Դիվանագետ․ «Տարածաշրջանում սեփական շահերն ապահովելու համար Ռուսաստանն ընդլայնեց իր ռազմական ներկայությունը»
Հարցազրույց ՀՀ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան, Արցախի նախկին արտգործնախարար Արման Մելիքյանի հետ
-Պարոն Մելիքյան, հայ-ադրբեջանա-թուրքական պատերազմով Թուրքիան մուտք է գործել Հարավային Կովկաս, ինչին, կարծես, Ռուսաստանը չընդդիմացավ։ Կարելի՞ է ասել, որ տարածաշրջանում խոշոր խաղացողների փոփոխություն է կատարվում։ Ինչո՞ւ Ռուսաստանն ընդունեց Թուրքիայի գործուն մասնակցությունը Հարավային Կովկասում, այդպիսով՝ թուլացնելով իր դիրքերը։
-Թուրքիային իր դաշնակիցների կողմից որոշակի անելիքներ են պատվիրված, որոնք սկզբունքորեն չեն հակասում ռուսական երկարաժամկետ ռազմավարական շահերին։ Այդ անելիքների հավանական թատերաբեմ են լինելու Ադրբեջանի Հանրապետությունը, Իրանի հյուսիսային նահանգներն ու Կենտրոնական Ասիան։ Տարածաշրջանում սեփական շահերն ապահովելու համար Ռուսաստանն ընդլայնեց իր ռազմական ներկայությունը՝ խաղաղապահ ուժեր տեղակայելով Արցախում։
-Այսինքն՝ տարածաշրջանում անվտանգությունը շարունակելո՞ւ է խարխլված մնալ։
-Այո, եւ մենք պետք է նկատի ունենանք, որ առաջիկա 5-7 տարիների ընթացքում մեր ողջ տարածաշրջանը հավանաբար կգտնվի արաբական գարունով սկզբնավորված եւ դեպի արեւելք շարժվող բռնության ալիքի գործողության էպիկենտրոնում։
-Հիմա մի շարք փորձագետներ խոսում են Հայաստանի դեմ նոր պատերազմի սպառնալիքի մասին՝ հաշվի առնելով Թուրքիայի ներկայությունը Հարավային Կովկասում։ Սա ինչպե՞ս կմեկնաբանեք։
-Թուրքիայի գործողությունների հիմնական թիրախը Հայաստանը չէ։ Եվ ես կարծում եմ, որ այժմ Անկարան կզբաղվի իրեն վստահված հիմնական խնդիրներով։ Այդ համատեքստում Հայաստանի դեմ սանձազերծած պատերազմից ակնկալվող արդյունքն արդեն ստացել է։ Այդուհանդերձ, պետք չէ թուլացնել զգոնությունը։
-Պարոն Մելիքյան, Էրդողանը բազմիցս հայտարարել է իր եղբայր Ալիեւին օգնելու մասին։ Եվ այս պատերազմում մենք փաստացի տեսանք դա։ Ըստ Ձեզ՝ դա անշահախնդի՞ր օգնություն էր, թե՞ Ադրբեջանը դեռ պետք է գին վճարի դրա համար։ Եվ ո՞րն է այդ գինը։
-Այս պահին պատրաստ չեմ խոսել Ադրբեջանի վճարելիք գնի պարամետրերի մասին։ Մի բան կարող եմ միայն ասել՝ ալիեւյան կլանի եւ ադրբեջանական ժողովրդի ճանապարհներն արդեն բաժանվել են։ Այն, ինչ լավ կլինի Ալիեւի համար, կործանարար կլինի իր ցեղակիցների համար, եւ ընդհակառակը։
-Ռուսաստանի խաղաղապահ զորքն արդեն տեղակայվել է Արցախում։ ՌԴ պաշտպանության նախարարությունը հայտարարել է, որ ԼՂ հակամարտության գոտում խաղաղապահ առաքելություն են իրականացնելու նաեւ ռազմական ուղղաթիռները։ Բայց ուղղաթիռների մասին եռակողմ հայտարարության մեջ նշված չէր։ Արդյոք առաջիկայում պետք է սպասել ռուսական կողմից նման կետային փոփոխությունների, եւ ինչի՞ կարող է հանգեցնել դա։
-Եռակողմ հայտարարությունն իրավական պարտադիր ուժ ունեցող փաստաթուղթ չէ ու հընթացս դրա մասնակիցները կարող են սեփական պատասխանատվության տիրույթում որոշակի վերանայումներ ու լրացումներ կատարել։ Ռուսական ռազմական ուղղաթիռների հայտնվելն ասածիս վկայությունն է։ Բոլոր մանրամասները բանակցելուց հետո միայն հնարավոր կլինի բազմակողմ լիարժեք համաձայնագրի տեքստ պատրաստել եւ ստորագրել։ Չի բացառվում նաեւ, որ կարող են անհաղթահարելի տարաձայնություններ ի հայտ գալ։
-Եռակողմ հայտարարության համաձայն՝ նոյեմբերի 15-ին Քարվաճառի շրջանը հայկական կողմը հանձնելու է Ադրբեջանին։ Սոցիալական ցանցում գրառում էիք կատարել, որ քաղաքական նախադրյալներ կան այն չհանձնելու համար, բայց դրա համար գործող իշխանությունը պետք է գին վճարի։ Որո՞նք են այդ նախադրյալները, եւ ի՞նչ գնի դիմաց կարելի է պահել այն։
-Նախադրյալների վերաբերյալ մանրամասն պարզաբանումներ տալը նպատակահարմար չեմ գտնում, իսկ ինչ վերաբերում է ՀՀ իշխանություների վճարելիք գնին, այն կարող է շատ տարբեր բաղադրյալներից բաղկացած լինել եւ ներառել ինչպես գործող վարչապետի հրաժարականը, այնպես էլ, օրինակ, Ղրիմը ՌԴ անքակտելի մաս ճանաչելու որոշումը։ Գնի համատեքստում կարող են նաեւ այլ քայլեր նախատեսվել։

