Ռուստամ Մուրադով․ ինչ է հայտնի Արցախում ռուս խաղաղապահների հրամանատարի մասին
Արցախում ռուս խաղաղապահների հրամանատարը լինելու է գեներալ-լեյտենանտ Ռուստամ Մուրադովը։ Հաշվի առնելով նրա անուն-ազգանունն ու ծննդավայրը՝ Մուրադովի նշանակումը անհանգստություն առաջացրեց սոցցանցերի հայկական տիրույթում, իսկ ադրբեջանական տիրույթում՝ ոգևորություն, քանի որ շրջանառվում էր կեղծ թեզ, թե իբր Ռուստամ Մուրադովը ազգությամբ ադրբեջանցի է։
Արմատները և ռազմական կրթությունը
Ռուստամ Մուրադովը ծնվել է 1973թ․ մարտի 21-ին Ռուսաստանի կազմում գտնվող Դաղստանի Հանրապետության Դերբենդի շրջանի Չինար գյուղում, որի բնակչության հիմնական մասը իսկապես ադրբեջանցիներ են։ Սակայն Մուրադովն ազգությամբ թաբասարան է, սա պնդում է ինչպես BBC-ի ռուսական ծառայությունը, այնպես էլ ռուսական մեդիայի այլ աղբյուրներ։ Թաբասարանները հյուսիսային կովկասի բնիկ ժողովուրդներից մեկն են։ Խոսում են թաբասարաներենով, որը Դաղստանի Հանրապետության պետական լեզուներից մեկն է և պատկանում է դաղստանյան լեզվաընտանիքի լեզգիական խմբին։
Նախնական ռազմական կրթությունը ստացել է Կազանի սուվորովյան ռազմական ուսումնարանում։ Զինվորական ծառայության մեջ է 1990 թվականից։ Գերազանցությամբ 1995թ․ ավարտել է նաև Սանկտ Պետերբուրգի բարձրագույն համազորային հրամանատարական ուսումնարանը և ՌԴ զինված ուժերի համազորային ակադեմիան։ 2015 թվականին էլ ավարտել է ՌԴ զինված ուժերի գլխավոր շտաբի ռազմական ակադեմիան։
Մարտական ուղին
Ռուստամ Մուրադովը մասնակցել է չեչենական երկու պատերազմներին։ 1996 թվականին լինելով հետախուզական վաշտի հրամանատար՝ մասնակցել է Չեչնիայի Ցենտարոյ գյուղի գրավման օպերացիային, ինչի համար պարգևատրվել է Արիության առաջին մեդալով։ Արիության երկրորդ մեդալով պարգևատրվել է չեչենական երկրորդ պատերազմում գեներալ Ասլան Մասխադովի շտաբի գրավման համար։ Մինչև 2009 թվականը շարունակել է զինվորական ծառայությունը Չեչնիայում՝ ղեկավարելով 17-րդ մոտոհրաձգային բրիգադը։ Այնուհետև զբաղեցրել է տարբեր պաշտոններ ՌԴ զինված ուժերում։
2016 թվականին Ռուստամ Մուրադովը դարձավ Դոնբասում կրակի դադարեցման վերահսկման ռուս-ուկրաինական համատեղ կենտրոնում Ռուսաստանի ներկայացուցիչը։ 2016 թվականի մարտին ռուսական РИА Новости պետական գործակալությունը հայտնեց, որ Դոնբասի Յասինովատայա քաղաքի մոտակայքում այդ ժամանակ գեներալ-մայոր Ռուստամ Մուրադովը 20 րոպե շարունակ հայտնվել է նռնականետերի, զենիթային համակարգերի և խոշոր տրամաչափի գնդացիրների կրակի տակ և միայն հրաշքով է ողջ մնացել։
2017 թվականին Ռուստամ Մուրադովը ռազմական խորհրդատուի կարգավիճակով արդեն Սիրիայում էր, որտեղ ղեկավարում էր ռուսական զորքերը Դեր Զորում։ Սիրիայում ծառայության համար էլ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը 2017 թվականի դեկտեմբերի 28-ին Ռուստամ Մուրադովին արժանացրեց Ռուսաստանի հերոսի կոչման։
2019 թվականի հունվարի 12-ին նշանակվել է Ռուսաստանի զինված ուժերի Հարավային ռազմական օկրուգի հրամանատարի տեղակալ։
