Ջավախքից` Արցախ. Գևորգը հրաժարվել է Վրաստանի քաղաքացիությունից ռազմաճակատ մեկնելու համար
Ջավախքցի Գևորգ Ավագյանը հոկտեմբերի 2-ին Նինոծմինդայից ուղևորվել է Հայաստան` մասնակցելու Արցախում սկսված ռազմական գործողություններին: Վրացի սահմանապահները նրան զգուշացրել են, որ կզրկվի Վրաստանի քաղաքացիությունից, եթե հատի սահմանը: Գևորգը և' Վրաստանի, և' ՀՀ քաղաքացիություն ունի: Առանց վարանելու սահմանապահներին է տվել վրացական անձնագիրն ու հաստատել, որ հրաժարվում է դրանից:
Վրաստանը թեկուզ Սահմանադրության մեջ արդեն ամրագրել է երկքաղաքացիության դրույթը, սակայն դեռևս չեն կարգավորվել մինչ դրա ուժի մեջ մտնելը այլ երկրի քաղաքացիություն ունեցող անձանց` միաժամանակ Վրաստանի քաղաքացիությունը պահպանելու մեխանիզմները: Հաճախ սահմանն անցնելիս, երբ պարզվում է, որ տվյալ քաղաքացին մինչ Սահմանադրությամբ երկքաղաքացիության նորմի ամրագրումն արդեն այլ երկրի, օրինակ՝ ՀՀ քաղաքացիություն էր ստացել, զրկվում է վրացականից, քանի որ դա համարվում է անօրինական:
Վերադասի հետ ունեցած մի քանի հեռախոսազրույցից հետո սահմանապահները թույլ են տվել Գևորգին հատել վրացական սահմանը և վերադարձրել անձնագիրը:
Միայն սահմանն անցնելուց հետո է Գևորգը զանգահարել ընտանիքին և տեղեկացրել, որ մեկնում է Արցախ: Գիտակցել է, որ ծնողների միակ զավակն է, 3 անչափահաս երեխա ունի, տան միակ աշխատողն է, ընտանիքը ծանր կտանի իր որոշումը:
Գևորգ Ավագյանը 33 տարեկան է: Արտագնա աշխատանքի չի մեկնում: Նինոծմինդայում մեքենաների վերանորոգմամբ է զբաղվում: «Տեղում եմ աշխատում, ավելի ճիշտ` աշխատում էի, հիմա չգիտեմ` ինչ պիտի անեմ, հաշմանդամ եմ դարձել կարծես»,- փոքր-ինչ հուսահատված ասում է Գևորգը:
Արցախում սկսված պատերազմի լուրը լսելուց մի քանի ժամ անց սկսել են ինքնակազմակերպվել. մտերիմներով հավաքվել են, նախապատրաստել կամավորագրման, Արցախի համար հումանիտար օգնության հավաքման գործընթացը: Ասում է` շատերը կամավորագրվեցին Ջավախքում, սակայն քչերն են դեռևս մեկնել Արցախ:
Հայաստան հասնելու հաջորդ օրը` հոկտեմբերի 3-ին, Գևորգը կամավորագրվել է ազատամարտիկ Մհեր Հարությունյանի (հայտնի` Հրազդանցի Ճուտ մականունով) «Կամավորական շարժում» ՀԿ-ի ջոկատին և մեկնել առաջնագիծ:
Հյուսիսարևելյան առաջնագծում դիրքավորվել են: 3 օր անց հակառակորդի դիվերսիոն խմբի ներթափանցման ժամանակ բախվել են նրանց հետ:
«Երկու հոգով էինք, իջել էինք հացը բարձրացնելու: Տղաները վերևում էին: Մեկ էլ հանկարծ «Ալլահ աքբար», «Ալլահ աքբար» գոռոցներ լսեցի, ճիշտն ասած` ես մտածեցի մեր տղերքն են, կատակ են անում, թե չէ օրը ցերեկով ի՞նչ «Ալլահ աքբար»: Բայց ինձ հետ եկած տղան ճակատի կրակոցից միանգամից ընկավ, հասկացա, որ կատակ չէր, սկսվեց կռիվը: Երկուսին ես հասցրի կրակել ու իջա ձորը, իրենք վերևից կրակեցին, կպավ ոտքերիս ու մեջքիս, ես ընկա»,- հիշում է Գևորգը:
Վերևում կռիվը ջոկատի մյուս տղաների հետ է շարունակվել, տղաները դիվերսիոն 25-30-hոգանոց խմբին չեզոքացրել են: Մինչ այդ` մոտ 2 ժամ, Գևորգը մնացել է ձորում, կռիվն ավարտվել է, ջոկատի տղաները բարձրացրել են Գևորգին ձորից և հասցրել նախ Մարտակերտ, այնուհետև` Ստեփանակերտի հիվանդանոց, որից հետո` Երևան, քանի որ բարդ վիրահատություն պետք է կատարվեր:
Դիվերսիոն խմբի անդամներից մեկի կրակոցից Գևորգի երկու ոտքերն են վիրավորել. վնասված են հատկապես աջ ոտքն ու նյարդերը, ինչի հետևանքով առայժմ քայլել չի կարողանում: Երկրորդ կրակոցը նրա մեջքին է հասել` ձախ երիկամի հատվածում: Բժիշկները Գևորգին ասել են, որ կվերականգնվի 6 ամսից մինչև 1 տարվա ընթացքում և կրկին կքայլի:
«Նյարդերս կտրված էին, աջ ոտքս անջատված էր, Երևան հասցրին, որ վիրահատեն: Ավտոմատով էին ոտքերիս ու մեջքիս կրակել, մեջքիս նաև ասկոլկա կար, բայց ես չեմ իմացել` երբ եմ դա ստացել, հիվանդանոցում ասացին էդ մասին»,- շարունակում է Գևորգը:
Ավելի ուշ ՊՆ ներկայացուցիչ Արծրուն Հովհաննիսյանը տեղեկացրել էր, որ հոկտեմբերի 6–ին «Կամավորական շարժում» ՀԿ ջոկատի ակտիվ մասնակցությամբ կազմակերպվել է հակագրոհ, և հետ է վերադարձվել Վարանկաթաղ (Լյուլասազ) կոչվող բարձունքը:
Գևորգն ասում է, որ պատերազմ գնացող մարդու համար կարևորը ոգին է, ընտանիքին, ազգին պաշտպանելու գիտակցությունը:
«Տղաներից ամեն մեկը մի մահապարտ էր, արյուններն աչքերի առաջ, մինչև վերջ կանգնել են, վախ չկար, ոչ մեկս չէինք վախենում: Գնալուց առաջ չէի պատկերացնում, որ պատերազմն էդպես է լինելու, ամբողջ աշխարհի դեմ էինք կռվում: Եթե «Ալլահ, աքբար» էին գոռում, նշանակում է` վարձկան իսլամիստներն էին, ադրբեջանցիներ չէին եկողները»,- ասում է Գևորգը:
Գևորգն արդեն տանն է: Հիվանդանոցից դուրս է գրվել և վերադարձել Նինոծմինդա: Ի զարմանս Գևորգի` վերադառնալիս վրացի սահմանապահները նրան նույն` վրացական անձնագրով են թույլ տվել մուտք գործել սահման: Գևորգը կարծում է, որ գուցե քաղաքացիությունից չեն զրկել գալիք խորհրդարանական ընտրությունների պատճառով:
Մեր զրույցը պարբերաբար ընդհատում է երեխայի բարձր ձայնը, երբեմն` լացը: Գևորգը ջավախքյան բարբառով սաստում է որդուն. «Մոնթե, դուրս ել, կամա ձեն մի հանե»:
Մոնթեն Գևորգի կրտսեր որդին է: Մոնթեից բացի` դուստր ու ևս մեկ որդի ունի: Ավագը 12 տարեկան է:
«Դեռ շատ պետք է երեխաներ ունենանք, հայ ազգը պետք է շատ երեխաներ ունենա»,- ասում է նա:
Գևորգին խնդրում եմ նկարներ տրամադրել Արցախյան առաջնագծում անցկացրած օրերից: Ասում է` ընդամենը մեկ նկար ունի զինվորական շորերով:

Из Джавахка – в Арцах: Геворк Авагян отказался от гражданства Грузии ради отъезда на фронт
2 октября житель Ниноцминды, армянонаселенного района Грузии, Геворк Авагян отправился в Армению для участия в начавшейся в Арцахе войне.
Грузинские пограничники предупредили его, что в случае пересечения границы он лишится гражданства страны. Геворк является гражданином и Грузии, и Армении. Он без колебаниий сдал пограничникам свой грузинский паспорт, подтвердив, что отказывается от него.
