Սարուշեն չհասած` ճանապարհին կամավորների ենք հանդիպում, նրանք տարբեր հատվածներում շարունակում են իրենց դիրքերը պահել: Նրանցից մեկը հարցնում է. «Եթե մեզ հանեն, էս դիրքերը ովքե՞ր են պահելու: Դիմացներս թուրքերն են»:
Ես չգիտեմ՝ ինչ է լինելու մեր դիրքերը։ Արցախի սահմանները ո՞վ է պաշտպանելու: Ի՞նչ է անելու Պաշտպանության բանակը: Արցախի բնակչության զգալի մասը բանակում է ծառայում կամ աշխատում: Նրանք ի՞նչ են անելու: Կան զորամիավորումներ, որոնք հայտարարել են իրենց դիրքերը չլքելու մասին, որովհետեւ եթե այդ դիրքերը լքեն, ադրբեջանական զինուժը միանգամից կհաստատվի այդ հատվածներում: Ի՞նչ ճակատագիր են ունենալու Մռավի լեռան բարձունքները: Ոչ մեկն այս հարցերի պատասխանները չունի:
Կայուն ծանր օր էր: Պատերազմի օրերի նման կայուն ծանր, չնայած ոչ մի կրակոցի ձայն չկա, հրետանին չի կրակում: Առավոտյան Արցախի Մարդու իրավունքների պաշտպան Արտակ Բեգլարյանին հանդիպում ենք հրապարակում: Անհետ կորած զինվորի մայրը նրան հարցազրույց տալիս տեսել էր, սպասել, որ ավարտի, մոտեցել ներկայացնում էր որդու մասին հայթայթած տեղեկությունները: «Արտակ ջան, մենակ դու կարող ես օգնել, բոլորին դիմել եմ, հույսս դու ես»՝ արտասվելով ասում էր կինը: Արտակը երկար լսում է կնոջը: Արտակ Բեգլարյանն այն եզակի պաշտոնյաներից է, որ բոլորին լսում է և փորձում օգնել, չնայած հարցերի մի զգալի մասն իր ղեկավարած կառույցին չի վերաբերում: Իսկ իրականում Արտակն Արցախում այն եզակի պաշտոնյաներից է, որ պատերազմի օրերին և հիմա աշխատում է:
Այդպես էլ որեւէ կառույցից չկարողացանք պարզել՝ նոյեմբերի 15-ին Քարվաճառի ճանապարհը փակվելու է, թե՞ ոչ, ի՞նչ են անելու այստեղ մնացած ոչ արցախցիները: Փորձում ենք Երեւանից պարզել, դարձյալ որևէ հստակ պատասխան չկա:
Շարժվում ենք դեպի Ասկերան, նռան այգիներից մեկում մի քանի հոգու ենք նկատում, կանգնեցնում ենք մեքենան եւ մի տեսակ վախվորած քայլում նռան կռացած ճյուղերի արանքով: Վերջին օրերին եղանակը ցրտել է, և նռները գրեթե ամբողջությամբ բացվել են: Զինվորական համազգեստով մարդիկ ծառերից ընտրում էին հատուկենտ, դեռեւս չբացված նռները: Մի քանի բառ ենք փոխանակում, խանաբադցիներ են:
Հետո շարժվում ենք Աղդամ, քիչ անց հանդիպում ենք ռուս խաղաղապահներին, նրանք անցակետ էին տեղադրում: Մարտակերտ տանող ճանապարհն արդեն բաց է, պատերազմի առաջին օրերին այս ճանապարհը փակ էր, քանի որ հրետակոծության էր ենթարկվում: Ճանապարհաեզրերին, դաշտերում երևում են հրետակոծության հետքերը, ամենուր սև խոռոչներ են: Մարտակերտում ավելացել էին հերտակոծված շինությունները: Քաղաքի փողոցներում արդեն քայլող մարդկանց ենք հանդիպում, մի կին փողոցն էր ավլում: Զինվորական հագուստով մի կամավոր ուղեկցում է վերջին օրերին հրետակոծված վայրեր: Բազմաբնակարան շենքում երրորդ հարկում արկը մտել էր ննջասենյակ: Կողքին մի տուն հիմնովին ավերված է:
Զորամասի մոտ զինվորի հետ եմ զրուցում, հեռվից մի սպա մոտեցավ, ասաց՝ մի բան հարցնեմ, էլի, ճի՞շտ է, որ մեզ տանելու են Հայաստան: Զորքը ոչինչ չգիտի:
Վերադարձանք Ստեփանակերտ, նորից գնացինք Շուշիի ուղղությամբ: Շուշի տանող ճանապարհին խաղաղապահների հենակետում մի քանի տասնյակ մեքենա կա, զոհված զինվորների հարազատներն են, սպասում են, որ Շուշի բարձրացած շտապ օգնության «ՈւԱԶ»-ները վերադառնան: Նրանք նորից գնացել են դիակներ բերելու:
Շարժվում ենք Կարմիր Շուկա: Շոշ տանող ճանապարհին եւս մեկ հենակետ: Եվ այսպես Արցախի ճանապարհներին կարելի է տեսնել խաղաղապահների մեքենաներ, զինտեխնիկա: Հենակետերում նրանք կանգնեցնում են, հարցնում՝ ուր ենք գնում: Երեկ նաև հարցրին՝ մեքենայում զենք կա, թե՞ ոչ:
Հենակետի ներսում բազմաթիվ ռուս լրագրողներ կան, նրանք հանգիստ նկարահանումներ են կատարում տեղանքում, զրուցում զինվորների հետ: Անցնելիս մեզ զգուշացրել էին նկարահանումներ չկատարել, բայց մենք, իհարկե, կատարում էինք: Հասնում ենք Կարմիր շուկա տանող ճանապարհին: Մի երկու տեղ հանդիպում ենք ռուս խաղաղապահների: Իսկ այդ հատվածի իրենց դիրքերում դարձյալ մեր զինվորներն են:
Վերադառնում ենք Ստեփանակերտ, փորձում նորից տեղեկություններ ճշտել Քարվաճառ-Վարդենիս ճանապարհը փակման մասին: Կրկին՝ ոչ ոք չգիտի: Շարժվում ենք Երեւան՝ պարզելու ճանապարհի ճակատագիրը: Ճանապարհին հարյուրավոր բեռնատար և մարդատար մեքենաներ են, բեռնատարներին տան կահկարասի է, տանիքի թիթեղ, դուռ- պատուհան: Մարդիկ քանդել են իրենց տները: Շատ են փայտանյութով բեռնված բեռնատարները: Երեկ հարյուրավոր ավտոմեքենաներ նաեւ վերադառնում էին Արցախ: Մի քանի ավտոբուս կար, որոնց մեջ կանայք և երեխաներ էին:
