Ա․ Հովհաննիսյան․ «Գյուղերի ուղղությամբ դիվերսիոն պայքարը շարունակվում է»
Այսօր առավոտյան ադրբեջանական զինված ուժերը նորից շարունակել են հարձակողական գործողություններ իրականացնել տարբեր ուղղություններով։ Այս մասին հոկտեմբերի 27-ին Հայկական միասնական տեղեկատվական կենտրոնում կայացած ասուլիսի ընթացքում հայտնեց ՊՆ ներկայացուցիչ Արծրուն Հովհաննիսյանը։
Նրա խոսքով՝ միաժամանակ տարբեր բնակավայրեր հրետակոծվել են։ Մարտական գործողություններ եղել են նաև հյուսիսային ուղղությամբ։ Մի քանի գյուղերի ուղղությամբ եղել են դիվերսիոն ներթափանցման փորձեր, նրանց դեմ պայքարը շարունակվում է։
«Որոտան գետի երկայնքով ձևավորված ռազմաճակատ կա, այսօր նաև փորձել են Բերձորի ուղղությամբ որոշակի հարձակում իրականացնել, ինչպես նաև մոտենալ հարավային ուղղությամբ դեպի Հայաստանի Հանրապետության սահմանին, սակայն ոտնձգությունները հետ են մղվել, կիրառելով հրետանի և անօդաչու սարքեր՝ հաջողության չեն հասել»,֊ասաց Ա. Հովհաննիսյանը։
Նրա խոսքով գյուղերի ուղղությամբ դիվերսիոն պայքարը շարունակվում է, հակառակորդը մոտենում է փոքր խմբերով։ 24-ժամյա ռեժիմով ոչ մեծ լարվածությամբ մարտական գործողությունները շարունակվում են։
Վերջում ՊՆ ներկայացուցիչը հավելեց, որ պատերազմը որոշակիորեն փոխել է իր բնույթը, մեր զինված ուժերն այսօր նույն ուժգնությամբ ու արագությամբ մարտեր չեն վարում, բայց վարում են բարդ մարտեր լեռներում, անտառներում, կիրճերում։ Այսօր էլ չեզոքացվել են մի քանի դիվերսիոն խմբեր, մի քանիսը փախուստի են դիմել՝ թողնելով որոշակի տեխնիկա։ Հակառակորդը կորցրել է իր ահռելի քանակական ու տեխնոլոգիական առավելությունը։ Նրա խոսքով՝ դրա պատճառներից են տեղանքն ու հայկական ԶՈՒ ստորաբաժանումների կիրառած հմտություններն ու փորձը։

Борьба с диверсионными группами продолжается – А. Ованнисян
Сегодня утром азербайджанские вооруженные силы продолжили наступательные действия на разных направлениях, сообщил сегодня на брифинге в Едином армянском информационном центре представитель Министерства обороны Арцрун Ованнисян.
По его словам, одновременно были нанесены удары по различным населенным пунктам. Боевые действия велись также на северном участке. Были предприняты попытки диверсионного проникновения в несколько сел. Борьба с диверсионными группами продолжается.
“Вдоль реки Воротан сформировался новый фронт. Сегодня пытались также предпринять наступление на Бердзор, а на южном направлении приблизиться к границе Республики Армения, но были отброшены. Несмотря на использование артиллерии и беспилотников, они не добились успеха”,- сказал А.Ованнисян.
Продолжается диверсионная борьба вблизи сел. Противник приближается небольшими группами. Боевые действия небольшой интенсивности ведутся в 24-часовом режиме.
В заключение представитель Минобороны отметил, что война в определенной степени изменила свой характер. Сегодня наши вооруженные силы не ведут бои прежней интенсивности и мобильности, но ведут сложные бои в горах, лесах, ущельях. Сегодня тоже были нейтрализованы несколько диверсионных групп. Некоторые из них обратились в бегство, оставив какое-то количество техники. Противник потерял свое огромное количественное и технологическое преимущество. Причинами этого являются рельеф, опыт и навыки, которые применяют подразделения ВС Армении.