Սարուշեն չհասած` ճանապարհին կամավորների ենք հանդիպում, նրանք տարբեր հատվածներում շարունակում են իրենց դիրքերը պահել: Նրանցից մեկը հարցնում է. «Եթե մեզ հանեն, էս դիրքերը ովքե՞ր են պահելու: Դիմացներս թուրքերն են»:
Ես չգիտեմ՝ ինչ է լինելու մեր դիրքերը։ Արցախի սահմանները ո՞վ է պաշտպանելու: Ի՞նչ է անելու Պաշտպանության բանակը: Արցախի բնակչության զգալի մասը բանակում է ծառայում կամ աշխատում: Նրանք ի՞նչ են անելու: Կան զորամիավորումներ, որոնք հայտարարել են իրենց դիրքերը չլքելու մասին, որովհետեւ եթե այդ դիրքերը լքեն, ադրբեջանական զինուժը միանգամից կհաստատվի այդ հատվածներում: Ի՞նչ ճակատագիր են ունենալու Մռավի լեռան բարձունքները: Ոչ մեկն այս հարցերի պատասխանները չունի:
Կայուն ծանր օր էր: Պատերազմի օրերի նման կայուն ծանր, չնայած ոչ մի կրակոցի ձայն չկա, հրետանին չի կրակում: Առավոտյան Արցախի Մարդու իրավունքների պաշտպան Արտակ Բեգլարյանին հանդիպում ենք հրապարակում: Անհետ կորած զինվորի մայրը նրան հարցազրույց տալիս տեսել էր, սպասել, որ ավարտի, մոտեցել ներկայացնում էր որդու մասին հայթայթած տեղեկությունները: «Արտակ ջան, մենակ դու կարող ես օգնել, բոլորին դիմել եմ, հույսս դու ես»՝ արտասվելով ասում էր կինը: Արտակը երկար լսում է կնոջը: Արտակ Բեգլարյանն այն եզակի պաշտոնյաներից է, որ բոլորին լսում է և փորձում օգնել, չնայած հարցերի մի զգալի մասն իր ղեկավարած կառույցին չի վերաբերում: Իսկ իրականում Արտակն Արցախում այն եզակի պաշտոնյաներից է, որ պատերազմի օրերին և հիմա աշխատում է:
Այդպես էլ որեւէ կառույցից չկարողացանք պարզել՝ նոյեմբերի 15-ին Քարվաճառի ճանապարհը փակվելու է, թե՞ ոչ, ի՞նչ են անելու այստեղ մնացած ոչ արցախցիները: Փորձում ենք Երեւանից պարզել, դարձյալ որևէ հստակ պատասխան չկա:
Շարժվում ենք դեպի Ասկերան, նռան այգիներից մեկում մի քանի հոգու ենք նկատում, կանգնեցնում ենք մեքենան եւ մի տեսակ վախվորած քայլում նռան կռացած ճյուղերի արանքով: Վերջին օրերին եղանակը ցրտել է, և նռները գրեթե ամբողջությամբ բացվել են: Զինվորական համազգեստով մարդիկ ծառերից ընտրում էին հատուկենտ, դեռեւս չբացված նռները: Մի քանի բառ ենք փոխանակում, խանաբադցիներ են:
Հետո շարժվում ենք Աղդամ, քիչ անց հանդիպում ենք ռուս խաղաղապահներին, նրանք անցակետ էին տեղադրում: Մարտակերտ տանող ճանապարհն արդեն բաց է, պատերազմի առաջին օրերին այս ճանապարհը փակ էր, քանի որ հրետակոծության էր ենթարկվում: Ճանապարհաեզրերին, դաշտերում երևում են հրետակոծության հետքերը, ամենուր սև խոռոչներ են: Մարտակերտում ավելացել էին հերտակոծված շինությունները: Քաղաքի փողոցներում արդեն քայլող մարդկանց ենք հանդիպում, մի կին փողոցն էր ավլում: Զինվորական հագուստով մի կամավոր ուղեկցում է վերջին օրերին հրետակոծված վայրեր: Բազմաբնակարան շենքում երրորդ հարկում արկը մտել էր ննջասենյակ: Կողքին մի տուն հիմնովին ավերված է:
