Այսօր առաջին անգամ դիերի հավաքման և փոխանակման գործընթաց է եղել
Քիչ առաջ ավարտվել է հայ և ադրբեջանցի զինվորների դիերի հավաքման և փոխանակման գործընթացը։ Այն սկսվել էր այսօր` կեսօրին։ Ռազմական գործողությունների ավարտից հետո առաջին անգամ է, որ դիերը փոխանակվում և հավաքվում են։
Այս մասին «Հետքին» հայտնեց Արցախի Արտակարգ իրավիճակների պետական ծառայության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի պետ Հունան Թադևոսյանը։
«Մենք ադրբեջանցիների դիերն էինք հավաքում Շուշիի ներքևի հատվածում՝ հուշարձան տանկից մի քիչ ներքև, իրենք մեր դիերը հավաքում էին վերևի հատվածում»,-ասաց Հունան Թադևոսյանը։
Դիերը հավաքվել են ռուս խաղաղապահների, Կարմիր խաչի ներկայացուցիչների, Արցախի արտակարգ իրավիճակների պետական ծառայության և Քննչական կոմիտեի ներկայացուցիչների մասնակցությամբ։
Հունան Թադևոսյանի խոսքով՝ դիերի հավաքման և փոխանակման գործընթացը շարունակական է լինելու, քանի որ դիերն ամբողջությամբ չեն հավաքվել և փոխանակվել, հիմնականում դրանք դուրս են բերվել՝ տեսանելի վայրերից։ Իսկ ձորերից դիերի հավաքում չի իրականացվել։
Արցախի արտակարգ իրավիճակների պետական ծառայության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի պետը նշեց, որ դեռևս գերիների փոխանակման մասին քննարկում չի եղել։
Հիշեցնենք, որ նոյեմբերի 10-ին հայտարարվեց, որ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը և Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հայտարարություն են ստորագրել՝ Արցախում սեպտեմբերի 27-ից սկսված պատերազմական գործողությունները դադարեցնելու վերաբերյալ։

Сегодня впервые состоялся процесс выноса и обмена телами погибших военнослужащих
Немногим ранее завершился процесс выноса и обмена телами армянских и азербайджанских военнослужащих. Процесс начался сегодня в полдень. Впервые по завершении военных действий стороны приступили к эвакуации и обмену телами.
Об этом Hetq.am сообщил начальник отдела информации и по связям с общественностью Госслужбы чрезвычайных ситуаций Арцаха Унан Тадевосян.
“В нижней части Шуши, чуть ниже танка-памятника, тела азербайджанцев выносили мы, в верхней части тела наших солдат выносили они”,- сказал Унан Тадевосян.
Процесс осуществлялся с участием российских миротворцев, представителей Красного Креста, Госслужбы ЧС и Следственного комитета.
По словам У.Тадевосяна, этот процесс будет продолжаться, поскольку сегодня были эвакуированы не все тела. В ущельях они все еще остаются.
Что касается обменами военнопленными, то, как сообщил начальник отдела информации и по связям с общественностью ГСЧС, этот вопрос пока не обсуждался.
Напомним, что 10 ноября стало известно, что премьер-министр Армении Никол Пашинян, президент Азербайджана Ильхам Алиев, президент РФ Владимир Путин подписали заявление о прекращении начавшихся 27 сентября военных действий. Заявление содержит также пункт об обмене военнопленными, другими удерживаемыми лицами, телами погибших.