Արծրուն Հովհաննիսյան․ «Բերձոր-Շուշի ուղղությունում հակառակորդի դիվերսիոն խումբը չեզոքացվել է»
Նոյեմբերի 4-ին ողջ օրվա ընթացքում Ադրբեջանի զինված ուժերը մի քանի ողղություններում, այդ թվում հյուսիս-արևելքում ձեռնարկել են հարձակման փորձեր, սակայն հաջողության չեն հասել։ Այս մասին Միասնական տեղեկատվական կենտրոնում, Ստեփանակերտից հայտնեց Հայաստանի պաշտպանության նախարարության ներկայացուցիչ Արծրուն Հովհաննիսյանը։
Այն տեղեկությունները, որ հակառակորդին հաշված կիլոմետրեր է մնացել հասնելու Արցախի մայրաքաղաք Ստեփանակերտ, այդ ճանապարհները Արծրուն Հովհաննիսյանը հակառակորդի համար դժոխք որակեց։
Հարավային ուղղությամբ՝ Որոտան գետի երկայնքով մի բարձունքի ուղղությամբ հակառակորդը վաշտի կազմով փորձել է հարձակում իրականացնել, կորցրել է 2-3 միավոր զինտեխնիկա և հետ է շպրտվել։ Ըստ ՊՆ ներկայացուցչի՝ Ադրբեջանի զինված ուժերը ոչ մասշտաբային կերպով կիրառել են նաև օդուժ և հրետանի։
Անդրադառնալով հայ-ադրբեջանակն սահմանում տիրող իրավիճակին՝ Արծրուն Հովհաննիսյանն ասաց, որ ակտիվ մարտական գործողություններ չեն եղել, բացառությամբ հայկական զինված ուժերի կողմից Գեղարքունիքի մարզում խոցված երեք ԱԹՍ-ների, որոնց մասին Պաշտպանության նախարարությունը ավելի վաղ էր հայտնել։ Թե ինչ տիպի ԱԹՍ-ներ էին դրանք ՊՆ ներկայացուցիչը չմանրամասնեց։
Գնահատելով ներկայի իրավիճակը՝ Արծրուն Հովհաննիսյանը նշեց, որ 10-15 օր առաջ հայկական զինված ուժերի վիճակը ավելի ծանր է եղել, քան այսօր։
«Հիմա մեր թե՛ ներուժը, թե՛ ինքնակազմակերպվածությունը, թե՛ կառավարումը և շատուշատ այլ գործոններ ավելի լավ վիճակում են։ Մենք չենք տեսնում ո՛չ խուճապ, ո՛չ ինչ-որ մեկին զոռով պահել։ Ես ուղղակի ասում եմ՝ մենք հաղթելու ենք, ու ես վստահ եմ, որ հաղթելու ենք։ Ես ինքս այդպիսի արտահայտություն չէի անի, եթե վստահ չլինեի դրանում»,- վստահեցրեց ՊՆ ներկայացուցիչը։
Բերձոր-Շուշի ճանապարհը քաղաքացիական անձանց համար շարունակում է ժամանակավորապես փակ մնալ։ Ըստ Արծրուն Հովհաննիսյանի՝ այդ ուղղությամբ հակառակորդի դիվերսիոն խումբն արդեն իսկ չեզոքացվել է, սակայն չեն ցանկանում քաղաքացիական անձանց կյանքը վտանգի ենթարկել։ Արցախը մայր Հայաստանի հետ կապող այլ ճանապարհներ կան, Արծրուն Հովհաննիսյանը հորդորեց քաղաքացիական անձանց օգտվել այդ ճանապարհներից։
Արծրուն Հովհաննիսյանի ճեպազրույցի մնացած հատվածը այլևս հասանելի չէր, քանի որ Հայկական միասնական տեղեկատվական կենտրոնի ֆեյսբուքյան էջում հեռարձակվող ուղիղ եթերն ընդհատվեց՝ հավանաբար կապի վատթարացման պատճառով։

Арцрун Ованнисян: “В направлении Бердзор-Шуши нейтрализована диверсионная группа противника”
4 ноября в течение всего дня вооруженные силы Азербайджана предприняли атаки на нескольких направлениях, в том числе на северо-востоке. Об этом сообщил в Едином информационном центре в Степанакерте представитель Министерства обороны Армении Арцрун Ованнисян.
Касаясь сведений о том, что противнику остались считанные километры до столицы Арцаха Степанакерта, Арцрун Ованнисян назвал эти дороги адом для противника.
К югу от реки Воротан, в направлении одной из высот взвод противника предпринял атаку, но был отброшен, потеряв 2-3 единицы военной техники. По словам представителя Минобороны, вооруженные силы Азербайджана использовали также в небольшом количестве воздушную силу и артиллерию.
Касаясь ситуации на армяно-азербайджанской границе, Арцрун Ованнисян сказал, что активные боевые действия не велись, за исключением уничтожения армянскими вооруженными силами трех азербайджанских беспилотников в Гегаркуникской области, о чем Министерство обороны сообщило ранее. Оценивая нынешнюю ситуацию, Арцрун Ованнисян отметил, что 10-15 дней назад армянские вооруженные силы были в более тяжелом состоянии, чем сегодня.
“Сейчас и наш потенциал, и наша самоорганизованность, и управление, и многие другие факторы намного улучшились. Мы не видим паники, принудительного удержания кого-либо. Я просто говорю: мы победим, и я уверен, что мы победим. Если б я не был в этом уверен, то не стал бы делать подобные заявления”,- подчеркнул представитель Минобороны.
Дорога Бердзор-Шуши временно остается закрытой для гражданских лиц. И хотя диверсионная группа противника на этом направлении уже нейтрализована, жизнь гражданских лиц не должна подвергаться опасности.
Остальная часть брифинга Арцруна Ованнисяна оказалась недоступна, поскольку прямой эфир на фейсбуковской странице Единого армянского информцентра был прерван, по всей видимости, из-за ухудшения связи.