Զորամասի մոտ զինվորի հետ եմ զրուցում, հեռվից մի սպա մոտեցավ, ասաց՝ մի բան հարցնեմ, էլի, ճի՞շտ է, որ մեզ տանելու են Հայաստան: Զորքը ոչինչ չգիտի:
Վերադարձանք Ստեփանակերտ, նորից գնացինք Շուշիի ուղղությամբ: Շուշի տանող ճանապարհին խաղաղապահների հենակետում մի քանի տասնյակ մեքենա կա, զոհված զինվորների հարազատներն են, սպասում են, որ Շուշի բարձրացած շտապ օգնության «ՈւԱԶ»-ները վերադառնան: Նրանք նորից գնացել են դիակներ բերելու:
Շարժվում ենք Կարմիր Շուկա: Շոշ տանող ճանապարհին եւս մեկ հենակետ: Եվ այսպես Արցախի ճանապարհներին կարելի է տեսնել խաղաղապահների մեքենաներ, զինտեխնիկա: Հենակետերում նրանք կանգնեցնում են, հարցնում՝ ուր ենք գնում: Երեկ նաև հարցրին՝ մեքենայում զենք կա, թե՞ ոչ:
Հենակետի ներսում բազմաթիվ ռուս լրագրողներ կան, նրանք հանգիստ նկարահանումներ են կատարում տեղանքում, զրուցում զինվորների հետ: Անցնելիս մեզ զգուշացրել էին նկարահանումներ չկատարել, բայց մենք, իհարկե, կատարում էինք: Հասնում ենք Կարմիր շուկա տանող ճանապարհին: Մի երկու տեղ հանդիպում ենք ռուս խաղաղապահների: Իսկ այդ հատվածի իրենց դիրքերում դարձյալ մեր զինվորներն են:
Վերադառնում ենք Ստեփանակերտ, փորձում նորից տեղեկություններ ճշտել Քարվաճառ-Վարդենիս ճանապարհը փակման մասին: Կրկին՝ ոչ ոք չգիտի: Շարժվում ենք Երեւան՝ պարզելու ճանապարհի ճակատագիրը: Ճանապարհին հարյուրավոր բեռնատար և մարդատար մեքենաներ են, բեռնատարներին տան կահկարասի է, տանիքի թիթեղ, դուռ- պատուհան: Մարդիկ քանդել են իրենց տները: Շատ են փայտանյութով բեռնված բեռնատարները: Երեկ հարյուրավոր ավտոմեքենաներ նաեւ վերադառնում էին Արցախ: Մի քանի ավտոբուս կար, որոնց մեջ կանայք և երեխաներ էին:
Ժամը 23-ի սահմաններում հատում ենք Արցախ-Հայաստան սահմանը՝ այդպես էլ չպարզելով՝ ճանապարահը փակվելու՞ է, թե ոչ: Այնպիսի տպավորություն է, որ ամեն ինչ ռուսական կողմն է որոշում, հետո միայն տեղեկացնում իր որոշումների մասին:

Не доезжая до Сарушена, встретили по дороге добровольцев, которые на различных участках продолжают защищать свои позиции. “Если нас снимут с этих позиций, кто их будет защищать? Напротив нас стоят турки”.
Я не знаю, что будет с нашими позициями, кто будет защищать границы Арцаха, что будет с Армией обороны. Значительная часть населения Арцаха служит или работает в Армии обороны. Что будут делать эти люди? Есть воинские объединения, которые уже заявили, что не покинут свои позиции, так как в противном случае их сразу же займут азербайджанские вооруженные силы. Какая судьба ждет высоты горы Мрав? Ответов на эти вопросы нет ни у кого.
