Ջավախքից` Արցախ. Գևորգը հրաժարվել է Վրաստանի քաղաքացիությունից ռազմաճակատ մեկնելու համար
Ջավախքցի Գևորգ Ավագյանը հոկտեմբերի 2-ին Նինոծմինդայից ուղևորվել է Հայաստան` մասնակցելու Արցախում սկսված ռազմական գործողություններին: Վրացի սահմանապահները նրան զգուշացրել են, որ կզրկվի Վրաստանի քաղաքացիությունից, եթե հատի սահմանը: Գևորգը և' Վրաստանի, և' ՀՀ քաղաքացիություն ունի: Առանց վարանելու սահմանապահներին է տվել վրացական անձնագիրն ու հաստատել, որ հրաժարվում է դրանից:
Վրաստանը թեկուզ Սահմանադրության մեջ արդեն ամրագրել է երկքաղաքացիության դրույթը, սակայն դեռևս չեն կարգավորվել մինչ դրա ուժի մեջ մտնելը այլ երկրի քաղաքացիություն ունեցող անձանց` միաժամանակ Վրաստանի քաղաքացիությունը պահպանելու մեխանիզմները: Հաճախ սահմանն անցնելիս, երբ պարզվում է, որ տվյալ քաղաքացին մինչ Սահմանադրությամբ երկքաղաքացիության նորմի ամրագրումն արդեն այլ երկրի, օրինակ՝ ՀՀ քաղաքացիություն էր ստացել, զրկվում է վրացականից, քանի որ դա համարվում է անօրինական:
Վերադասի հետ ունեցած մի քանի հեռախոսազրույցից հետո սահմանապահները թույլ են տվել Գևորգին հատել վրացական սահմանը և վերադարձրել անձնագիրը:
Միայն սահմանն անցնելուց հետո է Գևորգը զանգահարել ընտանիքին և տեղեկացրել, որ մեկնում է Արցախ: Գիտակցել է, որ ծնողների միակ զավակն է, 3 անչափահաս երեխա ունի, տան միակ աշխատողն է, ընտանիքը ծանր կտանի իր որոշումը:
Գևորգ Ավագյանը 33 տարեկան է: Արտագնա աշխատանքի չի մեկնում: Նինոծմինդայում մեքենաների վերանորոգմամբ է զբաղվում: «Տեղում եմ աշխատում, ավելի ճիշտ` աշխատում էի, հիմա չգիտեմ` ինչ պիտի անեմ, հաշմանդամ եմ դարձել կարծես»,- փոքր-ինչ հուսահատված ասում է Գևորգը:
Արցախում սկսված պատերազմի լուրը լսելուց մի քանի ժամ անց սկսել են ինքնակազմակերպվել. մտերիմներով հավաքվել են, նախապատրաստել կամավորագրման, Արցախի համար հումանիտար օգնության հավաքման գործընթացը: Ասում է` շատերը կամավորագրվեցին Ջավախքում, սակայն քչերն են դեռևս մեկնել Արցախ:
Հայաստան հասնելու հաջորդ օրը` հոկտեմբերի 3-ին, Գևորգը կամավորագրվել է ազատամարտիկ Մհեր Հարությունյանի (հայտնի` Հրազդանցի Ճուտ մականունով) «Կամավորական շարժում» ՀԿ-ի ջոկատին և մեկնել առաջնագիծ:
Հյուսիսարևելյան առաջնագծում դիրքավորվել են: 3 օր անց հակառակորդի դիվերսիոն խմբի ներթափանցման ժամանակ բախվել են նրանց հետ:
«Երկու հոգով էինք, իջել էինք հացը բարձրացնելու: Տղաները վերևում էին: Մեկ էլ հանկարծ «Ալլահ աքբար», «Ալլահ աքբար» գոռոցներ լսեցի, ճիշտն ասած` ես մտածեցի մեր տղերքն են, կատակ են անում, թե չէ օրը ցերեկով ի՞նչ «Ալլահ աքբար»: Բայց ինձ հետ եկած տղան ճակատի կրակոցից միանգամից ընկավ, հասկացա, որ կատակ չէր, սկսվեց կռիվը: Երկուսին ես հասցրի կրակել ու իջա ձորը, իրենք վերևից կրակեցին, կպավ ոտքերիս ու մեջքիս, ես ընկա»,- հիշում է Գևորգը:
Վերևում կռիվը ջոկատի մյուս տղաների հետ է շարունակվել, տղաները դիվերսիոն 25-30-hոգանոց խմբին չեզոքացրել են: Մինչ այդ` մոտ 2 ժամ, Գևորգը մնացել է ձորում, կռիվն ավարտվել է, ջոկատի տղաները բարձրացրել են Գևորգին ձորից և հասցրել նախ Մարտակերտ, այնուհետև` Ստեփանակերտի հիվանդանոց, որից հետո` Երևան, քանի որ բարդ վիրահատություն պետք է կատարվեր:
Դիվերսիոն խմբի անդամներից մեկի կրակոցից Գևորգի երկու ոտքերն են վիրավորել. վնասված են հատկապես աջ ոտքն ու նյարդերը, ինչի հետևանքով առայժմ քայլել չի կարողանում: Երկրորդ կրակոցը նրա մեջքին է հասել` ձախ երիկամի հատվածում: Բժիշկները Գևորգին ասել են, որ կվերականգնվի 6 ամսից մինչև 1 տարվա ընթացքում և կրկին կքայլի:
«Նյարդերս կտրված էին, աջ ոտքս անջատված էր, Երևան հասցրին, որ վիրահատեն: Ավտոմատով էին ոտքերիս ու մեջքիս կրակել, մեջքիս նաև ասկոլկա կար, բայց ես չեմ իմացել` երբ եմ դա ստացել, հիվանդանոցում ասացին էդ մասին»,- շարունակում է Գևորգը:
Ավելի ուշ ՊՆ ներկայացուցիչ Արծրուն Հովհաննիսյանը տեղեկացրել էր, որ հոկտեմբերի 6–ին «Կամավորական շարժում» ՀԿ ջոկատի ակտիվ մասնակցությամբ կազմակերպվել է հակագրոհ, և հետ է վերադարձվել Վարանկաթաղ (Լյուլասազ) կոչվող բարձունքը:
Գևորգն ասում է, որ պատերազմ գնացող մարդու համար կարևորը ոգին է, ընտանիքին, ազգին պաշտպանելու գիտակցությունը:
«Տղաներից ամեն մեկը մի մահապարտ էր, արյուններն աչքերի առաջ, մինչև վերջ կանգնել են, վախ չկար, ոչ մեկս չէինք վախենում: Գնալուց առաջ չէի պատկերացնում, որ պատերազմն էդպես է լինելու, ամբողջ աշխարհի դեմ էինք կռվում: Եթե «Ալլահ, աքբար» էին գոռում, նշանակում է` վարձկան իսլամիստներն էին, ադրբեջանցիներ չէին եկողները»,- ասում է Գևորգը:
Գևորգն արդեն տանն է: Հիվանդանոցից դուրս է գրվել և վերադարձել Նինոծմինդա: Ի զարմանս Գևորգի` վերադառնալիս վրացի սահմանապահները նրան նույն` վրացական անձնագրով են թույլ տվել մուտք գործել սահման: Գևորգը կարծում է, որ գուցե քաղաքացիությունից չեն զրկել գալիք խորհրդարանական ընտրությունների պատճառով:
Մեր զրույցը պարբերաբար ընդհատում է երեխայի բարձր ձայնը, երբեմն` լացը: Գևորգը ջավախքյան բարբառով սաստում է որդուն. «Մոնթե, դուրս ել, կամա ձեն մի հանե»:
Մոնթեն Գևորգի կրտսեր որդին է: Մոնթեից բացի` դուստր ու ևս մեկ որդի ունի: Ավագը 12 տարեկան է:
«Դեռ շատ պետք է երեխաներ ունենանք, հայ ազգը պետք է շատ երեխաներ ունենա»,- ասում է նա:
Գևորգին խնդրում եմ նկարներ տրամադրել Արցախյան առաջնագծում անցկացրած օրերից: Ասում է` ընդամենը մեկ նկար ունի զինվորական շորերով:

From Javakhk to Artsakh: Gevorg Avagyan Renounced Georgian Citizenship to Fight
On October 2, Gevorg Avagyan left his home in Javakhk (Georgia) and headed for the Armenian border. His ultimate destination was the Artsakh frontline, to fight.
