Մասիս Մայիլյան. «Միջազգային հանրությունը չի կարող չեզոք մնալ պատերազմի և խաղաղության միջև ընտրության հարցում»
Հոկտեմբերի 19-ին Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Մասիս Մայիլյանը մասնակցել է Հայաստանի Հանրապետության և Արցախի Հանրապետության արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարների և մարդու իրավունքների պաշտպանների համատեղ հանդիպմանը՝ Հայաստանում հավատարմագրված օտարերկրյա պետությունների դիվանագիտական առաքելությունների ներկայացուցիչների հետ: Այս մասին հայտնում է Հայաստանի ԱԳՆ լրատվական ծառայությունը։
Իր ելույթում Մասիս Մայիլյանը ներկայացրել է Արցախի Հանրապետության դեմ Ադրբեջանի և Թուրքիայի սանձազերծած լայնածավալ ագրեսիայի արդյունքում ստեղծված իրավիճակը: Որպես տարածաշրջանային խաղաղության և կայունության լրացուցիչ վտանգ՝ Արտաքին գործերի նախարարն առանձնահատուկ շեշտել է Թուրքիայի անմիջական մասնակցությունն Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված գործողություններին, այդ թվում՝ օտարերկրյա զինյալ ահաբեկիչների Ադրբեջան տեղափոխման և Ադրբեջանի զինված ուժերում ներգրավման միջոցով:
Արցախի ԱԳՆ ղեկավարը շեշտել է, որ միջազգային հանրությունը չի կարող չեզոք մնալ պատերազմի և խաղաղության միջև ընտրության հարցում, քանի որ իր անհաղորդությամբ նպաստում է Արցախի ժողովրդի մեկուսացմանը: Իսկ դա հենց այն է, ինչին ձգտում են Ադրբեջանը և Թուրքիան, որոնք Արցախի մեկուսացումը դիտարկում են որպես ռազմական դիմակայության և ագրեսիայի կարևոր տարր:
Նախարարը նշել է, որ Արցախի դեմ սանձազերծված ագրեսիայի ժամանակ դիտավորյալ թիրախավորվում են քաղաքացիական բնակչությունը և կենսական ենթակառուցվածքները: Ներկայացնելով Արցախում ստեղծված հումանիտար իրավիճակը և դրա հասցեագրման ուղղությամբ կառավարության կողմից ձեռնարկվող քայլերը՝ նախարար Մայիլյանն ընդգծել է նաև տարբեր միջազգային կազմակերպությունների կողմից Արցախի ժողովրդին անմիջական աջակցության տրամադրման անհրաժեշտությունը:
Մասիս Մայիլյանը շեշտել է, որ ստեղծված իրավիճակում միջազգային հանրությունը պետք է ավելի ակտիվ և գործուն քայլեր ձեռնարկի՝ չսահմանափակվելով անհասցե կոչերով, որոնք ցուցադրաբար մերժվում են Ադրբեջանի և Թուրքիայի կողմից: Նախարարը կոչ է արել միջազգային հանրությանը ճանաչել Արցախի Հանրապետության անկախությունը որպես արդյունավետ միջոց՝ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծած ռազմական ագրեսիան դադարեցնելու, ինչպես նաև տարածաշրջանում կայուն խաղաղություն հաստատելու համար:

Minister of Foreign Affairs of the Republic of Artsakh, Masis Mayilyan took part in a joint meeting of Foreign Ministers and Human Rights Defenders of the Republic of Armenia and the Republic of Artsakh with representatives of foreign diplomatic missions accredited in Armenia.
In his speech, Masis Mayilyan presented the situation created as a result of the large-scale aggression unleashed by Azerbaijan and Turkey against the Artsakh Republic. As an additional threat to regional peace and stability, the Foreign Minister stressed the direct participation of Turkey in the operations unleashed by Azerbaijan, including the transfer of foreign terrorists to Azerbaijan and their involvement in the Azerbaijani Armed Forces.
Artsakh’s Foreign Minister emphasized that the international community cannot remain neutral when a choice between war and peace is at stake, because by its indifference it contributes to the isolation of the people of Artsakh. And this is exactly what Azerbaijan and Turkey are striving for, since they view the isolation of Artsakh as an important element of the military confrontation and aggression.
The Foreign Minister noted that during the unleashed aggression against Artsakh, civilians and vital infrastructures are deliberately targeted. Presenting the humanitarian situation in Artsakh and the steps taken by the government to address it, minister Mayilyan also stressed the need for direct assistance to the people of Artsakh by various international organizations.
Masis Mayilyan stressed that in the current situation, the international community should take more active and effective steps, not limited to unaddressed calls, which are ostensibly rejected by Azerbaijan and Turkey. The Minister called on the international community to recognize the independence of the Artsakh Republic as an effective way to end the military aggression unleashed by Azerbaijan, as well as to establish lasting peace in the region.