День был стабильно тяжелым. Таким же тяжелым, как в дни войны, хотя не было выстрелов, артиллерия не стреляла. Утром встретили на площади Защитника прав человека Арцаха Артака Бегларяна. Мать пропавшего без вести солдата, видя, что омбудсмен дает интервью, подождала, пока он освободится, потом подошла и сообщила сведения, которые ей удалось получить о сыне. “Артак джан, только ты можешь помочь, я ко всем обращалась, вся надежда на тебя”,- со слезами на глазах говорила женщина. Артак терпеливо слушал ее.
Артак Бегларян относится к числу тех редких должностных лиц, который всех выслушивает и пытается помочь, хотя большая часть вопросов не относится к руководимой им структуре.
Ни одна из структур так и не смогла выяснить, закроется ли 15 ноября дорога в Карвачар, что будет с оставшимися там арцахцами. Мы попытались получить ответы на эти вопросы в Ереване, но и там ничего конкретного не смогли сказать.
Направляемся в Аскеран. В одном из гранатовых садов замечаем группу людей. Останавливаем машину, выходим из нее и с некоторой робостью шагаем между наклонившимися ветками гранатовых деревьев. В последние дни похолодало, и почти все гранаты уже треснули. Люди в военной форме выбирают еще не созревшие плоды. Перекидываемся несколькими словами. Это жители Храморта.
Затем двигаемся в сторону Аскерана. Вскоре замечаем российских миротворцев. Они устанавливают пропускной пункт. Дорога на Мартакерт уже открыта. В первые дни войны она была заблокирована, так как подвергалась артиллерийскому обстрелу. В полях и на обочинах дорог видны следы от артобстрелов, повсюду чернеют ямы. В Мартакерте увеличилось число пострадавших от артобстрелов строений. В городе уже можно встретить людей. Какая-то женщина подметала улицу. Доброволец в военной одежде проводил нас в те кварталы, которые еще недавно обстреливались.
Снаряд залетел в спальню на третьем этаже многоквартирного здания. Соседний дом полностью разрушен.
Рядом с воинской частью беседую с солдатом. К нам подходит офицер, спрашивает: это правда, что нас увезут в Армению? Войску ничего не известно.
Мы вернулись в Степанакерт, затем вновь выехали в направлении Шуши. Возле пропускного пункта стояли несколько десятков автомобилей. Это были родственники погибших солдат. Они ждали приезда УАЗов скорой помощи, которые в очередной раз отправились в Шуши за телами погибших.
Едем в сторону Красного базара. По дороге в село Шош установлен еще один пропускной пункт. И так везде – машины и военную технику миротворцев можно встретить на всех дорогах Арцаха. На пропускных пунктах нас останавливают, спрашивают, куда едем. Вчера поинтересовались, есть ли в нашей машине оружие.
Внутри пропускных пунктов много российских журналистов, которые спокойно снимают местность, беседуют с солдатами. При проезде нас предупредили не делать видеосъемки, но мы, конечно, снимаем. В двух-трех местах встретили российских миротворцев. А на этом участке на позициях вновь стоят наши солдаты.
Возвращаемся в Степанакерт и в очередной раз пытаемся получить информацию о дороге Карвачар-Варденис. И опять никто ничего не знает. Направляемся в Ереван, чтобы выяснить судьбу дороги. По пути встречаем сотни грузовых и пассажирских машин. Грузовики везут домашний скарб, двери, окна, шифер для крыш.
Люди разобрали свои дома. Очень много грузовиков с дровами. Вчера сотни машин возвращались в Арцах.Среди них было также несколько автобусов с женщинами и детьми.
Около 23 часов пересекаем границу Арцаха и Армении, так и не выяснив, будет закрыта дорога в Карвачар или нет. Такое впечатление, что все решения принимает российская сторона, и она же информирует о своих решениях.