Дипломат: “Россия расширила свое военное присутствие с целью обеспечения собственных интересов в регионе”
Интервью с Чрезвычайным и Полномочным послом РА, бывшим министром иностранных дел АрцахаАрманомМеликяном
Г-н Меликян, в результате армяно-азербайджано-турецкой войны на Южный Кавказ пришла Турция, чему Россия, пожалуй, не воспротивилась. Можно ли утверждать, что в регионе происходит смена крупных игроков? Почему Россия признала активное присутствие Турции на Южном Кавказе, тем самым ослабив свои позиции?
Союзники Турции спустили ей заказ на определенные действия, которые в принципе не противоречат российским долгосрочным стратегическим интересам. Вероятным театром этих действий должны стать Азербайджанская Республика, северные провинции Ирана и Центральная Азия. С целью обеспечения собственных интересов в регионе Россия расширила свое военное присутствие, разместив в Арцахе миротворческие силы.
То есть безопасность в регионе останется расшатанной?
Да. И мы должны иметь в виду, что в ближайшие 5-7 лет весь наш регион, по всей видимости, будет находиться в эпицентре начавшейся с “арабской весны” и двигающейся на восток волны насилия.
Сейчас многие эксперты, учитывая присутствие Турции на Южном Кавказе, говорят об угрозе новой войны против Армении. Как Вы прокомментируете эту точку зрения?
Основная мишень действий Турции не Армения. И я думаю, что сейчас Анкара будет заниматься доверенными ей основными задачами. В этом контексте результат, который ожидался от развязанной войны против Армении, уже достигнут. Тем не менее, нельзя терять бдительность.
Эрдоган неоднократно заявлял об оказании помощи своему брату Алиеву, что мы фактически увидели в этой войне. Как Вы думаете, эта помощь была бескорыстной или Азербайджану еще придется за нее заплатить, и какой будет эта цена?
Я сейчас не готов говорить о той цене, которую придется заплатить Азербайджану. Могу лишь сказать, что пути алиевского клана и азербайджанского народа уже разошлись. То, что хорошо для Алиева, будет гибельно для его соплеменников, и наоборот.
Российские миротворческие войска уже разместились в Арцахе. Министерство обороны России заявило, что миротворческую миссию в зоне нагорно-карабахского конфликта будут выполнять также военные вертолеты. Между тем в трехстороннем заявлении о вертолетах ничего не сказано. Можно ли ожидать, что в ближайшее время российская сторона внесет изменения в пункты этого документа, и к чему это может привести?
Трехстороннее заявление не является имеющим обязательную правовую силу документом, и по ходу его участники могут внести в сферу своей ответственности определенные изменения и дополнения. Свидетельством сказанного является появление российских военных вертолетов. Подготовка и подписание текста многостороннего полноценного соглашения возможны только после проведения переговоров по всем деталям. Не исключено, что могут возникнуть и непреодолимые разногласия.
15 ноября армянская сторона в соответствии с трехсторонним заявлением должна передать Азербайджану Карвачарский район. В социальной сети Вы написали о том, что есть политические предпосылки к тому, чтобы не передавать Карвачар, но для этого действующая власть должна заплатить определенную цену. Каковы эти предпосылки и та цена, которую нужно будет заплатить за сохранение Карвачара?
Не считаю целесообразным давать подробные объяснения относительно предпосылок. Что касается цены, которую могут заплатить власти Армении, то она может состоять из различных составляющих и включать как отставку действующего премьера, так и, скажем, признание Крыма неотъемлимой частью Российской Федерации. Могут быть предусмотрены и другие шаги.