Ինչի՞ մասին ես լռում, գառն Աստծո` AGNUS DEI
Մեծ եղեռնից հետո մենք` հայերս, պատմական ճշմարտության վերականգնման երկար ճանապարհ ենք անցել. պատմագրություն, դիվանագիտություն, լոբբիզմ: Լավ գիտենալով մշակույթի ուժը, մեր հանդեպ կատարված պետական հանցագործության մասին խոսել ենք նաև այդ լեզվով: Իհարկե այս հարցում նաև որոշ վրիպումներ ենք ունեցել. միշտ չէ, որ նկատի ենք ունեցել աշխարհին հասանելի ու հասկանալի լինելու կարևոր հանգամանքը: Մինչդեռ մշակութային հեռահար քաղաքականություն վարելու դեպքում մենք գուցեև դանդաղ, բայց հիմնավորապես բազմապատկվող դիվանագիտական ձեռքբերումներ կունենայինք, քանի որ առհասարակ վավերագրությունն ավելի է վիճարկվում, քան գեղարվեստը:
Այսօր` Հայոց եղեռնի հարյուրամյակի շեմին, մենք ամբողջ աշխարհում հասարակական կարծիքի ձևավորման խնդիր ունենք: Խոսքս վերաբերում է անգամ այն երկրների ժողովրդներին, որոնց կառավարությունն ընդունել է հայերի ցեղասպանությունը: Ուրուգվայցուց մինչև ֆրանսիացի ու գերմանացի, դեռ լսելիք ունեն մեզանից, և որ կարևոր է` մի լեզվով, որը հասանելի լինի բոլորին: Եվ Աստծո բարեհաճությունը չէ՞, արդյոք, որ ճիշտ ժամանակին մենք ունեցանք արվեստի մի այնպիսի գործ, որը բազում դիվանագիտական նախաձեռնություն արժե:
Խոսքս Տիգրան Մանսուրյանի` Հայոց ցեղասպանությանը նվիրված ռեքվիեմին է վերաբերում: Քառասունհինգ րոպեանոց այդ երաժշտական մեծակտավ երկը մաեստրոյի կյանքի տասը տարին է արժեցել, եթե նկատի ունենանք պրպտումների ամբողջ նախնական փուլը, աշխարհի մեծ թվով ռեքվիեմների խորքային ուսումնասիրության ընթացքը, նաև իր ստեղծած ու կիսատ թողած տարբերակները, որոնք ճանապարհ են բացել այն ստեղծագործության համար, որն առաջին անգամ հնչեց 2011-ի նոյեմբերին` Գերմանիայում: Ռեքվիեմ գրելու միտքը վաղուց էր զբաղեցրել Մանսուրյանին, երբ ստացավ Մյունխենի կամերային նվագախմբի և Բեռլինի «Ռիաս» կամերային երգչախմբի պատվերը:
Այն տարիներին, երբ Մանսուրյանն աշխատում էր «Ռեքվիեմ»-ի վրա, հաճախ եմ այցելել նրան ու ականատես եղել նրա ստեղծագործական մտահոգություններին ու պրպտումներին: Հասկանալի է` այդպիսի մի երկ կայացնելը պարզ ու դյուրին գործ չէր: Պետք էր մտնել կաթոլիկ եկեղեցու լատինատառ կանոնական տեքստի հիման վրա ստեղծված բազմաթիվ ռեքվիեմների աշխարհը, նաև խորապես ճանաչել այն ռեքվիեմները, որոնք կանոնական տեքստով չեն գոյացել:
Այս բնագավառում բոլորը գիտեն Մոցարտի, Վերդիի, Բրամսի կոթողները: Խնդիր էր մտնել այդ աշխարհն ու այնտեղից դուրս բերել առաջին հայկական ռեքվիեմը` ստեղծված լատինատառ կանոնական տեքստի վրա, որը պիտի միաժամանակ ներառի թե' հայ հոգևոր երաժշտության դարավոր փորձը, թե' հավատացյալ հայ մարդու հոգեբանությունը: Եթե համաձայնենք, որ ամեն մի արարողակարգ իր ներսում թատերականության որոշ տարրեր է պարունակում, պիտի ընդունենք, որ ռեքվիեմի մեջ այն նույնպես ներկա է: Դրանով են պայմանավորված վախի ու խնդրանքի, լացի ու հիացումի արտահայտությունները ռեքվիեմում, որոնց համարժեք երաժշտական մարմնավորումն իր հավաստիացումը պետք է ստանար մեր դարավոր ավանդույթների ու ծիսակարգերի խորքում:
Բավական է ասել, որ հզոր պետականություն և դրանից բխող ապահովությունն ունեցող երկրի զավակը Աստծուն իր աղերսը ներկայացնելիս հոգեբանորեն տարբերվում է այն մարդուց, որը զուրկ է իր երկրի ամրությամբ պայմանավորված ապահովության զգացողությունից: Մի խոսքով` պետք էր կատարել գերմանացիների պատվերը և միաժամանակ իրականացնել սեփական երազանքը, ստեղծել իրոք հայկական ռեքվիեմ: Շատ կարևոր էր այն, որ ռեքվիեմը նվիրված էր լինելու Հայոց ցեղասպանությանը: Մանսուրյանի ընտանիքի անդամներն էլ այդ միլիոնավոր զոհերի մեջ էին, և համազգային ցավն արտահայտող երաժշտական կտավի վրա կամա, թե ակամա կդրոշմվեին անձնական վշտի արտահայտությունները:
Այսպես, Մանսուրյանի համար փաստորեն լուծված էր ինչ անելու խնդիրը: Մնում էր լուծել այն խնդիրը, թե ով է այս ռեքվիեմը երգողը: Ու նա գտավ իրենց կոնկրետության մեջ տեսանելի, ընկալելի «հերոսներին»: Դրանք հայկական մանրանկարչության մեջ պատկերված, ինչպես ինքն է ասում` սև հոնքերով, կլոր աչքերով կերպարներն են, որոնք ապրում են իրենց խաղաղ միամտության, երբեմն խորախորհուրդ լռության մեջ: Այդ կերպարների նախնին կարծես թե չի խաբվել օձից: Այդաստիճան խոնարհության կողքին մեղքը չի կարող տեղ ունենալ: Ուրիշ էլ ո՞ւմ, եթե ոչ նման կերպարներին կարելի է վստահել երգեցողությունը, ուր լատիներենը եկել է հյուսվելու հայ մելոսին` ասելու համար` Agnus Dei, այսինքն` Գառն Աստծո: Եվ հենց այստեղ էր, որ սկիզբ առավ ո'չ բուն կաթոլիկականը, ո'չ բուն հայկականը, ոչ էլ անգամ նրանց սինթեզը, այլ մի բոլորովին նոր արժեք, որի մեկնաբանումն, իհարկե, երաժշտագետների անելիքն է, բայց մի բան միանշանակ է. Մանսուրյանի «Ռեքվիեմ»-ի տեքստը լատիներեն է, պատվիրված է գերմանացիների կողմից (ըստ պայմանագրի` մեկուկես տարի այն իրավունք ունեն կատարելու միայն պատվիրատուները` Մյունխենի կամերային նվագախումբն ու Բեռլինի «Ռիաս» կամերային երգչախումբը), բայց, այնուամենայնիվ, այս «Ռեքվիեմ»-ը մտավ և' համաշխարհային, և' հայ երաժշտության գանձարան:
Իսկ հիմա` մի փոքր անդրադարձ այն մասին, թե ինչպես է ներկայացվել Մանսուրյանի ռեքվիեմը Բեռլինում: Գլխավոր փորձից հետո գերմանացի երիտասարդները մեկուկես ժամ զրուցել են Մանսուրյանի հետ` մաեստրոյի ռեքվիեմի, ինչպես նաև այդ աշխատանքը 97 տարի առաջ տեղի ունեցած ցեղասպանության զոհերի հիշատակին ձոնելու, Հայաստանի անցյալի ու ներկայի մասին: Համերգի օրը, նախքան կհնչեր ռեքվիեմը, բեռլինցի դպրոցահասակ երեխաները կեսժամանոց ներկայացմամբ ունկնդրին նախապատրաստել են լսելու հնչելիք ստեղծագործությունը. ծանոթացրել են հայոց պատմությանը, մանրանկարչությանը: Դրանից հետո միայն հնչել է ռեքվիեմը: Ծափահարությունները պարզապես չէին դադարում: Համերգի հաջորդ օրը Բեռլինի ռադիոկայանով հեռարձակվել է Մանսուրյանի «Ռեքվիեմ»-ը, այնուհետև` մաեստրոյի` բեռլինյան ռադիոկայանին տված հարցազրույցը: Եվ հենց այս մասին էր, որ խոսում էի սկզբում, աշխարհին հասանելի ու հասկանալի լինելու հենց այս կերպի մասին, ինչի պակասն ու ինչի կարիքը շատ ունենք:
Հայոց եղեռնի հարյուրամյակին երեք տարի է մնացել: Եթե մենք ջանանք, աշխարհի տարբեր երկրների եկեղեցիներում հնարավոր կլինի հնչեցնել մեր ռեքվիեմը: Ինչպես որ Գերմանիան Մանսուրյանի և Մոցարտի ռեքվիեմները հնչեցրեց նույն համերգի ընթացքում` անհայտ ստեղծագործությունը դնելով հանճարի գործի կողքին, նույնկերպ Մանսուրյանի ստեղծագործությունը Իտալիայում կարող է հնչել Վերդիի, Ֆրանսիայում` Ֆորեի ռեքվիեմների հետ: Եվ եթե մենք հիմնավորապես լուծենք այս` ոչ միայն մշակութային խնդիրը, աշխարհն առանց խոսքի էլ կհասկանա, թե ինչի մասին են լռում մեր քրիստոնեական մանրանկարչության կերպարները, կամ լատիներեն ծանոթ բառերով, բայց կարծես մի բոլորովին ուրիշ լեզվով ում է ոգեկոչում Տիգրան Մանսուրյանի «Ռեքվիեմ»-ը:
Ինչպես ասացի, ռեքվիեմի վրա աշխատելու ընթացքում շատ անգամ ենք Մանսուրյանի հետ խոսել մեր մշակույթում նախադեպը չունեցող այդ երաժշտական երկի ստեղծման մասին: Միասին նաև հանդիպել ենք Վեհափառին, զրուցել հոգևորի և մշակութայինի զուգորդումներից:
Տիգրանին տեսա նաև Գերմանիայից վերադառնալուց հետո: Արդեն որերորդ անգամ զարմացա նրա անսահման համեստությունից: Խոսում էր իր կատարած գործի մասին այնպես, ասես ինքը մաս չունի այդ արարումի մեջ: Մի պահ Տիգրանն ինձ մեր մանրանկարչության կերպարներից մեկը թվաց: Այդ հանդիպման ժամանակ էլ նա ինձ անակնկալ մատուցեց` խոստովանելով, որ պատրաստվում է գրել համերգային պատարագ (մասնավորաբար համերգային դահլիճում հնչեցնելու և ոչ եկեղեցական արարողակարգին ծառայեցնելու), որը դարձյալ պետք է նվիրված լինի Մեծ եղեռնի 100 ամյակին: Մանսուրյանի համար մի նոր պատասխանատվություն է` Կոմիտասից ու Եկմալյանից հետո ինչպես որ մեզ, այնպես էլ համայն աշխարհին ներկայացնել հայոց նորաստեղծ պատարագը: 73-ամյա մաեստրոն մանկան ոգևորությամբ խոսում էր մեր հոգևոր մշակույթի, աշխարհին ներկայացնելու արժանի մեր հայկական մելոսի ու այդ գործում իր անելիքների մասին:
Ես լսում էի նրան ու մտածում, որ վաղուց ժամանակն է, որ մեր երկիրը լրջորեն ու գործնականում նկատի ունենա իր ամենամեծ հարստությունը` մշակույթը, ու իր մշակութային ռազմավարությունը կառուցի ի նպաստ իր քաղաքացու, իր մտավորականի, իր դատի:

What are you keeping silent about, Lamb of God – AGNUS DEI
Since the Armenian Genocide, we Armenians have come a long way in reinstating the historical truth: historiography, diplomacy, lobbying. Being well aware of the power of culture, we have also been talking in the language of culture about the state crime committed against us. Of course, there have been oversights in this as well; we have not always taken into consideration the important fact of being accessible and understandable to the world. While on the contrary, a long-term far-reaching cultural policy would have led us, albeit slowly, to achieve fundamentally increasing diplomatic accomplishments, because, in general, documenting is more contested than fine arts.
Today, on the threshold of the 100th anniversary of the Armenian Genocide, we have the problem of formulating worldwide public opinion. This applies even to the countries whose governments have recognized the Armenian Genocide. From Uruguayans to the French and Germans, they all still need to hear us, and, importantly, in a language that is accessible to all. Isn’t it an indication that God is in favor of this that we were blessed, at the right moment, with a work of art worth many diplomatic initiatives?
I am referring to Tigran Mansurian’s Requiem dedicated to the victims of the Armenian Genocide. This forty-five minute large scale musical composition took 10 years of the Maestro’s life; if we count the entire initial phase of research work, the process of thoroughly studying the huge number of Requiems already written in the world, as well as the attempted, but put-aside versions by himself that paved the way for the work that was premiered in November 2011, in Germany. The idea of writing a Requiem had long been lingering in Mansurian’s mind when he was commissioned to write one by the Chamber Orchestra of Munich and the“RIAS” Chamber Choir of Berlin.