В Конституции Грузии хоть и прописано положение о двойном гражданстве, однако механизмы сохранения грузинского гражданства при наличии гражданства другой страны до сих пор не урегулированы.
После нескольких телефонных звонков вышестоящему начальству пограничники разрешили Геворку пересечь границу и вернули ему паспорт.
Только оказавшись на территории Армении, Геворк позвонил семье и сообщил, что отправляется в Арцах. При этом он понимал, что является единственным сыном своих родителей, что у него трое несовершеннолетних детей, что он единственный работник в семье, которой из-за его решения придется очень тяжело.
Геворку Авагяну 33 года. В Ниноцминде он занимался ремонтом автомобилей. “Работаю у нас в городе. Вернее, работал. Сейчас не знаю, чем буду заниматься. Кажется, я стал инвалидом…” - с некоторой долей отчаяния сказал Геворк.
Весть о начавшейся в Арцахе войне заставила его в считанные часы собрать вещи. Вместе с близкими друзьями они решили записаться добровольцами, собрать гуманитарную помощь для Арцаха. По словам Геворка, в Джавахке добровольцами записались многие, но не все пока отправились на фронт.
На следующий день после приезда в Армению, 3 октября, Геворк записался в отряд, сформированный общественной организацией “Добровольческое движение” Мгера Арутюняна, и уехал на передовую.
Его отряд занял позиции на северо-восточном участке передовой. Через три дня произошло столкновение с диверсионной группой противника. “Мы были вдвоем, спустились за хлебом. Ребята остались наверху. И вдруг я услышал крик “аллах акбар!”. Честно говоря, я подумал, что это наши шутят, иначе какой “аллах акбар” днем. Однако парень, который был со мной, сразу упал от выстрела в голову. Я понял, что это не шутка. Начался бой. Я успел выстрелить в двоих и начал спускаться в ущелье. Они стали стрелять сверху, попали мне в ноги и спину”,- рассказал Геворк.
Наверху в бой вступили остальные члены отряда. Им удалось нейтрализовать диверсионную группу из 25-30 человек. В течение двухчасовой перестрелки Геворк оставался в ущелье. Когда противник был уничтожен, ребята вытащили его и доставили сперва в Мартакерт, потом в степанакертскую больницу, а оттуда в Ереван, поскольку ему требовалась сложная операция.
От выстрела одного из диверсантов Геворк получил ранение в обе ноги, повредились нервы, вследствие чего он пока не может ходить. Второй выстрел был в спину, в область левой почки. Врачи сказали, что Геворку потребуется на восстановление от 6 месяцев до года, после чего он вновь сможет ходить.
“Моя правая нога висела. Меня привезли в Ереван, чтобы прооперировать. В меня стреляли из автоматов. В спине был осколок, но я не знаю, когда он мог попасть в меня. Узнал об этом лишь в больнице”,- продолжил свой рассказ Геворк.
Позже представитель Минобороны Арцрун Ованнисян сообщил, что 6 октября при активном участии отряда общественной организации “Добровольческое движение” была предпринята контратака, в результате которой была возвращена высота Варанкатаг (Луласаз).
По словам Геворка, для человека, который отправляется на войну, самое главное – боевой дух, осознание необходимости защищать свою семью, свой народ.
“Все наши ребята были смертниками. Они смотрели смерти в глаза, но стояли до конца. Страха не было, никто из нас не боялся. Отправляясь на войну, я не представлял, что она будет именно такой. Мы воюем против всего мира. Если кричат “аллах акбар”, значит это наемники-исламисты, не азербайджанцы”,- отметил Геворк.
Сейчас он уже дома. Выписался из больницы и вернулся в Ниноцминду. К удивлению Геворка, при возвращении в Грузию пограничники разрешили ему пересечь границу с грузинским паспортом. Геворк предполагает, что гражданства его не лишили из-за предстоящих парламентских выборов.
Наша беседа все время прерывалась то криком, то плачем ребенка. Геворк на джавахкском диалекте сделал замечание сыну. Монте – младший сын Геворка. Кроме него в семье есть еще двое детей – старший сын и дочь. Авагу 12 лет. “У меня еще будут дети. Армянам нужно иметь много детей”,- сказал мой собеседник.
Я прошу Геворка предоставить мне снимки, сделанные на передовой. Но оказалось, что у него лишь одна фотография, на которой он в военной форме.