2020 թվականի փետրվարին ստացել է գեներալ-լեյտենանտի զինվորական կոչում։
Պատկերացումները զինվորական ծառայության մասին
2012 թվականին պատասխանելով Ռուսաստանի զինված ուժերի Красная звезда թերթի թղթակցի հարցին, թե ինչպիսի տեսլական ունի բազմազգ կոլեկտիվներում համախմբվածության հարցերը լուծելու մասին՝ Ռուստամ Մուրադովը ասել էր․
«Կարծում եմ, որ սպան՝ որպես պետական այր, չպետք է ունենա «ազգության հասկացություն»։ Դա իմ սկզբունքներից մեկն է։ Համոզված եմ, որ չկան «հյուսիսկովկասցիներ»։ Կան զինվորներ, որոնք զորակոչվել են Հյուսիսային Կովկասից։ Այդ պատճառով անհրաժեշտ է սկզբունքորեն և խստորեն յուրաքանչյուրին վերաբերվել ըստ կանոնագրքի»։
Մուրադովն ասել է, որ սպաները պետք է իմանան ազգային հոգեբանության առանձնահատկությունները, և ինքը նույնպես պատմում է, թե ինչ է Կովկասը, սակայն խնդիրների առաջացման դեպքում բոլոր զինվորներին նույն կերպ է վերաբերվում՝ անկախ ազգությունից։ Նա շեշտում է, որ հանցակազմի առկայության դեպքում խստորեն պատժում է։ Միևնույն ժամանակ Ռուստամ Մուրադովը կարծում է, որ վատ զինվորներ չեն լինում։
«Ցանկացած հանցագործություն սպայի, հրամանատարի բացթողումն է։ Դա նշանակում է, որ մենք չենք ուսումնասիրել զինվորին և չենք ստիպել նրան աշխատել այնպես, ինչպես որ պետք է։ Հենց այս պատճառով է, որ մեր բրիգադում կարգապահության խնդիրներ չկան»,- Красная звезда-ին ասել էր Մուրադովը։
Մուրադովը՝ Արցախում ռուսական խաղապահ զորախմբի հրամանատար
Նոյեմբերի 9-ին Հայաստանի, Ադրբեջանի և Ռուսաստանի ղեկավարների ստորագրած համատեղ հայտարարության համաձայն՝ Լեռնային Ղարաբաղում շփման գծի երկայնքով և Լաչինի միջանցքի երկայնքով տեղակայվում է Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորախումբ, այդ թվում՝ հրաձգային զենքով զինված 1960 զինծառայող, 90 զրահամեքենա, 380 միավոր ավտոմոբիլային և հատուկ տեխնիկա:
Ռուս խաղաղապահների զորախումբը մեկնում է Արցախ
Խաղաղապահ զորակազմը տեղակայվելու է 5 տարի ժամկետով, որը ինքնաբերաբար երկարաձգվելու է հերթական 5-ամյա ժամկետով, եթե միայն կողմերից որևէ մեկը տվյալ ժամկետի ավարտից 6 ամիս առաջ չհայտարարի այս դրույթի կիրառումը դադարեցնելու մտադրության մասին:
Նոյեմբերի 12-ի առավոտյան РИА Новости-ն, հղում անելով իր աղբյուրներին, գրեց, որ Ռուստամ Մուրադովը հանդիպել է Հայաստանի պաշտպանության նախարարի և զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետի հետ։ Նույն օրը՝ քիչ ավելի ուշ, ռուսական պետական լրատվական գործակալությունն արդեն հաղորդեց Մուրադովի մեկ այլ հանդիպման մասին՝ այս անգամ Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարի և գլխավոր շտաբի պետի հետ։ Երկու հանդիպումներում էլ, ըստ РИА Новости-ի, քննարկվել են խաղաղապահ զորախմբի տեղակայմանն առնչվող հարցեր։

Rustam Muradov: Commander of Russian Peacekeepers in Karabakh Is of Tabasaran Extraction, Born in Dagestan
Lieutenant General Rustam Muradov will command Russian peacekeepers in the Karabakh conflict zone.
