Իշխան Սաղաթելյանի, Արթուր Վանեցյանի ձերբակալման որոշումները բողոքարկվել են դատարան
Հատուկ քննչական ծառայությունում քննվող քրեական գործի շրջանակներում ձերբակալված «Հայրենիք» կուսակցության նախագահ Արթուր Վանեցյանը կասկածվում է 307.1 և 2251 հոդվածներով նախատեսված արարք կատարելու մեջ, այսինքն՝ ռազմական դրության իրավական ռեժիմի ընթացքում գործող միջոցառումները և ժամանակավոր սահմանափակումները խախտելը և օրենքով սահմանված կարգի խախտմամբ հավաք կազմակերպելը և անցկացնելը։ ՀՅԴ Հայաստանի Գերագույն մարմնի ներկայացուցիչ Իշխան Սաղաթելյանը կասկածվում է միայն 307.1 հոդվածով նախատեսված արարք կատարելու մեջ։ Այս մասին հայտնում են իրավապահ համակարգում «Հետք»-ի աղբյուրները։
Սաղաթելյանին և Վանեցյանին ձերբակալելու որոշումների դեմ բողոքներ են ներկայացվել դատարան, որոնք դեռևս չեն քննվել։
Հիշեցնենք, որ 17 կուսակցություն երեկ՝ նոյեմբերի 11-ին, համատեղ հանրահավաք է նախաձեռնել Ազատության հրապարակում։ Վերջիններս իրենց բողոքն են արտահայտում Արցախում սեպտեմբերի 27-ից սկսված պատերազմը դադարեցնելու վերաբերյալ Նիկոլ Փաշինյանի ստորագրած հայտարարության վերաբերյալ և պահանջում են Նիկոլ Փաշինյանի հրաժարականը։
Հանրահավաքը նախաձեռնած անձանց մի մասը, սակայն, ձերբակալվել է։ Ձերբակալվածների թվում են նաև ՀՀԿ խոսնակ Էդուարդ Շարմազանովը, ԲՀԿ առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանը, Մասիսի քաղաքապետ Դավիթ Համբարձումյանն ու այլ անձինք։

Обжалованы решения о задержании Ишхана Сагателяна и Артура Ванецяна
Задержанный в рамках расследуемого в Специальной следственной службе председателя партии “Родина” Артур Ванецян подозревается в организации и проведении митинга в нарушении мероприятий и временных ограничений, действующих в ходе правового режима военного положения.
Представитель Верховного органа Армении АРФ Дашнакцутюн Ишхан Сагателян подозревается в совершении деяния, предусмотренного только ст. 307.1 УК РА. Об этом Hetq.am сообщили в правоохранительной системе.
В суд поданы жалобы на решения о задержании Сагателяна и Ванецяна, которые пока не рассмотрены.
Напомним, что вчера, 11 ноября, 17 партий провели совместный митинг на площади Свободы в Ереване, на котором выразили протест против подписания премьер-министром Николом Пашиняном заявления о прекращении развязанной 27 сентября войны в Арцахе и потребовали отставки главы правительства.
Часть организаторов митинга задержана. Среди задержанных пресс-секретарь Республиканской партии Армении Эдуард Шармазанов, председатель партии “Родина” Артур Ванецян, мэр города Масис Давид Амбарцумян, политолог Сурен Суренян и др.