Արծրուն Հովհաննիսյան. «Գերիների փոխանակման աշխատանքները հաջողություն չեն ունենում»
Անցնող ողջ գիշերվա ընթացքում Արցախի հյուսիսարևմտյան սահմանի ողջ երկայնքով հակառակորդը ձեռնարկել է լայնածավալ հարձակման մի քանի փորձեր, որոնք բոլորը տապալվել են։ Ադրբեջանի զինված ուժերի որոշ ստորաբաժանումներ, մնալով ծուղակում, հրետանային կրակով ջախջախվել են։ Այս մասին Միասնական տեղեկատվական կենտրոնում կայացած ճեպազրույցին ասաց պաշտպանության նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Արծրուն Հովհաննիսյանը։
Նոյեմբերի 2-ի առավոտյան 7։00-ից սկսած՝ Ադրբեջանի զինված ուժերը սահմանագոտու այլ հատվածներում՝ հյուսիսում՝ Մարտակերտի ուղղությամբ, կենտրոնական՝ Մարտունու ողղությամբ, հարավային հատվածում տարբեր ուղղություններով հարձակման մի քանի փորձեր են ձեռնարկել, որոնք իրենց ուժգնությամբ որոշակիորեն տարբերվել են նախորդ օրերի հարձակումներից։
ՊՆ ներկայացուցչի խոսքով՝ բոլոր ուղղություններում հակառակորդի հարձակման փորձերը տապալվել են, որոշ տեղերում հետ են շպրտվել նույնիսկ հետապնդման հնարավորությունով։ Պաշտպանության բանակի ստորաբաժանումներին հաջողվել է հետապնդել հակառակորդին և որոշակի դիրքային փոփոխություններ ունենալ, սակայն Մարտունիից հարավ՝ Ճարտար քաղաքի ուղղությամբ Ադրբեջանի զինված ուժերին հաջողվել է վերցնել մեկ-երկու դիրք։ Այս պահին մարտերը շարունակվում են։
Արծրուն Հովհաննիսյանը շեշտում է, որ ընդհանուր առմամբ նոյեմբերի 2-ին հակառակորդի հարձակողական գործողությունները, որոնք եղել են 3-4 ուղղությամբ, տապալվել են։ Ադրբեջանի զինված ուժերը գործել են հիմնականում վաշտի և գումարտակի կազմերով։ Ակտիվորեն կիրառվել է ավիացիա, մի քանի բնակավայրեր ռմբակոծվել են։
Գերիների փոխանակման վերաբերյալ հարցին Արծրուն Հովհաննիսյանը պատասխանեց, որ ամենօրյա աշխատանք է տարվում, սակայն այդ աշխատանքները չեն կարող հաջողել, եթե ադրբեջանական կողմը այդ հարցի վերաբերյալ մարդկային վերաբերմունք չդրսևորի։ ՊՆ ներկայացուցչի փոխանցմամբ՝ գերիների փոխանակման աշխատանքները հաջողություն չեն ունենում։
«Տեղեր կան, որտեղ 20 և ավելի օր է, ինչ ադրբեջանական կողմի դիակները մնում են բաց երկնքի տակ և առաջացնում են լուրջ խնդիրներ։ Փորձում ենք այդ խնդիրները լուծել ինչ-որ տարբեր ձևերով, որպեսզի համաճարակ չառաջանա։ Չգիտեմ՝ այդ հարցում կհաջողենք, թե՝ չէ, սակայն դիակները այդպես էլ մնում են։ Հենց այսօրվա մարտերի ընթացքում Հադրութի շրջանի գյուղերից մեկի հատվածում՝ մեր դիրքերի ուղղությամբ, իրենց բավականին մեծաթիվ զորքերի գրոհը հետ մղելիս թողել են 15-16 դիակ ու փախչել են, բացարձակապես մոտիկ չեն եկել, դիակները չեն տարել»,- հայտնեց Արծրուն Հովհաննիսյանը։
Անդրադառնալով այն թեմային, որ վերջին օրերի ընթացքում առավել շատ տեղային մարտեր են ընթանում, ոչ թե լայնածավալ գործողություններ, Արծրուն Հովհաննիսյանը այդ փաստը բացատրեց այն հանգամանքով, որ հակառակորդի հետևակային և զրահատանկային ներուժը լուրջ կորուստներ է կրել և որպես խմբավորում ու զորատեսակ՝ արդեն միասնական գոյություն չունի, դրա համար էլ այդ գործողությունները հակառակորը վստահում է վարձկաններին, որոնք հիմնականում գործում են առանց զրահատեխնիկայի։
Հարցին, թե արդյոք հակառակորդը ունի՞ հետախուզական արբանյակներ, որոնց միջոցով կարողանում է Հայաստանի և Արցախի ամբողջ տարածքում վերահսկել հայկական զինված ուժերի շարժը, Արծրուն Հովհաննիսյանն ասաց, որ ունենալով Թուրքիայի լիարժեք վերահսկողությունը մարտական գործողություններում՝ կարող են այդպիսի հնարավորություն ունենալ, սակայն դա «կատաստրոֆիկ չէ», քանի որ հայկական կողմն էլ որոշակի հնարավորություններ ունի հակառակորդի թիկունքում հետախուզություն իրականացնելու համար։
