Ժամը 13:30-ի դրությամբ ոստիկանություն է տարվել 79 անձ
Ազատության հրապարակից ոստիկանություն է տարվել «Իրավական ուղի» ՀԿ համահիմնադիր Ռուբեն Մելիքյանը: Վերջինս ուղիղ եթերում ցուցադրում էր, թե ինչպես են ոստիկանության աշխատակիցներն այսօր՝ ժամը 13։00-ին, կայանալիք հանրահավաքին մասնակցել պատրաստվող քաղաքացիներին բերման ենթարկում։
Մելիքյանն ընդգծեց, որ պատերազմի ընթացքում բազմաթիվ բողոքի ակցիաներ են եղել տարբեր կառույցների մոտ, սակայն ոստիկանությունը որևէ խոչընդոտ չի ստեղծել։ Մինչդեռ հիմա, երբ պատերազմը ավարտվել է, կիրառվում են միջոցներ, որ մարդկանց հեռացնեն Ազատության հրապարակից:
«Ոստիկանությունը պաշտպանում է հող հանձնող դավաճանին: Բռնություն կիրառելով՝ քաղաքացիներին են տանում դավաճան հող հանձնողներին պաշտպանողները՝ դավաճան հող հանձնողների հանձնարարությամբ»,- ասաց Ռուբեն Մելիքյանը։
Նշենք, որ այսօր բերման ենթարկված անձանց մեջ են նաև Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության անդամներ Էդուարդ Շարմազանովը, Կարինե Աճեմյանը, նախկին արտգործնախարար Վարդան Օսկանյանն ու այլ անձինք։
Ոստիկանության լրատվական ծառայությունից «Հետք»-ի հարցին ի պատասխան՝ հայտնում են, որ ժամը 13:30-ի դրությամբ ոստիկանություն տարված անձանց թիվը 79 է։
Հիշեցնենք, որ 17 կուսակցություն այսօր՝ ժամը 13:00-ին, հանրահավաք է նախաձեռնել Ազատության հրապարակում։ Վերջիններս իրենց բողոքն են արտահայտում Արցախում սեպտեմբերի 27-ից սկսված պատերազմը դադարեցնելու վերաբերյալ Նիկոլ Փաշինյանի ստորագրած հայտարարության վերաբերյալ։

Yerevan police today detained Ruben Melikyan, co-founder of the Legal Way NGO, while he was videoing cops arresting people in Liberty Square who were gathering for a rally this afternoon to protest Armenia’s signing a declaration to end the war in Artsakh.
Melikyan pointed out that while police allowed demonstrations during the war, they are now detaining people who want to voice their displeasure with the government.
"The police are protecting the traitor who handed over the land. Using violence, citizens are taken away by the defenders of the traitors who handed over land. The police are following the instructions of the traitors," said Melikyan.
Others detained included Republican Party of Armenia members Eduard Sharmazanov and Karine Achemyan, and former Armenian Foreign Minister Vartan Oskanian.
In response to a Hetq inquiry the Police Press Service reported that as of 13:30, 79 people had been detained.
Today’s scheduled rally was organized by seventeen political parties and organizations who days ago called for Pashinyan’s resignation.