Վարչապետ. «Վերջին երկու օրերին Շուշիից 300-ից ավելի մեր զոհված հերոսների մարմիններ են դուրս բերվել»
Եթե հնարավոր լիներ Շուշին պահել, ապա կպահվեր: Իր համոզմունքը խորհրդարանում «Իմ քայլը» խմբակցության հետ հանդիպմանը հայտնեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Վերջին երկու օրերին Շուշիից 300-ից ավելի մեր զոհված հերոսների մարմիններ են դուրս բերվել, դուք պատկերացնո՞ւմ եք այդ ճակատամարտի մասշտաբը: Իսկ մարդիկ կան՝ հայտարարում են, որ գեներալները կամ քաղաքական ղեկավարությունը հրաման են տվել չպայքարել, բայց ո՞ւմ հրամանով են էդ մարդիկ գնացել էնտեղ կռվելու»,-ասաց Փաշինյանը:
Ինչ վերաբերում է բանակցային գործընթացում Շուշիի վերաբերյալ քննարկումներին, Փաշինյանն ասաց, որ փաթեթներում, որոնք մինչ այժմ չեն ընդունվել, փախստականների վերադարձի հարց է եղել, և աշխատանքային մակարդակում պարզաբանումներ ստանալիս Ադրբեջանն ընդգծել է՝ իրենց փախստականները պետք է վերադառնան Շուշի: Փաշինյանն ընդգծեց՝ պատերազմի եթե ոչ ամենասկզբում, ապա «իքս» պահից պատերազմի դադարեցման նախապայման է եղել Շուշին Ադրբեջանին զիջելու հարցը:
«Սա հայտնվել է օրակարգում որպես պատերազմի դադարեցման նախապայման, սա անհերքելի փաստ է: Էս առիթով ասեմ, որ ԱԳ նախարարին աշխատանքից ազատելու որոշում եմ կայացրել»,-ասաց նա:

Премьер: “За последние два дня из Шуши были вынесены тела более 300 наших погибших героев”
Если б можно было удержать Шуши, его бы удержали, заявил на встрече в парламенте с фракцией “Мой шаг” премьер-министр Никол Пашинян.
“За последние два дня из Шуши были вынесена тела более 300 наших погибших героев. Вы представляете масштаб этой битвы. А есть люди, которые заявляют, что генералы или политическое руководство отдали приказ не вести борьбу. Тогда по чьему приказу эти люди отправились туда сражаться?” – сказал Пашинян.
Что касается обсуждения в переговорах вопроса Шуши, то, по словам премьера, в пакетах, которые до сих пор не принимались, был вопрос возвращения беженцев , и при получении разъяснений на рабочем уровне Азербайджан подчеркивал, что их беженцы должны вернуться в Шуши.
По словам Пашиняна, если не в самом начале войны, то с момента “икс” условием прекращения войны была уступка Шуши Азербайджану.
“Этот вопрос появился в повестке как условие прекращения войны, и это неопровержимый факт. В связи с этим я принял решение снять с должности министра иностранных дел”,- сказал глава правительства.