Ինչի՞ մասին ես լռում, գառն Աստծո` AGNUS DEI
Մեծ եղեռնից հետո մենք` հայերս, պատմական ճշմարտության վերականգնման երկար ճանապարհ ենք անցել. պատմագրություն, դիվանագիտություն, լոբբիզմ: Լավ գիտենալով մշակույթի ուժը, մեր հանդեպ կատարված պետական հանցագործության մասին խոսել ենք նաև այդ լեզվով: Իհարկե այս հարցում նաև որոշ վրիպումներ ենք ունեցել. միշտ չէ, որ նկատի ենք ունեցել աշխարհին հասանելի ու հասկանալի լինելու կարևոր հանգամանքը: Մինչդեռ մշակութային հեռահար քաղաքականություն վարելու դեպքում մենք գուցեև դանդաղ, բայց հիմնավորապես բազմապատկվող դիվանագիտական ձեռքբերումներ կունենայինք, քանի որ առհասարակ վավերագրությունն ավելի է վիճարկվում, քան գեղարվեստը:
Այսօր` Հայոց եղեռնի հարյուրամյակի շեմին, մենք ամբողջ աշխարհում հասարակական կարծիքի ձևավորման խնդիր ունենք: Խոսքս վերաբերում է անգամ այն երկրների ժողովրդներին, որոնց կառավարությունն ընդունել է հայերի ցեղասպանությունը: Ուրուգվայցուց մինչև ֆրանսիացի ու գերմանացի, դեռ լսելիք ունեն մեզանից, և որ կարևոր է` մի լեզվով, որը հասանելի լինի բոլորին: Եվ Աստծո բարեհաճությունը չէ՞, արդյոք, որ ճիշտ ժամանակին մենք ունեցանք արվեստի մի այնպիսի գործ, որը բազում դիվանագիտական նախաձեռնություն արժե:
Խոսքս Տիգրան Մանսուրյանի` Հայոց ցեղասպանությանը նվիրված ռեքվիեմին է վերաբերում: Քառասունհինգ րոպեանոց այդ երաժշտական մեծակտավ երկը մաեստրոյի կյանքի տասը տարին է արժեցել, եթե նկատի ունենանք պրպտումների ամբողջ նախնական փուլը, աշխարհի մեծ թվով ռեքվիեմների խորքային ուսումնասիրության ընթացքը, նաև իր ստեղծած ու կիսատ թողած տարբերակները, որոնք ճանապարհ են բացել այն ստեղծագործության համար, որն առաջին անգամ հնչեց 2011-ի նոյեմբերին` Գերմանիայում: Ռեքվիեմ գրելու միտքը վաղուց էր զբաղեցրել Մանսուրյանին, երբ ստացավ Մյունխենի կամերային նվագախմբի և Բեռլինի «Ռիաս» կամերային երգչախմբի պատվերը:
Այն տարիներին, երբ Մանսուրյանն աշխատում էր «Ռեքվիեմ»-ի վրա, հաճախ եմ այցելել նրան ու ականատես եղել նրա ստեղծագործական մտահոգություններին ու պրպտումներին: Հասկանալի է` այդպիսի մի երկ կայացնելը պարզ ու դյուրին գործ չէր: Պետք էր մտնել կաթոլիկ եկեղեցու լատինատառ կանոնական տեքստի հիման վրա ստեղծված բազմաթիվ ռեքվիեմների աշխարհը, նաև խորապես ճանաչել այն ռեքվիեմները, որոնք կանոնական տեքստով չեն գոյացել:
Այս բնագավառում բոլորը գիտեն Մոցարտի, Վերդիի, Բրամսի կոթողները: Խնդիր էր մտնել այդ աշխարհն ու այնտեղից դուրս բերել առաջին հայկական ռեքվիեմը` ստեղծված լատինատառ կանոնական տեքստի վրա, որը պիտի միաժամանակ ներառի թե' հայ հոգևոր երաժշտության դարավոր փորձը, թե' հավատացյալ հայ մարդու հոգեբանությունը: Եթե համաձայնենք, որ ամեն մի արարողակարգ իր ներսում թատերականության որոշ տարրեր է պարունակում, պիտի ընդունենք, որ ռեքվիեմի մեջ այն նույնպես ներկա է: Դրանով են պայմանավորված վախի ու խնդրանքի, լացի ու հիացումի արտահայտությունները ռեքվիեմում, որոնց համարժեք երաժշտական մարմնավորումն իր հավաստիացումը պետք է ստանար մեր դարավոր ավանդույթների ու ծիսակարգերի խորքում:
