Խորհրդարանական ընդդիմությունը կրկին փորձում է չեղարկել ռազմական դրությունը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հրաժարականի պահանջը շարունակում է մնալ խորհրդարանական ընդդիմության օրակարգում: Այսօր ևս ընդդիմությունը ռազմական դրությունը չեղակելու օրակարգով արտահերթ նիստ է հրավիրելու, սակայն իշխանությունն այն փորձում է կրկին տապալել:
Խորհրդարանական ճեպազրույցներին «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Շաքե Իսայանն ընդգծեց` Նիկոլ Փաշինյանի հրաժարականի պահանջը շարունակում է մնալ իրենց օրակարգում, քանի որ վստահ են` աշխահի որևէ կետում չկա մի հայ, որը կապիտուլյացիայի փաստաթուղթը ստորագրած վարչապետին կշարունակի ընդունել: Իսայանի խոսքով` բացի փողոցային գործիքակազմից` հանրահավաքներից, օգտագործում են նաև խորհրդարանական գործիքակազմը, սակայն քաղաքական մեծամասնությունը շարունակում է տապալել իրենց հրավիրած արտահերթ նիստերը` հնարավորություն չտալով չեղարկել ռազմական դրությունը:
«Նիկոլ Փաշինյանը չի տիրապետել իրավիճակին կամ տիրապետելով սպասարկել որոշ արևմտյան ուժերի»,-պնդեց ԲՀԿ-ական պատգամավորը:
ԲՀԿ-ական Միքայել Մելքումյանն էլ հավելեց` իրենք երբեք դեմ չեն եղել ռուսական խաղաղապահների տեղակայմանը, սակայն դա պետք է արվեր ժամանակին:
«Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանն էլ խոսեց այն մասին, որ Նիկոլ Փաշինյանի աջակիցների հանրահավաքին սպառնացել են մտնել իր տուն և գրավել այն: Մարուքյանն ասաց, որ դեռ ամսի 11-ից սպառնալիքներ է ստացել, այդ մասին տեղեկացրել է ոստիկանապետին: Մարուքյանի համոզմամբ` երկրում տիրում է անիշխանություն, ով ում ուզում սպառնում է կամ ծեծի ենթարկում:
«Չի կարող հայտնի փաստաթուղթը ստորագրած վարչապետն ապագայում սրանից քաղել հայանպաստ տեքստեր, իսկ էս պրոցեսները արագ են լինում, չի կարող էսպես մնալ վեց ամիս: Չի կայունանալու իրավիճակը, քանի դեռ պարտության սիմոլ վարչապետը չի հեռացել»,-ասաց Մարուքյանը:
Նույն խմբակցության պատգամավոր Տարոն Սիմոնյանն էլ հավելեց` չի պատկերացնում, թե ինչպես է Արտաքին գործերի նորանշանակ նախարարն այս փաստաթղթի շուրջ բանակցելու: Նրա համոզմամբ` դա կարող է անել մի մարդ, որը չի ստորագրել փաստաթղթի տակ և պնդել, որ նախորդը սպառնալլիքների տակ է այն ստորագրել, հետևաբար ամբողջ գործընթացն իրավական մակարդակում պետք է իրականացնել: Մարուքյանի խոսքով` Փաշինյանի ստորագրած եռակողմ հայտարարությունը, Սահմաանդրության համաձայն, համարվում է քաղաքական կամ ռազմական բնույթ կրող փաստաթուղթ, որը չի վավերացվել խորհրդարանում:
ԱԺ փոխխոսնակ Լենա Նազարյանն էլ պնդեց` այս պահին քաղաքական մեծամասնության օրակարգում ռազմական դրությունը չեղարկելու հարց չկա, քանի որ, Կառավարության գնահատականով, չկա որևէ ազդակ, որ ռազմական դրությունը պետք է չեղարկել:
Նազարյանի խոսքով` ՌԴ նախագահի առաջարկով ու Ադրբեջանի նախագայի համաձայնությամբ հոկտեմբերի 9-10-ի միջակայքում եղել է առաջարկ` Շուշին ադրբեջանցի փախստականներով բնակեցնելու, սակայն հայկական կողմն այն չի ընդունել և որոշել է պայքարը շարունակել ռազմաճակատում` մտածելով որ կլինի ռազմական հաջողություն:
«Բայց դա տեղի չի ունեցել, և հնարավոր է եղել փաստաթուղթը ստորագրել միայն Շուշիի անկման կետում: Եթե այն ժամանակ համաձայնեին, մեզ մեղադրելու էին Շուշին հանձնելու մեջ… Հիմա էլ են մեղադրում, բայց Շուշին գրավեցին, ոչ թե հաձնեցինք»,-ասաց նա:
