Կարմիր խաչն Ադրբեջանում գտնվող հայ ռազմագերիներին այցելելու աշխատանքներ է տանում
Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի (ԿԽՄԿ) ներկայացուցիչները Ադրբեջանում գտնվող հայ ռազմագերիներին այցելելու ուղղությամբ աշխատանքներ են տանում։ Դրան զուգահեռ կազմակերպությունը փորձում է պարզել՝ արդյոք տվյալ անձը գերի է Ադրբեջանում։
Այս մասին «Հետք»-ին հայտնեց Կարմիր Խաչի հայաստանյան գրասենյակի մամուլի պատասխանատու Զառա Ամատունին։
Երեկ Քննչական կոմիտեի քրեագիտական վարչության պետ Ռաֆայել Վարդանյանը հայտնել էր, որ այս պահին առկա նախնական տվյալներով՝ Ադրբեջանի կողմից գերեվարվել է 21 հայ զինծառայող։ Սակայն, ըստ նրա, տվյալները պարբերաբար փոփոխվում են, կա ևս երկու անձի վերաբերյալ տեղեկություն, որը դեռևս ճշտվում է։
Զառա Ամատունին չմանրամասնեց, թե իրենց տվյալներով՝ սեպտեմբերի 27-ին սկսված պատերազմի հետևանքով քանի հայ գերի կա Ադրբեջանում։
Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի ներկայացուցիչները վերջին անգամ Ադրբեջանում գտնվող ռազմագերիներին այցելել են հոկտեմբերի 18-19-ին։ Նրանք տեսակցել են չորս ռազմագերու՝ երեք զինծառայողի և մեկ քաղաքացիական անձի։ Դրանից հետո Կարմիր խաչն այցելություններ չի կատարել, տեղեկատվությունը հիմնականում փորձում է ճշտել կողմերի հետ աշխատանքի ընթացքում՝ նրանց նաև կոչ անելով՝ տրամադրել ամբողջական տվյալներ, որպեսզի որպես չեզոք միջնորդ՝ կարողանան այլ ռազմագերիների ևս տեսակցել։
Հարցին՝ ինչու՞ մինչ օրս չեն կարողացել այցելել հայ ռազմագերիներին՝ ԿԽՄԿ-ի հայաստանյան գրասենյակի մամուլի պատասխանատուն նշեց՝ ռազմագերիներին այցելելու թույլտվութունը պետք է տան կողմերը։ «Իհարկե կան որոշակի պարտավորություններ միջազգային մարդասիրական օրենքներով՝ թույլատրել Կարմիր Խաչի պատվիրակներին այցելել ռազմագերիներին։ Նման պարտավորություններ կողմերը ունեն, սակայն իրենց որոշումով է, որ կազմակերպությանը թույլ տան այցելություններ կատարել, տեսակցել։ Իհարկե մեր երկխոսությունը ընթացքում է, որի բովանդակային մասը ես չեմ կարող մեկնաբանել, սակայն կողմերի հետ այդ հարցին անդրադառանում ենք»,- ասաց Զառա Ամատունին։

МККК прилагает усилия для посещения армянских военнопленных в Азербайджане
Представители Международного Комитета Красного Креста прилагают усилия для посещения находящихся в Азербайджане армянских военнопленных. Параллельно этому организация пытается выяснить, находится ли данное лицо в азербайджанском плену.
Об этом Hetq.am сообщила пресс-секретарь армянского офиса МККК Зара Аматуни.
Вчера начальник управления криминалистики Следственного комитета РА Рафаэль Варданян сообщил, что по предварительным данным, в настоящее время в Азербайджане находится 21 армянский военнопленный. Однако данные постоянно меняются, отметил Р. Варданян, добавив, что есть еще два лица, сведения о которых уточняются.
Зара Аматуни не сообщила, сколько армянских военнопленных находятся в Азербайджане вследствие начавшейся 27 сентября войны.
Представители Международного Комитета Красного Креста в последний раз навещали находящихся в Азербайджане армянских военнопленных 18-19 октября. Они виделись с четырьмя армянами, трое из которых были военнослужащими, четвертый – гражданским лицом. Других посещений со стороны Красного Креста не было. МККК пытается уточнять информацию в основном в процессе работы со сторонами, призывая их предоставлять полные данные, что даст возможность встретиться в качестве нейтрального посредника и с другими военнопленными.
На вопрос, почему им до сих пор не удалось навестить находящихся в плену военнослужащих, Зара Аматуни ответила, что согласие на посещение должны дать стороны.
“Конечно, есть установленное международными гуманитарными законами обязательство разрешать представителям Красного Креста навещать военнопленных. Однако разрешение на посещение Международный Красный Крест получает только по решению сторон. Разумеется, мы ведем диалог, содержание которого я не могу прокомментировать, однако во время переговоров со сторонами мы всегда касаемся этого вопроса”,- сказала Зара Аматуни.