ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը պարզաբանում է
ՎիվաՍել-ՄՏՍ ընկերությունը ցանկանում է պարզաբանում մտցնել Hetq.am կայքում ս.թ. մարտի 20-ին «ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ն ինձ դատի է տալիս` ինձ խաբելու և իմ չօգտագործած ինտերնետի գումարը բռնագանձելու համար» վերնագրի ներքո լույս տեսած հոդվածի առնչությամբ: Հույս ունենք, որ հրապարակումը բջջային կապի ծառայությունների էության և իրավական դրույթների թյուրըմբռնման արդյունք է և ոչ` ընկերության բարի համբավը վարկաբեկելու փորձ:
Ի դեպ` բաժանորդը նաև վերը նշված հրապարակման հեղինակն է, որը լրագրողական էթիկայի տեսանկյունից արդեն իսկ ընդունելի չէ, քանի որ առկա է շահերի բախում, ինչը կարող է էականորեն ազդել փաստերը ներկայացնելու` հոդվածագրի օբյեկտիվության վրա: Մասնավորապես, հրապարակման մեջ կա հետևյալ պնդումը, որը չի համապատասխանում իրականությանը. «10787 դրամը ընկերությունն ուզում է բռնագանձել պայմանագրի ավարտից հետո ընկած ժամանակահատվածի համար, երբ ես չեմ օգտվել ընկերության ինտերնետ ծառայությունից»: Մեկ այլ պնդմամբ նշվում է. «Ի վերջո, 2011-ի նոյեմբերի 13-ին պայմանագիրն ավարտվեց…»:
Համաձայն ՀՀ օրենսդրության` պայմանագիրը դադարում է, երբ երկու կողմերը կամ հատուկ դեպքերում` մեկ կողմը համապատասխան ձևով որոշում է լուծել պայմանագիրը: Հետևաբար այն փաստը, որ բաժանորդը չի օգտագործում իր սարքը ծառայություններ ստանալու համար, դեռ չի նշանակում, որ պայմանագիրը դադարել է, իսկ օպերատորը դադարեցրել է ծառայությունների մատուցումը և չի կատարում համապատասխան քայլեր դրանց մատուցման համար: Բացի այդ, շարժական էլեկտրոնային հաղորդակցության ծառայությունների մատուցման ընդհանուր պայմանները (այսուհետ` Ընդհանուր պայմաններ) և ՀՀ Քաղաքացիական օրենսգիրքը հստակ սահմանում են պայմանագրի դադարեցման դեպքերը և կարգը: Եթե բաժանորդը պայմանագիրը լուծելու խնդրանքով դիմեր ընկերությանը, ընկերությունն այն կլուծարեր անմիջապես:
Բաժանորդի կողմից ծառայության մատուցման կասեցման մասին պաշտոնական դիմումը ընկերությանը ներկայացվել է 2011 թ. դեկտեմբերի 7-ին, այն բանից հետո միայն, երբ բաժանորդը ծանուցվել էր հաշիվը վճարելու անհրաժեշտության մասին: Ավելին, 2011-ի նոյեմբեր ամսվա ընթացքում, տվյալների փոխանցման նշված քարտի միջոցով բաժանորդն օգտագործել էր 3 ԳԲ ինտերնետ: Պայմանագրի գործողության ընթացքում բաժանորդ Քրիստինե Աղալարյանի կողմից տվյալների օգտագործման միջին ամսական ծավալը կազմել է մոտ 2 ԳԲ:
Հարկ ենք համարում հիշեցնել նաև, որ «ՄՏՍ կոնեկտ անսահմանափակ» սակագնային պլանի համար սահմանված ամսավճարը կախված չէ բաժանորդի կողմից ամսական սպառված ինտերնետի ծավալից: 8800 ՀՀ դրամը անսահմանափակ ինտերնետի համար ֆիքսված ամսավճար է` նախատեսված «ՄՏՍ կոնեկտ անսահմանափակ» սակագնային պլանի համար:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը չի բացառում, որ ձայնային և տվյալների փոխանցման ծառայություններ մատուցելիս իր ցանցում կարող էին տեղ գտնել որոշակի կարճատև խնդիրներ: Սա կապված է 2012-ին իրականացվող` ցանցի երկարաժամկետ զարգացման, վերազինման և ընդլայնման աշխատանքների հետ, որոնք թույլ կտան մեծացնել ցանցի թողունակությունը և բարելավել ծառայությունների որակը: Ցանցի վերջնական վերազինման աշխատանքները դեռևս շարունակվում են և նպատակ ունեն բացահայտելու և վերացնելու որոշ տարածքներում հաղորդակցության հետ կապված խնդիրները:
Օրենսդրության և Ընդհանուր պայմանների համաձայն` ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ն իր բաժանորդներին մի քանի անգամ տեղեկացրել է այդ մասին և հայցել է նրանց ներողամտությունը հնարավոր անհարմարությունների համար:

“VivaCell-МТС” разъясняет
“Компания “VivaCell” желает представить разъяснения в связи с размещенной 20 марта с.г. на сайте Hetq.am статьей “Компания “VivaCell” подает на меня в суд за то, что обманула меня и взыскала деньги за неиспользованный интернет”. Надеемся, что публикация явилась результатом неверного понимания сути предоставляемых услуг сотовой связи и правовых положений, а не попыткой опорочить доброе имя компании.
Заметим, что автором вышеупоямунтой статьи является абонент, что уже неприемлемо с точки зрения журналистской этики, поскольку имеет место столкновение интересов, что может оказать существенное влияние на объективность автора статьи в вопросе представления фактов. В частности, в публикации имеются следующие утверждения, которые не соответствует действительности: “10.787 драмов “VivaCell-MTC” хочет взыскать с меня за период после истечения срока действия договора, когда я уже не пользовалась интернет-услугой компании...”, “и вот, наконец, наступило 13 ноября 2011 г., когда срок действия договора истек...”.
Согласно закону РА, действие договора прекращается, когда обе стороны или в особых случаях одна сторона в соответствующей форме решают расторгнуть договор. Следовательно, тот факт, что абонент не использует модем для получения услуг, еще не означает, что договор перестал действовать, а оператор прекратил оказание услуг и не выполняет соответствующие шаги по их предоставлению. Кроме того, общие условия оказания мобильных коммуникационных услуг (впредь Общие условия) и Гражданский кодекс РА устанавливают случаи и порядок прекращения действия договора. Если бы абонент обратился в компанию с просьбой о расторжении договора, то компания немедленно выполнила бы эту просьбу.
Официальное заявление абонента о прекращении оказания услуги было получено компанией 7 декабря 2011 г., после того, как абонент был проинформирован о необходимости внесения платы. Более того, в течение ноября 2011 г. абонент посредством указанной карты передачи данных использовал интернет в объеме 3 ГБ. В ходе действия договора среднемесячный объем использования данных абонентом Кристине Агаларян составил около 2 ГБ.
Считаем необходимым напомнить отом, что месячная плата, установленная для тарифного плана “МТС коннект ограниченный”, не зависит от объема интернета, потребляемого абонентом каждый месяц. 8800 драмов – это фиксированная ежемесячная плата за неограниченный интернет, предусмотренный для тарифного плана ”МТС коннект неограниченный”.
Компания “VivaCell-МТС” не исключает, что при оказании услуг по передаче данных в сети могли иметь место краткосрочные проблемы. Это связано с осуществлением в 2012 г. работ по долгосрочному развитию, переоснащению и расширению сети, которые позволят увеличить пропускную способность сети и улучшить качество услуг. Работы по окончательному переоснащению сети находятся в процессе осуществления и имеют целью выявить и устранить имеющиеся в некоторых районах проблемы с коммуникацией.
Компания “VivaCell-МТС” с соответствии с законодательством и Общими условиями несколько раз сообщала об этом своим абонентам и приносила им извинения за возможные неудобства.