Rumors that Muradov was of Azerbaijani nationality raised concerns in Armenian circles and delight in Azerbaijan.
Muradov, in fact, is of Tabasaran extraction, an indigenous people mainly centered in Dagestan, Russia. Most are Sunni Muslims. The Tabasaran language is one of the state languages of the Republic of Dagestan.
Roots and Military Education
Rustam Muradov was born in 1973, in the village of Chinar in the Derbent region of the Republic of Dagestan.
He received his primary military education at the Suvorov Military College in Kazan and has served in the Russian military since 1990. In 2015, he graduated from the Military Academy of the General Staff of the Russian Armed Forces.
Military Career
Rustam Muradov took part in the two Chechen wars. In 1996, as a reconnaissance platoon commander, he took part in the operation to capture the Chechen village of Chentaroy, for which he was awarded the First Medal of Courage. He was awarded the Second Medal of Courage for capturing the headquarters of General Aslan Maskhadov in the second Chechen War. Until 2009, he continued his military service in Chechnya, leading the 17th Motorized Rifle Brigade. He then held various positions in the Russian Armed Forces.
In 2016, Rustam Muradov became Russia's representative at the Russian-Ukrainian Joint Ceasefire Control Center in Donbass. In March 2016, the Russian state agency RIA Novosti reported that near the town of Yasinovataya in Donbass, Major General Rustam Muradov was under the fire of grenade launchers, anti-aircraft systems, large-caliber machine guns for twenty minutes and miraculously survived. (The Donbass War is part of the larger ongoing Russia-Ukraine conflict)
In 2017, Rustam Muradov was in Syria as a military adviser, where he led the Russian troops in Deir Zor. On December 28, 2017, Russian President Vladimir Putin awarded Rustam Muradov the title of Hero of Russia for his service in Syria.
On January 12, 2019, he was appointed Deputy Commander of the Southern Military District of the Russian Armed Forces. In February 2020, he received the military rank of lieutenant general.
Muradov’s Thoughts on Military Service
In 2012, in response to a question from a reporter of the Krasnaya Zvezda newspaper of the Russian Armed Forces about his vision for resolving the issues of consolidation in multinational teams, Rustam Muradov said:
"I think that an officer, as a statesman, should not adhere to a notion of nationality. That is one of my principles. I am convinced that there are no North Caucasians. There are soldiers who were drafted from the North Caucasus. That is why it is necessary to treat everyone strictly according to the code.”
Muradov - Commander of the Russian Peacekeeping Contingent in Artsakh
According to a joint statement signed by the leaders of Armenia, Azerbaijan and Russia on November 9, a Russian peacekeeping force will be stationed along the Line of Contact and the Lachin corridor in Nagorno Karabakh The detachment includes 1,960 armed servicemen, 90 armored vehicles and 380 units of special equipment.
The peacekeeping force will be deployed for a period of five years, and will be automatically extended for another five years, unless one of the parties announces its intention to terminate this provision six months before the end of the period.
On the morning of November 12, RIA Novosti, citing its sources, wrote that Rustam Muradov met with the Armenian Defense Minister and the Chief of the General Staff of the Armed Forces.
Later that day, the Russian state news agency reported that Muradov had met with the Azerbaijani Defense Minister and Chief of General Staff. According to RIA Novosti, issues related to the deployment of a peacekeeping force were discussed at both meetings.