Արծրուն Հովհաննիսյանը տեղեկացրեց նաև, որ վաղ կամ մյուսը օրը  թարմացված քարտեզ կներկայացնեն դիրքային որոշ փոփոխությունների վերաբերյալ։

Арцрун Ованнисян: “Работы по обмену пленными не приносят успеха”
Минувшей ночью по всей линии северо-западной границы Ацраха противник предпринял несколько попыток широкомасштабного наступления, которые провалились. Некоторые подразделения вооруженных сил Азербайджана, оказавшись в ловушке, были уничтожены артиллерийским огнем. Об этом сообщил сегодня на брифинге в Едином армянском информационном центре официальный представитель Министерства обороны Арцрун Ованнисян.
С 07։00 утра 2-го ноября вооруженные силы Азербайджана на различных направлениях границы предприняли несколько попыток наступления, которые по своей интенсивности отличались от наступлений предыдущих дней.
По словам представителя МО, на всех направлениях линии фронта попытки наступления противника провалились, на некоторых участках он был отброшен. Подразделениям Армии обороны удалось преследовать врага и добиться определенных позиционных изменений. Однако к югу от Мартуни, в направлении города Чартар, вооруженным силам Азербайджана удалось захватить одну-две позиции. В настоящее время бои продолжаются.
В целом 2 ноября наступательные действия противника, которые были предприняты на 3-4 направлениях, провалились. Вооруженные силы Азербайджана действовали в основном в составе роты и взвода. Активно применялась авиация, несколько населенных пунктов подверглись бомбардировкам.
На вопрос об обмене пленными Арцрун Ованнисян ответил, что ведется каждодневная работа, однако она не может принести успеха, если азербайджанская сторона не проявит человеческое отношение к этому вопросу.
По словам представителя МО, работы по обмену пленными не приносят успеха.
“Есть места, где тела азербайджанской стороны уже больше 20 дней остаются на открытом воздухе, появляются серьезные проблемы. Мы пытаемся решить эти проблемы разными способами, чтобы не началась эпидемия. Не знаю, добьемся в этом вопросе успеха или нет, но трупы остаются. Прямо в ходе сегодняшних боев при отражении атаки их многочисленного войска они оставили перед нашими позициями 15-16 трупов и сбежали”,- сообщил Арцрун Ованнисян.
Касаясь того, что в последние дни чаще происходят локальные бои, а не широкомасштабные действия, Ованнисян объяснил это тем, что пехота и бронетанковая техника противника понесли серьезные потери и уже не существуют как виды войск, поэтому эти действия противник доверяет наемникам, которые действуют без бронетехники.
На вопрос, есть ли у противника разведывательные спутники, с помощью которых он контролирует перемещения армянских вооруженных сил на территории Армении и Арцаха, Арцрун Ованнисян сказал, что при наличии полного контроля Турции за боевыми действиями азербайджанская сторона может иметь такую возможность, однако это не катастрофично, поскольку у армянской стороны тоже есть определенные возможности для проведения разведки в тылу врага.
Арцрун Ованнисян также сообщил, что завтра-послезавтра представят обновленную карту, на которой будут обозначены некоторые позиционные изменения.