I have visited Mansurian many times during the years he was working on the Requiem and I was witness to his creative concerns and research. It is natural, as creating such a composition was not a simple or easy task. He had to enter the world of the numerous Requiems written on the basis of the Canonic text – in Latin- of the Catholic Church as well as to thoroughly study the Requiems that were not based on the Canonic text. Everybody knows the musical monuments of Mozart, Verdi and Brahms in this domain. The task was to enter that world and create the first Armenian Requiem based on the Latin Canonic text, which should simultaneously include both the centuries-old experience of Armenian sacred music and the psychology of the Christian Armenian faithful. If we are to agree that any ceremony contains some theatre elements, we should acknowledge that a Requiem also contains them. These elements are the necessary condition to the expressions of fear and entreat, of lamentation and awe found in a Requiem, the equivalent musical embodiment of which should have found its certification in the deeper folds of our centuries-old traditions and rituals.
It suffices to say that the citizen of a country with strong statehood, with the security derived from it, when praying to God, is psychologically different from a person who lacks the feeling of safety conditioned by the strength of his country. In other words, Mansurian had to fulfill the commission of the Germans and at the same time realize his own dream of creating a genuine Armenian Requiem. The fact that it was to be dedicated to the victims of the Armenian Genocide was very important. Members of Mansurian’s family were among the million of victims killed; and the expressions of his own grief would, inadvertently, be inscribed on the musical canvas that exhibits the pan-national sorrow. Thus, the problem of “what to do” was actually solved for Mansurian. The only problem that remained was to determine who were the people singing this Requiem. And he did find “heroes” who were visible and perceptible in their specificity. As Maestro mentions, they are black-browed characters with round eyes portrayed in Armenian miniatures who live in their peaceful naivety and sometimes in deeply mysterious silence. As if the ancestor of those characters was not deceived by the snake. The sin cannot coexist with this extent of humility. Who else but these characters could be trusted with the singing where Latin comes to intertwine with the Armenian melody to say Agnus Dei - God’s Lamb? And this is where that which is neither actually Catholic nor actually Armenian, and not even a synthesis of the two, but an entirely new value originated; its interpretation of course, is the work of musicologists. But one thing is unequivocal: Mansurian’s Requiem’s text is in Latin, it was commissioned by the Germans (according to the contract, only the Chamber Orchestra of Munich and the “RIAS” Chamber Choir of Berlin have the right to perform it for one and a half years), nevertheless this “Requiem” became part of both the world music heritage and the Armenian music treasury. Now a few words about how Mansurian’s Requiem was premiered in Berlin. After the final rehearsal young German students had an hour and a half long talk with Mansurian about the Maestro’s Requiem, about it being dedicated to the memory of the victims of the Genocide that took place 97 years ago, and about the past and future of Armenia. On the concert day, before the performance of the Requiem, music students from Berlin gave a half an hour presentation on the history and miniature art of Armenia to prepare the audience to listen to the musical work. And only after that the Requiem was performed which was followed by endless applause. On the next day, Mansurian’s Requiem and, following it, his interview were broadcasted on Deutschlandradio Kultur. And this is precisely what I was talking about in the beginning-- precisely about this way of being accessible and understandable to the world; something we are much in need of.
Three years are left to the 100th anniversary of Armenian Genocide. If we make the effort, it will be possible for our Requiem to resound in various churches of the world. In the same way that in Germany Mansurian’s and Mozart’s Requiems were rendered during the same concert, thus performing an unknown work together with the work of a genius, Mansurian’s work could be performed in Italy together with the Requiem of Verdi and in France together with the Requiem of Fauré. And if we can fundamentally resolve this -not only cultural- problem, the world will understand even without words what the characters of our Christian miniatures are keeping silent about, or who is, in Mansurian’s Requiem, evocated in known Latin words but in a seemingly entirely different language.
As I said, while working on the Requiem, Mansurian and I had many talks about the creation of this unprecedented – in the Armenian culture- work of music. Together we met with our Catholicos to talk about intertwining the spiritual and the cultural.
I also met Tigran after he returned from Germany. Once more I was astonished by his boundless humility. He was talking about his work as if he had no participation in its creation. For a moment I took him for one of the characters in our miniature art. During our meeting he surprised me by voicing his intent to write a Messa (a musical program of Divine Liturgy of the Holy Mass to be mainly performed in concert halls, not to be part of the actual Church ritual) that would, this time, be dedicated to the 100th anniversary of the Genocide. It is a new responsibility for Mansuryan: to present a new Armenian Messa, after Komitas andYekmalyan, not only to us but also to the world. The 73-year-old Maestro was talking with the enthusiasm of a child about our sacred culture, the Armenian melody that deserves to be presented to the world, and his own I was listening to him and thinking that it was high time for our country to consider seriously and practically its greatest treasure – culture, to plan its culture endeavors in all of this. strategy for the benefit of its citizens, its intellectuals and its cause.