Բավական է ասել, որ հզոր պետականություն և դրանից բխող ապահովությունն ունեցող երկրի զավակը Աստծուն իր աղերսը ներկայացնելիս հոգեբանորեն տարբերվում է այն մարդուց, որը զուրկ է իր երկրի ամրությամբ պայմանավորված ապահովության զգացողությունից: Մի խոսքով` պետք էր կատարել գերմանացիների պատվերը և միաժամանակ իրականացնել սեփական երազանքը, ստեղծել իրոք հայկական ռեքվիեմ: Շատ կարևոր էր այն, որ ռեքվիեմը նվիրված էր լինելու Հայոց ցեղասպանությանը: Մանսուրյանի ընտանիքի անդամներն էլ այդ միլիոնավոր զոհերի մեջ էին, և համազգային ցավն արտահայտող երաժշտական կտավի վրա կամա, թե ակամա կդրոշմվեին անձնական վշտի արտահայտությունները:
Այսպես, Մանսուրյանի համար փաստորեն լուծված էր ինչ անելու խնդիրը: Մնում էր լուծել այն խնդիրը, թե ով է այս ռեքվիեմը երգողը: Ու նա գտավ իրենց կոնկրետության մեջ տեսանելի, ընկալելի «հերոսներին»: Դրանք հայկական մանրանկարչության մեջ պատկերված, ինչպես ինքն է ասում` սև հոնքերով, կլոր աչքերով կերպարներն են, որոնք ապրում են իրենց խաղաղ միամտության, երբեմն խորախորհուրդ լռության մեջ: Այդ կերպարների նախնին կարծես թե չի խաբվել օձից: Այդաստիճան խոնարհության կողքին մեղքը չի կարող տեղ ունենալ: Ուրիշ էլ ո՞ւմ, եթե ոչ նման կերպարներին կարելի է վստահել երգեցողությունը, ուր լատիներենը եկել է հյուսվելու հայ մելոսին` ասելու համար` Agnus Dei, այսինքն` Գառն Աստծո: Եվ հենց այստեղ էր, որ սկիզբ առավ ո'չ բուն կաթոլիկականը, ո'չ բուն հայկականը, ոչ էլ անգամ նրանց սինթեզը, այլ մի բոլորովին նոր արժեք, որի մեկնաբանումն, իհարկե, երաժշտագետների անելիքն է, բայց մի բան միանշանակ է. Մանսուրյանի «Ռեքվիեմ»-ի տեքստը լատիներեն է, պատվիրված է գերմանացիների կողմից (ըստ պայմանագրի` մեկուկես տարի այն իրավունք ունեն կատարելու միայն պատվիրատուները` Մյունխենի կամերային նվագախումբն ու Բեռլինի «Ռիաս» կամերային երգչախումբը), բայց, այնուամենայնիվ, այս «Ռեքվիեմ»-ը մտավ և' համաշխարհային, և' հայ երաժշտության գանձարան:
Իսկ հիմա` մի փոքր անդրադարձ այն մասին, թե ինչպես է ներկայացվել Մանսուրյանի ռեքվիեմը Բեռլինում: Գլխավոր փորձից հետո գերմանացի երիտասարդները մեկուկես ժամ զրուցել են Մանսուրյանի հետ` մաեստրոյի ռեքվիեմի, ինչպես նաև այդ աշխատանքը 97 տարի առաջ տեղի ունեցած ցեղասպանության զոհերի հիշատակին ձոնելու, Հայաստանի անցյալի ու ներկայի մասին: Համերգի օրը, նախքան կհնչեր ռեքվիեմը, բեռլինցի դպրոցահասակ երեխաները կեսժամանոց ներկայացմամբ ունկնդրին նախապատրաստել են լսելու հնչելիք ստեղծագործությունը. ծանոթացրել են հայոց պատմությանը, մանրանկարչությանը: Դրանից հետո միայն հնչել է ռեքվիեմը: Ծափահարությունները պարզապես չէին դադարում: Համերգի հաջորդ օրը Բեռլինի ռադիոկայանով հեռարձակվել է Մանսուրյանի «Ռեքվիեմ»-ը, այնուհետև` մաեստրոյի` բեռլինյան ռադիոկայանին տված հարցազրույցը: Եվ հենց այս մասին էր, որ խոսում էի սկզբում, աշխարհին հասանելի ու հասկանալի լինելու հենց այս կերպի մասին, ինչի պակասն ու ինչի կարիքը շատ ունենք:
Հայոց եղեռնի հարյուրամյակին երեք տարի է մնացել: Եթե մենք ջանանք, աշխարհի տարբեր երկրների եկեղեցիներում հնարավոր կլինի հնչեցնել մեր ռեքվիեմը: Ինչպես որ Գերմանիան Մանսուրյանի և Մոցարտի ռեքվիեմները հնչեցրեց նույն համերգի ընթացքում` անհայտ ստեղծագործությունը դնելով հանճարի գործի կողքին, նույնկերպ Մանսուրյանի ստեղծագործությունը Իտալիայում կարող է հնչել Վերդիի, Ֆրանսիայում` Ֆորեի ռեքվիեմների հետ: Եվ եթե մենք հիմնավորապես լուծենք այս` ոչ միայն մշակութային խնդիրը, աշխարհն առանց խոսքի էլ կհասկանա, թե ինչի մասին են լռում մեր քրիստոնեական մանրանկարչության կերպարները, կամ լատիներեն ծանոթ բառերով, բայց կարծես մի բոլորովին ուրիշ լեզվով ում է ոգեկոչում Տիգրան Մանսուրյանի «Ռեքվիեմ»-ը:
Ինչպես ասացի, ռեքվիեմի վրա աշխատելու ընթացքում շատ անգամ ենք Մանսուրյանի հետ խոսել մեր մշակույթում նախադեպը չունեցող այդ երաժշտական երկի ստեղծման մասին: Միասին նաև հանդիպել ենք Վեհափառին, զրուցել հոգևորի և մշակութայինի զուգորդումներից:
Տիգրանին տեսա նաև Գերմանիայից վերադառնալուց հետո: Արդեն որերորդ անգամ զարմացա նրա անսահման համեստությունից: Խոսում էր իր կատարած գործի մասին այնպես, ասես ինքը մաս չունի այդ արարումի մեջ: Մի պահ Տիգրանն ինձ մեր մանրանկարչության կերպարներից մեկը թվաց: Այդ հանդիպման ժամանակ էլ նա ինձ անակնկալ մատուցեց` խոստովանելով, որ պատրաստվում է գրել համերգային պատարագ (մասնավորաբար համերգային դահլիճում հնչեցնելու և ոչ եկեղեցական արարողակարգին ծառայեցնելու), որը դարձյալ պետք է նվիրված լինի Մեծ եղեռնի 100 ամյակին: Մանսուրյանի համար մի նոր պատասխանատվություն է` Կոմիտասից ու Եկմալյանից հետո ինչպես որ մեզ, այնպես էլ համայն աշխարհին ներկայացնել հայոց նորաստեղծ պատարագը: 73-ամյա մաեստրոն մանկան ոգևորությամբ խոսում էր մեր հոգևոր մշակույթի, աշխարհին ներկայացնելու արժանի մեր հայկական մելոսի ու այդ գործում իր անելիքների մասին:
Ես լսում էի նրան ու մտածում, որ վաղուց ժամանակն է, որ մեր երկիրը լրջորեն ու գործնականում նկատի ունենա իր ամենամեծ հարստությունը` մշակույթը, ու իր մշակութային ռազմավարությունը կառուցի ի նպաստ իր քաղաքացու, իր մտավորականի, իր դատի:

О чем молчишь, ангец божуй- AGNUS DEI
После Геноцида мы, армяне, прошли долгий путь восстановления исторической правды: историография, дипломатия, лоббизм. Хорошо осознавая силу воздействия культуры, мы и на ее языке говорили о государственном преступлении, совершенном против нас. Конечно, в этом вопросе допускали некоторые просчеты: не всегда принимали во внимание одно важное обстоятельство – быть постижимыми и достижимыми миру. Тогда как в случае ведения дальнобойной культурной политики мы, может и медленно, но основательно, добились бы многократных дипломатических побед, поскольку документальность, в целом, оспаривается больше, чем искусство.
