Նիկոլ Փաշինյան․ «Հայ ժողովուրդը պատրաստ է նույնիսկ ցավոտ փոխզիջումների, սակայն ոչ՝ կապիտուլյացիայի»
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների ղեկավարները վճռական են տրամադրված Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը նպաստելու գործում, սակայն եթե Ռուսաստանը, ԱՄՆ-ն և Ֆրանսիան չեն կարողանում հրադադար հաստատել, ապա դա նշանակում է, որ մենք ապրում ենք բոլորովին այլ աշխարհում։ Այսպիսի կարծիք հայտնեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը` ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերում խոսելով ձախողված հերթական հրադադարի մասին։
Վարչապետի խոսքով՝ Ադրբեջանը առավել ևս հիմա ոչ թե Ղարաբաղի հարցի կարգավորում է ցանկանում, այլ նրա կապիտուլյացիան։ Ըստ Նիկոլ Փաշինյանի՝ հայ ժողովուրդը պատրաստ է նույնիսկ ցավոտ փոխզիջումների, սակայն ոչ մի պարագայում՝ կապիտուլյացիայի։ Փաշինյանը կարծում է, որ հայ ժողովուրդը պետք է ռեսուրսներ գտնի իր իրավունքները պաշտպանելու համար։ Ինչպես նշում է կառավարության ղեկավարը, պետք է գտնել այնքան ռեսուրսներ, որպեսզի հնարավոր լինի իրավիճակը դարձնել այնպիսին, որ Ադրբեջանի պահանջը լինի ոչ թե Արցախի կապիտուլյացիան, այլ փոխզիջումը։
«Շատ ճակատագրական պահ է, և մեզնից որևէ մեկը չի կարող հույս ունենալ, որ Հայաստանում, սփյուռքում կգտնվեն ուժեր, որոնք այս հարցը կլուծեն։ Այս հարցի լուծման մի տարբերակ կա, որ հայ ժողովրդի յուրաքանչյուր ներկայացուցիչ այս օրակարգին նվիրված լինի այնքան, որքան նվիրված են այն զիվորները, որոնք նույնիսկ կյանքի գնով իրենց դիրքը չեն լքում»,- ասում է վարչապետը՝ ևս մեկ անգամ շեշտելով, որ կան իրենց կյանքի գնով կռվող տղաներ, և նրանց պետք է պատշաճ գնահատանքի արժանացնել։ Միևնույն ժամանակ, Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով, կան մարդիկ, որոնք փախչում են մարտի դաշտից, և նրանք, ըստ Փաշինյանի, պետք է արժանանան հանրային ամենասուր պարսավանքի։
Վարչապետի պատկերացմամբ՝ այս օրերին զինկոմիսարիատների դիմաց պետք է զինվորագրվողների 24-ժամյա հերթեր լինեն, որոնք պետք է մարտական պատրաստության դասընթացներ անցնեն և պատրաստ լինեն Պաշտպանության բանակի հրամանատարի ցանկացած հրամանի կատարմանը, քանի որ այսօր որոշվում է հայ ժողովրդի ճակատագիրը։

Никол Пашинян: “Армянский народ готов к компромиссам, даже болезненным, но не к капитуляции”
В вопросе мирного урегулирования нагорно-карабахского конфликта руководители стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ настроены решительно. Но если России, США, Франции не удается установить перемирие, то это значит, что мы живем в совершенно другом мире. Такое мнение высказал премьер-министр Никол Пашинян, говоря в прямом эфире в Фейсбуке об очередном сорванном перемирии.
По словам Пашиняна, сегодня Азербайджан хочет решить не вопрос Карабаха, а вопрос его капитуляции. Армянский народ готов к компромиссам, даже болезненным, но ни в коем случае не к капитуляции, заявил Пашинян, добавив, что армянский народ должен изыскать ресурсы для защиты своих прав. Как отмечает глава правительства, нужно найти столько ресурсов, чтобы можно было создать ситуацию, при которой требованием Азербайджана будет не капитуляция Арцаха, а компромисс.
“Это судьбоносный момент, и никто из нас не может надеяться на то, что в Армении, диаспоре найдутся силы, которые решат этот вопрос. Есть только один вариант решения этого вопроса: каждый представитель армянского народа должен быть настолько предан этой повестке, насколько преданы ей солдаты, не покидающие свои позиции даже ценой жизни”,- сказал премьер, еще раз подчеркнув, что есть военнослужащие, которые сражаются, жертвуя своей жизнью, и они должны удостоиться соответствующей оценки. Вместе с тем есть такие, которые бегут с поля боя, и им нужно выражать самое суровое порицание, отметил Пашинян.
Премьер заявил, что в эти дни перед военными комиссариатами должны выстраиваться круглосуточные очереди добровольцев, которые после прохождения курсов боевой подготовки будут готовы к выполнению любого приказа командующего Армией обороны, поскольку сегодня решается судьба армянского народа.