Նազարյանը նաև հավանական չհամարեց, որ այլ մարդ, բացի Նիկոլ Փաշինյանից, կարող է կայունացնել վիճակը:
«Որքան էլ պարադոքսալ հնչի, Նիկոլ Փաշինյանի գործոնն ավելի շատ կայունացնոզ է, քան ապակայունացնող»,-ասաց նա:

Парламентская оппозиция вновь добивается отмены военного положения
Вопрос отставки премьер-министра Никола Пашиняна продолжает оставаться в повестке парламентской оппозиции. Сегодня оппозиционные фракции Национального Собрания намерены вновь созвать внеочередное заседание по вопросу отмены военного положения, однако власть, как и в предыдущий раз, пытается сорвать обсуждение этого вопроса.
На сегодняшнем брифинге в НС депутат фракции “Процветающая Армения” Шаке Исаян заявила, что вопрос отставки Пашиняна остается в их повестке, поскольку после подписания заявления о капитуляции ни один армянин больше не признает его. По словам депутата, Никол Пашинян либо не владел ситуацией, либо обслуживал определенные западные силы.
Другой депутат от “Процветающей Армении”, Микаел Мелкумян, отметил, что они никогда не были против размещения российских миротворцев, но это должно было быть сделано вовремя.
Лидер фракции “Просвещенная Армения” Эдмон Марукян сообщил, что сторонники Пашиняна угрожали ему, в связи с чем он обратился в полицию. По мнению Марукяна, в стране царит безвластие.
“Премьер, подписавший известный документ, не сможет в будущем извлечь из него проармянские пункты. А эти процессы осуществляются очень быстро, так не может продолжаться шесть месяцев. Ситуация не стабилизуется до тех пор, пока премьер, который стал символом поражения, не уйдет”,- заявил Эдмон Марукян.
Его коллега по фракции Тарон Симонян отметил, что не представляет, как новоназначенный министр иностранных дел будет вести переговоры вокруг этого документа. Симонян выразил убежденность, что это может сделать человек, который не подписывал документ и который может заявить, что его предшественник поставил подпись под угрозами, следовательно весь процесс должен быть осуществлен на правовой основе.
Марукян также добавил, что подписанное премьером трехстороннее заявление, согласно Конституции, является документом политического или военного характера, который парламент не ратифицировал.
Вице-спикер Национального Собрания Лена Назарян подчеркнула, что на данный момент в повестке политического большинства нет вопроса отмены военного положения. По словам вице-спикера, по предложению президента РФ и с согласия президента Азербайджана 9-10 октября было предложено заселить Шуши азербайджанскими беженцами, однако армянская сторона отклонила это предложение, решив продолжать борьбу на фронте, так как полагала, что сможет добиться успеха.
“Однако этого не произошло, и подписание документа стало возможно только в момент падения Шуши. Если б мы подписали заявление в тот момент, нас обвинили бы в сдаче Шуши. Сейчас тоже обвиняют, но Шуши они захватили, а не мы сдали”,- сказала Л.Назарян.
Вице-спикер не посчитала возможным стабилизацию ситуации кем-либо другим, кроме Никола Пашиняна. “Как это ни парадоксально, фактор Пашиняна играет больше стабилизирующую, нежели дестабилизирующую роль”,- добавила Лена Назарян.