԱՏՕ–ի բազաներ։ Այսօր վտանգված են նաև ՆԱՏՕ–ի զինծառայողները»,– հայտարարեց նախկին զինծառայողը՝ կոչ անելով ՆԱՏՕ–ի անձնակազմին ուշադրություն դարձնել ահաբեկչական խմբերին։
Հավաքի մասնակիցներից Արսեն Վարդանյանը, Արմինե Մելքոնյանը Անահիտ Բախշյանը հանդիպեցին Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատան քաղաքական և տնտեսական գծով ներկայացուցչի հետ։ Վերջինս լսել է բողոքի ակցիայի մասնակիցներին և խոստացել վաղը գրություն ուղարկել Վաշինգտոն, որում կնկարագրի իրավիճակը։

Акция перед посольством США в Ереване: “Требуем признать независимость Арцаха” (фото)
Группа граждан собралась сегодня перед посольством США в Ереване, требуя, чтобы Соединенные Штаты признали независимость Арцаха.
Организатор акции Армине Мелкумян заявила, что они не собираются передавать письмо, а требуют четкой оценки происходящих в Арцахе событий. “Хватит проводить страусиную политику и игнорировать целый народ”,- заявила А.Мелкумян.
Участвующая в акции бывший депутат Национального Собрания Анаит Бахшян отметила, что Соединенные Штаты как страна-сопредседатель Минской группы ОБСЕ могут сыграть большую роль в урегулировании конфликта. Бахшян напомнила о предстоящем сегодня заседании Совета безопасности ООН, отметив, что очень важно, какую позицию займут на этом заседании страны-сопредседатели Минской группы. Бывший депутат потребовала, чтобы США и остальные страны-сопредседатели не ставили знак равенства между действиями сторон конфликта.
“Мы требуем, чтобы США признали независимость Арцаха”,- заявила Анаит Бахшян. На просьбу дать оценку поведению Соединенных Штатов в дни войны, бывший депутат ответила, что не видит какого-либо поведения, а потому не может дать оценку. Бахшян также не считает удовлетворительным заявление госсекретаря США Майка Помпео о ситуации в Арцахе.
Бывший военнослужащий Арман Никоян, проходивший службу в миротворческой миссии НАТО, заявил, что вооруженные силы и военно-политическое руководство Армении делают все возможное, чтобы предотвратить терроризм в Арцахе, который может дойти до Европы, США и других входящих в НАТО стран.
“Не исключено, что террористы могут по турецким паспортам проникнуть на базы альянса. Сегодня под угрозой находятся и военнослужащие НАТО”,- отметил Никоян, призвав альянс обратить внимание на террористические группировки.