«Թեղուտը՝ հայտնիների աչքերով». ոչնչացնելով անտառները՝ մենք սկիզբ ենք դնում ինքներս մեր ոչնչացմանը (վիդեո)
Թեղուտի պաշտպանության նախաձեռնությունը սկսում է նոր տեսանյութերի շարք: Ձեր ուշադրությանն ենք ներկայացնում «Թեղուտը՝ հայտնիների աչքերով» տեսանյութերի շարքը: Մեր հանդիպումները հայտնի մարդկանց հետ շարունակվում են: Նրանցից շատերը, իմանալով մեր նախաձեռնության մասին, մեծ սիրով համաձայնեցին իրենց կարծիքն արտահայտել Թեղուտում կատարվող խայտառակության և սպասվելիք աղետի մասին: Մենք ակնկալում ենք, որ մեր շարքերը կհամալրվեն գաղափարակից նոր մարդկանցով, նոր հայտնի դեմքերով: Մենք սպասում ենք ձեր արձագանքներին: Եվ վստահ ենք, որ հաղթանակն անխուսափելի է:
Սոս Սարգսյան. «Լոռին Հայաստանի գոհարն է, Թեղուտի անտառը Լոռվա գոհարն է: Վերջապես մենք պետք է ունենանք մի անարատ անկյուն, բնական, կուսական: Եղած անտառը բռնենք ոչնչացնենք, նշանակում է ինքներս մեզնից մի մեծ գողություն անենք, ինքներս մեզ աղքատացնենք, ինքներս մեզ չորացնենք»:
Երվանդ Մանարյան. «Իմ կարծիքով, բնապահպանական այս մեծ խնդիրը նոր աշխարհին, 21-րդ դարին ինտեգրվելու ամենահուսալի կամուրջն է: Այդ շարժումը գնալով ավելի խոր արմատներ կձգի... Կարծում եմ` ապագա սերունդները մեծապես շնորհակալ կլինեն առաջամարտիկներին այդ մեծ, կարևորագույն շարժումը սկսելու համար»:
Ֆորշ. «Երբ մարդն ապրում է, ապրելու համար ինչ է հարկավոր` օդ, թթվածին: Իսկ օդն ու թթվածինը ի՞նչն է առաջացնում. բնություն, բուսականություն, կանաչը, անտառը: Ճիշտ է՝ մոլիբդենն էլ է լավ, բայց մոլիբդեն շնչելով մարդ չի կարող ապրել»:
Աշոտ Ադամյան. «Ընդհանուրի չգիտակցելը, որ դա վնասակար է ժողովրդին, հետևաբար վնասկար է պետականությանը, պարզապես անգրագիտության դրսևորում է: Հետևաբար, ցանկացած ոտնձգություն մեր էկոլոգիական համակարգին ես համարում եմ թշնամական և վնասակար և ժողովրդի, և պետականության համար»:
Տիգրան Խզմալյան. «Մենք պաշտպանում ենք Թեղուտը մեր երեխաների համար: Մենք ստացել ենք մեր հայրերից թեկուզ փոքրացած, թեկուզ վիրավորված, բայց դրախտ: Իրավունք չունենք և թույլ չպիտի տանք, որ մեր դրախտը դժողք դարձնեն»:
Եգոր Գլումով. «Եթե մենք չունենանք մեծ ու փոքր հաղթանակներ, վաղը մեր բալիկների աչքերին չենք կարողանա նայել, որովհետև մեր բալիկները կապրեն մի երկրում, որտեղ չեն լինի կանաչ ծառ, մաքուր ջուր, կենդանիներ, բնություն, ներկա, ապագա և անցյալ»:
Սերգեյ Դանիելյան. «Ես ավելի քան համոզված եմ, որ փողը մենք չենք կարող ուտենք, շնչենք, խմենք: Եթե մենք վերացնում ենք այն ամենն, ինչը մեզ շրջապատում է, մենք այլևս այդ փողը ծախսելու տեղ չենք ունենա ուղղակի»:
Մկրտիչ Արզումանյան (Մկո). «Դա հրեշավոր որոշում է, ոչ մի նորմալ, 21-րդ դարում ապրող, իրեն հարգող պետություն չի կարող դա իրեն թույլ տալ: Սա շատ կարևոր խնդիր է, ամեն ինչ պետք է անել, որ այս խնդիրը լուծվի հօգուտ բնության»:
Աննա Մայիլյան. «Ոչնչացնելով անտառները՝ մենք սկիզբ ենք դնում ինքներս մեր ոչնչացմանը: Սա քննություն է, կարծում եմ՝ այս քննությունը պետք է պատվով կրել: Ինչ անում ենք, թող լինի Աստծո հովանավորությամբ: Մենք ընտրյալ ազգ ենք, Աստված պետք է մեզ օգնի, որ մենք սխալ քայլերի չդիմենք»:

Teghout Video: "Seen Through the Eyes of Celebrities"
The Teghout Defense Initiative is launching a new series of videos entitled “Teghout-Seen Through the Eyes of Celebrities”.
The videos will feature a variety of well-known Armenian personalities stating why the Teghout forest must be saved from destruction. The attached video kicks off with Sos Sargsyan, the renowned actor of stage and screen.
Sos Sargsyan – Lori is the jewel of Armenia and the Teghout forest is the jewel of Lori. We must have an unspoilt, natural and virgin corner somewhere in Armenia. To destroy the forest signifies committing a grave crime against ourselves, making us poorer and desiccated.
Yervant Manaryan – I believe that this environmental movement is our greatest hope for integrating ourselves into the 21st century. This movement will put down deeper roots as it continues. I believe that the generations to come will greatly thank those in the vanguard today for creating such a movement.
Forsh – What do humans need to live? Air, oxygen. It’s nature, green forests, that produces this oxygen. Sure, molybdenum is also good but you can’t breathe it.
Ashot Adamyan – To not see the big picture, that destroying the forest damages the people and the state, is simply stupidity. Thus, all violations against our environment are to be viewed as attacks against the people and the state.
Tigran Khzmalyan – We support Teghout for our children. We have inherited this paradise, even while diminished and damaged, from our forefathers. We cannot, and will not let, this paradise to be turned into a hell.
Yegor Glumov – If we don’t have large and small successes, then we won’t be able to look our children in the eyes; because they will be growing up in a country with no trees, clean wayer, animals and nature.
Sergey Danielyan – We cannot eat, breathe or drink money. If we destroy all that surrounds us, then we’ll have no place to spend all that money.
Mkrtich Arzoumanyan (Mko) – It was a terrible decision by the government. There is no self-respecting country in the 21st century that would allow such a thing. It’s a serious problem and we must do all in our power to see that it is resolved in nature’s favour.
Anna Mayilyan – By destroying the forests, we’ll be launching the beginning of our own destruction. This is a test for us and we must come through with flying colors. Whatever we do, let it be with the sponsorship of God. We are a chosen people and God must assist us so that we don’t take the wrong steps.