«Թեղուտը՝ հայտնիների աչքերով». ոչնչացնելով անտառները՝ մենք սկիզբ ենք դնում ինքներս մեր ոչնչացմանը (վիդեո)
Թեղուտի պաշտպանության նախաձեռնությունը սկսում է նոր տեսանյութերի շարք: Ձեր ուշադրությանն ենք ներկայացնում «Թեղուտը՝ հայտնիների աչքերով» տեսանյութերի շարքը: Մեր հանդիպումները հայտնի մարդկանց հետ շարունակվում են: Նրանցից շատերը, իմանալով մեր նախաձեռնության մասին, մեծ սիրով համաձայնեցին իրենց կարծիքն արտահայտել Թեղուտում կատարվող խայտառակության և սպասվելիք աղետի մասին: Մենք ակնկալում ենք, որ մեր շարքերը կհամալրվեն գաղափարակից նոր մարդկանցով, նոր հայտնի դեմքերով: Մենք սպասում ենք ձեր արձագանքներին: Եվ վստահ ենք, որ հաղթանակն անխուսափելի է:
Սոս Սարգսյան. «Լոռին Հայաստանի գոհարն է, Թեղուտի անտառը Լոռվա գոհարն է: Վերջապես մենք պետք է ունենանք մի անարատ անկյուն, բնական, կուսական: Եղած անտառը բռնենք ոչնչացնենք, նշանակում է ինքներս մեզնից մի մեծ գողություն անենք, ինքներս մեզ աղքատացնենք, ինքներս մեզ չորացնենք»:
Երվանդ Մանարյան. «Իմ կարծիքով, բնապահպանական այս մեծ խնդիրը նոր աշխարհին, 21-րդ դարին ինտեգրվելու ամենահուսալի կամուրջն է: Այդ շարժումը գնալով ավելի խոր արմատներ կձգի... Կարծում եմ` ապագա սերունդները մեծապես շնորհակալ կլինեն առաջամարտիկներին այդ մեծ, կարևորագույն շարժումը սկսելու համար»:
Ֆորշ. «Երբ մարդն ապրում է, ապրելու համար ինչ է հարկավոր` օդ, թթվածին: Իսկ օդն ու թթվածինը ի՞նչն է առաջացնում. բնություն, բուսականություն, կանաչը, անտառը: Ճիշտ է՝ մոլիբդենն էլ է լավ, բայց մոլիբդեն շնչելով մարդ չի կարող ապրել»:
Աշոտ Ադամյան. «Ընդհանուրի չգիտակցելը, որ դա վնասակար է ժողովրդին, հետևաբար վնասկար է պետականությանը, պարզապես անգրագիտության դրսևորում է: Հետևաբար, ցանկացած ոտնձգություն մեր էկոլոգիական համակարգին ես համարում եմ թշնամական և վնասակար և ժողովրդի, և պետականության համար»:
Տիգրան Խզմալյան. «Մենք պաշտպանում ենք Թեղուտը մեր երեխաների համար: Մենք ստացել ենք մեր հայրերից թեկուզ փոքրացած, թեկուզ վիրավորված, բայց դրախտ: Իրավունք չունենք և թույլ չպիտի տանք, որ մեր դրախտը դժողք դարձնեն»:
Եգոր Գլումով. «Եթե մենք չունենանք մեծ ու փոքր հաղթանակներ, վաղը մեր բալիկների աչքերին չենք կարողանա նայել, որովհետև մեր բալիկները կապրեն մի երկրում, որտեղ չեն լինի կանաչ ծառ, մաքուր ջուր, կենդանիներ, բնություն, ներկա, ապագա և անցյալ»:
Սերգեյ Դանիելյան. «Ես ավելի քան համոզված եմ, որ փողը մենք չենք կարող ուտենք, շնչենք, խմենք: Եթե մենք վերացնում ենք այն ամենն, ինչը մեզ շրջապատում է, մենք այլևս այդ փողը ծախսելու տեղ չենք ունենա ուղղակի»:
Մկրտիչ Արզումանյան (Մկո). «Դա հրեշավոր որոշում է, ոչ մի նորմալ, 21-րդ դարում ապրող, իրեն հարգող պետություն չի կարող դա իրեն թույլ տալ: Սա շատ կարևոր խնդիր է, ամեն ինչ պետք է անել, որ այս խնդիրը լուծվի հօգուտ բնության»:
Աննա Մայիլյան. «Ոչնչացնելով անտառները՝ մենք սկիզբ ենք դնում ինքներս մեր ոչնչացմանը: Սա քննություն է, կարծում եմ՝ այս քննությունը պետք է պատվով կրել: Ինչ անում ենք, թող լինի Աստծո հովանավորությամբ: Մենք ընտրյալ ազգ ենք, Աստված պետք է մեզ օգնի, որ մենք սխալ քայլերի չդիմենք»:

“Техут глазами известных людей”: “Уничтожая леса, мы кладем начало собственному уничтожению” (видео)
Инициатива “В защиту Техута” начинает цикл новых видеоматериалов. Представляем вашему вниманию цикл “Техут глазами известных людей”. Наши встречи с известными людьми продолжаются. Многие из них, узнав о нашей инициативе, с удовольствием согласились высказать свое мнение о том безобразии, которое творится в Техуте. Мы надеемся, что наши ряды пополнятся новыми единомышленниками, новыми известными лицами. Мы ждем ваших откликов. И мы уверены, что победа будет неизбежна.
Сос Саркисян: “Лори – жемчужина Армении, а Техутский лес – жемчужина Лори. Должны же мы, в конце концов, иметь нетронутый, девственный, естественный уголок природы. Если мы уничтожим имеющиеся леса, то мы сами себя ограбим, сами себя сделаем нищими, сами себя высушим”.
Ерванд Манарян: “Мне кажется, что эта большая экологическая проблема – самый надежный мост для интеграции в новый мир, в 21-й век. Это движение постепенно пустит более глубокие корни... Я думаю, что будущие поколения будут чрезвычайно благодарны идущим в авангарде за то, что они начали это очень важное движение”.
Форш: “Что нужно человеку для жизни? Воздух, кислород. А что создает воздух и кислород? Природа, растительность, зелень, лес. Правда, молибден тоже хорошо, но человек не может жить, дыша молибденом”.
Ашот Адамян: “Неосознание большинством, что это вредно для народа, а значит вредно для государства, всего лишь проявление безграмотности. Следовательно, любое посягательство на нашу экологическую систему я расцениваю как проявление враждебности и вреда как для нашего народа, так и для государства”.
Тигран Хзмалян: “Техут мы защищаем ради наших детей. Мы получили от наших отцов пусть и уменьшившийся в размерах, пусть и раненный, но – рай. Мы не имеем права и не должны позволить, чтобы наш рай превратили в ад”.
Егор Глумов: “Если у нас не будет больших и маленьких побед, то завтра мы не сможет смотреть в глаза нашим детям, потому что наши дети будут жить в стране, где не будет зеленых деревьев, чистой воды, животных, природы, настоящего, будущего и прошлого”.
Сергей Даниелян: “Я более чем уверен, что мы не можем есть, пить деньги, дышать ими. А если мы уничтожаем все то, что нас окружает, то нам больше не на что будет тратить деньги”.
Мкртич Арзуманян (Мко): “Это чудовищное решение. В 21-ом веке ни одно нормальное уважающее себя государство не может себе этого позволить. Это очень важная проблема, и нужно сделать все, чтобы она решилась в пользу природы”.
Анна Маилян: “Уничтожая леса, мы кладем начало собственному униточжению. Это испытание, которое, я думаю, мы должны с честью выдержать. Пусть все наши начинания осуществляются с благословения Господа. Мы – избранная нация, и Господь должен помочь нам не делать неправильных шагов”.