Сегодня, на пороге столетней годовщины Геноцида, перед нами стоит проблема формирования общественного мнения во всем мире. Я имею в виду даже народы тех стран, правительства которых приняли геноцид армян. Нам еще есть, что сказать многим - от уругвайца до француза и немца, и, что важно, доступным для всех языком. И не с благоволения ли Господа, именно в это время у нас появилось такое произведение искусства, которое стоит многих дипломатических инициатив.
Речь идет о реквиеме Тиграна Мансуряна, посвященном геноциду армян. Это сорокопятиминутное монументальное музыкальное произведение стоило маэстро десяти лет жизни, если принять во внимание весь предварительный период исканий, процесс глубокого исследования огромного количества реквиемов мира, а также созданные и оставленные незавершенными варианты, которые открыли путь произведению, в первый раз прозвучавшему в ноябре 2011 года в Германии. К тому времени, когда Мансурян получил заказ Мюнхенского камерного оркестра и Берлинского камерного хора “Риас” на сочинение реквиема, идея создания такого произведения уже давно им владела.
В те годы, когда Мансурян работал над реквиемом, я часто посещал его и был свидетелем его творческих волнений и исканий. Ясно, что создание такого рода произведения было не простым и легким делом. Надо было постигнуть мир великого множества реквиемов, созданных на основе канонического латинского текста Католической церкви, а также глубоко познать те реквиемы, которые создавались на неканонический текст. В этой области всем известны шедевры Моцарта, Верди, Брамса. Задачей была проникнуть в этот мир и вынести из него первый армянский реквием, созданный на каноническом латинском тексте, который одновременно должен совмещать вековой опыт армянской духовной музыки и психологию верующего армянина. Если допустить, что всякая церемония содержит некоторые элементы театрализованности, то должны признать, что она присутствует и в реквиеме. Этим обусловлены выражения страха и мольбы, плача и восхищения, в произбедении подтверждение соответствующего музыкального воплощения которых должно быть получено из глубины наших вековых традиций и обрядов. Достаточно сказать, что человек из страны с могучей государственностью и, следовательно, обладающий чувством защищенности, при обращении к Господу с мольбой будет психологически отличаться от человека, который лишен этого ощущения безопасности, определяемого могуществом страны. Одним словом, нужно было исполнить заказ германцев и в то же самое время осуществить собственную мечту, создать истинно армянский реквием. Чрезвычайно важным было то, что реквием будет посвящен Геноциду армян. Среди миллионов жертв геноцида были и члены семьи Мансуряна и волей-неволей в музыкальном произведении, отражающем общенациональную боль, будут запечатлены оттенки личного горя.