Avagyan is a dual citizen of Georgia and Armenia.
Georgian border guards warned him that he would lose his Georgian citizenship if he crossed the border into Armenia. Gevorg didn’t hesitate. He handed them his Georgian passport and renounced his Georgian citizenship.
Although Georgia has already enshrined the provision of dual citizenship in its constitution, the mechanisms for retaining Georgian and another country’s citizenship have still not been ironed out.
After several telephone conversations with their superiors, the border guards allowed Avagyan to cross the Georgian border and returned his passport.
Only after crossing the border into Armenia did Avagyan call his family, telling them that he was leaving for Artsakh. It was a tough decision. Avagyan has three young children and is the family’s only wage earner. He’s an only child as well.
Gevorg, 33, used to repair cars in the town of Ninotsminda, in Georgia.
When he and his friends heard about the outbreak of fighting in Artsakh, they started collecting humanitarian aid. Avagyan says that many have volunteered to fight in Artsakh, but few have yet left.
On October 3, the day after arriving in Armenia, Avagyan signed up with the volunteer brigade of freedom fighter Mher Harutyunyan, positioned on the northeastern section of frontline in Artsakh.
Three days later, they came face to face with an Azerbaijani subversive group.
"There were two of us. We went down to bring up the food. Suddenly I heard shouts of ‘Allah Akbar, Allah Akbar’. To be honest, I thought they were our boys, joking. But the guy who came with me immediately fell from a shot to the forehead. I realized it was no joke. The battle started. I managed to shoot both of them and went down the gorge. They were shooting from above. The shots hit my legs and back. I fell," Avagyan recalls.
The battle continued above. Gevorg’s unit neutralized an enemy subversive group of 25-30 people. All the while, Avagyan was stuck down in the gorge. He remained there for two hours until the fighting was over, and he was lifted out by his unit. He was first taken Martakert, then to the Stepanakert hospital, and finally to Yerevan, because a complicated operation was to be performed.
Gevorg Avagyan was hit in both legs. The nerves in his right leg are damaged, preventing him from walking. Another shot hit him in the back, in the left kidney. Doctors have told Avagyan it’s take six months to a year to recover and that he’ll walk again.
"They shot me in the legs and back with a machine gun. I had a bullet fragment in my back, but I did not know when I got it. They told me about it in the hospital,” says Avagyan.
Armenian Ministry of Defense Special Representative Artsrun Hovhannisyan then reported that on October 6, a counterattack was launched, with the active participation of Avagyan’s unit, and the hill called Varankatagh (Lyulasaz) was recaptured.
Avagyan says that what is important for a person going to war is one’s inner spirit, the consciousness of protecting the family, the nation.
"Each of our guys was a kamikaze fighter. There was no fear, we were not afraid of any of them. Before leaving, I never imagined that the war would be like this. We were fighting the whole world. If they shouted 'Allah, Akbar,' it means they were mercenary Islamists, not Azeris," says Avagyan.
Gevorg Avagyan has since returned home, to Ninotsminda. To his surprise, on his return, Georgian border guards allowed him to enter the country with the same Georgian passport. He thinks the reason for not depriving him of his citizenship is due to the upcoming parliamentary elections in Georgia.
Our conversation is periodically interrupted by a child’s loud voice and crying. Gevorg chides his son in the Javakhk Armenian dialect. "Monte, either leave or don’t make any noise.”
Monte is the youngest of the family’s two sons. The eldest is twelve. Mr. and Mrs. Avagyan also have a daughter.
"We still have to have many children. The Armenian nation must have many children," Gevorg says.
I ask Gevorg to give me a photo or two taken on the frontline. He says he only has one picture in military dress.