Մովսես Հակոբյանը՝ իր զեկուցագրի համաձայն պաշտոնից ազատվելու ու Արցախի շտաբից հեռացվելու մասին
«Որոշում կայացրել եմ, որ զորացրվեմ բանակից դեռ հոկտեմբերի հինգին, ինչու այն ժամանակ զեկուցագիր չեմ գրելու զորացրվելու, որովհետև հաշվի եմ առել, որ պատերազմի ժամանակ իմ որոշումը վնաս է հասցնելու զինված ուժերին»:
Նոյեմբերի 19-ին հրավիրված ասուլիսում ասաց Պաշտպանության նախարարության ռազմական վերահսկողական ծառայության նախկին պետ, Արցախի պաշտպանության նախկին նախարար, ՀՀ զինված ուժերի գլխավոր շտաբի նախկին պետ, գեներալ-գնդապետ Մովսես Հակոբյանը: Վերջինիս խոսքով` որոշել է սպասել մինչ պատերազմի ավարտը և հնարավորության սահմանում աջակցել բանակին, սակայն պաշտոնից հեռանալու որոշումը վերջնական կայացրել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հայտնի գրառումից հետո, երբ կոչ էր արել կռվող տղաներին վերադառնալ հրապարակ և, իր խոսքով, վնգստացողներին դուրս մղել հրապարակից:
«Այդ պահին որոշումս կյանքի եմ կոչել և զեկուցագիր եմ գրել բանակից զորացրվելու համար»,- ասաց Մովսես Հակոբյանը:
Թե ինչու ռազմական գործողությունների ընթացքում չի խոսել, իր իսկ տված հարցին գեներալ-գնդապետը մանրամասնեց` զինվորականերն առանց համապատասխան թույլտվության որևէ ինֆորմացիա հրապարակելու իրավունք չունեն: Այժմ էլ խոսում է, քանի որ պատերազմի 44 օրերի ընթացքում ստի տարածումը ոչ թե օգուտ է բերել երկրին, այլ՝ քայքայել:
Նախկին բարձրաստիճան զինվորականը խոսեց զինված ուժերի ինֆորմացիոն կենտրոնի մասին, որի խնդիրներից մեկը հակառակորդին մոլորության մեջ գցելն է` այդ թվում ստի միջոցով, սակայն այն չպետք է գերազանցի իրականության 30%-ը, իսկ հայկական կողմի սուտը գերազանցել է 100%-ը: Եւ սա է պատճառը, որ հասարակության համար այս իրավիճակն ընկալելի չէ, և մի մասը պնդում է, որ պատերազմը պետք է կանգնեցնել, մեկ այլ մասը պնդում է, որ հաղթում էինք:
Նրա խոսքով՝ իր համար մինչ այս պահն անհասկանալի է, թե ինչու է վարչապետի հրամանով հեռացվել Արցախից: Խոսելով վարչապետի տիկնոջ` Աննա Հակոբյանի հետ տեղի ունեցած միջադեպից, որի մասին հայտնել էին տարբեր լրատվամիջոցներ, Մովսես Հակոբյանն ասաց, որ վարչապետի տիկինը հրամանատարական կետում է եղել և հետևել էկրանին ցուցադրվող մարտական գործողություններին: Այնտեղ է եղել նաև Սամվել Բաբայանը:
«Տիկին Աննան նստած էր, դիտարկում էր, որևէ հարցի չէր միջատում, չէր խոսում, երբ ավարտվեց մոտեցա, ասեցի` տիկին Աննա, նման տեսարժան բաներ չեն լինելու, մնացած ուղղություններով մարտեր են ընթանում, նպակահարմար է գնաք, որովհետև տղաները խոսում են, գոռում, կարող է նաև հայհոյեն, կաշկանդվում են ձեզնից: Ասեց լավ, քսան րոպե անց գնաց, չորս ժամ անց ինձ կանչեցին Երևան»,- պատմեց Մովսես Հակոբյանը:
Բանախոսի ներկայացմամբ` մտածել է, թե Երևան են կանչել, քանի որ վարչապետն է ցանկացել իր հետ խոսել, դեռ սեպտեմբերի 30-ից իրավիճակից վերաբերյալ զեկույց է կազմել, սակայն վարչապետն իրեն չի ընդունել: Երևան հասնելուց հետո պաշտպանության նախարարն ասել է` վարչապետը հրահանգել է թույլ չտալ իրեն Արցախ մեկնել:
Գեներալ-գնդապետը ընթերցեց նաև վարչապետի հեռախոսահամարին իր ուղարկած հաղորդագրությունները, որոնք այդպես էլ անպատասխան են մնացել:
«Չեմ կարողանում մնալ այստեղ, ուղարկեք Արցախ, սիրտս պայթում է, նամակը չի էլ բացել»,-ընթերցեց Հակոբյանը:
- Մովսես Հակոբյանի համոզմամբ՝ պարտության պատճառն անգրագիտությունն ու պատերազմի արվեստին չտիրապետելն է