Так для Мансуряна фактически была разрешена проблема “что делать?”. Оставалось определиться с тем, кто будет петь этот реквием. И он нашел видимых в своей конкретности, понятных “героев”. Это изображенные в армянских миниатюрах, как он говорит, чернобровые, круглоглазые образы, которые живут в своей безмятежной наивности и иногда в глубокомысленной тишине. Предок этих образов, кажется, не был обманут змием. Рядом с таким смирением греха быть не может. А кому еще, если не этим образам, можно доверить пение, в котором сплелись латинский и армянский мелосы, дабы сказать Agnus Dei, то есть Агнец Божий. И именно здесь зародилась ни чисто католическая, ни чисто армянская, ни даже их синтез, а совершенно новая ценность, толкование которой, конечно, дело музыковедов, однако одно очевидно: текст “Реквиема” Мансуряна написан на латинском, заказан германцами (согласно договору, лишь заказчики могут его исполнять в течение полутора лет – Мюнхенский камерный оркестр и Берлинский камерный хор “Риас”), но тем не менее этот “Реквием” вошел в сокровищницу и всемирной и армянской музыки.
А сейчас немного о том, как был представлен реквием Мансуряна в Берлине. После генеральной репетиции немецкая молодежь полтора часа беседовала с Мансуряном о сочинении маэстро, о работе, посвященной памяти жертв геноцида, произошедшего 97 лет назад, о прошлом и настоящем Армении. В день проведения концерта перед тем, как должен был прозвучать реквием, получасовое выступление берлинских школьников подготовило зрителей к прослушиванию произведения, ознакомив их с армянской историей и миниатюрой. Только после этого прозвучал реквием. Аплодисментам просто не было конца. На следующий день “Реквием” Мансуряна прозвучал по радиостанции Берлина, после чего на радио состоялось вещание интервью маэстро. И именно об этом я говорил в начале, именно об этом пути доступности и постижимости миром, которого нам так не хватает и который так необходим.
До столетней годовщины геноцида осталось три года. Если мы постараемся, то наш реквием прозвучит в цервях разных стран мира. Как в Германии на одном концерте прозвучали реквиемы Мансуряна и Моцарта, поставив неизвестное сочинение рядом с творением гения, так же произведение Мансуряна в Италии может звучать с реквиемом Верди, а во Франции – с реквиемом Форе. И если мы решим эту не только культурную проблему основательным образом, то мир и без слов поймет то, о чем молчат образы нашей христианской миниатюры, или на знакомом латинском, но, кажется, на абсолютно другом языке, к кому взывает “Реквием” Тиграна Мансуряна.
Как было сказано, в процессе работы над реквиемом мы с Мансуряном много раз говорили о беспрецедентности создания этого музыкального сочинения в нашей культуре. Вместе мы встречались и с Католикосом, беседовали о духовных и культурных связях.
С Тиграном я увиделся и после возвращения из Германии. Уже в который раз был поражен его бесконечной скромностью. Он говорил о своей работе так, словно сам не принимал участия в ее создании. В какой-то момент Тигран мне показался одним из образов нашей миниатюры. Во время этой встречи он преподнес мне сюрприз, признавшись в том, что собирается писать концертную литургию (в особенности для исполнения в концертном зале, а не для совершения церковных обрядов), которая также должна быть посвящена столетию Великого злодеяния. Для Мансуряна это новое обязательство – после Комитаса и Екмаляна представить армянскую литургию как нам, так и всему миру. Семидесятитрехлетний маэстро с воодушевлением говорил о нашей духовной культуре, о праве армянского мелоса быть представленным миру, и о его задачах в осуществлении этого.
Я слушал его и думал, что давно настало время, чтобы наша страна со всей серьезностью и на практике обращала внимание на самое большое свое богатство – культуру и строила свою культурную политику во благо своего гражданина, своей интеллигенции, своих идеалов.