Ժամը 23-ի սահմաններում հատում ենք Արցախ-Հայաստան սահմանը՝ այդպես էլ չպարզելով՝ ճանապարահը փակվելու՞ է, թե ոչ: Այնպիսի տպավորություն է, որ ամեն ինչ ռուսական կողմն է որոշում, հետո միայն տեղեկացնում իր որոշումների մասին:

Artsakh-November 14: Russians Appear to be Ultimate Decision Makers
I do not know what will happen to our positions. Who will protect the borders of Artsakh? What will the Defense Army do?
Most of the population of Artsakh serves or works in the army. What are they going to do? There are military units that have stated that they will not leave their positions, because if they leave those positions Azerbaijani armed forces will immediately take over. What will happen to the heights of Mt. Mrav in the north? No one has the answers to these questions.
It was a harsh day. Harsh like in the days of war, although there is no sound of gunfire or fire artillery.
In the morning we meet with Artsakh Human Rights Defender Artak Beglaryan in the square. The mother of a missing soldier had seen him giving an interview and was waiting for it to finish.
"Artak dear, only you can help. I appealed to everyone, my hope is you," the woman cried.
Artak listened to the woman for a long time. He’s one of the few local officials who listens to everyone and tries to help. Most of the questions he’s asked, however, do not concern the agency he heads. In fact, Artak is one of the only officials in Artsakh who was working during the war and still is.
None of the government departments could tell us whether the road to Karvatchar will be closed on November 15 or not. If closed, what will happen to the non-Artsakh residents left here. How will they get back to Armenia? We try to get answers from Yerevan. Again, there is no clear answer.
We head towards Askeran. Noticing a few people in one of the pomegranate orchards, we stop the car. We walk, somewhat fearfully, between the bent pomegranate branches. The weather has been cold in recent days, and the pomegranates are almost completely open. People in military uniforms pick a few still unopened pomegranates. We exchange a few words. They are from Khanabad.
We then head to Aghdam. We meet Russian peacekeepers setting up a checkpoint. The road to Martakert is now open. It had been closed in the first days of the war because of the shelling. There are traces of the shelling on the roadsides and in the fields. There are holes everywhere.
We meet people walking in the streets of the town. A woman is sweeping the street.
I talk to a soldier near the military base. An officer approaches and asks if it’s true that the soldiers will be shipped to Armenia. The army knows nothing.
We return to Stepanakert and head to Shushi again. On the way to Shushi, there are several dozen vehicles at the peacekeepers' base. Relatives of fallen soldiers are waiting for ambulances to return from Shushi with the bodies.
We are head to Karmi Shuka. Another checkpoint on the road to Shushi. This is how it is on the roads in Artsakh - peacekeepers’ vehicles and military equipment. Everyone is stopped and questioned at the checkpoints, Yesterday, we were asked if there were weapons in the car.
There are many Russian journalists at the base, filming and conversing with the soldiers.
We were warned not to film as we passed, but we did.
We reach the road leading to the Karmir Shuka. We meet Russian peacekeepers in a couple of places. Our soldiers are manning their positions here as well.
We return to Stepanakert to clarify whether the Karvatchar-Vardenis road will be closed. Again, no one knows.
We head to Yerevan to see for ourselves. There are hundreds of trucks and cars on the road. There are trucks loaded with timber. People have dismantled their houses. Hundreds of cars also returned to Artsakh yesterday. There were several buses full of women and children.