Мовсес Акопян о своем рапорте об отставке и увольнении из штаба Арцаха
“Решение о демобилизации из армии я принял еще 5 октября. Почему тогда не представил рапорт о демобилизации? Потому что учитывал, что принятие мной такого решения во время войны может навредить вооруженным силам”,- сказал на сегодняшнем брифинге в пресс-клубе “Зеркало” бывший начальник службы военного контроля Министерства обороны, бывший министр обороны Арцаха, бывший начальник Генштаба вооруженных сил Армении, генерал-полковник Мовсес Акопян.
По словам генерал-полковника, он решил дождаться окончания войны, чтобы в меру своих возможностей помочь армии. Однако окончательное решение об уходе с занимаемой должности Акопян принял после известной записи премьер-министра Никола Пашиняна, призвавшего участвовавших в войне ребят вернуться на площадь и “вытеснить оттуда скулящих”.
“В тот момент я и подал рапорт о демобилизации из армии”,- сообщил Мовсес Акопян.
Касаясь того, почему он ничего не говорил во время войны, генерал-полковник пояснил, что военные не имеют права без соответствующего разрешения предоставлять какую-либо информацию. Сейчас же он решил высказаться, так как распространение лжи на протяжении 44 дней войны не приносило пользы стране, наоборот, разрушало ее.
Бывший высокопоставленный военный коснулся также информационного центра Вооруженных сил, одной из задач которого было введение в заблуждение противника, в том числе посредством дезинформации. Однако она не должна была превышать 30% реальности, между тем дезинформация армянской стороны превышала 100%. И в этом причина того, что общество не смогло воспринять эту ситуацию: часть утверждала, что войну нужно остановить, другая часть уверяла, что мы побеждаем.
Мовсесу Акопяну непонятно, почему премьер-министр решил удалить его из Арцаха. Говоря об инциденте с супругой премьера Анной Акопян, о котором сообщил ряд СМИ, генерал отметил, что она находилась на командном пункте, где следила на экране за боевыми действиями. Там же находился Самвел Бабаян.
“Госпожа Анна сидела и наблюдала за происходящим, ни во что не вмешивалась, не говорила. Когда закончилось, я подошел к ней и сказал: “Госпожа Анна, на остальных направлениях идут бои, целесообразно, чтобы Вы ушли, потому что ребята разговаривают, кричат, могут выругаться, а Вы их сковываете. Она сказала “хорошо” и минут через двадцать ушла. Спустя четыре часа меня вызвали в Ереван”,- рассказал Мовсес Акопян.
Генерал подумал, что премьер хочет с ним поговорить, поскольку еще 30 сентября составил доклад о ситуации на фронте. Однако премьер его не принял. Сразу после приезда в Ереван министр обороны сказал Мовсесу Акопяну, что премьер-министр распорядился не разрешать ему ехать в Арцах.
Генерал-полковник также зачитал сообщения, которые он отправлял на номер телефона главы правительства и которые так и остались без ответа.
“Не могу оставаться здесь, отправьте меня в Арцах, у меня сердце разрывается”,- зачитал текст своего сообщения генерал, добавив, что премьер даже не открыл этот мессидж.